Jakie są sposoby na sprawdzenie, czy został już wykonany przelew? Jak długo będziemy na niego czekać i od czego to zależy? Czym jest przelew natychmiastowy? Ile idzie i jak wykonać przelew BLIK? Na wszystkie te pytania odpowiadam w poniższym tekście.

Kluczowe informacje
- Jeśli chcesz sprawdzić, czy przelew został wysłany na Twój rachunek, poproś o jego potwierdzenie od nadawcy. Możesz również zalogować się do swojego konta bankowego online lub skorzystać z aplikacji mobilnej banku, aby przejrzeć aktualny stan środków. Najświeższy transfer zobaczysz na samej górze transakcji;
- Z kolei, gdy płatność była związana z jakimś numerem referencyjnym (np. fakturą lub numerem zamówienia), upewnij się u odbiorcy, że poprawnie wpisał wszystkie wymagane dane;
- Przy okazji zweryfikuj, czy numer rachunku, na który miał być wysłany przelew, jest zgodny z numerem Twojego konta bankowego. Błędy w numerze rachunku mogą skutkować nieudaną transakcją;
- Jeśli masz wątpliwości co do statusu przelewu, skontaktuj się z obsługą klienta swojego banku. Doradca podpowie Ci, czy płatność została zaksięgowana;
- Więcej informacji o zleconych przelewach przeczytasz w poniższym artykule.
Jak sprawdzić, czy przelew został wysłany na moje konto?
Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której chcesz dowiedzieć się, czy na Twoim koncie pojawił się obiecany przelew. Będzie tak w przypadku oczekiwania na opłacenie faktury przez klienta, wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę czy dokonania drobnej, internetowej sprzedaży.
Jakie są metody na weryfikację tego, czy taką płatność faktycznie zlecono?
- Pytanie do klienta/pracodawcy.
Pierwszym sposobem może być bazowanie na informacji przekazanej bezpośrednio przez klienta lub pracodawcę. Metoda banalna, która obarczona jest jednak dużym ryzykiem błędu i oszustwa. Preferowana jest więc tylko w przypadku relacji z osobami, które dobrze znasz, i wobec których masz zaufanie.
- Uzyskanie potwierdzenia z banku.
Innym sposobem jest prośba o przesłanie potwierdzenia wykonanej transakcji, które można wygenerować w historii rachunku bankowego. Uzyskanie tego typu dokumentu da Ci pewność, że faktycznie ją zlecono. W tym przypadku mam jednak dwa zastrzeżenia, na które koniecznie muszę zwrócić Twoją uwagę. Po pierwsze dokument ten jest prostym dokumentem tekstowym (* najczęściej w formacie pdf), który stosunkowo łatwo jest podrobić (* chodzi tutaj, np. o nieuczciwego nadawcę, który przelał Ci środki za wystawiony na aukcji towar). Po drugie, część banków takie potwierdzenie jest w stanie wygenerować, dopiero kiedy skończy zaksięgowanie przelewu. Nie dla każdej zleconej płatności, możliwe jest więc od razu uzyskanie jej potwierdzenia.
3. Logowanie się do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku.
Oczywiste działanie, ale warte przypomnienia. Swoje najświeższe przelewy przychodzące na bieżąco możesz weryfikować z poziomu bankowości internetowej i apki mobilnej. Te najnowsze, zawsze zobaczysz na samej górze panelu głównego w historii transakcji.
3. Weryfikacja wpisanych informacji.
Czyli upewnij się, że Twój nadawca wpisał poprawne dane. A więc, czy podałeś mu poprawny numer konta bankowego (* bo być może wkradł się czeski błąd) lub też, czy wpisał poprawne informacje dotyczące wystawianej faktury, jeśli oczekiwany transfer ma przyjść na konto firmowe.
Kiedy dojdzie przelew z innego banku?
Wszystko zależy od sesji wychodzących banku, z którego przelew wyszedł oraz sesji przychodzących banku, w którym posiadasz konto. Każdy bank ma swoje określone sesje (* nazywane sesjami Elixir), które odbywają się tylko kilka razy w trakcie dnia roboczego. Zazwyczaj dziennie są to trzy sesje wychodzące i dwie sesje przychodzące.
Aby nie musieć szukać informacji o dokładnych godzinach tych sesji na stronach internetowych poszczególnych banków, Czerwona Skarbonka przygotowała darmowy kalkulator czasu realizacji przelewów.
Za pomocą tego narzędzia możesz sprawdzić, kiedy przyjdzie płatność od nadawcy (* lub na odwrót). Wystarczy, że wprowadzisz do kalkulatora kilka podstawowych informacji, w tym: o banku nadawcy i banku odbiorcy (* lub ewentualnie numerów kont nadawcy oraz odbiorcy), a także dokładną datę i godzinę wykonania przelewu.
Do której godziny realizowane są transfery bankowe?
Ostatnie sesje wychodzące w zdecydowanej większości banków kończą się jeszcze przed godziną 16:00 (* choć w niektórych instytucjach już nawet około godziny 14). Natomiast ostatnie sesje przychodzące, mają miejsce najpóźniej około godziny 18. Zaznaczę tylko, że godziny te różnią się między bankami i w niektórych z nich ostatnie sesje przychodzące, odbywają się jeszcze przed godziną 17.
Jeśli chcesz mieć pewność, że transfer dojdzie do adresata tego samego dnia, zleć go przed godziną 14:00. Wtedy najpóźniej do godziny 18:00/18:30 otrzyma środki na swoje konto. Zasada ta nie dotyczy oczywiście transferów wewnętrznych, a więc robionych w obrębie jednego banku. Takie płatności dotrą do adresata w ciągu maksymalnie kilku minut od ich zlecenia i to nawet w trakcie weekendu.
Od czego zależy, kiedy dojdzie przelew?
Moment, w którym dojdzie do Ciebie transfer wysłany z innego banku, zależy przede wszystkim od:
- godziny, w której został on zlecony;
- banku nadawcy przelewu i przyjmowanych przez niego sesji wychodzących;
- banku, w którym posiadasz konto osobiste i godzin jego sesji przychodzących.
Czy przelew dojdzie w weekend?
Tradycyjne przelewy międzybankowe realizowane są jedynie w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku. Pieniądze, które przelałeś w piątek wieczorem lub w sobotę czy w niedzielę, dojdą do wskazanego przez Ciebie odbiorcy (* posiadającego konto w innym banku) dopiero w poniedziałek.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby taki przelew doszedł szybciej do odbiorcy, możesz sięgnąć po przelew natychmiastowy.
Czy przelew natychmiastowy działa w weekend?
Przelew ekspresowy to rozwiązanie, które, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na ekspresowe przekazanie środków na konto odbiorcy w innym banku. Działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, a więc również w weekendy. W większości banków jest to usługa dodatkowo płatna, wynosi ok. kilkunastu złotych.
Ile idzie przelew BLIK?
Przelew zlecony przy użyciu BLIK-a, to kolejne rozwiązanie, które może być szybszą alternatywą dla transferów standardowych. Do tego jest opcją całkowicie darmową. Wystarczy, że po kliknięciu logo BLIK-a w swojej aplikacji mobilnej, klikniesz opcję Przelew na telefon, a następnie wpiszesz: numer telefonu osoby, do której chcesz nadać środki oraz właściwą kwotę transakcji. Możesz także dostosować pola dotyczące nazwy odbiorcy oraz tytułu transakcji. Po wszystkim potwierdzasz transakcję. Pieniądze trafią do adresata praktycznie natychmiast (* maksymalnie w ciągu kilku minut).
Czy bank może zabrać pieniądze z konta?
proste
18.04.2024, 13:33
To przecież proste, wystarczy potwierdzenie przelewu pobrać. Jeśli ktoś mi wisi kasę to wiem, to ma mi podesłać potwierdzenie i tyle. Sprawdzam po sesji kiedy wpłyną hajsy i tyle. Za bardzo tu kombinowania