Aion Bank – opinie i recenzja

Modele subskrypcyjne w biznesie okazały się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym tego przykładem jest popularność takich platform, jak Netflix czy Spotify. Pytanie jednak – czy to, co sprawdziło się w świecie rozrywki, zagra równie dobrze na rynku finansowym? Czas pokaże – jedno jest jednak pewne – Aion Bank pragnie zapewnić polskim klientom całkiem nowe doświadczenie w bankowości.

Klasyczne usługi bankowe opierają się na zapłacie za określone aktywności klienta. Np. przelew zagraniczny czy wypłatę środków w obcym bankomacie. Często ponosi się także stałą opłatę za prowadzenia konta i korzystanie z karty debetowej. Te koszty można jednak ominąć, stosując się do bankowych wytycznych.

Przyzwyczajeni do takiej formy korzystania z kont osobistych, trudno wyobrazić sobie nam inny model bankowości. Aion Bank proponuje jednak coś zupełnie innego. Dzięki jednej opłacie subskrypcyjnej będziemy mieli nieograniczony dostęp do wszystkich bankowych usług.

Czym jest Aion Bank?

Odpowiedzmy najpierw na pytanie, skąd jest Aion Bank i co to za instytucja finansowa. Aion pochodzi z Belgii, a jego założycielem jest Polak, Wojciech Sobieraj, który stoi za sukcesem Alior Banku.

Aion jest bankiem cyfrowym, co oznacza, że nie otwiera swoich placówek w nowych krajach, tylko w całości funkcjonuje w sferze wirtualnej. Nie ma się jednak czego obawiać – ta instytucja działa na podstawie belgijskiej licencji bankowej (i stara się o licencję polskiej Komisji Nadzoru Finansowego) oraz ma dobrze zorganizowany system czatów i obsługi klienta w różnych językach.

Aion oficjalnie zadebiutował w naszym kraju na początku sierpnia 2021 roku, oferując całkiem nowy subskrypcyjny model bankowania oraz ciekawe opcje oszczędnościowe i inwestycyjne. Aby lepiej opisać tę instytucję, oddajmy głos Karolowi Sadajowi, szefowi Aion Bank na Polskę, który w wywiadzie dla 300Gospodarka.pl mówił:

Aion to w pełni cyfrowy bank z trochę inną ofertą. Współczesne finanse są dość trudne. Standardowi użytkownicy nie rozumieją swoich ofert finansowych. Mają często konto, które jest za darmo, a okazuje się, że jednak ponoszą koszty. Cennik i limity są zbyt skomplikowane. Chcemy to odwrócić – oferujemy Polakom w ramach jednej subskrypcji nielimitowany dostęp do usług bankowych. 1

Darmowe konto w Aion Banku
aion.eu/pl-pl

Oferta Aion Banku

Kilka miesięcy czekaliśmy na ujawnienie tajników oferty Aion Banku. Na razie, czyli we wrześniu 2021 roku, ta instytucja finansowa udostępniła swoje portfolio dla klientów indywidualnych. Na ofertę firmową przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Co proponuje ten nowy bank?

Aion Bank, tak jak w innych krajach, będzie funkcjonował w Polsce na zasadzie subskrypcji. Do wyboru są trzy możliwości:

 • Plan Light (darmowy),
 • Plan Smart (29,99 zł miesięcznie),
 • Plan All-Inclusive (49,99 miesięcznie).

W ramach darmowego planu możemy skorzystać z podstawowych usług bankowych, choć wyróżnia się wśród nich opcja bezpłatnych wypłat z bankomatów na całym świecie (do 900 złotych miesięcznie) i wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych niż u konkurencji.

Przy wyborze droższych pakietów liczba dodatkowych opcji rośnie. Na uwagę zasługuje m.in. usługa globalnych inwestycji w ETFy czy nieograniczony dostęp do natychmiastowych przelewów krajowych i zagranicznych.

Niżej przedstawiamy tabelę z podsumowaniem trzech proponowanych pakietów.

Plan LightPlan SmartPlan All-Inclusive
Opłata0 zł29,99 zł/msc49,99 zł/msc
W ramach promocjiDarmowe wypłaty z bankomatów do końca września 2021Pierwszy miesiąc bezpłatniePierwszy miesiąc bezpłatnie
Prowadzenie konta
Wymiana walut po kursie międzybankowym bez limitu
Wypłaty z bankomatów na całym świecie za darmo
do 900 PLN/msc, powyżej tej kwoty 2% -> lub zakup usługi bez limitu 9,99 zł/msc
Konta walutowe w PLN, EUR, USD, GBP i CHF
Przelewy krajowe i zagraniczne
Natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne4,99 zł
Wirtualne karty debetowe
Fizyczne karty debetowe11,99 zł za każdą kartę
Konto oszczędnościowe w PLN1%1,25%1,5%
Konto oszczędnościowe w EUR0,5%0,75%1,0%
Globalne inwestycje w ETFy19,99 zł/msc
Monitoring wycieku danych w sieci9,99 zł/msc
Aion Ubezpieczenia Samochodowe (możliwość znalezienia tańszego ubezpieczenia)19,99 zł/msc19,99 zł/msc
Aion Rachunki (możliwość zmniejszenia rachunków za media i telefon)19,99 zł/msc19,99 zł/msc
Aion Zakupy Online (zakupy z miesięczną gwarancją najniższej ceny)XX
Źródło: aion.eu/pl-pl

Jeszcze do niedawna Aion Bank proponował atrakcyjną Pożyczkę Gotówkową. Jednak z powodu zmian w polityce działalności tej instytucji finansowej, akcja kredytowa została zakończona. Aion Bank chce się teraz skupić głównie na kontach osobistych oraz produktach inwestycyjnych. W poszukiwaniu taniego i solidnego finansowania, zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu kredytów gotówkowych.

Czym jeszcze wyróżnia się ten nowy bank?

Oferta Aion Banku balansuje pomiędzy usługami klasycznych banków a możliwościami znanymi z nowoczesnych fintechów w rodzaju Revoluta. W jakich elementach Aion wyróżnia się na tle konkurencyjnych instytucji finansowych?

 • Wielowalutowa karta debetowa – ta karta w formie wirtualnej i fizycznej pozwala na dokonywanie płatności w wielu walutach bez przewalutowania i prowizji. Wykorzystywane są korzystne, międzybankowe kursy wymiany walut.
 • Proste opcje inwestycyjne – choć większość banków proponuje wygodne konta maklerskie, to jednak mało który dysponuje ofertą inwestycyjną dla początkujących, którzy nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka. Aion daje dostęp do trzech planów inwestycyjnych – Tarcza inflacyjna, Globalne inwestycje, Nowa rzeczywistość. W ich ramach środki inwestowane są w akcje i obligacje światowych spółek.
 • Konta oszczędnościowe o wyższym oprocentowaniu – Aion Bank pojawił się na polskim rynku z bardzo atrakcyjną ofertą kont oszczędnościowych. Ich oprocentowanie może sięgnąć aż 1,5%, czyli prawie 10 razy więcej niż wynoszą aktualne rynkowe standardy. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokie oprocentowanie jest przewidziane tylko w okresie promocyjnym.
 • MoneyMax™ – mało który bank proponuje klientom znalezienie tańszych ubezpieczeń, opłat za media czy zakupy internetowe. Jeśli te dodatkowe opcje rzeczywiście pozwolą zaoszczędzić miesięcznie część środków, trzeba będzie pochwalić Aion Bank za takie nowatorskie rozwiązanie.

Czy warto?

Jest jeszcze trochę za wcześnie, aby określić, czy Aion Bank będzie strzałem w dziesiątkę na polskim rynku. Z krajów, w których już wystartował, płyną raczej pozytywne opinie.

Możliwe, że dla osób, które mają małe wymagania wobec bankowości, nie będzie to spektakularna oferta. Np. opłata za wydanie fizycznej karty w pakiecie Light nie spodoba się osobom przyzwyczajonym do bezpłatnego bankowania, dzięki łatwym do spełnienia warunkom. Typu 5-krotna zapłata kartą w ciągu miesiąca.

Aion Bank na pewno jednak zainteresuje klientów, którzy zmęczeni są wczytywaniem się w trudne tabele opłat i prowizji w poszczególnych instytucjach finansowych. Jeśli ktoś korzysta z usług bankowych w sposób regularny – np. często wyjeżdża za granicę, wykonuje dziesiątki przelewów czy szuka opcji inwestycyjnych – Aion Bank może być wyśmienitym wyborem. Rozwiązaniem, którego jeszcze nie było w kraju nad Wisłą.

Dane firmy i kontakt

Aion S.A.
Siedziba główna i administracyjna:
Avenue de la Toison d’Or 26-28
1050 Ixelles, Bruksela

Oddział w Polsce
Aion Bank SA Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
ul.Dobra 40
00-344 Warszawa

Otwarte:
Poniedziałek – piątek: 09:00 – 16:00

Kontakt ogólny:
info@aion.be 

Źródła:

1. youtube.com/watch?v=Ikum7EgsVhE

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.3/5 - (52 votes)
Komentarze (34)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • H
  H

  Hostia

  14.09.2021, 07:59

  Wyróżniający się komentarz

  W miesiąc 10 tysięcy ludzi założyło u nich konta oszczędnościowe na 500 milionów zlotych. Trudno nie uznać tego za sukces. Swoją drogą banki to mają dobrze – 0,5 miliarda złotych dostali od ludzi na rozruch, a oddadzą tę kwotę z odsetkami 1-2%, samemu w tym czasie robiąc z tej kwoty 10% na rynkach finansowych. Fajny biznes

  • M
   M

   Mobi

   21.11.2021, 18:49

   Wyróżniający się komentarz

   Nic tylko zakładać :)

 • A
  A

  Agnieszka

  05.09.2021, 11:32

  Wyróżniający się komentarz

  Przelew z konta AION do banku Litewskiego wysłany 18.07, do dzisiaj pieniędzy nie ma u odbiorcy jak również środki nie zostały zwrócone do nadawcy. Obsługa klienta w każdym mailu pisze to samo „sprawa jest weryfikowana, poinformujemy jak będziemy wiedzieli coś więcej”. Nie wyciągnęli nawet ręki, żeby polubownie znaleźć rozwiązanie tymczasowe, choćby udzielenie jednorazowego debetu na karcie, normalnie na umowę, do wysokości przelewu z terminem spłaty powiedzmy w dniu zwrócenia przelewu, no nie wiem cokolwiek, żeby człowieka nie zostawić bez kasy. Mailowo i na czacie połowa obsługi używa translatora nie znając języka polskiego, błędów tyle że szkoda gadać. Jak gdzieś dotrwałam numer na infolinie nadziałam się tam na sekretarkę. O dziwo oddzwonił pan mówiący po Polsku. Natomiast oddzwonił, żeby dopytać czy chciałam założyć konto może, bo z niczym innym to on nie pomoże, widzi tylko że sprawa jest przekazana do wyjaśnienia.

  DRAMAT!

  • T
   T

   Tomasz

   26.11.2021, 10:50

   Wyróżniający się komentarz

   Czy finalnie pieniądze trafiły do odbiorcy?

 • G
  G

  Grafficiara

  13.08.2021, 09:13

  Wyróżniający się komentarz

  Na plus to ze w ogole pojawiaja się w PL nowe banki, przynajmniej tluste koty w rodzaju Pekao nie śpią i musza aktualizować swoją ofertę. No minus to ja nie wiem jak miałoby niby funkcjonować to szukanie przez bank lepszego ubezpieczenia czy dostawcy prądu. Przecież w necie jest tysiące porównywarek i to za darmo

 • s
  s

  silencio

  27.12.2022, 17:28

  Wyróżniający się komentarz

  Firma – krzak – nie ma żadnego bezpośredniego kontaktu. Nie oddzwaniają, odpisują raz na tydzień, opiekun klienta odmawia wsparcia. Brak dostępu klienta do środków przez 10 dni nie wydaje się im się problemem.

  • J
   J

   Jurek

   01.02.2023, 17:38

   Wyróżniający się komentarz

   Mam dokładnie to samo.
   ZDECYDOWANIE ODRADZAM.
   Kilkakrotnie odcinali mnie od konta. Brak dostępu z aplikacji i przez WWW. Raz kazali mi przeinstalować aplikację (tylko, że każdy to może zrobić i przejąć mi konto!). Teraz od tygodnia nie mogę się zalogować.
   BRAK KONTAKTU. Nie ma telefonu, czatu, tylko e-mail na który odpowiada tępy robot.

 • A
  A

  Ala

  11.08.2022, 17:31

  Wyróżniający się komentarz

  Mam u nich kredyt gotówkowy spłacany regularnie bez żadnych zaległości, a aion mi wmawia brak zapłaty jednej raty. Pani z którą rozmawiałam w tej sprawie oczywiście,że poprpsi inny dział żeby się przypatrzyli mojej sprawie,a teraz bach sprawa u windykatora kino jakieś… pełno razy sprawdzałam w moich wyciągach czy wszystko ok czy przelewy do nich wychodziły i wszystko jest wysyłane odemnie do nich, oczywiście pewnie w Biku czy gdzieś już jestem jako klient wysokiego ryzyka, niewspomne że będzie się to ciągnęło za mną jeżeli sprawy niewyprostuja ..!!

 • M
  M

  Matka

  11.07.2022, 19:52

  Wyróżniający się komentarz

  Są „plusy” i „minusy” ale od początku 13 maja 22 założyłem konto bankowe przez internet +kamera. Zajęło mi to 10 minut. Pierwszy przelew do Aion zrobiłem w dniu otwarcia – zaksięgowany dopiero po 5 dniach w Złoty i tak samo w Euro. Teraz przelew księgowany w ciągu 24 godzin Zł czy Euro i Dolar.
  Opłata 19.99 za konto – wyjazd za granicę płatność telefonem +Google Pay +przewalutowanie po kursie NBP bez opłat dodatkowych. I tu jest ciekawie, czy Euro na Słowacji czy HUF na Węgrzech przeliczał się rewelacyjnie. Tak krótko lepiej wyszło niż kartą mBanku czy ING Bank opłata za parking W EGER NA PL to 30 zł +plus prowizja banku 2,5 zł… I teraz najlepsze po jednym dniu zwróciła mi się opłata 19.99… Konto dla aktywnych i lubiących wygodę np. Google Pay… Polecam a i na uwagę zasługuje fakt, komornik z Polski nie wejdzie na konto bankowe 😁

 • J
  J

  Jan

  11.04.2022, 10:31

  Wyróżniający się komentarz

  Dno i kilometr mułu, jedyne co działa w tym banku to czat z konsultantami, którzy „przekazują sprawę” do innego działu – czy to pożyczek, czy wewnętrznego, bądź technicznego.
  5 miesięcy czekałem. Na zmianę daty spłaty raty, mówili, że są problemy techniczne, ale nie naliczą odsetek. Guzik musiałem pilnować, żeby cofnęli naliczenie.
  Teraz od dwóch tygodni nie pobrało mi środków z konta za ratę. Za to pobrali złotówkę bez powodu. Pytanie – zawsze jest przekazywane do Innego działu.
  Pod kątem technicznym omijać szerokim łukiem.
  Pod kątem oferty trafiłem w najlepszym momencie ale czy było warto tych wszystkich stresów?
  Jestem przekonany, że nie.
  Tę wiadomość będę wklejał w każde miejsce, gdzie można dać opinie o tym żenującym banku.

 • X
  X

  Xavier

  17.03.2022, 07:39

  Wyróżniający się komentarz

  Zamknięcie rachunku trwa jakieś dziwne 44 dni. mimo że informują emailowo że wyślą informację o zamknięciu rachunku to tego nie robią. zarządzający bankiem obiecywali do końca 2021 uruchomienie blika a niestety mamy zaraz drugi kwartał 2022 i dalej cisza. Mało wiarygodny bank.
  Nakręcali ludzi żeby zyskać klientów teraz większość odchodzi. Opłaty bardzo wysokie. NIE POLECAM !!!

 • B
  B

  Bodny

  12.01.2022, 11:31

  Wyróżniający się komentarz

  I Aion przestał udzielać kredytów. To czym oni niby teraz zachęcą klientów?

  • P
   P

   Paulina Krupa

   12.01.2022, 11:45

   Wyróżniający się komentarz

   Tak, Aion zaprzestał udzielania kredytów gotówkowych nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech czy Belgii. Obecnie skupia się na oferowaniu kont i produktów inwestycyjnych.

 • m
  m

  m19k

  09.12.2021, 13:48

  Wyróżniający się komentarz

  Założyłem konto 3 miesiące temu wtedy oprocentowanie 1% było atrakcyjne teraz już nie.
  Dziwnym zbiegiem okoliczności gdy chciałem przelać wszystkie Oszczędności do innego banku zablokował mi się dostęp do konta mimo, że wpisywałem prawidłowy PIN to samo przy próbie odblokowania wpisuję poprawne dane i dostęp zablokowany na stałe.
  Nr telefonu który podają to jakaś fikcja, bo kiedy bym nie dzwonił to odzywa się tylko automat.
  Wielokrotnie wypełniłem formularz z prośbą o kontakt i zero odzewu. Od kilku dni mam zablokowany dostęp do konta i oszczędności i nie wiadomo co dalej.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie