Podatek od wygranej – ile wynosi?

Loterie, konkursy, teleturnieje. Są różne sposoby na zachęcenie losu, aby się do nas uśmiechnął. Przy odrobinie szczęścia możemy pozyskać drogocenne przedmioty lub dużą sumę pieniędzy. Nasza sukces nie może jednak w tym wypadku umknąć fiskusowi. Sprawdź, ile wynosi podatek od wygranej i jak należy go opłacić.

Podatek od wygranej - ile wynosi?

Kluczowe informacje

 • Podatek od wygranej, nazywany także podatkiem od gier losowych, wynosi 10% od wygranej.
 • Limity zwolnienia od podatku od wygranej to 2000 zł dla konkursów i zawodów promowanych przez media masowe oraz 2280 zł dla innych rodzajów gier, takich jak loterie i zakłady wzajemne. Jeśli wygrana nie przekracza tych kwot, nie ma obowiązku uiszczania podatku.
 • Podatek od wygranej jest automatycznie odliczany przez organizatora gry lub konkursu przed wypłatą nagrody. Osoba, która zdobywa nagrodę, nie musi samodzielnie składać deklaracji podatkowej ani płacić podatku od wygranej.

Podatek od wygranej – co to jest?

Podatek od wygranej, zwany także podatkiem od gier losowych, to rodzaj daniny, którą należy opłacić w przypadku otrzymania przychodów z tytułu wygranej w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także uzyskania nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Ta forma daniny, jak każdy inny podatek, pobierana jest w proporcjonalnej, procentowej wysokości od sumy danej korzyści majątkowej. Podstawa prawna, na mocy której Skarb Państwa ma prawo odjąć od wygranej należną sobie część, to art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 1. Warto dodać, że podatek należy zapłacić zarówno w przypadku uzyskania wygranej w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej i tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. Norwegia).

Rodzaje gier objętych podatkiem dochodowym

Podatek od wygranej obejmuje różnego rodzaju gry i zakłady wzajemne. Są to przede wszystkim:

 • gry liczbowe,
 • zakłady bukmacherskie,
 • loterie pieniężne,
 • loterie promocyjne,
 • gry telebingo,
 • loterie fantowe.

Warto zaznaczyć, że podatek od wygranej jest nakładany na wygrane graczy, a nie na stawki, które wpłacają do gry. Próg zwolnienia od podatku od wygranej, który wynosi 2280 złotych, oznacza, że wygrane poniżej tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu.

Na czym polegają zakłady wzajemne?
W przypadku zakładów wzajemnych gracze mogą obstawiać różne wyniki meczów, takie jak zwycięstwo jednej z drużyn, remis, liczba bramek zdobytych przez obie drużyny itp. Gracze wybierają, na co chcą postawić swoje pieniądze i zawierają zakłady.
Po zakończeniu meczów i ogłoszeniu wyników, osoby, które obstawiały poprawnie, otrzymują część puli, która została zgromadzona we wszystkich zakładach. To jest przykład zakładu wzajemnego, gdzie wygrane są dzielone między graczy w zależności od ich trafnych obstawień.

Ile wynosi podatek od wygranej?

Procentowa część kwoty lub wartości wygranej jest zryczałtowana i zawsze wynosi 10%. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pozyskana nagroda jest niewielkiej wartości lub jest czymś kosztownym – fiskus „ściąga” należność zawsze w takiej samej proporcji. W ten sposób, każdy płaci różną daninę, ale zawsze stanowi ona taki sam odsetek wartości nagrody. Niekiedy są to zatem bardzo duże sumy.

ile wynosi podatek od wygranej

Jak opłacany jest podatek od wygranej?

Podatek od wygranej jest odliczany automatycznie, zanim jeszcze pieniądze trafią na konto bankowe lub zostanie przekazana do rąk konsumenta. To oznacza, że zwycięzca nie jest angażowany w proces i nie musi zastanawiać się nad tym, ile podatku powinien zapłacić oraz dopełniać jakichkolwiek innych formalności. Obowiązek opłacenia należnej daniny na rzecz Skarbu Państwa ciąży na podmiocie, który bezpośrednio dysponuje nagrodą. 

Czy wygraną trzeba uwzględnić w zeznaniu PIT?

Nieważne, jaką wygrana przyjmuje postać, nie musi być wykazana w corocznej deklaracji podatkowej PIT. Urząd Skarbowy otrzymuje bowiem wszystkie potrzebne informacje wraz z należną daniną podczas przekazywania nagrody do rąk obdarzonego konsumenta.

Organizator konkursu jest zobowiązany do przesłania deklaracji PIT-8AR do właściwego urzędu skarbowego do końca stycznia roku następnego po zakończeniu konkursu. Z kolei osoba, która zdobyła nagrodę, nazywana podatnikiem, musi otrzymać informację podatkową w formie druku PIT-8C od organizatora danego konkursu. Dzięki temu laureat nie musi martwić się samodzielnym rozliczaniem podatku od swojej wygranej, ponieważ wszystkie niezbędne informacje są dostarczane przez organizatora.

Podatek od wygranej – kiedy nie trzeba go płacić?

Choć zapisy ustawy o PIT związane z podatkami od uzyskanej wygranej brzmią dość restrykcyjnie, to istnieją jednak sytuacje stanowiące wyjątki od wspomnianych reguł. Innymi słowy, istnieją okoliczności, w których podatek od wygranej nie musi być uiszczony.

Zwolnieniu od podatku PIT podlega:

 • Wygrana do kwoty 2000 zł w przypadku konkursów i zawodów, które są organizowane i promowane przez środki masowego przekazu, takie jak: prasa, radio i telewizja, a także w konkursach związanych z nauką, kulturą, sztuką, dziennikarstwem i sportem. Zwolnienie od podatku dotyczy również nagród, które są oferowane jako część działań promocyjnych w sprzedaży towarów lub usług.
 • Wygrana do kwoty 2280 zł w przypadku gier liczbowych, loterii, gry telebingo, zakładów wzajemnych, loterii promocyjnych, loterii audioteksowych oraz loterii fantowych.

Zwolnienie od podatku nie dotyczy sytuacji, w których przedsiębiorca otrzymuje nagrody w ramach swojej działalności gospodarczej, która nie jest związana z rolnictwem. Te nagrody stanowią przychód z działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu.

Kto nie musi płacić podatku?

Wyżej określone zasady dotyczące okoliczności, w których nie ma obowiązku zapłaty podatku od wygranej, dotyczą określonych grup osób. Według przepisów ustawy o PIT są to dwie kategorie konsumentów2 :

 • wszystkie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
 • każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność rolną.

W ten sposób, jeżeli jest się przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, to prawo nakłada na takie osoby jasny obowiązek. Otrzymaną nagrodę lub prezent, jeśli ma związek z prowadzoną firmą, należy uznać za przychód uzyskany z działalności.

Jak wygląda podatek z tytułu wygranych poza granicami Polski?

Co, jeżeli obywatel Rzeczypospolitej Polskiej został laureatem konkursu lub w inny określony sposób uzyskał nagrodę pieniężną czy rzeczową poza granicami kraju? W żadnym wypadku nie zwalnia go to z obowiązku opłacenia podatku od wygranej! Przekazanie go Skarbowi Państwa jest jednak nieco bardziej problematyczne i wymaga od konsumenta osobistego zaangażowania. To bowiem na nim bezpośrednio ciąży obowiązek uregulowania podatku. Warto przy tym mieć na względzie to, że:

 • uzyskana korzyść majątkowa z tytułu wygranej musi zostać uwzględniona w najbliższym zeznaniu podatkowym za ostatni rok rozliczeniowy,
 • podatek w wysokości 10% wartości wygranej musi zostać zapłacony samodzielnie przez konsumenta,
 • w przypadku wygranej poza granicami Polski nie mają zastosowania limity kwotowe co do nagród. W ten sposób niezależnie od wartości wygranej, podatek musi zostać zapłacony polskiemu Skarbowi Państwa.

Na czym polega zapłata podatku dochodowego od wygranej? Podsumowanie

W przypadku wygranych w grach losowych, zakładach wzajemnych oraz różnych konkursach, istnieje obowiązek zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%. Warto zaznaczyć, że osoba, która otrzymuje nagrodę, nie musi samodzielnie składać deklaracji podatkowej ani płacić podatku. Istnieją jednak pewne limity, poniżej których nie ma obowiązku uiszczania tego podatku, co jest określone w ustawie.

Kluczową kwestią jest ustalenie, kto jest odpowiedzialny za wypełnienie obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Jeśli organizatorem gry lub konkursu jest ta sama firma, która finansuje nagrody, to jest ona płatnikiem tego podatku. Jednak sytuacja może się skomplikować, gdy inny podmiot funduje nagrody, a inny przekazuje je zwycięzcom. W takich przypadkach pojawiają się różnice interpretacji.

Organy podatkowe zazwyczaj uważają, że płatnikiem podatku dochodowego jest podmiot, który ponosi koszty związane z nagrodami. Niemniej jednak, sądy mogą mieć odmienne zdanie w tej sprawie.

FAQ: Najczęściej pojawiające się pytania

Ile wynosi podatek od wygranej w Lotto?

Podatek od wygranej w lotto wynosi 10% od kwoty wygranej i jest pobierany przez instytucję odpowiedzialną za organizację gry, a następnie przekazywany do urzędu skarbowego.

Czy można sprzedać samochód z wygranej?

Można. Jednak chcąc uniknąć konieczności zapłaty podatku dochodowego ze sprzedaży auta, należy poczekać z transakcją minimum pół roku.

Czy od wygranej w kasynie płaci się podatek?

Nie. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT gry w kasynach są całkowicie zwolnione z opodatkowania.

Ile wynosi podatek w STS?

Podstawowy podatek od wygranej wynosi 12% i jest naliczany za każdy kupon, niezależnie od tego, czy kończy się on wygraną, czy przegraną. Jeśli jednak wygrasz i jej wartość tej nagrody przekroczy 2280 złotych, to od tej sumy zostanie odjęte dodatkowe 10 procent podatku.

Jak obliczyć podatek od wzbogacenia?

Podatek od wzbogacenia to inaczej podatek od czynności prawnych. Jego wysokość w dużej mierze zależy od rodzaju transakcji. W przypadku sprzedaży mieszkania czy domu będzie wynosił 19%, a podstawą jego obliczenia jest różnica pomiędzy ceną, za którą nabyłeś nieruchomość, a ceną, za którą ją sprzedałeś.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1 Lexlege.pl

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych/art-30/

2 Arslege.pl

https://www.arslege.pl/podatek-zryczaltowany-od-dochodow/k71/a18910/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.3/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie