Złota karta kredytowa – ile kosztuje i jakie daje korzyści?

Pojęcie karty kredytowej jest obecnie bardzo znane, nawet osobom, które nigdy nie miały okazji z niej korzystać. Złota karta kredytowa jest właśnie jednym z takich produktów. Zastanówmy się – co może nas zachęcić do posiadania takiej złotej karty?

Choć z reguły karta z limitem kredytowym ma służyć jednemu celowi, to okazuje się, że takie oferty potrafią nas zaskoczyć. I to nie tylko ze względu na bank, który często proponuje wiele rodzajów kredytówek. Ich kolor również oznacza dla nas zupełnie inne, lepsze możliwości.

Złota karta kredytowa – co to jest?

To produkt bankowy, który przeznaczony jest dla bardziej wymagających klientów. Użytkowanie karty odbywa się na takiej samej zasadzie jak w przypadku standardowych kredytówek. Natomiast to, co najczęściej wyróżnia złote karty, to:

 • wyższy limit kredytowy,
 • wyższe opłaty miesięczne za wydanie lub posiadanie karty,
 • niższe opłaty za inne funkcje, takie jak przewalutowanie, czy wykonywanie transakcji gotówkowych oraz
 • możliwość korzystania z dodatkowych opcji, np. ubezpieczenia na podróż.

Co oznacza złota karta kredytowa?

Taka karta to przede wszystkim prestiż. Dedykowana jest klientom o specjalnych wymaganiach. Oprócz posiadanego dostępnego wysokiego limitu musi zachęcać dodatkowymi funkcjami, które mogą okazać się pomocne w codziennym życiu. Mogą to być: assistance, ubezpieczenie, cashback czy płatności w walutach obcych.

Jak działa złota karta kredytowa?

Złota karta działa dokładnie tak samo, jak klasyczna karta kredytowa. To nic innego jak udostępniony przez bank limit, w ramach którego możemy robić płatności zbliżeniowe w każdym sklepie, dokonywać zakupów przez internet, czy wynajmować samochód i hotel podczas podróży.

Wiele banków umożliwia wydanie karty dodatkowej, którą możemy podarować partnerowi lub małżonkowi. To świetne rozwiązanie, które pozwala na wspólne korzystanie ze środków w ramach jednego limitu.

złota karta kredytowa - korzyści

Pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć, komu wręczasz kartę dodatkową. Limit kredytowy jest przypisany do Ciebie i to Ty jesteś odpowiedzialny za wydawane środki oraz ich spłatę w terminie!

Dla kogo są złote karty kredytowe?

Z pomocą złotej karty kredytowej może posługiwać się każdy klient indywidualny, który spełni odpowiednie warunki ustalone przez bank. Najczęściej głównym wymaganiem jest dochód na odpowiednim poziomie. Zazwyczaj jest to minimum 3 tysiące złotych.

Jak dobrze wiemy, banki ustalają własne reguły, w związku z tym każdy z nich może mieć inną minimalną kwotę dochodów. Dlatego, zanim upolujesz taką kredytówkę, sprawdź oferty różnych instytucji i porównaj je ze sobą.

Złota karta kredytowa a wymagania

Wymagania dotyczące wydania złotej karty kredytowej są różnorakie. Zależą od polityki banku, ale i różnią się co do oczekiwanych wymagań, oferowanych limitów, czy dodatkowych rozwiązań.

Głównym kryterium jest minimalny dochód netto, który najczęściej utrzymuje się na poziomie 3 tysięcy złotych netto. Z udzieleniem limitu kredytowego wiąże się również badanie zdolności i weryfikacja klienta w BIK. Bez tego żaden bank nie zdecyduje się na podpisanie umowy.

Posiadanie zdolności kredytowej na otrzymanie satysfakcjonującego dla Ciebie limitu kredytowego jest niezbędne do wydania karty głównej!

Zawsze jednak mogą pojawić się dodatkowe czynniki, które mają wpływ na otrzymanie pozytywnej decyzji, np. posiadanie konta osobistego w banku, w którym starasz się o limit lub co więcej, otrzymywanie wynagrodzenia na ten rachunek.

Jakie dochody trzeba mieć, by móc wnioskować o złotą kartę kredytową?

W zależności od rodzaju karty, minimalny wymagany dochód zaczyna się od poziomu 3 tysięcy złotych. Karta z założenia przeznaczona jest dla bardziej zamożnych klientów, którzy jednocześnie mają większe oczekiwania. Niektóre oferty przeznaczone są jedynie dla klientów z segmentu Select/VIP lub Private Banking.

Zastanawiasz się, dlaczego banki tak bardzo zwracają uwagę na minimalny dochód?

Im większe dochody osiąga klient, tym większe aktywa gromadzi na swoich kontach, lub z drugiej strony – obraca większą sumą środków oraz wydaje ich więcej na konsumpcję i własne potrzeby. Dla banku oznacza to po prostu lepszy zysk, niż w przypadku klienta z segmentu standardowego.

Właśnie dlatego instytucje są bardziej skłonne, aby udostępnić takiemu użytkownikowi wysoki limit kredytowy oraz możliwość usług dodatkowych.

Ile kosztuje złota karta kredytowa?

Korzystanie z tego produktu może być całkowicie bezpłatne. Większość banków nagradza swoich klientów za aktywne użytkowanie. Oznacza to, że przy spełnieniu odpowiednich wymagań, możesz używać kredytówki bez żadnych dodatkowych opłat!

Najczęściej spotykane wymagania banku

 1. Minimalna ilość dokonanych transakcji w miesiącu kalendarzowym.

Oznacza to, że klient zobowiązany jest do wykonania minimalnej określonej liczby transakcji. W tej sytuacji nie mają znaczenia kwoty, a jedynie liczba wykonanych płatności, np. 5 transakcji w danym miesiącu.

 1. Minimalna wartość wykonanych transakcji.

W takiej sytuacji klient musi dokonać płatności, których suma opiewa na minimalną kwotę, wyznaczoną przez bank. Przykładowo, może to być obowiązek wydania minimum 1 tysiąca złotych w okresie rozliczeniowym, aby uniknąć opłaty miesięcznej lub rocznej za kartę główną.

Przegląd ofert złotych kart kredytowych w bankach

Poniżej opiszę najważniejsze informacje dotyczące ofert wybranych instytucji finansowych, na podstawie których możesz stwierdzić, która karta będzie najlepsza właśnie dla Ciebie.

Zaznaczam, że te oferty mogą się zmienić, więc warto później potwierdzić te warunki bezpośrednio w placówkach banków lub na stronie internetowej. Jak zatem prezentują się oferty złotych kredytówek w wybranych bankach w Polsce?

Złota karta kredytowa w Millennium Bank

Takich warunków możemy spodziewać się w Millennium Bank:

 1. Dostępny limit: 5 000 – 50 000.
 2. Opłata miesięczna za kartę główną: 12,99 zł/0 zł (0 zł, jeśli klient dokona minimum 5 transakcji w miesiącu).
 3. Okres wolny od odsetek: 51 dni.
 4. Spłata kwoty minimalnej: 5%.
 5. Dodatkowe korzyści:
  • bezpłatne ubezpieczenie w podróży zagranicznej, które chroni Ciebie i Twój bagaż,
  • bezpłatny pakiet ubezpieczeń assistance, który obejmuje pomoc medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku, pomoc specjalistów (m.in. elektryka, hydraulika) oraz concierge,
  • bezpłatny pakiet ubezpieczenie w podróży zagranicznej obejmujący ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu podróżnego i ubezpieczenie OC.

Złota karta kredytowa w PKO BP

W PKO BP są nieco inne warunki:

 1. Dostępny limit: od 5 000 (ustalany indywidualnie, zależny od zdolności kredytowej klienta).
 2. Obsługa karty kredytowej – opłata roczna:
  • gdy średnio w miesiącu dokonasz transakcji na kwotę mniejszą niż 2 500 zł – 250 zł,
  • gdy średnio w miesiącu dokonasz transakcji na kwotę min. 2 500 zł – 125 zł,
  • lub gdy średnio w miesiącu dokonasz transakcji na kwotę min. 5 000 zł  –  0 zł.
 3. Okres wolny od odsetek: 55 dni.
 4. Dodatkowe korzyści:
  • ubezpieczenie podróżne na całym świecie bez dodatkowych kosztów,
  • darmowe przewalutowanie i brak prowizji,
  • usługa concierge 24h/7 – konsultant pomoże w organizacji wolnego czasu, np. w zaplanowaniu wyjazdu.

Citi Handlowy a złota karta kredytowa

Jak prezentują się warunki w banku Citi Handlowy?

 1. Dostępny limit: 20 000 – 1 000 000.
 2. Roczna opłata za kartę główną: 1 000 zł/ 0 zł (0 zł, jeśli rocznie transakcje przekroczą kwotę 180 000).
 3. Okres wolny od odsetek: 56 dni.
 4. Dodatkowe korzyści: bezpłatne ubezpieczenia, m.in.:
  • wypadki w podróży, koszty leczenia za granicą,
  • opóźnienie w dostarczeniu/ niedostarczenie bagażu, opóźnienia wylotu/ utrata połączenia,
  • ubezpieczenie samochodu wypożyczonego za granicą.

Złota karta kredytowa w Pekao

Czego możemy się spodziewać od banku Pekao?

 1. Dostępny limit: 2 000 – 100 000.
 2. Opłata za miesięczną obsługę karty kredytowej: 19 zł/ 0 zł (0 zł, jeśli suma transakcji w miesiącu wyniesie minimum 2 000 zł).
 3. Okres wolny od odsetek: 59 dni.
 4. Dodatkowe korzyści:
  • bezpłatne saloniki lotniskowe Flight Delay Pass w przypadku opóźnienia lotu oraz ubezpieczenie podróżne,
  • booking.com – 6% rabatu,
  • zwrot za zakupy w internecie 2% max. 20 zł,
  • ubezpieczenie w podróży.

Złota karta kredytowa mBank

Spójrzmy, co oferuje swoim klientom mBank.

 1. Dostępny limit: 3 000 – 200 000.
 2. Opłata za wydanie karty głównej: 30 zł
 3. Opłata roczna za kartę główną: 300 zł/ 0 zł (0 zł, jeżeli roczna wartość transakcji bezgotówkowych za ostatnie 12 miesięcy wyniesie minimum: 24 000 zł).
 4. Okres wolny od odsetek: 54 dni.
 5. Dodatkowe korzyści: serwis concierge, który pomoże Ci w organizacji codziennych spraw i zadań specjalnych, możesz np.:
  • zarezerwować bilety na koncert,
  • zabukować stolik w restauracji,
  • zamówić pomoc drogową oraz
  • wezwać hydraulika do domu.

A może złota karta kredytowa ING?

Jak wygląda propozycja kart kredytowych w ING Banku Śląskim?

 1. Dostępny limit: 5 000 – 50 000.
 2. Opłata za roczną obsługę karty kredytowej: 100 zł/ 0 zł (płata pobierana, jeżeli średnia miesięczna wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą za ostatnie 12 miesięcy, rozliczonych na rachunku karty, wyniesie mniej niż 1 000 zł).
 3. Okres wolny od odsetek: 52 dni.
 4. Dodatkowe korzyści:
  • płatności w walutach obcych bez prowizji.

Być może zainteresuje Cię oferta standardowych kart kredytowych z sektora bankowego oraz firm pozabankowych. Sprawdź, co mamy w zanadrzu!

Co daje złota karta kredytowa?

Taka karta daje wiele możliwości, do których nie ma dostępu klient ze standardową ofertą. Poniżej przedstawię najczęściej pojawiające się korzyści, które możesz spotkać w wielu propozycjach od banków w Polsce.

Korzyści z posiadania złotej kredytówki, to między innymi:

 • wyższy limit kredytowy,
 • dodatkowe funkcjonalności, np. ubezpieczenie na podróż, zmniejszenie dodatkowych opłat za obsługę karty głównej, ubezpieczenie karty, assistance, dostęp do luksusowych salonów na lotniskach,
 • niższe opłaty za dodatkowe usługi jak bezpłatna zmiana terminu płatności, dodatkowe zestawienie transakcji, przewalutowanie płatności,
 • indywidualny doradca z banku.

Zalety złotej karty kredytowej

 • Wysoki limit w karcie kredytowej,
 • Dodatkowe możliwości zawarte w ofercie, które pozwolą zaoszczędzić czas, pieniądze lub pozwolą na skorzystanie z wielu promocji i benefitów,
 • Pomoc indywidualnego doradcy w banku,
 • Bezodsetkowy okres spłaty oraz
 • Prestiż posiadania złotej katy.

Wady złotej karty kredytowej

 • Uniknięcie opłat za kartę główną często wiąże się z obowiązkiem dokonywania odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych lub minimalnej wartości transakcji w miesiącu kalendarzowym,
 • Oprocentowanie zmienne, które wpływa na wysokość odsetek od niespłaconego zobowiązania w terminie wskazanym podczas zawierania umowy,
 • Wysoki limit może powodować większą chęć wydawania środków na niepotrzebne zachcianki,
 • Karta z wysokim limitem znacznie obniża zdolność kredytową,
 • Bezpłatne są jedynie transakcje bezgotówkowe. Jeśli posiadacz karty zrobi wypłatę gotówki w bankomacie, wtedy może się to wiązać z dodatkową prowizją.

Czy warto korzystać ze złotej karty kredytowej?

Z taką kartą kredytową wiąże się wiele możliwości, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie. Na pewno bardzo dobrze sprawdzi się na całym świecie. Są oferty, które posiadają w cenie ubezpieczenie na podróż. Co więcej, niektóre z nich umożliwiają bezpłatne wejście do luksusowego saloniku na lotnisku, gdzie możemy odpocząć przed podróżą, napić się, czy zjeść posiłek w komfortowych warunkach.

Posiadanie takiej karty wiąże się również z wieloma innymi benefitami, typu cashback i chargeback. Dzięki temu możemy co nieco zaoszczędzić. W razie potrzeby, jeśli chwilowo zabraknie nam prywatnych środków, możemy dokonać zakupu i odroczyć płatność w czasie, nie płacąc przy tym żadnych dodatkowych odsetek.

Szybki FAQ

Kto może się starać o złotą kartę kredytową?

O złotą kartę kredytową może starać się praktycznie każda pełnoletnia osoba po spełnieniu określonych wymagań. Warunkiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej. Spodziewaj się także, że bank może wymagać minimalnego dochodu na poziomie np. 3 000 złotych.

Co oferuje złota karta kredytowa?

Takie karty oferują wiele dodatkowych korzyści. Wysoki limit pozwala na niemalże każde zakupy i odroczenie spłaty nawet do 59 dni. Banki oferują w zanadrzu dodatkowe możliwości jak: ubezpieczenia, bezpłatne transakcje w walutach obcych, pomoc w codziennych obowiązkach lub nagłych sytuacjach, czy zwroty części środków za zakupy i rezerwacje hoteli.

Jak wybrać najlepszą złotą kredytówkę?

Przy wyborze złotej karty najlepiej jest kierować się swoimi potrzebami. Jest wiele rodzajów ofert, które dostarczają różnych korzyści, mają inne limity kredytowe oraz większe lub mniejsze koszty za użytkowanie. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania dla siebie najlepszej opcji, to przeanalizuj swoje potrzeby, zwróć uwagę, z których funkcjonalności będziesz najczęściej korzystać, a które z nich będą zbędne. Po takiej analizie, na pewno dokonasz dobrego wyboru.


Polecamy:

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie