Pożyczki pod zastaw nieruchomości – pożyczki hipoteczne

Zabezpieczenie pożyczki w postaci zastawu nieruchomości to popularne rozwiązanie, stosowane przez banki i firmy pożyczkowe. Dzięki użyciu zastawu możemy uzyskać większe finansowanie lub po prostu zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu pod zastaw.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Na czym polega pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to stosunkowo wygodne i korzystne finansowanie, z którego możesz skorzystać, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości (mieszkania albo domu), działki, biura albo innego lokalu i poszukujesz sporej sumy środków na sfinansowanie dowolnie wybranego celu.

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka hipoteczna musi być zabezpieczona hipoteką – podobnie zresztą, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Na takiej nieruchomości nie może być więc ustanowionej hipoteki względem innego właściciela. Dlatego jest to rozwiązanie, które najlepiej się sprawdzi w scenariuszu, gdy rozglądasz się za większą kwotą i jednocześnie posiadasz nieruchomość, którą chcesz wykorzystać w formie zabezpieczenia.

Żaden bank nie udzieli pożyczki czy kredytu osobie, która nie ma zdolności kredytowej. Jeżeli należysz do grona osób, które mają małe szanse na otrzymanie środków z banku, alternatywą są pożyczki pozabankowe.

Wysokość wsparcia, jakie uda Ci się uzyskać w ramach pożyczki hipotecznej zależy w głównej mierze od wartości nieruchomości – zwykle wynosi ono od 50 do 80 proc jej ceny – a więc w praktyce może to być aż 500 tys. zł. Ze względu na wysoką sumę finansowania, okres kredytowania również jest długi. Może wynieść nawet 30 lat, ale najczęściej nie przekracza 20-25 lat. Z kolei, samo oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne i zdecydowanie niższe niż przy kredytach gotówkowych.

Jakie dokumenty potrzebne są do otrzymania pożyczki hipotecznej?

Samo spełnienie podstawowych warunków własnościowych i dochodowych to nie wszystko, czego będzie wymagał od Ciebie bank. Pożyczka pod hipotekę to przede wszystkim identyczna procedura wnioskowania, jak przy kredycie hipotecznym. W pierwszej kolejności powinieneś złożyć wniosek o przyznanie pożyczki (online lub w oddziale banku), do którego musisz dołączyć dokumenty. Ich lista może się nieco różnić w zależności od instytucji – jednak najczęściej są to:

  • dokument tożsamości,
  • zaświadczenie potwierdzające źródło i wysokość dochodów (np. zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego),
  • dokumentacja dotycząca nieruchomości (czyli akt własności, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia, aktualna wycena).

Na podstawie złożonych dokumentów bank dokona analizy zdolności kredytowej – w tym nieruchomości. Jeśli po weryfikacji powyższych dokumentów pożyczkodawca wyda pozytywną decyzję, w ciągu 2-3 tygodni od złożenia wniosku, przedstawi Ci ostateczne warunki pożyczki hipotecznej.

Kalkulator pożyczki hipotecznej

Zaciągając pożyczkę hipoteczną, warto zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi opłatami, jakie będziesz musiał co miesiąc regulować. W tym celu może Ci pomóc kalkulator pożyczki hipotecznej, czyli tzw. „przelicznik” lub inaczej – symulator kredytowy, za pomocą którego szacunkowo obliczysz wysokość miesięcznych rat zobowiązania.

[credit_calculator]

Pamiętaj tylko o tym, że informacje pokazane przez to narzędzie mają jedynie charakter podglądowy i przykładowy. Wszystkie szczegóły, co do kosztów konkretnej pożyczki otrzymasz od banku, w którym zamierzasz pożyczyć gotówkę.

Kalkulator pożyczki hipotecznej to tylko jedna z możliwości, jaką udostępnia nam internet. Pomocnym narzędziem jest również kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu sprawdzisz maksymalną wysokość kredytu, o jaką możesz starać się w banku czy firmie pożyczkowej.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel w żaden sposób nie ogranicza Twoich możliwości i sposobu wydania pieniędzy. Za jej pomocą możesz zatem sfinansować ślub i wesele, kupić samochód, wybrać się w podróż marzeń, wykupić miejsce na parkingu czy po prostu zrobić generalny remont mieszkania. Środki z pożyczki mogą również pomóc Ci wybudować dom, postawić garaż, a także zagospodarować ogród.

Co więcej, pozyskaną gotówką możesz spłacić inne zobowiązania, a nawet je zainwestować. Równie ważną kwestią jest też to, że pożyczkę hipoteczną masz szansę przeznaczyć nie na jeden, a kilka różnych celów – co zdecydowanie wyróżnia ją od kredytu hipotecznego przyznawanego na konkretny cel.

Pożyczki i kredyty pod zastaw to zobowiązania, w których głównym zabezpieczeniem ich spłaty jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Dochodzi również do dokonania wpisu na pierwszym miejscu w księdze wieczystej danej nieruchomości na rzecz kredytodawcy.

Kredyt pod zastaw nieruchomości bez zdolności kredytowej – czy jest możliwy?

W banku, kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej, nie jest możliwy. Za główny powód instytucje uznają brak równowagi finansowej i tym samym – niewielką lub zerową zdolność kredytową. Co to jest zdolność kredytowa?

Pod tym pojęciem, kryje się zdolność klienta do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z umownymi odsetkami, w ustalonym terminie. Warto więc pamiętać, że jest to kluczowy parametr na przyznanie wieloletniego kredytu.

Co wpływa na zdolność kredytową?

  • wysokość dochodów,
  • dobra historia kredytowa w BIK,
  • wiek kredytobiorcy,
  • aktualnie spłacane zobowiązania,
  • wysokość kredytu, o który się starasz,
  • okres kredytowania,
  • miesięczne koszty utrzymania,
  • staż pracy i forma zatrudnienia, na podstawie której otrzymujesz dochody,
  • liczba osób na utrzymaniu i stan cywilny.

Kredyt pod hipotekę dla zadłużonych to produkt niedostępny na rynku. Są jednak instytucje pozabankowe oferujące pożyczki pod zastaw nieruchomości. W tym przypadku możesz liczyć na bardziej liberalną analizę zdolności kredytowej – bo, jeśli nawet posiadasz niewielkie zadłużenie, masz szansę otrzymać wsparcie finansowe.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Mylenie pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego wynika głównie z faktu, że zabezpieczeniem w obu tych przypadkach jest hipoteka na nieruchomości. Dodatkowo zarówno kredyt hipoteczny, jak i pożyczkę hipoteczną otrzymasz na jasnych i korzystnych warunkach. Z tą uwagą, że pożyczka jest nieco wyżej oprocentowana niż kredyt o identycznych parametrach.

Najważniejsze różnice między kredytem a pożyczką hipoteczną to:

ParametrPożyczka hipotecznaKredyt hipoteczny
Cel finansowania
środki na wybrane cele konsumpcyjne.

środki na cele
nieruchomościowe,
związane z zakupem, budową
lub remontem lokalu.
Oprocentowanienajlepsze pożyczki
hipoteczne oprocentowane są na ok. 5%.
opłacalne kredyty
hipoteczne oprocentowane są na ok. 4%.
Wkład własnynie jest wymagany.minimalny wkład wynosi 20% lub 10% wartości nieruchomości
(przy wykupie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).
Kwotaustalana na podstawie wartości nieruchomości.ustalana na podstawie zdolności kredytowej.
Okres kredytowaniado 20-25 lat
(choć zdarzają się oferty do 30 lat).
do 35 lat.
Forma zabezpieczenianieruchomość, której jesteś właścicielem.nieruchomość, którą chcesz zakupić z pozyskanych środków.

Przeczytaj więcej o różnicach między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym.


Pożyczka pod zastaw gospodarstwa rolnego

Prowadzenie działalności rolniczej to nie tylko zbiór plonów. To także niezwykle intratny interes pod warunkiem, że jest zarządzany z głową. Jednak, jak każda forma rolnictwa – oprócz tego, że przynosi bezcenną satysfakcję, to generuje spore nakłady finansowe. Środki przeznaczone na ochronę roślin, kupno paszy, materiałów siewnych, pielęgnacji zwierząt czy samo nabycie maszyn rolniczych to tylko część wydatków, z jakimi musi radzić sobie rolnik. Do tego doliczyć trzeba opłaty ewentualnych napraw sprzętu rolniczego, usług weterynaryjnych i paliwa. Dlatego w sytuacji, gdy saldo na koncie jest niewystarczające – rozwiązaniem są pozabankowe pożyczki dla rolników zaciągane pod zastaw ziemi rolnej lub gruntu.

Pożyczki online to atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych – bardziej dostępna i szybsza w otrzymaniu. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które z jakiś powodów nie mają szans na kredytowanie w banku, mogą zdecydować się na pożyczkę pod zastaw ziemi, gdzie zabezpieczeniem będzie działka lub nieruchomość budowlana. Na czym dokładnie polega ten typ zobowiązań? Jak sama nazwa wskazuje – pożyczka pod zastaw oznacza, że rolnik dysponuje majątkiem, którym może zabezpieczyć swój dług.

W tym przypadku ustanowienie hipoteki na księdze wieczystej nieruchomości obejmować będzie działkę pożyczkobiorcy, która jest jego własnością. Taki wpis umożliwia pożyczkodawcy odzyskanie pieniędzy, nawet gdy dłużnik nie spłaci swojego zobowiązania. Dlatego obowiązuje on przez cały okres trwania umowy i stanie się nieważny tylko wtedy, gdy rolnik spłaci całość długu w wyznaczonym terminie.

Pożyczka dla rolnika – gdzie szukać pomocy?

W pierwszej kolejności, zanim rolnik zdecyduje się na konkretną ofertę pozabankową musi upewnić się, że korzysta z pomocy wiarygodnego pożyczkobiorcy. Ten w przeciwieństwie do banku – nie wymaga zazwyczaj ani zaświadczenia o dochodach, ani oświadczenia o zatrudnieniu czy niezalegania z płatnościami w ZUS i US. Nie sprawdza również historii kredytowej wnioskującego. W takim razie, co jest niezbędne, by uzyskać pożyczkę pod zastaw ziemi rolnej?

  • Akt notarialny własności działki.
  • Numer księgi wieczystej.
  • Wypis z rejestru gruntów.
  • Zaświadczenie z gminy o warunkach zabudowy.
  • Zdjęcia działki.
  • Zabezpieczenie wierzytelności poprzez wpis do IV (obciążenie hipoteczne) lub II działu księgi wieczystej.

Które firmy pożyczkowe posiadają aktualnie w swojej ofercie pożyczki dla rolników?

  • Speed Cash – maksymalna kwota zobowiązania to nawet 10 mln zł. Przy większych sumach, pożyczki rozpatrywane są indywidualnie i zależą od klasy ziemi rolnej.
  • Janvest S.A. – możliwa do otrzymania kwota wynosi 6 milionów złotych.

Szybka pożyczka pod zastaw ziemi to już nie kłopot!

Dlaczego warto zdecydować się na pozabankową pożyczkę pod zastaw gruntu?

  • Elastyczne i funkcjonalne rozwiązanie dla zadłużonych ze złą historią kredytową (albo chcących ją poprawić) oraz osób potrzebujących gotówki na spłatę komornika.
  • Pieniądze na oświadczenie o dochodach.
  • Pożyczki bez sprawdzania klientów w bazach: BIK, BIG, ERIF i KRD.
  • Alternatywa dla kredytów bankowych oraz pożyczek z poręczycielem.
  • Umowa pożyczki zawarta na okres od 6 do 12 miesięcy z możliwością karencji (wstrzymania lub odłożenia w czasie spłaty zobowiązania).
  • Oferta skierowana do rolników, ale i osób z różnych branż, np. przedsiębiorców, którzy szukają nowych sposobów finansowania.
  • Brak opłat za rozpatrzenie wniosku.
  • Decyzja pożyczkowa wysyłana nie dłużej niż w ciągu 48 godzin.
  • Kwoty pożyczki opiewają na kwoty sięgające kilkunastu milionów złotych.

Czy dostanę kredyt pod zastaw ziemi rolnej?

Odpowiedź brzmi: TAK. Kredyt pod zastaw działki dostępny jest w ofertach banków i wiąże się z ustanowieniem zabezpieczenia na wybranej działce rolnej, budowlanej, czy też rekreacyjnej. Jednak tego typu rozwiązanie – obok pożyczki pod zastaw działki, otwiera także nowe możliwości.

Zastaw działki, podwyższa kwotę kredytu, o którą się starasz – i może sięgać nawet 80 proc. wartości zastawionej działki. W żadnym wypadku, nie musisz się też obawiać tego, że zabezpieczając finansowanie działką, stracisz prawa do nieruchomości, która jest na niej wybudowana. Nadal pozostajesz jej właścicielem i możesz swobodnie z niej korzystać.

W wielu ofertach banków, kredyt pod zastaw działki określany jest również jako, tzw. pożyczka hipoteczna. Nierzadko też bywa znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy, oferując lepsze warunki kredytowania.

Porównanie pożyczek hipotecznych

Najlepsza pożyczka hipoteczna to taka, która jest najtańsza. Jak ją odnaleźć? Z pomocą może przyjść poniższa tabela, która uwzględnia przykładowe stawki RRSO wraz z maksymalną wysokością zobowiązania. Znajdują się one w ofercie sprawdzonych banków, które już od wielu lat udzielają tego rodzaju wsparcia.

BankMaksymalna wysokość pożyczki hipotecznejOkres kredytowaniaRRSOOprocentowanie
ING Bank Śląskido 70 proc. wartości
nieruchomości
do 25 lat5,34%zmienne
PKO BPdo 60 proc. wartości
nieruchomości
do 20 lat5,02%zmienne albo stałe
(przez 5 lat)
Santander Bank Polskado 60 proc. wartości
nieruchomości
do 20 lat4,59%zmienne albo stałe
(w okresie pierwszych 5 lat)
mBankdo 55 proc. wartości nieruchomoścido 20 lat5,76%zmienne
BNP Paribas500 tys. złdo 20 lat4,39%zmienne albo stałe
Bank Milleniumdo 70 proc. wartości nieruchomoścido 25 lat4,68%zmienne
Citi Handlowydo 70 proc. wartości nieruchomoścido 20 lat4,44%zmienne
Expander
(POŚREDNIK!)
do 80 proc.
wartości nieruchomości
do 30 lat_zmienne

Maksymalna wysokość pożyczki hipotecznej uzależniona jest od wartości nieruchomości, którą ma być zabezpieczona hipoteka. Tym sposobem możesz spotkać się z kwotami od 50 do 80 proc. wartości nieruchomości. Duże znaczenie odgrywa także zdolność kredytowa, na podstawie której bank określi kwotę finansowania.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości także przez internet

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe przyzwyczaiły klientów do możliwości wnioskowania o pieniądze przez internet. Właśnie dlatego o pożyczkę pod zastaw nieruchomości również zawnioskujesz online. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba odwiedzać siedziby firmy i gotówkę otrzymujesz bezpośrednio na konto.

Jesteś zainteresowany pożyczką pod zastaw nieruchomości? Zapoznaj się z ofertą firm pożyczkowych i sprawdź, która przygotowała dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Przed podpisaniem umowy upewnij się tylko, że będziesz miał środki na spłatę zobowiązania. W innym przypadku wierzyciel zrobi wszystko, by odzyskać pożyczone pieniądze poprzez np. licytację nieruchomości.

Zalety i wady pożyczki pod zastaw nieruchomości

Na co należy uważać, zastawiając hipotekę?

Składając wniosek w firmach obecnych w rankingach Czerwonej-Skarbonki, masz pewność, że otrzymasz uczciwe warunki i jasne zasady spłaty pożyczki. Jeśli, jednak zamierzasz zdecydować się na inną ofertę dostępną na rynku, musisz zwrócić uwagę na następujące parametry. Po pierwsze, konieczne przeczytaj całość umowy, nawet jeśli jest to plik kilkudziesięciu stron. Hipoteka to często zobowiązanie na całe życie, o które musimy dbać. W przeciwnym razie pożyczkodawca może wpisać do umowy praktycznie wszystko, a to, co wypowie słownie, w żaden sposób nie jest wiążące.

W mediach często słyszymy historie osób, które tracą swoje mieszkania z powodu nieuczciwego oprocentowania. Całkowity koszt, prowizja i oprocentowanie to czynniki będące rzeczą decyzyjną przy staraniu się o kredyt pod zastaw. Następna sprawa to tzw. LTV, czyli z angielskiego „Loan To Value”. Jest to inaczej „pożyczka do wartości”, czyli wskaźnik, który określa w procentach, o jaką pożyczkę możemy się starać, posiadając hipotekę o odpowiedniej wartości. W przypadku gdy LTV wynosi 50%, a mieszkanie ma wartość 200 tys. zł, to otrzymamy pożyczkę na wysokość 100 tys. zł.


W naszym rankingu pożyczek dla firm można odnaleźć pożyczkodawców, którzy udzielają finansowania pod zastaw nieruchomości. Są to Janvest oraz Trend Capital. Pozostałe instytucje pozabankowe stosują inne formy zabezpieczeń.

Okres spłaty
6 - 96 miesięcy
Wiek firmy
12 miesięcy
Czas wypłaty
30 minut
Kwota
2 000 - 60 000 zł

5533 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 miesięcy
Wiek firmy
3 miesięcy
Czas wypłaty
do 24h
Kwota
15 000 - 200 000 zł

548 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
1 - 48 miesięcy
Wiek firmy
0 miesięcy
? od pierwszego dnia działalności
Czas wypłaty
od 2 min
Kwota
1 000 - 30 000 zł

2203 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Zobacz cały ranking pożyczek pozabankowych dla firm:

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.3/5 - (136 votes)
Komentarze (19)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • R
    R

    Robert

    04.05.2019, 16:54

    Wyróżniający się komentarz

    czy mogę zastawić 0,28h działki wraz z domem nie będąc przedsiębiorcą?

  • D
    D

    Danuta

    18.03.2019, 14:48

    Wyróżniający się komentarz

    Czy da się wziąć kredyt pod zastaw domu co chcemy kupić bądź wyremontować lub zbudować?

  • g
    g

    gość

    22.09.2022, 17:52

    Wyróżniający się komentarz

    Co się stanie gdy wezmę pożyczkę po zastaw działki .iI utracę możliwość spłaty .

  • B
    B

    Bogdan

    01.09.2023, 08:17

    Wyróżniający się komentarz

    Interesuje mnie kredyt 30tys pod zastaw domu.

  • G
    G

    GrzegorzB

    09.10.2020, 11:53

    Wyróżniający się komentarz

    Ale ja się tutaj nie zgodze, że tylko takie osoby nie dostana pożyczki, które mają kiepska sytuację finansową. Nie dostana osoby, którym kiedyś coś nie wyszło, jakas upadłość itd.., a na chwile skladania wniosku w banku ma dochody po kliadziesiąt tysięcy. I…. i tak nie dostanie. Bo BIK, bo KRD itd. I jest to troche wkurzające, bo to się generalnie może nawet ciągnąć latami.

  • S
    S

    Sylwester

    12.05.2020, 21:26

    Wyróżniający się komentarz

    Jestem zainteresowany taką pożyczką

  • J
    J

    Jakub

    07.03.2020, 15:07

    Wyróżniający się komentarz

    … i tutaj chciałbym powiedzieć, że pomoc jest bardzo trudna do uzyskania wręcz niemożliwa jeżeli chcecie uzyskać jakąkolwiek kwote zabezpieczając się na gruncie poza dużymi miastami. Szkoda.

    • A
      A

      AP

      17.03.2020, 19:59

      Wyróżniający się komentarz

      Nie jest to prawda, dostałam finansowanie w Capital Direct. Zabezpieczeniem był grunt po Mińskiem Maz.

  • G
    G

    Gawin

    01.09.2019, 17:50

    Wyróżniający się komentarz

    Z tego co podajecie to moim zdaniem jedyną sensowną opcją są pożyczki pod zastaw. Np. takie firmy jak Financial home to ugruntowana pozycja na rynku, nie są to chwilówki tylko przecież normalne pożyczki z weryfikacją klienta pod kontem zdolności finansowej. Do tego jasne zasady i mam przerzucie, że przy problemach w którymś momencie spłaty istnieje szansa jakiegoś „pokojowego” rozwiązania problemu.

  • M
    M

    Małgorzata

    22.07.2019, 16:49

    Wyróżniający się komentarz

    Witam jestem zainteresowana pożyczka pod zastaw

    • P
      P

      Paulina

      23.07.2019, 07:09

      Wyróżniający się komentarz

      W takim razie proszę skorzystać z oferty Speed Cash, nie weryfikują w bazach.

  • R
    R

    Roksana

    05.05.2019, 12:29

    Wyróżniający się komentarz

    Tak sobie myślę, że najlepszym rodzajem pożyczek dla deweloperów są chyba pożyczki pod zastaw, na dobrą sprawę. Bezpieczne, da się szybko spłacić, bo już gdy bank udzieli późniejszej pożyczki to możemy częściowo pozbywać się 1-ego długu, a moim zdaniem takie dzielenie na dwa jest bezpieczne.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()