Hoist – co muszę wiedzieć, nim im zapłacę?

Hoist zajmuje się m.in. skupowaniem wierzytelności od instytucji finansowych. Właścicielem Hoist jest grupa finansowa pochodząca ze Szwecji – Hoist Finance AB z siedzibą w Sztokholmie. Firma Hoist działa na terenie Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Belgii i Włoch.

Hoist – czym się zajmuje i skąd ma moje dane?

Jak czytamy na stronie internetowej, „Hoist Polska Sp. z o.o. zajmuje się nabywaniem i serwisowaniem portfeli wierzytelności masowych, a także świadczeniem komplementarnych usług związanych z zarządzaniem wierzytelnościami masowymi. Hoist Polska sp. z o.o., wcześniej działająca pod nazwą Kancelaria Navi Lex sp. z o.o., w grudniu 2014 roku została włączona w struktury Hoist Finance – ogólnoeuropejskiej firmy windykacyjnej.”

Dlaczego firma Hoist się ze mną kontaktuje?

Jeśli kontaktuje się z Tobą Hoist, to najprawdopodobniej pierwotny wierzyciel sprzedał Twój dług, a tym samym przestał być właścicielem roszczenia. Zastanawiasz się nad tym, czy ktokolwiek może sprzedać Twoje niespłacone zobowiązania finansowe bez Twojej wiedzy i zgody? Owszem, może, co wynika wprost z art. 509 Kodeksu Cywilnego. Wierzyciel może wprawdzie poinformować Cię o cesji wierzytelności, ale z prawnego punktu widzenia takiego obowiązku nie ma.

Dane firmy

Adres: ul. Gen. Józefa Bema 2, 50-265 Wrocław
KRS: 0000536257
NIP: 8942998698
Nazwa spółki:Hoist Polska Sp z.o.o.

Dane kontaktowe

Adres mailowy: office@hoistfinance.pl
Strona www: hoistfinance.pl
Telefon: 71 739 17 17
Kontakt dla dłużnika: hoistfinance.pl/kontakt

Hoist – co zrobić, gdy mam u nich dług?

Otrzymałeś pismo o sprzedaży długu? O ile wspomniane, czy to w piśmie, czy w rozmowie telefonicznej, roszczenie jest zasadne, to kontaktując się z firmą Hoist, powinieneś podać takie dane jak: imię i nazwisko, adres zameldowania i adres zamieszkania, numer telefonu, numer sprawy (znajdziesz go w otrzymanym wezwaniu do zapłaty) i nazwę wierzyciela (takie dane również powinny zostać zawarte w piśmie, które dostałeś).

Co ważne, z punktu widzenia dłużnika wszelkie formalne braki w wezwaniu do zapłaty, brak istotnych informacji czy też istnienie klauzul niedozwolonych, stanowi podstawę do tego, by taki dokument uznać za niemający żadnej mocy prawnej.

Sprawdź, czy wszystko się zgadza

Ponadto, nawet jeśli otrzymane pismo z prawnego punktu widzenia wydaje Ci się poprawnie skonstruowane, to upewnij się, czy zgadza się nazwa wierzyciela, kwota do zapłaty oraz… Twoje dane. Może się bowiem zdarzyć, że pismo trafiło pod właściwy adres, ale do nieodpowiedniej osoby. Upewnij się także, kto jest nadawcą pisma i sprawdź to, czy masz wobec tego podmiotu jakiekolwiek zobowiązania. Dopiero po wykonaniu tych kroków podaj swoje dane pracownikowi firmy windykacyjnej. Jeśli osoba, która wzywa Cię do zapłaty roszczenia, nie chce powiedzieć, z jakiej firmy dzwoni lub nie jest pewna tego, z kim się kontaktuje, nie daj się wciągnąć w rozmowę.

Jeśli dane zgadzają się, to pozostaje jeszcze sprawdzić, czy właśnie nie minął okres przedawnienia naszego długu. Co do zasady przedawnienie pożyczki lub kredytu mija po 3 latach od dnia wymagalności zobowiązania. W przypadku pożyczki od osoby prywatnej czas ten wynosi 6 lat.

Skontaktuj się z wierzycielem

Gdy Twój dług istotnie został sprzedany, jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem. Im wcześniej okażesz dobrą wolę i chęć spłaty, tym przychylniejszym okiem spojrzy na Ciebie firma windykacyjna.

Co ciekawe, często to właśnie dopiero po sprzedaży zobowiązania możesz liczyć na spłatę na korzystniejszych warunkach, niż miałby Ci do zaoferowania pierwotny wierzyciel. Firmy windykacyjne masowo skupują należności, stąd też mogą zgodzić się na spłatę nawet w bardzo niskich ratach, na co raczej nie przystałby wcześniejszy właściciel Twojego roszczenia.

