Jak zrobić przelew z karty kredytowej?

Karta kredytowa to niezwykle przydatna rzecz. Przy jej umiejętnym wykorzystaniu możesz operować pieniędzmi banku praktycznie za darmo, bez żadnych opłat i odsetek. Ale są miejsca i są sytuacje, kiedy choćbyś chciał, nie możesz zapłacić kartą. Co możesz wtedy zrobić, jeśli akurat nie masz wolnych środków? Jednym z rozwiązań jest przelew z karty kredytowej. I tym właśnie tematem się dziś zajmę.

Czy przelewy z karty kredytowej są możliwe?

Jak najbardziej. Nie kojarzę banku, w którym przelew z karty kredytowej byłby niemożliwy do wykonania (aczkolwiek nie znam 100% wszystkich ofert wszystkich banków, więc istnieje ryzyko, że gdzieś taka karta się znajdzie).

Jednak muszę od razu zwrócić Twoją uwagę na jeden, ważny fakt: taki przelew najczęściej wiąże się z kosztami, o których zaraz opowiem.

Czy przelew z karty kredytowej się opłaca?

Odpowiem w następujący sposób: to zależy. Musisz wziąć pod uwagę koszty, jakie poniesiesz z tytułu wykonania transferu z karty i porównać to z korzyściami, jakie odniesiesz.

Przykład.

Zepsuł Ci się samochód, którym dojeżdżasz codziennie do pracy. Pilnie potrzebujesz gotówki, ponieważ Twój zaufany mechanik nie przyjmuje płatności bezgotówkowych. Masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza: szybko wykonasz przelew z karty kredytowej i naprawiasz samochód u swojego mechanika, który cudem znalazł termin na już. Opcja druga: bierzesz urlop w pracy na minimum kilka dni, bo nie masz jak do niej dojechać i czekasz na naprawę w innym warsztacie. W rezultacie stracisz część dni wolnych oraz premię.

O jakich kosztach w ogóle mówię? Już wyjaśniam.

1. Prowizja za przelew z karty kredytowej

Banki naliczają opłatę za polecenie przelewu z rachunku karty kredytowej. Wysokość prowizji zależy od banku i rodzaju karty (często jeden bank ma kilka kredytówek w ofercie). Zazwyczaj jest to kilka procent kwoty, której transfer zlecasz (2%-10%). Szczegóły są zawsze podane w tabelach opłat i prowizji.

2. Przelew z karty kredytowej traktowany jest zazwyczaj jako transakcja gotówkowa, co wiąże się z utratą okresu bezodsetkowego

Karta kredytowa z założenia ma służyć do płatności bezgotówkowych. Transakcja bezgotówkowa to po prostu płatność kartą w sklepach stacjonarnych albo przez internet.

Najczęściej bank uznaje przelew z rachunku karty za transakcję gotówkową, taką samą, jak wypłata gotówki z bankomatu. Aczkolwiek nie jest to regułą. Na przykład w mBanku poniesiesz koszt prowizji za przelew z karty, ale nadal zachowujesz prawo do okresu bezodsetkowego. Niemniej dla większości banków będzie to transakcja gotówkowa.

W przypadku transakcji bezgotówkowych: płacisz kartą, a odsetki zaczną się naliczać dopiero po wystawieniu wyciągu i upływie okresu bezodsetkowego (łącznie około 50-56 dni), o ile nie dokonasz wcześniej całkowitej spłaty na karcie kredytowej.

Transakcja gotówkowa: nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Odsetki zaczynają liczyć się już od momentu, w którym zrobisz przelew z rachunku karty bądź wypłacisz z niej gotówkę.

3. Dodatkowe opłaty za korzystanie z karty kredytowej

Poszczególne banki często uzależniają brak dodatkowych opłat za użytkowanie karty od ilości wykonanych płatności bezgotówkowych. Może to być ilość transakcji (np. 10 miesięcznie) lub kwota (np. min. 350 zł w każdym okresie rozliczeniowym). I zazwyczaj jest tak, że transakcje gotówkowe nie liczą się do tego limitu. Czyli jeśli przelew z karty kredytowej będzie jedyną transakcją, to bank naliczy Ci dodatkowo opłatę za kartę.

Przykład.

Pan Jan ma kartę kredytową, którą musi wykonywać transakcje bezgotówkowe na min. 500 zł w każdym okresie rozliczeniowym, by była ona za darmo. W poprzednim miesiącu musiał zrobić przelew z karty na 1000 zł i była to jedyna operacja. W związku z tym bank obciążył rachunek karty kredytowej o opłatę za jej użytkowanie.

Jaki rodzaj przelewu z karty kredytowej możesz zrobić?

Przelew na rachunek własny

Tę operację możesz zrealizować najszybciej. Dzięki temu na swoim koncie w tym samym banku pieniądze masz od razu. Później możesz zrobić z pieniędzmi, co tylko zechcesz.

Przelew na dowolny rachunek

I mówię tu zarówno o Twoim rachunku w innym banku, jak i również o transferze na konto bankowe innej osoby czy firmy (np. zapłata za media, czynsz itp.).

Przelew z karty kredytowej do ZUS, US lub innego organu podatkowego

Nikt nie powiedział, że przelew z karty nie może pójść na opłacenie podatków czy do ZUS. Co więcej, w niektórych bankach (np. mBank) naliczona prowizja za taki przelew jest niższa.


Polecamy: Limit płatności gotówką – jakie zmiany?


Jak zrobić przelew z karty kredytowej?

Najszybciej możesz zrobić przelew z karty za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Możesz również przelać pieniądze w oddziale banku bądź zlecić to na infolinii (warto pamiętać, że nie każdy bank realizuje takie dyspozycje telefoniczne).

zlecenie przelewu z karty kredytowej - jak zrobić?

Ile kosztuje przelew z karty kredytowej?

Poniżej prezentuję opłaty za przelew z karty kredytowej w poszczególnych bankach w Polsce. Pragnę zauważyć, że każdy z banków ma przynajmniej kilka różnych kredytówek w swojej ofercie.

Przedstawione przeze mnie prowizje obowiązują dla podstawowych kart kredytowych każdego z wymienionych w tabeli banków. Dla innych rodzajów kart (szczególnie tych prestiżowych czy z bankowości osobistej) mogą obowiązywać inne opłaty (lub też może ich w ogóle nie być).

BankOpłata za przelew z karty kredytowej
ING Bank Śląski2% min. 5 zł
mBank7% min. 6 zł;
3,5% min. 6 zł w przypadku przelewu do ZUS i US/innego organu podatkowego
Millennium Bank3,99% min. 9,99 zł
BNP Paribas4,9% min. 10 zł
Santander Bank Polska4% min. 10 zł
PKO BP4% min. 15 zł
Pekao7%/5%/3%
(w zależności od wybranego pakietu karty kredytowej)
VeloBank3%
Citi Handlowy10% min. 20 zł
Credit Agricole6% min. 12,90 zł
*realizacja przelewu z rachunku karty –> opcja Twoje rachunki 0zł/1zł/5zł/9zł
(w zależności od sposobu złożenia dyspozycji)


Polecamy: Czarna karta kredytowa – czym różni się od innych kart kredytowych?


Jak spłacić kartę kredytową?

1. Automatyczna spłata karty kredytowej.

Polecam tę opcję dla zapominalskich. W bankowości elektronicznej bądź w oddziale banku ustalasz, jaki procent zadłużenia ma się sam spłacać i kiedy. Przeważnie spłata kwoty minimalnej to najmniejsza spłata, jakiej możesz dokonać. Możesz także ustawić spłatę w wysokości 100% zadłużenia.

W określonym dniu bank sam obciąży konto osobiste ustaloną kwotą i dokona spłaty karty. Pod warunkiem że na rachunku będą pieniądze. Dzięki całkowitej spłacie w terminie będzie Ci przysługiwał okres bezodsetkowy (czyli nie zostaną doliczone %).

2. Ręczna spłata karty kredytowej

Jeśli nie chcesz, nie musisz ustawiać spłaty automatycznej. Możesz jej dokonać ręcznie, w każdym momencie: albo na koniec okresu w dniu spłaty, albo w dowolnym dniu (np. dzisiaj płacisz kartą, a jutro ją spłacasz).

Przelew z karty kredytowej — wady i zalety

Powiem szczerze, że ze względu na stosunkowo wysokie koszty i brak okresu bezodsetkowego przelew z karty kredytowej nigdy nie był moim ulubionym rozwiązaniem. Niemniej, warto pamiętać, że w razie awaryjnej sytuacji masz taką możliwość.

Zalety transferu z rachunku karty kredytowej:

  • Pieniądze dostępne natychmiast po jego wykonaniu, co jest ważne w momencie, gdy pilnie potrzebujesz środków pieniężnych na nieprzewidziane wydatki.
  • Nie musisz wnioskować o kolejny produkt kredytowy (zajmuje to sporo czasu, musisz dostarczyć dokumenty finansowe, a na dodatek kolejne zobowiązanie obciąża zdolność kredytową).
  • Od czasu do czasu banki organizują promocje (na przykład przelew z karty kredytowej bez prowizji).

Wady:

  • Wysokość prowizji za przelew z karty kredytowej jest z reguły dość spora.
  • Jest to traktowane najczęściej jako transakcja gotówkowa, przez co nie obowiązuje okres bezodsetkowy.
  • Podsumowując wszystkie koszty, może się okazać, że tańszy będzie kredyt gotówkowy czy limit w koncie.

Doładowanie Revluta kartą kredytową: czy jest traktowane jako przelew z karty?

Jeszcze do niedawna wielu klientów banków traktowało doładowanie Revoluta za pomocą karty kredytowej jako sposób na bezkosztowe pozyskanie gotówki czy środków na koncie — taki bankowy lifehack. Dopóki fintech był nowością w Polsce, jego doładowanie kredytówką traktowane było jako zwykła płatność kartą, czyli transakcja bezgotówkowa.

Jako pierwszy takie działania postanowił ukrócić bank Citi Handlowy. Wprowadził zmiany w regulaminie kart kredytowych i doładowanie kartą kredytową Revoluta zostało uznane za transakcję szczególną. A za takie płatności obowiązują wysokie prowizje.

Wielu użytkowników mogło się bardzo zdziwić, widząc naliczone opłaty na swoim rachunku. Co moim zdaniem było najgorsze w tej całej sytuacji? Bank nie zmienił tabeli opłat, tylko regulamin. O ile w przypadku wiadomości o zmianie taryfy zapewne większość z nas przynajmniej rzuci okiem, co się zmieni. O tyle przy zmianie regulaminu jest to może kilka procent klientów.

Nie kojarzę innego banku, który by traktował doładowanie Revoluta jako transakcję szczególną czy przelew z karty kredytowej. Oczywiście nie oznacza to wcale tego, że takiego nie ma.

Moja rada:

Zapytaj o to w swoim banku lub przeprowadź próbę i doładuj konto na Revolut z karty kredytowej na minimalną kwotę. Wtedy ewentualna prowizja nie będzie duża.

Jeszcze jedna moja uwaga: sam Revolut podejmuje próby ukrócenia takich praktyk, o czym świadczy zapis z jego regulaminu:

Aplikacja Revolut lub karta Revolut nie mogą być używane (bezpośrednio lub pośrednio) w następujący sposób: (…) tylko do wysyłania pieniędzy na konto karty kredytowej i otrzymywania pieniędzy z takiego konta.1.

Jeśli Revolut zablokował Ci konto, pomyśl najpierw, czy nie dokonywałeś na nim transakcji za pomocą karty kredytowej.

Polecamy: Karta kredytowa z limitem dla zadłużonych

Źródło:

1. Regulamin kont osobistych Revolut: https://www.revolut.com/pl-PL/legal/terms/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie