Brak odbioru domu a kredyt hipoteczny — jakie konsekwencje?

Co zrobi bank, jeśli dom nie zostanie odebrany? Czym grozi nieodebranie domu w wyznaczonym terminie? Sprawdź najważniejsze konsekwencje.

brak odbioru domu a kredyt hipoteczny

Kluczowe informacje:

  • Bank może udzielić kredytu hipotecznego na zakup domu w trakcie budowy, o ile dysponujesz odpowiednimi dokumentami, m.in. kosztorysem budowy, pozwoleniami i wyceną nieruchomości;
  • Zazwyczaj w ciągu 24 miesięcy od momentu uruchomienia I transzy kredytu musisz dokończyć budowę domu jednorodzinnego;
  • W przypadku niedotrzymania terminu odbioru nieruchomości bank może nałożyć na Ciebie dodatkowe koszty, np. w postaci podwyższenia oprocentowania kredytu lub doliczania odsetek karnych za monity ponaglające;
  • W najgorszym wypadku może wypowiedzieć umowę kredytową;
  • Masz kilka rozwiązań zaciągnięcia finansowania na dokończenie budowy domu. Wśród nich jest, m.in. podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego, wnioskowanie o pożyczkę hipoteczną lub kredyt gotówkowy.

Czy bank udzieli kredytu na dom bez odbioru?

Zakup domu w trakcie budowy, który nie ma jeszcze zgłoszonego odbioru w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, jest możliwy. Większość banków bez większego problemu udzieli kredytu hipotecznego na taki cel. Będziesz potrzebować sporego kompletu dokumentów. Na przykład niezbędny będzie kosztorys dokończenia budowy, wszystkie pozwolenia, dziennik budowy czy wycena nieruchomości.

Taki kredyt hipoteczny składa się z dwóch części:

  • Kwoty na zakup nieruchomości z domem w budowie. Zostanie ona przelana na konto sprzedającego.
  • Kwoty kredytu na dokończenie budowy. W zależności od zaawansowania prac ta część może być wypłacona jednorazowo lub w transzach. Pierwsza transza kredytu jest najczęściej przelewana na Twoje konto po tym, jak dostarczysz do banku potwierdzenie przeniesienia na Ciebie pozwolenia na budowę lub przeniesienia zgłoszenia budowy. Kolejne transze kredytu hipotecznego zostaną wypłacone zgodnie z harmonogramem prac, po wykonaniu określonych etapów budowy i rozliczeniu poprzedniej transzy.

Możliwe jest uzyskanie tylko kredytu hipotecznego na dokończenie budowy, np. w sytuacji, gdy masz wystarczające środki własne, by zapłacić nimi za dom z działką. Jednak raczej żadna instytucja nie podejmie się sfinansowania samego zakupu nieodebranego domu, bez zapewnienia pieniędzy wystarczających na dokończenie budowy. Banki po prostu nie chcą robić sobie problemów z ewentualną sprzedażą niewykończonych nieruchomości bez odbioru.

Co zrobi bank, gdy mój dom nie będzie odebrany?

Bank w umowie kredytowej wyznacza Ci maksymalny termin, do którego musisz dokończyć budowę domu jednorodzinnego i złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Zazwyczaj jest to okres 24 miesięcy od chwili uruchomienia pierwszej transzy kredytu.

W najgorszym scenariuszu, jeśli nie zostanie przeprowadzony odbiór domu w wyznaczonym terminie, bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego. Wiąże się to z koniecznością jego natychmiastowej spłaty w całości.

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka finansowa Czerwonej Skarbonki

W mniej drastycznych przypadkach bank może nałożyć na Ciebie dodatkowe koszty, np. podwyższyć oprocentowanie kredytu czy zastosować opłaty karne, jak opłaty za monity ponaglające.

Magda Kopiczko, ekspertka finansowa Czerwonej Skarbonki

Jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nie dasz rady wyrobić się ze wszystkimi pracami w wyznaczonym terminie i nie otrzymasz odbioru domu, złóż wniosek do banku o przedłużenie okresu karencji (okresu budowlanego). Bank rozpatrzy Twoją sytuację i istnieje spore prawdopodobieństwo, że przychyli się do prośby. W takim wypadku zostanie przygotowany aneks do umowy kredytowej, który wydłuży okres na dokończenie budowy i dokonanie odbioru. Przygotowanie aneksu zazwyczaj wiąże się z koniecznością poniesienia jednorazowego kosztu w wysokości do kilkuset złotych.

Co grozi za brak odbioru domu?

Oprócz omówionych już sankcji ze strony banku, użytkowanie domu bez odbioru wiąże się także z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Dom bez odbioru jest traktowany jako plac budowy, na którym w świetle przepisów nie można mieszkać. Jeśli ktoś to jednak zrobi, naraża się na karę grzywny, nałożoną przez nadzór budowlany.

Procedura (reguluje ją Ustawa Prawo Budowlane) wygląda następująco:

  • Nadzór budowlany stwierdza, że dom jednorodzinny bez odbioru jest zamieszkany. Właściciel dostaje pouczenie i ma 60 dni na dokonanie formalności.
  • Jeśli w ciągu 60 dni nie zostanie przeprowadzony odbiór, a dom nadal jest zamieszkany, nadzór budowlany nakłada karę, której wysokość to 10 tys. zł.
  • Po kolejnych 30 dniach Nadzór Budowlany sprawdza, czy odbiór został dokonany, a jeśli nie — czy budynek jest nadal zamieszkany. Jeśli tak, nakłada kolejną karę, tym razem w wysokości 5000 zł.
  • I tak aż do skutku — kara może być nakładana wielokrotnie, bez limitów.

Jaki kredyt na dokończenie budowy domu?

Jest kilka możliwości zaciągnięcia kredytu na dokończenie budowy domu:

  • Kredyt hipoteczny, jeśli do tej pory dom był budowany za środki własne.
  • Podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego, jeśli od początku był zaciągnięty kredyt na budowę. Nie jest to możliwe we wszystkich bankach.
  • Pożyczka hipoteczna, jeśli posiadasz nieruchomość pod zastaw, która jest wolna od zobowiązań hipotecznych.
  • Kredyt gotówkowy.

Dokończenie budowy domu możesz sfinansować kredytem gotówkowym na dowolny cel. Poniżej odnajdziesz TOP5 wśród naszych partnerów.

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Kwota
1 000 - 100 000 zł
Okres spłaty
10 - 84 mies.
RRSO
12,40 %
Przyznawalność
89 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

1688 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Kwota
1 000 - 150 000 zł
Okres spłaty
6 - 120 mies.
RRSO
15,75 %
Przyznawalność
78 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

1155 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Kwota
1 000 - 250 000 zł
Okres spłaty
12 - 120 mies.
? Dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A. możliwość wnioskowania o pożyczkę na okres dłuższy - do 10 lat.
RRSO
11 %
? Oferta dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.
Przyznawalność
80 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

126 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Kwota
500 - 200 000 zł
Okres spłaty
3 - 120 mies.
RRSO
11,40 %
Przyznawalność
85 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

363 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Kwota
1 000 - 150 000 zł
Okres spłaty
9 - 120 mies.
RRSO
10,36 %
Przyznawalność
40 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Średnia

50 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na dom w stanie surowym?

Tak, większość banków sfinansuje zakup nieruchomości z domem w stanie surowym. Jednak instytucja będzie wymagać albo zaciągnięcia dodatkowej kwoty, wystarczającej w jego ocenie na wykończenie domu jednorodzinnego, albo posiadania odpowiednio wysokiego wkładu własnego, który łącznie z kwotą kredytu pozwoli na zakończenie budowy.

Kiedy bank odrzuci kredyt hipoteczny?

Bank może odrzucić wniosek o kredyt hipoteczny w następującej sytuacji. Chcesz nabyć dom bez odbioru, który został wybudowany, ale inwestor nie dopełnił obowiązku zgłoszenia zakończenia budowy i jego odbioru. Wygasł już termin pozwolenia na budowę.

W takim wypadku zrealizowana inwestycja staje się samowolą budowlaną i żaden bank nie zgodzi się sfinansować jej zakupu. Najpierw trzeba dopełnić wszelkich formalności związanych z zalegalizowaniem budowy, dopiero później można próbować starać się o kredyt.

Instytucja odrzuci także wniosek kredytowy, jeśli środki z pożyczki oraz Twoje własne nie będą wystarczające do pełnego zakończenia budowy i wykończenia domu. Przy czym należy brać pod uwagę to, że banki mają własne przeliczniki kosztów, które niekoniecznie pokrywają się z cenami rynkowymi. Na szczęście zawsze można pożyczyć więcej, tyle, ile wymaga bank, a jeśli pieniędzy będzie za dużo (wyjątkowo rzadki przypadek), możesz po prostu zrezygnować z uruchomienia ostatniej transzy kredytu.

co rozi za brak odbioru domu
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()