Ponadto, nasz dług został sprzedany za około 10-30 proc. jego wartości, stąd też każda dokonana przez nas wpłata, jest dla firmy windykacyjnej sukcesem. Gdy już ustalimy wysokość rat z pracownikiem firmy Hoist, spłacajmy je terminowo. Niefrasobliwość w tej kwestii może sprawić, że zawarta wcześniej ugoda zostanie anulowana, a my zamiast uiszczania należności w wygodnych ratach, zostaniemy wezwani do natychmiastowej spłaty całości zadłużenia.

Zapłaciłem już firmie Hoist

A co jeśli kwota, której spłaty domaga się wierzyciel, została już uregulowana? Wówczas również jak najszybciej się z nim skontaktuj i złóż stosowną reklamację. Gdy piszesz reklamację, wskaż w niej datę spłaty zobowiązania oraz wszelkie dowody potwierdzające to, że nie jesteś już niczyim dłużnikiem.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.5/5 - (35 votes)
Komentarze (34)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • T
  T

  Tom2417

  24.08.2020, 07:21

  Wyróżniający się komentarz

  Nieprawda , artykuł to sciema…. Hoist skupuje Długi które są już przeważnie przedawnione…. niby wszystko zgodnie z prawem ale haczyk się znajdzie…. aby nabyć prawa do długu kierowana jest sprawa do sądu w którym to następuje tzw.cesja wierzytelności… Ale dług jest już przeterminowany i nic z tym nie może zrobić, naciagaja na ugodę aby dany dług odnowic….

  • S
   S

   Saba

   07.05.2021, 17:42

   Wyróżniający się komentarz

   To artykuł firmy Hoist, ściema. Do tego błędnie wysyłają pisma na łapu capu, a może jakiś naiwniak zapłaci i wyłudzą kasę nie istniejących długów sprzed 20 lat

  • K
   K

   Konrad Kowalczyk

   21.04.2022, 17:27

   Wyróżniający się komentarz

   Dzień dobry, powyższy tekst nie powstał na zamówienie firmy Hoist. Po prostu informujemy w nim, że jeśli ta firma nabyła dane długi, ma prawo skontaktować się z dłużnikiem, aby spróbować dojść od porozumienia w sprawie spłaty należności. Zaznaczamy jednak też to, że nie zawsze wezwanie do zapłaty wystosowane przez Hoist musi budzić nasz niepokój. Ta firma windykacyjna może pomylić dane osobowe lub skontaktować się z osobą, której długi uległy już przedawnieniu – w tekście mogą znaleźć Państwo link do artykułu o przedawnieniu pożyczek.

  • A
   A

   Aga

   01.09.2021, 21:12

   Wyróżniający się komentarz

   Szkoda ze nie znalazłam tego portalu zanim podpisałam z Nimi ugodę … wygląda na to że strzeliłam sama sobie w kolano

 • E
  E

  Ewa

  14.12.2020, 15:29

  Wyróżniający się komentarz

  Ostrzezenie przed ta firma ! Pisze to na podstawie posiadanych dokumentow! w pelni odpowiedzialna za kazde slowo. Firma prowadzi dzialalnosc przestepcza. Falszuje dokumenty lub przyjmuje falszywe dokumenty nieistniejacych dlugow. Wyszukuje najslabszych obywateli – emerytow by sciagac im z emerytur.

  • M
   M

   Michał

   09.02.2021, 18:39

   Wyróżniający się komentarz

   Też mam dokumenty z hoist i pierwotnego wierzyciela… hoist to typowe oszukiwanie … długi które się przedawnione i nie musimy ich spłacać!!!poza tym dany dłużnik przedawnionego długu nie musi się obawiać wpisu do biku czy KRD ponieważ hoist nie jest bankiem … dlugi wykupione od banków które np. Prowadził sprawę np.komornik na podstawie BTE przez 3 lata staje się długiem przedawnionym… żaden sąd nie wyda orzeczenia po raz drugi o postępowaniu egzekucyjnym … hoist zarabia na niewiedzy ludzkiej lub naiwności…. są bez zasad liczy się tylko kasa

 • M
  M

  Monika

  14.04.2021, 16:14

  Wyróżniający się komentarz

  Dostal od nich szwagier list. Ze wziął pożyczkę w banku w 2013.. Ale on był niepełnoletni. Jak to możliwe?

 • A
  A

  Anka

  20.12.2022, 23:36

  Wyróżniający się komentarz

  Gdybym nie miała wcześniej do czynienia z takimi wyłudzaczami, może bym się dała im nabrać. Parę lat temu zostałam zaatakowana przez podobną firmę. Ufna w naturę ludzką przekazałam wszystkie swoje dane i usłyszałam, że jestem winna 236 zł (+oczywiste odsetki i koszty) za pewną usługę, która była oferowana na pewien okres na próbę jedynie za koszty eksploatacyjne. Umowę wypowiedziałam przed określonym terminem. Po paru latach , mimo ewidentnego przedawnienia odezwała się do mnie wyłudzarnia. Wtedy takie terminy, jak przedawnienie były dla mnie obce, nie interesowało mnie to, bo wiedziałam, że jestem w porządku. Całe moje szczęście, że byłam tuż przedtem w trakcie przeprowadzki i nie miałam czasu na przegląd papierów i znalazłam wszystkie te dokumenty. Wszystko to kosztowało mnie ponad 3 miesiące nerwów i pracy. Po tym czasie dostałam od pierwotnego ,,wierzyciela,, potwierdzenie czystości, a od wyłudzacza zamiast przeprosin, informację, że i tak kiedyś mnie dojadą. Mimo słusznego wieku panuję nad swoimi finansami. Nie biorę kredytów (bankowych i w firmach pożyczkowych), z dostaw prądu, gazu, telefonu, internetu itp. korzystam w tych samych firmach od wieków. Gdybym miała zaległości, coś by mi odcięli. Nagle pojawiła się firma Hoist i zaczyna stosować praktyki poprzedniej wyłudzarni, tylko ja już się nie daję. Czy Waszym zdaniem ktoś, kto dzwoniąc do delikwenta od ponad roku, stosując metodę złego i dobrego policjanta na zmianę (bo powodowana doświadczeniem nie podaję swoich danych osobowych), jest wiarygodny?

 • O
  O

  Ola

  24.08.2022, 22:08

  Wyróżniający się komentarz

  Firma Hoist po 9 latach oddała mój dług do komornika .w09. 2013 roku wyrok ugody jest prawomocny .a dziś po prawie 9 latach pismo od komornika .z innego miasta .mam 7 dni aby pojechać 300 km i złożyć oświadczenie majątkowe.
  Niewiem skąd ten dług ponad 7 tys odsetek ponad 6 tys.gdzie oni byli przez 9 lat
  Co robić.nie wiem .

 • Z
  Z

  Zainteresowana

  06.07.2022, 10:47

  Wyróżniający się komentarz

  a jak sprawdzić czy dług jest przedawniony ?

 • A
  A

  Aga

  15.06.2022, 05:32

  Wyróżniający się komentarz

  Hoist jest mi dłużny prawie 8 tys zł, tak – dobrze czytacie! To oni są mi dłużni poprzez źle przeprowadzoną egzekucję i przez to nadpłatę u nich. I uwaga, od stycznia 2022 boksuję się z tą pseudofiremką o zwrot nadpłaty, mimo, że sami przyznali, iż ona jest. Poprosili grzecznie o numer konta do zwrotu nadpłaty i nadal zero zwrotu. Dziś dostałam od nich maila z jednym zdaniem, iż proszą o cierpliwość i zostały podjęte czynności w celu dokonania zwrotu…. Procesują przelew zapewne przez Afrykę, a księgowość mają na Antarktydzie, bo jak to inaczej nazwać! Ściągają długi od ludzi, a sami tak doskonale świecą przykładem! Daję im tydzień, a potem wytoczę wszystkie ciężkie boje, aby te pieniądze odzyskać i odpowiednio im smrodu we wszystkich możliwych urzędach zrobić. Dość zabawy w ciuciu babkę!

 • A
  A

  Alf

  09.06.2022, 21:14

  Wyróżniający się komentarz

  Najpierw sami oddajcie pokrzywdzonym skradzione pieniądze z Getback. ZŁODZIEJE!!!

 • M
  M

  Marta

  12.05.2022, 15:37

  Wyróżniający się komentarz

  Dzień dobry , jeśli wpłaciłam już pierwszą ratę to mogę zaprzestać jest spłaty ?

  • G
   G

   Grzegorz

   19.10.2022, 07:27

   Wyróżniający się komentarz

   Mi minęła spłata 7 lat temu a oni dalej atakuja

 • M
  M

  Małgorzata

  01.03.2022, 09:47

  Wyróżniający się komentarz

  Dostałam wezwanie do zapłaty „w wyniku cesji wierzytelnosciPani zobowiązania wynikające z umowy nr 223…z dnia 2011 zawartej z Bank…zostało przeniesione na Hoist….który jest odtąd uprawniony do dochodzenia tej wierzytelności. Należność główna 150 zł odsetki 90.31 zł. Dalej jest straszenie komornikiem itd nadmieniam iż nie miałam w tym banku żadnych kredytów ani innych kwot do zapłaty. Co mam z tym zrobić kwota niska zapłacić i spokój? Czy nie dać się oszukać naciągaczom?

  • R
   R

   Ryszard

   26.03.2022, 13:20

   Wyróżniający się komentarz

   wygląda to na przedawnione, ale trzeba by znać szczegóły (czy był nakaz zapłaty/wyrok)

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie