Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Gdzie znajdziesz harmonogram spłaty rat kredytu i liczbę comiesięcznych przelewów, które musisz jeszcze wykonać? Zdarzyć się może wiele sytuacji, które zaburzą Twoje kalkulacje. Właśnie dlatego dowiedz się, jak sprawdzić bieżące saldo swojego zadłużenia.

ile rat zostało do spłaty kredytu? Poradnik

Kluczowe informacje

 • Najprostszym sposobem na sprawdzenie, ile rat kredytu pozostało Ci do spłaty, jest zajrzenie do jego harmonogramu. Jest on na bieżąco aktualizowany przez bank po każdej zmianie wysokości oprocentowania;
 • Czasem może jednak dojść do zaburzenia spłat, np. wtedy gdy nadpłacisz kredyt lub skorzystasz z wakacji kredytowych;
 • W tych przypadkach o najbliższych płatnościach za kredyt dowiesz się bezpośrednio w oddziale banku lub logując się na swoją bankowość internetową/aplikację mobilną;
 • Opcjonalnie swój harmonogram spłat zweryfikujesz za pomocą specjalnych kalkulatorów online.

O ile nie dokonamy zmian w harmonogramie spłaty kredytu, to będziemy w stanie oszacować, ile rat zostało nam jeszcze do spłaty. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy zostanie on zachwiany. I o tym dzisiaj opowiada nasz tekst.

Harmonogram spłaty kredytu a weryfikacja zadłużenia

Wraz z umową czy to o kredyt gotówkowy, czy hipoteczny otrzymujemy od banku harmonogram spłaty. Rozpisane są w nim terminy oraz wysokość rat, które musimy uregulować w ramach zaciągniętego zobowiązania. To zatem doskonały sposób na weryfikację naszego zadłużenia. W każdym momencie możemy sprawdzić i obliczyć, jaka kwota pozostała nam do oddania.

Jak sprawdzić, ile ma się rat do zapłaty?

To, ile rat kredytu zostało nam do spłacenia, możemy sprawdzić na kilka sposobów. Zrobimy to zarówno online czy zdalnie, jak i osobiście w banku.

Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, harmonogram spłat dostajemy wraz z umową. Jeśli będziemy się go trzymać, to zawsze będziemy wiedzieć o najbliższym terminie uregulowania raty. Co więcej, będzie on aktualizowany (otrzymamy jego kolejne wersje), gdy np. zmianie ulegnie oprocentowanie kredytu.

Problem pojawia się, gdy harmonogram spłaty kredytu zostanie przez nas zaburzony, np. w wyniku:

 • nadpłaty kredytu,
 • pojawienia się zaległości w spłacie,
 • skorzystania z wakacji kredytowych.

Jak wygląda spłacanie rat?

Spłacanie rat to wysyłanie comiesięcznych przelewów o określonej wysokości na podane konto bankowe instytucji, od której pożyczyliśmy pieniądze. Najczęściej jest to realizowane z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, po zalogowaniu do indywidualnego konta klienta. Możliwe jest też wysyłanie tradycyjnych przelewów z innego banku.

Gdzie sprawdzić, ile kredytu mam do spłaty?

Jest wiele sposobów na sprawdzenie, ile kredytu pozostało nam do spłaty. Oprócz tradycyjnego, bezpośredniego kontaktu z bankiem (np. przez infolinię lub podczas osobistej wizyty w placówce stacjonarnej), do naszej dyspozycji jest także:

 • bankowość internetowa,
 • aplikacja mobilna banku,
 • bazy dłużników (np. raporty BIK i KRD),
 • albo harmonogram spłaty kredytu hipotecznego (o ile spłacasz hipotekę).

Niezawodną metodą sprawdzenia, ile kredytu mamy jeszcze do spłaty, jest samodzielne jego policzenie. Aby to zrobić, musimy zsumować wszystkie zapłacone już raty i tę kwotę odjąć od całkowitej kwoty kredytu.

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty? Lista banków

Czy bank informuje o spłacie kredytu? Tak, po uregulowaniu ostatniej raty większość instytucji finansowych wysyła swoim klientom potwierdzenie spłaty kredytu. Czasem też możemy sprawdzić harmonogram spłat kredytu na inne sposoby. Poniżej opisaliśmy, jak ta funkcjonalność wygląda w najpopularniejszych bankach.

Santander Bank Polska

Jeśli chcesz sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu zaciągniętego w Santander Bank Polska, musisz zalogować się na indywidualne konto klienta. Zrobisz to za pomocą swojego loginu i hasła. Następnie na stronie głównej zobaczysz wszystkie kredyty bankowe, z których korzystasz. Wśród nich powinien być widoczny także aktualnie spłacany kredyt.

Klikasz w okienko i wybierasz opcję: Harmonogram. Tam zobaczysz tabelę z rozpisanymi wszystkimi ratami, ale także saldo spłacone i kapitał, jaki pozostał jeszcze do spłaty.

Alior Bank

Aby sprawdzić liczbę rat, pozostałą do spłaty kredytu w Alior Banku, zaloguj się do bankowości internetowej Alior Online lub aplikacji mobilnej Alior Mobile. W obu przypadkach przechodzisz do rachunku kredytowego. Tam otwierasz zakładkę ze szczegółami produktu i widzisz, jaka kwota pozostała do spłaty. Widoczne jest też jej rozłożenie na raty.

Credit Agricole

Informację o ratach pozostałych do spłaty w Credit Agricole otrzymasz za pośrednictwem kontaktu telefonicznego lub odwiedzając osobiście placówki stacjonarne banku. Oprócz tego możesz też zajrzeć do:

 • aplikacji CA24 Mobile – klikasz -> Majątek, a następnie przechodzisz do zakładki Kredyty;
 • serwisu CA24 eBank – otwierasz zakładkę Moje produkty i przechodzisz do Kredyty.

Millennium

Pozostałą do uregulowania liczbę rat kredytu w Banku Millenium sprawdzisz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu do swojego konta przechodzisz do zakładki Moje finanse. Tam wyświetlą się szczegóły Twoich zobowiązań, wraz z historią płatności i pozostałą kwotą do zwrotu. Alternatywnie możesz skorzystać z aplikacji mobilnej.

BNP Paribas

Po zalogowaniu do bankowości elektronicznej GOonline przejdź do zakładki Moje finanse i wybierz opcję Kredyty. Tam znajdziesz wszystkie zaciągnięte w banku zobowiązania. W kolejnym kroku kliknij przycisk Harmonogram, po czym poznasz pełny plan spłaty kredytu w BNP Paribas.

Santander Consumer Bank

Sprawdzenie harmonogramu spłaty kredytu w Santander Consumer Bank odbywa się praktycznie identycznie jak w przypadku opisywanego wyżej Santander Bank Polska. W tym przypadku również logujesz się do swojego konta klienta w bankowości internetowej lub mobilnej aplikacji banku. Następnie klikasz w produkt finansowy, któremu chcesz się bliżej przyjrzeć.

mBank

mBank prezentuje informacje dotyczące spłat kredytów zarówno w swojej aplikacji mobilnej, jak i bankowości internetowej. Logujesz się więc do swojego konta klienta, a następnie przechodzisz do zakładki związanej z Twoimi bieżącymi kredytami. Tam wybierasz interesujący produkt. W ten sposób sprawdzisz harmonogram spłaty, a także przekonasz się, ile rat pozostało Ci jeszcze do uregulowania.

Pekao

W Pekao zaloguj się na swoje konto klienta w aplikacji mobilnej PeoPay lub serwisie internetowym Pekao24. Następnie przejdź do zakładki dotyczącej kredytów. Tam znajdziesz informacje o wysokości rat, dacie najbliższej płatności i inne informacje związane z danym zobowiązaniem.

Jak sprawdzić, ile zostało do spłaty? Tabela banków

BankSposoby na sprawdzenie terminu spłaty rat
Santander Bank Polska– bankowość elektroniczna/ aplikacja mobilna;
– infolinia;
oddział banku
Alior Bank– bankowość internetowa Alior Online;
– aplikacja mobilna Alior Mobile;
– placówka banku
Credit Agricole– serwis internetowy CA24 eBank;
– aplikacja mobilna CA24 Mobile;
– infolinia;
– oddział banku
Millennium Bank– bankowość elektroniczna Millenet;
– aplikacja mobilna
BNP Paribas– bankowość elektroniczna GOonline;
– placówka
Santander Consumer Bank– apka mobilna;
– bankowość internetowa;
– oddział banku
mBank– aplikacja mobilna;
– bankowość internetowa;
– placówka bankowa
Pekao– aplikacja mobilna Peopay/ serwis Pekao24;
– oddział banku

Kiedy sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

O ile spłacamy kredyt zgodnie z harmonogramem, to nie musimy zbyt często sprawdzać liczby pozostałych rat. Wystarczy jedynie, że wiemy, kiedy wypada ta ostatnia. Ewentualnie możemy tuż przed tym terminem upewnić się, że pamięć nas nie zawodzi.

Sprawdzenie liczby rat i kwoty pozostałej do spłacenia jest przydatne, jeśli w pewien sposób wpłynęliśmy na harmonogram spłaty. Może to dotyczyć zarówno przyśpieszenia spłaty zobowiązania, jak i jego opóźnienia. W obu przypadkach terminy mogły ulec zmianie i warto je wtedy zweryfikować.

Jak obliczyć, ile spłaciłem kredytu?

Najczęściej klienci informację na temat tego, ile kredytu spłacili, znajdą w aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej. Można jednak zrobić to samodzielnie – wystarczy tylko zsumować wszystkie zapłacone do tej pory raty.

Alternatywnym sposobem na obliczenie rat kredytu gotówkowego czy hipotecznego jest skorzystanie z kalkulatora kredytu online. To wygodna opcja, bo wystarczy wpisać w niej podstawowe informacje o kredycie, a system sam obliczy, jaką kwotę już zwróciliśmy oraz ile nam jeszcze zostało.

Sprawdzanie, ile rat zostało do spłaty – podsumowanie

Opcja sprawdzenia, ile rat kredytu jeszcze nam zostało, jest bardzo przydatna. Da się natomiast wyróżnić kilka kwestii z nią związanych, którym każdy kredytobiorca powinien się bliżej przyjrzeć:

 • liczbę rat pozostałych do końca spłaty można sprawdzić zarówno przez internet, w aplikacji mobilnej, jak i w placówce banku,
 • szczegóły dotyczące naszego kredytu znajdziemy w bazach dłużników, takich jak np. raport BIK,
 • harmonogram spłaty kredytu zawiera dokładny plan regulowania zaciągniętego zobowiązania. Jeśli będziemy się go trzymać, to spłacimy kredyt zgodnie z datą zawartą w umowie podpisywanej z bankiem,
 • wszelkie zaburzenia w harmonogramie spłaty kredytu mogą wpłynąć na zmianę liczby rat czy ich wysokość. Jeśli nadpłacimy kredyt albo skorzystamy z wakacji kredytowych, to pojawią się zaległości. Dlatego warto potem sprawdzić, ile rat nam zostało i jak wysoka jest kwota naszego zadłużenia,
 • nadpłacanie kredytu może zmniejszyć wysokość zobowiązania. Przeliczmy jednak to, czy ten krok będzie opłacalny w naszej sytuacji finansowej.

W przypadku wszelkich problemów ze spłatą zobowiązania warto natychmiast zwrócić się do banku o pomoc. Konsultanci przyjrzą się Twojej sytuacji i doradzą, jakie działanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda spłacanie rat?

Spłacanie rat to po prostu wysyłanie co miesiąc na wskazany w umowie rachunek bankowy określonej kwoty. Zazwyczaj robi się to za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku.

Czy można wcześniej spłacić raty?

Zgodnie z przepisami kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu. Warto natomiast upewnić się, jakie warunki takiego działania przewiduje bank i sprawdzić, ile rat zostało do spłaty. Na tej podstawie można przeliczyć, czy nam się to opłaci.

Czy raty 0% mogą wzrosnąć?

Wszystko zależy od zapisów w umowie zawieranej z bankiem. Jeśli zakładają one zerowe oprocentowanie przez cały okres spłaty kredytu, to raty 0% nie wzrosną.

Jak sprawdzić harmonogram spłaty kredytu w Pekao?

Harmonogram spłaty kredytu w Pekao każdy klient znajdzie na swoim koncie. Szczegóły zadłużenia będą widoczne po zalogowaniu się do niego za pomocą aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej. Potrzebne informacje zdobyć też można podczas osobistej wizyty w banku.

Jak zapłacić ratę kredytu w Alior Bank?

Spłaty kredytu dokonuje się w Alior Banku na rachunek bankowy wskazany w umowie. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku lub bankowości internetowej Alior Online.

Ile można spóźnić się z ratą w Santander?

Każdy kredytobiorca ma obowiązek terminowej spłaty kredytu. W praktyce jednak w większości banków odsetki naliczane są dopiero po upływie 7-14 dni.

Polecamy również:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie