Hoist – co muszę wiedzieć, nim im zapłacę?

Hoist – czym się zajmuje i skąd ma moje dane?

Hoist zajmuje się m.in. skupowaniem wierzytelności od instytucji finansowych. Właścicielem Hoist jest grupa finansowa pochodząca ze Szwecji – Hoist Finance AB z siedzibą w Sztokholmie. Firma Hoist działa na terenie Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Belgii i Włoch.

Jak czytamy na stronie internetowej, „Hoist Polska Sp. z o.o. zajmuje się nabywaniem i serwisowaniem portfeli wierzytelności masowych, a także świadczeniem komplementarnych usług związanych z zarządzaniem wierzytelnościami masowymi. Hoist Polska sp. z o.o., wcześniej działająca pod nazwą Kancelaria Navi Lex sp. z o.o., w grudniu 2014 roku została włączona w struktury Hoist Finance – ogólnoeuropejskiej firmy windykacyjnej.”

Dlaczego firma Hoist się ze mną kontaktuje?

Jeśli kontaktuje się z Tobą Hoist, to najprawdopodobniej pierwotny wierzyciel sprzedał Twój dług, a tym samym przestał być właścicielem roszczenia. Zastanawiasz się nad tym, czy ktokolwiek może sprzedać Twoje niespłacone zobowiązania finansowe bez Twojej wiedzy i zgody? Owszem, może, co wynika wprost z art. 509 Kodeksu Cywilnego. Wierzyciel może wprawdzie poinformować Cię o cesji wierzytelności, ale z prawnego punktu widzenia takiego obowiązku nie ma.

Dane firmy

Adres: ul. Gen. Józefa Bema 2, 50-265 Wrocław
KRS: 0000536257
NIP: 8942998698
Nazwa spółki:Hoist Polska Sp z.o.o.

Dane kontaktowe

Adres mailowy: office@hoistfinance.pl
Strona www: hoistfinance.pl
Telefon: 71 739 17 17
Kontakt dla dłużnika: hoistfinance.pl/kontakt

Hoist – co zrobić, gdy mam u nich dług?

Otrzymałeś pismo o sprzedaży długu? O ile wspomniane, czy to w piśmie, czy w rozmowie telefonicznej, roszczenie jest zasadne, to kontaktując się z firmą Hoist, powinieneś podać takie dane jak: imię i nazwisko, adres zameldowania i adres zamieszkania, numer telefonu, numer sprawy (znajdziesz go w otrzymanym wezwaniu do zapłaty) i nazwę wierzyciela (takie dane również powinny zostać zawarte w piśmie, które dostałeś).

Co ważne, z punktu widzenia dłużnika wszelkie formalne braki w wezwaniu do zapłaty, brak istotnych informacji czy też istnienie klauzul niedozwolonych, stanowi podstawę do tego, by taki dokument uznać za niemający żadnej mocy prawnej.

Sprawdź, czy wszystko się zgadza

Ponadto, nawet jeśli otrzymane pismo z prawnego punktu widzenia wydaje Ci się poprawnie skonstruowane, to upewnij się, czy zgadza się nazwa wierzyciela, kwota do zapłaty oraz… Twoje dane. Może się bowiem zdarzyć, że pismo trafiło pod właściwy adres, ale do nieodpowiedniej osoby. Upewnij się także, kto jest nadawcą pisma i sprawdź to, czy masz wobec tego podmiotu jakiekolwiek zobowiązania. Dopiero po wykonaniu tych kroków podaj swoje dane pracownikowi firmy windykacyjnej. Jeśli osoba, która wzywa Cię do zapłaty roszczenia, nie chce powiedzieć, z jakiej firmy dzwoni lub nie jest pewna tego, z kim się kontaktuje, nie daj się wciągnąć w rozmowę.

Skontaktuj się z wierzycielem

Gdy Twój dług istotnie został sprzedany, jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem. Im wcześniej okażesz dobrą wolę i chęć spłaty, tym przychylniejszym okiem spojrzy na Ciebie firma windykacyjna.

Co ciekawe, często to właśnie dopiero po sprzedaży zobowiązania możesz liczyć na spłatę na korzystniejszych warunkach, niż miałby Ci do zaoferowania pierwotny wierzyciel. Firmy windykacyjne masowo skupują należności, stąd też mogą zgodzić się na spłatę nawet w bardzo niskich ratach, na co raczej nie przystałby wcześniejszy właściciel Twojego roszczenia.

Ponadto, nasz dług został sprzedany za około 10-30 proc. jego wartości, stąd też każda dokonana przez nas wpłata, jest dla firmy windykacyjnej sukcesem. Gdy już ustalimy wysokość rat z pracownikiem firmy Hoist, spłacajmy je terminowo. Niefrasobliwość w tej kwestii może sprawić, że zawarta wcześniej ugoda zostanie anulowana, a my zamiast uiszczania należności w wygodnych ratach, zostaniemy wezwani do natychmiastowej spłaty całości zadłużenia.

Zapłaciłem już firmie Hoist

A co jeśli kwota, której spłaty domaga się wierzyciel, została już uregulowana? Wówczas również jak najszybciej się z nim skontaktuj i złóż stosowną reklamację. Gdy piszesz reklamację, wskaż w niej datę spłaty zobowiązania oraz wszelkie dowody potwierdzające to, że nie jesteś już niczyim dłużnikiem.

Komentarze (15)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • T
  T
  Tom2417
  24.08.2020, 07:21

  Nieprawda , artykuł to sciema…. Hoist skupuje Długi które są już przeważnie przedawnione…. niby wszystko zgodnie z prawem ale haczyk się znajdzie…. aby nabyć prawa do długu kierowana jest sprawa do sądu w którym to następuje tzw.cesja wierzytelności… Ale dług jest już przeterminowany i nic z tym nie może zrobić, naciagaja na ugodę aby dany dług odnowic….

  • S
   S
   Saba
   07.05.2021, 17:42

   To artykuł firmy Hoist, ściema. Do tego błędnie wysyłają pisma na łapu capu, a może jakiś naiwniak zapłaci i wyłudzą kasę nie istniejących długów sprzed 20 lat

 • E
  E
  Ewa
  14.12.2020, 15:29

  Ostrzezenie przed ta firma ! Pisze to na podstawie posiadanych dokumentow! w pelni odpowiedzialna za kazde slowo. Firma prowadzi dzialalnosc przestepcza. Falszuje dokumenty lub przyjmuje falszywe dokumenty nieistniejacych dlugow. Wyszukuje najslabszych obywateli – emerytow by sciagac im z emerytur.

  • M
   M
   Michał
   09.02.2021, 18:39

   Też mam dokumenty z hoist i pierwotnego wierzyciela… hoist to typowe oszukiwanie … długi które się przedawnione i nie musimy ich spłacać!!!poza tym dany dłużnik przedawnionego długu nie musi się obawiać wpisu do biku czy KRD ponieważ hoist nie jest bankiem … dlugi wykupione od banków które np. Prowadził sprawę np.komornik na podstawie BTE przez 3 lata staje się długiem przedawnionym… żaden sąd nie wyda orzeczenia po raz drugi o postępowaniu egzekucyjnym … hoist zarabia na niewiedzy ludzkiej lub naiwności…. są bez zasad liczy się tylko kasa

 • k
  k
  karol
  30.11.2020, 16:49

  do mnie Hoist się odezwało bo miałem dług w banku i udało mi się dogadać na spłatę długu chociaż z początku byłem nieufny… jednak wolę żyć bez długów i nie było problemu, rozłożyli mi raty tak bym był w stanie je spłacić

  • T
   T
   Tom2417
   25.02.2021, 12:57

   Każdy chce żyć bez długów…jesli podpisałem z nimi ugodę to zapewne dałeś im zarobić ZA NIC !!!TWOJ DLUG ZAPEWNE BYŁ PRZEDAWNIONYM DLUGIEM I TERAZ JESTES IM PODLEGLY

  • T
   T
   Tom2417
   11.05.2021, 07:50

   Oni zawsze będą mili i uprzejmi i zawsze zgodzą się na Twoje warunki spłaty, kasiorka wpada im wkoncu za darmo na ich konto. Stałeś się wkoncu ich płatnikiem albo klientem …

 • A
  A
  ADAM
  12.07.2021, 22:47

  Ludzie Sądy nie badają nawet waszych papierów ,wszystko dzieje się pod stołem w Sądzie gdzie sędzia i kolega jego to kolesie z hoist.Pozdro dalej walczę z nimi

 • J
  J
  Junis
  28.05.2021, 00:39

  Ale oni doliczają horrendalne sumy do długu. Z 200 robi się 800 zł w momencie. Czy to jest normalne???!!!! Wcale nie ułatwiacie wyjścia z długu. To chore w tym Państwie.

 • M
  M
  Monika
  14.04.2021, 16:14

  Dostal od nich szwagier list. Ze wziął pożyczkę w banku w 2013.. Ale on był niepełnoletni. Jak to możliwe?

 • m
  m
  michał
  31.12.2020, 12:19

  fajne porady, a co do hoistu to przyznam, że lepszy kontakt mam z windykatorem niż wcześniej z pracownikiem bnaku. pozdrawiam

 • M
  M
  Mati
  30.12.2020, 20:36

  pan który mnie nachodziłl z banku był strasznie nieuprzejmy i traktował protekcjonalnie. za to jeśli chodzi o windykatora z hoista to jest pełna kulturka.

 • D
  D
  Darek
  30.11.2020, 20:22

  Tom chyba działasz u konkurencji. To co jest napisane w artykule to prawda i nikt nikogo nie próbuje naciągnąć. Zawsze można dopytać o szczegóły i wszystko Ci powiedzą jak na tacy.

  • T
   T
   Tom2417
   11.05.2021, 08:49

   Muszą odpowiadać jak na tacy !!!to jest ich obowiązek!!! Żadnej łaski nie robią… na pewno pracuję w konkurencji … ? Hoist domaga się ugody z którą się nie zgadzam , a jak powiedziałem Pani pracującej w Hoist polska żeby sprawę kierowali do sądu aby wszczeli egzekucję na nowo to już taka miła nie była 😀ciekawe dlaczego się aż tak oburzyla? Ta firma to oszustwo , dużo mogę cytować przykładów… wszystkie firmy sekuratyzacyjne powinny być dokładnie obserwowane ! Banki powinny prowadzić sprawy do samego końca, a nie sprzedawać długi takim oszustom !

 • l
  l
  luke
  30.11.2020, 18:30

  faktycznie wrzuciliście sensowne porady, ludzie powinni wiedzieć za co płacą i zwracać na takie rzeczy uwagę. ja również jestem windykowany przez hoist, ale z nimi łatwiej mi było się dogadać niż z bankiem.

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x