Jaka jest minimalna kwota kredytu hipotecznego?

minimalna kwota kredytu hipotecznego

Przy chęci sfinansowania zakupu wymarzonego domu lub mieszkania zwykle interesują nas dość wysokie kwoty kredytów hipotecznych. Co jednak wtedy, gdy potrzeby są mniejsze? Ogranicza nas wtedy minimalna kwota kredytu hipotecznego. Sprawdźmy, jak prezentuje się jej wartość w zależności od banku.

Minimalna kwota kredytu hipotecznego – ranking

Ostatnia aktualizacja: 12 Stycznia 2023
5 - 35 lat
Okres spłaty
-
1,64 %
? poziom marży wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Marża
0%
? poziom prowizji wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Prowizja
10 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,20 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 10,2% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 10,18%
RRSO
1,10 %
? marża 1,1% w pierwszym roku oraz marża 1,47% w kolejnych latach
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,79 %
RRSO
2,41 %
Marża
0%
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Citi Bank Kredyt Hipoteczny
3 - 30 lat
Okres spłaty
9,79 %
RRSO
2,09 %
Marża
1%
Prowizja
50 000 - 2 000 000 zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pekao Bank Hipoteczny S.A
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
10,38 %
RRSO
1,84 %
Marża
1,99 %
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Wszystkie instytucje finansowe działają zgodnie z polityką zysków i strat. Aby banki mogły pochwalić się co kwartał odpowiednimi przychodami (np. wobec akcjonariuszy), muszą po mistrzowsku zarządzać ryzykiem.

Służą do tego systemy scoringowe, racjonalnie przygotowywane oferty czy ustalanie pewnych twardych wymagań wobec swoich klientów. Określenie minimalnej kwoty kredytu hipotecznego to jedna z operacyjnych składowych, która pozwala bankom na działanie powyżej granicy opłacalności.

W powyższym rankingu zgromadziliśmy aktualnie najciekawsze oferty kredytów hipotecznych. Przy każdym z produktów można znaleźć informację o minimalnej i maksymalnej kwocie kredytu mieszkaniowego.

Gdzie minimalna kwota kredytu hipotecznego jest najniższa? Tabela

My jako klienci musimy więc zgodzić się na przygotowane przez banki widełki możliwych do otrzymania kwot kredytów hipotecznych. Minimalna wartość takiego zobowiązania to w niektórych instytucjach 10 tysięcy, w innych aż 100 tys zł. Na szczęście istnieją też banki, które nie ustalają dolnej granicy kwotowej. Nie liczmy jednak na to, że będzie ona zbyt niska – w takim przypadku kredytodawca po prostu nie zarobiłby na całej operacji.

Jak więc przedstawia się minimalna kwota kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach?

Nazwa bankuMinimalna kwota kredytu hipotecznego
BOŚ BankBrak minimalnej kwoty
PKO BPBrak minimalnej kwoty
Pekao Bank S.A.Brak minimalnej kwoty
BPS10 tysięcy
Kasa Stefczyka10 tysięcy
Millennium Bank20 tysięcy
Santander Bank Polska20 tysięcy zł (pożyczka hipoteczna) lub 100 tysięcy (kredyt mieszkaniowy)
mBank20 tysięcy zł (pożyczka hipoteczna) lub 100 tysięcy (kredyt hipoteczny)
Credit Agricole40 tysięcy
Bank Citi Handlowy40 tysięcy (pożyczka hipoteczna) lub 200 tysięcy złotych (kredyt hipoteczny)
Bank Pocztowy50 tysięcy złotych
ING Bank Śląski70 tysięcy złotych
BNP Paribas100 tysięcy złotych/ 150 tysięcy złotych dla nieposiadających konta osobistego w BNP
Alior Bank100 tysięcy złotych
Minimalna kwota kredytu hipotecznego może wynieść od 10 (lub nawet mniej – 3 banki nie ustaliły dolnej kwoty) do nawet 200 tysięcy złotych

Czy opłaca się brać kredyt na minimalną kwotę?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb danego klienta. Czasem udzielenie kredytu jest możliwe tylko i wyłącznie na minimalną kwotę, bo na więcej nie pozwoli zbyt wątła zdolność kredytowa. W takich przypadkach także koszt kredytu hipotecznego nie będzie zbyt atrakcyjny, ponieważ banki stosują wyższą marżę dla ryzykownych klientów.

Zaciągnięcie minimalnej kwoty kredytu mieszkaniowego ma swoje wady i zalety. Na ich podstawie możemy określić, czy takie rozwiązanie jest warte rozpatrzenia.

Zalety

  • kredyty hipoteczne mają zdecydowanie niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe, chcąc więc uzyskać np. kredyt na 100 tys. zł na cele mieszkaniowe, zaoszczędzimy, gdy zdecydujemy się na „hipotekę”,
  • niski wkład własny – gdy całkowita kwota kredytu jest równa 400 tys. zł, wysokość wkładu własnego wyniesie aż od 40 do 80 tys. zł. Przy niższych zobowiązaniach (np. 150 tys. zł) może być to tylko od 20 do 30 tys. zł,
  • większość udzielanych w Polsce kredytów hipotecznych jest oparta na zmiennej stopie oprocentowania. Dlatego, gdy stopy procentowe mocno wzrosną, nasz najtańszy kredyt hipoteczny w historii może stać się prawdziwym utrapieniem. Przy niskiej kwocie kredytu nie będzie to jednak tak bardzo odczuwalne.

Wady

  • Aby otrzymać kredyt hipoteczny, zwykle musimy przebrnąć przez wielotygodniowy męczący proces. Jego długość będzie podobna, niezależnie czy pożyczamy 500 tys. zł, czy 100 tys. zł. Warto się więc zastanowić, czy przy niskich kwotach przedzieranie się przez gąszcz formalności ma sens. Kredyt gotówkowy otrzymamy zdecydowanie szybciej.
  • Dla banku najatrakcyjniejsi są klienci ze wzorową zdolnością kredytową oraz ci, którzy wnioskują o wysokie kwoty. Stąd w niektórych okresach banki mogą po prostu odrzucać wnioski na niskie kwoty lub rozpatrywać je na samym końcu.

Aby poznać opłacalność danego zobowiązania mieszkaniowego, możemy skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych. Pozwoli on na orientacyjne zbadanie sytuacji i wysokości potencjalnych rat. Kalkulator kredytu hipotecznego zostanie także użyty przez bankowego konsultanta, który przygotuje dla nas symulację kosztów naszego zobowiązania.

kwoty kredytu hipotecznego wykres
Kredyty hipoteczne na niskie kwoty nie są zbyt popularne. Tylko co 20 osoba zaciąga zobowiązanie mieszkaniowe w wysokości do 150 tysięcy złotych. Źródło: BIK

Kredyt gotówkowy jako alternatywne rozwiązanie?

Kredyty hipoteczne, z powodu niskich stóp procentowych, były brane w 2021 roku na masową skalę. Wartość nowych kredytów mieszkaniowych osiągnęła w tamtym roku aż 88,7 mld zł, przebijając poziomy znane z hossy na rynku nieruchomości, która rozegrała się w latach 2007-2008. 1

Choć kredyt hipoteczny to bardzo popularne rozwiązanie, nie każdy zostanie zaproszony przez bank do zawarcia umowy kredytu. Powodem odrzucenia wniosku mogą być takie kwestie, jak zbyt duża liczba osób na utrzymaniu, niewystarczające zarobki czy nawet wykonywanie zawodu wpisanego przez bank na listę ryzyka.

W takiej sytuacji alternatywą może być kredyt gotówkowy – szczególnie przy niższych kwotach. Za zastosowaniem tego rozwiązania przemawia mniejsza liczba formalności oraz możliwość przejścia całego procesu online. Niestety całkowity koszt kredytu gotówkowego będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt mieszkaniowy jest udzielany z przynajmniej dwukrotnie niższym oprocentowaniem (wszystko zależy od aktualnej wysokości stóp procentowych) niż kredyt gotówkowy. Mniejsza liczba formalności okupiona będzie w tym przypadku wyższymi kosztami.

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który pozwoli poznać wszystkie koszty zobowiązania. Nie tylko oprocentowanie kredytu hipotecznego i prowizję, ale np. także wydatki ponoszone na ubezpieczenie.

Źródła:

1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/722030/bik-podsumowal-2021-r-na-rynku-kredytowo-pozyczkowym-i-zapowiada-mniej-optymistyczne-prognozy-na-2022-r

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły