Hoist – co muszę wiedzieć, nim im zapłacę?

Hoist – czym się zajmuje i skąd ma moje dane?

Hoist zajmuje się m.in. skupowaniem wierzytelności od instytucji finansowych. Właścicielem Hoist jest grupa finansowa pochodząca ze Szwecji – Hoist Finance AB z siedzibą w Sztokholmie. Firma Hoist działa na terenie Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Belgii i Włoch.

Jak czytamy na stronie internetowej, „Hoist Polska Sp. z o.o. zajmuje się nabywaniem i serwisowaniem portfeli wierzytelności masowych, a także świadczeniem komplementarnych usług związanych z zarządzaniem wierzytelnościami masowymi. Hoist Polska sp. z o.o., wcześniej działająca pod nazwą Kancelaria Navi Lex sp. z o.o., w grudniu 2014 roku została włączona w struktury Hoist Finance – ogólnoeuropejskiej firmy windykacyjnej.”

Dlaczego firma Hoist się ze mną kontaktuje?

Jeśli kontaktuje się z Tobą Hoist, to najprawdopodobniej pierwotny wierzyciel sprzedał Twój dług, a tym samym przestał być właścicielem roszczenia. Zastanawiasz się nad tym, czy ktokolwiek może sprzedać Twoje niespłacone zobowiązania finansowe bez Twojej wiedzy i zgody? Owszem, może, co wynika wprost z art. 509 Kodeksu Cywilnego. Wierzyciel może wprawdzie poinformować Cię o cesji wierzytelności, ale z prawnego punktu widzenia takiego obowiązku nie ma.

Dane firmy

Adres: ul. Gen. Józefa Bema 2, 50-265 Wrocław
KRS: 0000536257
NIP: 8942998698
Nazwa spółki:Hoist Polska Sp z.o.o.

Dane kontaktowe

Adres mailowy: office@hoistfinance.pl
Strona www: hoistfinance.pl
Telefon: 71 739 17 17
Kontakt dla dłużnika: hoistfinance.pl/kontakt

Hoist – co zrobić, gdy mam u nich dług?

Otrzymałeś pismo o sprzedaży długu? O ile wspomniane, czy to w piśmie, czy w rozmowie telefonicznej, roszczenie jest zasadne, to kontaktując się z firmą Hoist, powinieneś podać takie dane jak: imię i nazwisko, adres zameldowania i adres zamieszkania, numer telefonu, numer sprawy (znajdziesz go w otrzymanym wezwaniu do zapłaty) i nazwę wierzyciela (takie dane również powinny zostać zawarte w piśmie, które dostałeś).

Co ważne, z punktu widzenia dłużnika wszelkie formalne braki w wezwaniu do zapłaty, brak istotnych informacji czy też istnienie klauzul niedozwolonych, stanowi podstawę do tego, by taki dokument uznać za niemający żadnej mocy prawnej.

Sprawdź, czy wszystko się zgadza

Ponadto, nawet jeśli otrzymane pismo z prawnego punktu widzenia wydaje Ci się poprawnie skonstruowane, to upewnij się, czy zgadza się nazwa wierzyciela, kwota do zapłaty oraz… Twoje dane. Może się bowiem zdarzyć, że pismo trafiło pod właściwy adres, ale do nieodpowiedniej osoby. Upewnij się także, kto jest nadawcą pisma i sprawdź to, czy masz wobec tego podmiotu jakiekolwiek zobowiązania. Dopiero po wykonaniu tych kroków podaj swoje dane pracownikowi firmy windykacyjnej. Jeśli osoba, która wzywa Cię do zapłaty roszczenia, nie chce powiedzieć, z jakiej firmy dzwoni lub nie jest pewna tego, z kim się kontaktuje, nie daj się wciągnąć w rozmowę.

Skontaktuj się z wierzycielem

Gdy Twój dług istotnie został sprzedany, jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem. Im wcześniej okażesz dobrą wolę i chęć spłaty, tym przychylniejszym okiem spojrzy na Ciebie firma windykacyjna.

Co ciekawe, często to właśnie dopiero po sprzedaży zobowiązania możesz liczyć na spłatę na korzystniejszych warunkach, niż miałby Ci do zaoferowania pierwotny wierzyciel. Firmy windykacyjne masowo skupują należności, stąd też mogą zgodzić się na spłatę nawet w bardzo niskich ratach, na co raczej nie przystałby wcześniejszy właściciel Twojego roszczenia.

Ponadto, nasz dług został sprzedany za około 10-30 proc. jego wartości, stąd też każda dokonana przez nas wpłata, jest dla firmy windykacyjnej sukcesem. Gdy już ustalimy wysokość rat z pracownikiem firmy Hoist, spłacajmy je terminowo. Niefrasobliwość w tej kwestii może sprawić, że zawarta wcześniej ugoda zostanie anulowana, a my zamiast uiszczania należności w wygodnych ratach, zostaniemy wezwani do natychmiastowej spłaty całości zadłużenia.

Zapłaciłem już firmie Hoist

A co jeśli kwota, której spłaty domaga się wierzyciel, została już uregulowana? Wówczas również jak najszybciej się z nim skontaktuj i złóż stosowną reklamację. Gdy piszesz reklamację, wskaż w niej datę spłaty zobowiązania oraz wszelkie dowody potwierdzające to, że nie jesteś już niczyim dłużnikiem.

Komentarze (1)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
  • Komentarz od Tom2417
    Tom2417
    24.08.2020, 07:21

    Nieprawda , artykuł to sciema…. Hoist skupuje Długi które są już przeważnie przedawnione…. niby wszystko zgodnie z prawem ale haczyk się znajdzie…. aby nabyć prawa do długu kierowana jest sprawa do sądu w którym to następuje tzw.cesja wierzytelności… Ale dług jest już przeterminowany i nic z tym nie może zrobić, naciagaja na ugodę aby dany dług odnowic….

    9
Podobne artykuły