Platynowa karta kredytowa: czym się wyróżnia? Ile kosztuje?

Potrzebujesz karty kredytowej z wysokim limitem? A może chciałbyś się dowiedzieć, jak uzyskać bezpłatny dostęp do saloników VIP na lotniskach w programie Priority Pass? Lub też zależy Ci na usługach concierge? Jeśli na przynajmniej jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi: tak, to koniecznie sprawdź, czym jest platynowa karta kredytowa i jak ją otrzymać.

Platynowa karta kredytowa - ile kosztuje? jakie daje korzyści?

Kluczowe informacje

 • Platynowa karta kredytowa dedykowana jest zamożnym klientom, zarabiającym min. 20 tys. zł miesięcznie i mającym odpowiednio wysoką zdolność kredytową;
 • Platynowa kredytówka oferuje szereg korzyści jak wysoki limit kredytowy do 200 tys. zł, bezpłatne ubezpieczenia i przewalutowania za granicą czy usługi concierge;
 • Koszt za użytkowanie platynowej karty kredytowej wynosi ok. kilkuset złotych rocznie. Z reguły nie ma za taką kartę opłat miesięcznych.

Karta kredytowa standardowa, przejrzysta, srebrna, złota, platynowa, czarna… Jak się dobrze postarasz, możesz znaleźć kredytówkę w niemal każdym kolorze. Dlaczego banki stosują takie podziały? Czym te karty różnią się od siebie? I która z nich jest najlepsza?

Dziś zajmę się odpowiedziami na te pytania oraz opowiem Ci dokładnie o jednej z nich, platynowej karcie kredytowej, zwaną kartą VIP.

Czym jest platynowa karta kredytowa?

Platynowa karta kredytowa ma służyć zaspokojeniu potrzeb klientów zamożnych. Dedykowana jest segmentowi VIP, czyli osobom o wysokich zarobkach i posiadających znaczny majątek.

Dla zwykłego Kowalskiego karta kredytowa to prosty kawałek plastiku, który ma niewiele funkcji. Ot, na przykład służy w wakacje do wypożyczenia auta za granicą. Albo przydaje się pod koniec miesiąca, kiedy konto świeci pustkami, a kolejna wypłata jeszcze nie dotarła. Albo po prostu jest na zapas, w razie „W”. Ogólnie rzecz biorąc, karta kredytowa dla większości klientów pełni funkcję ochronną przez brakiem gotówki na bieżące wydatki.

A jak się to ma do klientów zamożnych, którzy wnioskują o platynowe karty kredytowe? Trudno uwierzyć, że ktoś, kto zarabia kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy miesięcznie, potrzebuje karty kredytowej, bo zabraknie mu pieniędzy na zakupy w Biedronce, prawda? I dokładnie tak właśnie jest.

Platynowa karta kredytowa to coś więcej niż zabezpieczenie przed brakiem środków na koncie. Karta VIP daje możliwości i udogodnienia, których nie zapewni zwykła kredytówka. Oferuje przede wszystkim prestiż.

Podsumowując: platynowa karta kredytowa to karta płatnicza z wysokim limitem i dodatkowymi korzyściami, o których za chwilę opowiem szerzej.

Jak działa platynowa karta kredytowa?

Co możesz zrobić za pomocą platynowej karty kredytowej?

Podstawową funkcjonalnością nie różni się od zwykłej kredytówki. Służy przede wszystkim do wykonywania transakcji bezgotówkowych. Możesz za jej pomocą płacić za zakupy i usługi z użyciem PIN-u, wykonywać płatności zbliżeniowe bądź też płacić kartą w internecie.

Z przyznanego limitu kredytowego na karcie możesz także podjąć gotówkę z bankomatów lub wykonać przelew z rachunku karty kredytowej, lecz zazwyczaj wiąże się to z utratą okresu bezodsetkowego — tak samo, jak w przypadku zwykłej karty. Dlatego nie poleca się wykonywać transakcji gotówkowych kartą kredytową.

Jak działa platynowa karta kredytowa c.d.?

Zasady działania platynowej karty kredytowej również nie odbiegają od tych, które zapewne znasz z karty standardowej. W skrócie wygląda to następująco:

1. Dostajesz od banku kartę kredytową z pewnym limitem, na przykład 100 000 zł.

2. Od dnia otrzymania karty kredytowej możesz korzystać z przyznanego limitu kredytowego przez miesiąc (najczęściej). Przypuśćmy, że wydasz nią 24 000 zł.

3. Po miesiącu dostajesz od banku wyciąg, na którym jest wyszczególnione, ile w tamtym miesiącu wykorzystałeś limitu, na co i do kiedy musi nastąpić spłata zadłużenia.

4. Od momentu wystawienia wyciągu masz określoną liczbę dni (zazwyczaj 51-56, zależy to od oferty danego banku) na to, by spłacić kartę. Jeśli zwrócisz całość zadłużenia, czyli w Twoim przypadku 24 000 zł w terminie wskazanym na zestawieniu transakcji, to nie zapłacisz dla banku żadnych odsetek. Po prostu korzystasz z tych pieniędzy za darmo. Odsetki są naliczane dopiero wtedy, gdy bank nie otrzyma zwrotu całości wykorzystanego limitu do dnia całkowitej spłaty.

Jak działa karta kredytowa? Zobacz

Zwykła a platynowa karta kredytowa – różnice:

 • Wysoki limit kredytowy na platynowej karcie. Zwykła kredytówka to zazwyczaj limit od 1 000 zł do 50 000 zł. Platynowa karta ma limit znacznie wyższy, do 200 000 zł albo więcej.
 • Często dłuższy okres bezodsetkowy dla platynowej karty.
 • Opłaty za obsługę karty głównej — znacząco wyższe i trudniej ich uniknąć.

Rodzaje kart kredytowych w bankach

Jeśli oczekujesz ode mnie jasnego podziału kart kredytowych, który obowiązywałby w każdym banku, to niestety, muszę Cię rozczarować. Taki podział nie istnieje. Jest on bardzo umowny.

Najogólniej rzecz biorąc, karty kredytowe możemy podzielić ze względu na zamożność klienta (i kolor) na:

 • Zwykłe, dostępne dla każdego. No może przesadzam: osoba zadłużona w BIK i bezrobotna raczej jej nie otrzyma. Ale ktoś, kto pracuje i nie ma nabranych kredytów ponad miarę, jak najbardziej. Bardzo tanie w utrzymaniu, limit zazwyczaj do 20 000 zł.
 • Srebrne, zazwyczaj z nieco wyższym limitem, ale nadal przeciętny Kowalski może bez problemu ją otrzymać.
 • Złote karty kredytowe. Tutaj limit jest już widocznie wyższy, a i zdolność kredytowa musi być większa. Do złotych kart oferowane są dodatkowe usługi.
 • Karty kredytowe platynowe. Jedne z najbardziej prestiżowych, z wysokimi limitami. Aby ją dostać, Twoje dochody muszą być naprawdę znaczące. Ich posiadanie to wiele udogodnień dla użytkownika, ale też koszt ich obsługi jest dużo wyższy.
 • Czarne karty kredytowe. Karty totalnie VIP-owskie, tak naprawdę dla nielicznych. Bardzo często dostępne nie w zwykłych oddziałach banku, ale u doradcy premium. Limit na takiej karcie może sięgać nawet miliona złotych albo i więcej.

Pamiętaj, że każdy bank może kształtować swoją ofertę dowolnie. Jeden może mieć wszystkie pięć kart, a w drugim znajdziesz tylko zwykłą kartę, złotą i platynową. Albo zwykłą, złotą i srebrną.

rodzaje kart kredytowych w ING
Typowy podział kredytówek w ING Banku Śląskim, ing.pl

Albo może być tak, że bank w ogóle nie nazywa swojej karty kredytowej kolorami. Popatrz na mBank: ma w ofercie kartę Podstawową, Premium, Intensive i Word Elite.

oferta kart kredytowych w mbanku
Oferta kart kredytowych w mBanku, mBank.pl

Ile kosztuje platynowa karta kredytowa?

Decydując się na platynową kartę kredytową, musisz wziąć pod uwagę wysokie wymagania, które stawiają banki jej posiadaczom. Chodzi mi przede wszystkim o wygórowane warunki uniknięcia opłaty za użytkowanie karty. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, decydując się na platynową kartę kredytową?

1. Opłata za wydanie platynowej karty kredytowej

Po zapoznaniu się z cennikami banków stwierdzam, że wbrew pozorom opłata za wydanie karty nie jest zabójcza. Banki często albo nie pobierają za to żadnej opłaty, albo koszt to najwyżej kilkadziesiąt złotych.

2. Opłata za użytkowanie karty

To wydatek zazwyczaj kilkuset złotych rocznie. Większość platynowych kart kredytowych ma opłaty za użytkowanie naliczane właśnie systemem rocznym (w zwykłych kartach stosuje się zazwyczaj opłaty miesięczne).

Można jej uniknąć, ale dla zwykłego Kowalskiego będzie to trudne. Banki wymagają płatności na poziomie co najmniej kilku tysięcy złotych co miesiąc, by zwolnić posiadacza z opłaty za obsługę platynowej karty kredytowej.

3. Oprocentowanie

Może, ale nie musi być niższe, niż przy zwykłej kredytówce.

4. Prowizja za przelewy z karty kredytowej i wypłaty gotówki z bankomatów

Jest to jedna z zalet platynowej karty kredytowej — banki często nie pobierają prowizji za przelewy z karty kredytowej i/lub wypłaty środków z bankomatów. Jednak pamiętaj: są to nadal transakcje gotówkowe i w ten sposób tracisz okres bezodsetkowy.

5. Koszty przewalutowania

Jako usługę dodatkową do platynowej karty banki dodają dość często brak kosztów przewalutowania transakcji za granicą. Dla osób, które dużo podróżują, jest to ważna cecha: transakcje w innych walutach zwykłymi kartami kredytowymi są z reguły po prostu drogie.

Korzyści z platynową kartą kredytową

 • Wysoki limit kredytowy, którego nie mają standardowe karty kredytowe.
 • Dostęp do bezpłatnego programu Priority Pass.
 • Bezpłatne ubezpieczenia np. ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie bagażu podróżnego, ubezpieczenie kosztów leczenia w razie wypadku itp.
 • Serwis Concierge, czyli pomoc specjalnego doradcy w sytuacjach życia codziennego. Concierge może Ci pomóc, np. zarezerwować bilety lotnicze czy na koncert, zorganizować wynajem auta, zarezerwować stolik w restauracji.

Wymagania do uzyskania platynowej karty kredytowej

Dochód

Banki bardzo często uzależniają wydanie platynowej karty kredytowej od odpowiedniego poziomu dochodów. Na przykład, aby w ogóle o nią wnioskować, musisz zarabiać co miesiąc nie mniej niż 20 000 zł. Oczywiście każdy bank ma swoje wytyczne, które mogą się od siebie znacząco różnić.

Zdolność kredytowa

Co z tego, że zarabiasz 20 000 zł miesięcznie, jeśli masz tyle kredytów, że ich raty wynoszą 22 000 zł co miesiąc? Oczywiście przerysowuję, ale chodzi o to, że oprócz pewnego poziomu dochodów musisz mieć także odpowiednią zdolność kredytową do obsługi wysokiego limitu na karcie.

Posiadane aktywa, rachunek w banku itp.

Niektóre instytucje mogą uzależniać wydanie platynowej karty kredytowej od wartości Twoich zgromadzonych oszczędności (np. musisz mieć na lokatach minimum 200 000 zł). Lub od konieczności posiadania konta osobistego (zwykłego lub VIP), na które wpływa wynagrodzenie. Część kart jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla klientów Private Banking.

Jak wnioskować o platynowe karty kredytowe?

Sposób wnioskowania może się różnić. Zależy to od banku. Najczęściej wniosek o platynową kartę kredytową możesz złożyć:

 • przez własną bankowość internetową;
 • w oddziale banku;
 • na infolinii (raczej rzadko);po umówieniu z doradcą VIP (w niektórych bankach platynowe karty stanowią ofertę VIP-owską i konieczne jest posiadanie odpowiedniego rachunku w bankowości prywatnej. A co za tym idzie, obsługą takiego klienta zajmuje się dedykowany doradca, a nie zwykła pani w okienku w kasie).

Zajrzyj w pełne zestawienie kart kredytowych:

Promocja
Tak
? 800 zł w bonusie
RRSO
23,15 %
Karta
0 zł

55 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Promocja
Tak
? Do 600 zł w punktach Mastercard® Bezcenne® Chwile
RRSO
18,79 %
Karta
0 zł

52 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Promocja
Tak
RRSO
21,64 %
Karta
0 zł

44 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Najlepsza platynowa karta kredytowa — w którym banku?

To zależy, czego oczekujesz od swojej platynowej karty kredytowej. Czy zakładasz ją tylko dlatego, że interesuje Cię korzystanie z wysokiego limitu kredytowego? A może zależy Ci na dodatkowym ubezpieczeniu lub dostępie do saloników VIP na lotniskach? Wybierając najlepszą platynową kartę kredytową, weź pod uwagę także to, ile będziesz nią płacić i czy będą to kwoty wystarczające, by uniknąć opłaty za kartę. Chyba że nie stanowi ona dla Ciebie problemu i akceptujesz fakt, że bank pobierze od Ciebie kilkaset złotych.

Wśród propozycji 3 różnych banków najlepiej pod względem oferowanych usług dodatkowych wypada platynowa karta kredytowa od banku ING. Dzięki niej zyskasz dostęp do usług Priority Pass na lotniskach oraz Concierge. Jest to jednocześnie najdroższa karta, którą najtrudniej mieć za darmo.

Platynowa karta kredytowa w PKO BP

Karta kredytowa Mastercard Platinium to propozycja skierowana do zamożnych klientów banku PKO BP.

 • Minimalny limit kredytowy 5 000 zł, maksymalny jest ustalany indywidualnie.
 • Okres bezodsetkowy 55 dni.
 • Wydanie karty 0 zł.
 • Opłata roczna 0 zł/125 zł/250 zł. Opłata za kartę kredytową wyniesie 0 zł, jeśli w ciągu roku średnia wartość miesięcznych płatności wyniesie minimum 5 000 zł (rocznie 60 000 zł). Bank pobierze 125 zł opłaty rocznej, gdy średniomiesięczna wartość transakcji to co najmniej 2 500 zł. W przypadku wykonania płatności na mniejsze kwoty opłata za kartę będzie równa 250 zł.
 • RRSO w momencie pisania artykułu 22,40%.
 • Usługa Concierge 24/7.
 • Bezpłatne ubezpieczenie podróżne na całym świecie dla Ciebie i Twoich bliskich.
 • Brak kosztów przewalutowania płatności w innych walutach.
 • Wypłata gotówki z bankomatów na całym świecie bez prowizji.

Platynowa karta kredytowa w mBank

W mBanku nie znajdziesz „kolorowych” kart kredytowych. Moim zdaniem najlepszym odpowiednikiem karty platynowej będzie w tym przypadku karta kredytowa Visa Premium.

 • Możesz skorzystać z limitu kredytowego w wysokości od 3 000 zł do 200 000 zł.
 • Okres bezodsetkowy 54 dni.
 • Opłata za wydanie karty głównej 30 zł.
 • Opłata roczna 0 zł/300 zł. Karta będzie darmowa pod warunkiem, że w ciągu roku wartość transakcji bezgotówkowych i przelewów z karty wyniesie co najmniej 24 000 zł.
 • RRSO w momencie pisania artykułu 22,88%.
 • Wypłata gotówki z bankomatów za granicą 5% min. 10 zł (plus koszty przewalutowania)
 • Serwis Concierge.

ING Bank Śląski platynowa karta kredytowa Mastercard

W przypadku ING podział kart jest bardzo czytelny: jest zwykła karta, złota, platynowa i czarna Infinite. Co oferuje platynowa karta kredytowa Mastercard od banku ING?

 • Limit kredytowy od 20 000 zł do 200 000 zł.
 • Okres bezodsetkowy 52 dni.
 • Opłata za wydanie karty głównej i karty dodatkowej 0 zł.
 • Opłata roczna 0 zł/650 zł. Aby platynowa karta kredytowa Mastercard od ING była bezpłatna, średnie miesięczne obroty kartą kredytową nie mogą być mniejsze niż 12 500 zł (rocznie 150 000 zł).
 • RRSO w momencie pisania artykułu 19,53%.
 • Dostęp do programu Priority Pass, dzięki któremu zyskujesz nielimitowany dostęp do ponad 1 300 ekskluzywnych saloników na lotniskach na całym świecie. Dodatkowo możesz odpocząć w saloniku w towarzystwie swoich gości (za gościa obowiązuje opłata 32 USD).
 • Usługi Concierge.
 • Nie ma opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów na świecie, ale od początku naliczają się odsetki.

Która lepsza: złota karta kredytowa czy platynowa?

Złota karta kredytowa zazwyczaj plasuje się gdzieś pomiędzy zwykłą a platynową. Czyli zapewnia więcej funkcjonalności niż standardowa kredytówka, ale jednocześnie jest ich zdecydowanie mniej, niż w przypadku karty platynowej.

Co daje złota karta kredytowa? Najczęściej jest to dodatkowe ubezpieczenie karty, pakiet zniżek lub usług (np. rozłożenie spłaty na raty 0%), brak kosztów przewalutowania, programy lojalnościowe.

Jednocześnie pamiętaj o tym, że rodzaj karty płatniczej wpływa na jej koszt. Za złotą kartę kredytową banki pobierają mniejsze opłaty niż za platynową.

Podam przykład:

ING Bank Śląski jak już wiesz, za platynową kartę pobiera opłatę 650 zł rocznie. Złotą kartę możesz mieć już za 100 zł rocznie.

Jeśli się zastanawiasz, która karta będzie dla Ciebie lepsza, najpierw odpowiedz na kilka pytań:

 • jaki limit jest Ci potrzebny;
 • ile miesięcznie płacisz kartą;
 • na jakich usługach dodatkowych Ci zależy.

Gdy już znasz odpowiedzi, dokonaj porównania ofert kart kredytowych. Być może okaże się, że znajdziesz złotą kartę, która będzie spełniać wszystkie Twoje wymagania, a przy tym będzie dużo tańsza w utrzymaniu niż platynowa.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, to polecam Ci artykuł mojej imienniczki, która dokonała porównania ofert złotych kart kredytowych.

Złote karty kredytowe – porównanie ofert Zobacz

Czarna karta kredytowa a platynowa — którą wybrać?

Kiedy jesteś w sytuacji, że koszty nie grają żadnej roli, a Twoje dochody są na tyle wysokie, by móc pozwolić sobie na każdą kartę, warto skorzystać z oferty czarnych kart kredytowych. Mają one wbudowane wszelkie usługi dodatkowe, jakie w ogóle oferują banki.

Czyli: szeroki wachlarz ubezpieczeń, Concierge, Priority Pass, dostęp do specjalnych programów lojalnościowych i zniżkowych. I oczywiście limity kredytowe są znacząco wyższe (przeważnie około 1 mln zł). Na dodatek bardzo często można je jeszcze indywidualnie negocjować (na wypadek, gdyby milion okazał się za niski).

Jeśli jednak koszty grają rolę, a Ty nie masz aż tak potężnej zdolności kredytowej, by w kieszeni nosić kawałek plastiku z limitem miliona złotych, wybierz jedną z dostępnych na rynku platynowych kart z usługami dodatkowymi, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom.

Czy warto posiadać platynową kartę kredytową?

Platynowa karta kredytowa — zalety

 • Wyższy limit kredytowy, który jest niedostępny w zwykłych kredytówkach.
 • Usługi dodatkowe: Concierge, Priority Pass, pakiet ubezpieczeń.
 • Często banki nie pobierają prowizji za przewalutowanie transakcji czy wypłatę pieniędzy z bankomatów.
 • W niektórych przypadkach platynowe karty kredytowe mają dłuższy okres bezodsetkowy niż na innych kartach kredytowych.
 • Często niższe koszty usług dodatkowych lub brak dodatkowych opłat, takich jak za zmianę daty spłaty czy zwiększenie limitu na karcie.

Wady platynowej karty kredytowej

 • Musisz mieć bardzo wysokie dochody i zdolność kredytową, by ją otrzymać.
 • Wysokie opłaty za obsługę karty kredytowej, kilkaset złotych rocznie.
 • W większości banków musisz wykonać płatności kartą na co najmniej kilka tysięcy złotych miesięcznie, by uniknąć opłaty za obsługę karty.
 • Przelew z karty czy pobranie gotówki z bankomatu nadal jest traktowane jako transakcja gotówkowa, co skutkuje utratą okresu bezodsetkowego.
 • Pamiętaj o tym, że wysoki limit kredytowy obniża Twoją zdolność kredytową.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Od czego zależy kolor karty kredytowej?

Kolor karty kredytowej zależy przede wszystkim od poziomu osiąganych dochodów. To zarobki i zdolność kredytowa stanowią kryterium decydujące o tym, którą kartę kredytową może otrzymać dany klient.

Jaka jest minimalna kwota spłaty na platynowej kredytówce?

Minimalna kwota spłaty różni się w zależności od banku. Najczęściej wyrażana jest procentowo, jako pewien określony procent wykorzystanej kwoty limitu kredytowego. Z reguły będzie to około 5%

Jaki jest maksymalny limit kredytowy na platynowej karcie kredytowej?

Zależy to od oferty banku. Najczęściej spotkasz się z kartami platynowymi z maksymalnym dostępnym limitem w wysokości 200 000 zł.

Polecamy artykuły:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()