Jak sprawdzić numer karty kredytowej bez samej karty?

Numer karty kredytowej – gdzie się znajduje i jak go sprawdzić? Odpowiadam na najczęściej zadawane pytania.

jak sprawdzić numer karty kredytowej bez karty?

Kluczowe informacje

 • Aby sprawdzić numer karty kredytowej bez jej fizycznego odpowiednika, możesz tego dokonać na kilka sposobów;
 • Skorzystaj z aplikacji banku, tam odnajdziesz pełne dane kredytówki w tym jej numer;
 • Ewentualnie zaloguj się do bankowości internetowej, gdzie także uzyskasz potrzebne dane lub skontaktuj się z działem obsługi klienta, by pozyskać te informacje;
 • Innym rozwiązaniem jest zajrzenie do wyciągu bankowego, na którym powinien być widoczny numer karty kredytowej. Dotyczy to zarówno wyciągów papierowych, jak i online;
 • Pamiętaj przy tym, że pełny numer karty to wrażliwe informacje, które powinieneś odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku kradzieży lub podejrzenia nadużycia, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z bankiem i zastrzeż kredytówkę.

Gdzie znajduje się numer karty kredytowej?

Numer karty kredytowej to podstawowy element, którego nie sposób pominąć. Znajduje się on na przodzie karty, zaraz pod widocznym chipem. Składa się z 16 cyfr, które zapisane są w formie 4 bloków. Pierwsza cyfra wskazuje branżę emitenta karty, a wraz z kolejnymi pięcioma stanowi ona numer identyfikacyjny konkretnego wydawcy karty (tzw. numer BIN, czyli Bank Identification Number). Kolejne 9 cyfr to natomiast identyfikator rachunku posiadacza karty, a ostatnia to cyfra kontrolna, dzięki której możliwe jest dokonanie oceny autentyczności karty.

Sprawdź ranking kart kredytowych (* zestawienie na bieżąco aktualizowane):

Promocja
Tak
? 800 zł w bonusie
RRSO
23,15 %
Karta
0 zł

55 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Promocja
Tak
? Do 600 zł w punktach Mastercard® Bezcenne® Chwile
RRSO
18,79 %
Karta
0 zł

52 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Promocja
Tak
RRSO
21,64 %
Karta
0 zł

44 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jak sprawdzić numer karty kredytowej w aplikacji?

Odpowiedź na to pytanie różnić się będzie w zależności od konkretnego banku oraz oferowanych przez niego funkcjonalności. Co do zasady jednak, w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej instytucji finansowej, powinieneś odnaleźć zakładkę: Moje produkty (ewentualnie: Produkty) lub: Moje Finanse (bądź po prostu: Finanse), a następnie podkategorię o nazwie: Karty (lub Karty i płatności/Karty i płatności telefonem). Pokonanie takiej ścieżki w większości przypadków pozwoli Ci sprawdzić dokładny numer swojej wirtualnej karty płatniczej (a często również fizycznej).

Aplikacje takie jak Google Pay czy Apple Pay umożliwiają korzystanie z funkcjonalności kart płatniczych przy użyciu telefonu oraz tabletu (a więc z zupełnym pominięciem karty plastikowej). Same banki zachęcają przy tym swoich klientów do przechodzenia na takie, ekologiczne formy płatności, umożliwiając całkowitą rezygnację z plastiku i oferując tzw. karty mobilne (czyli istniejące wyłącznie w rzeczywistości wirtualnej).
Wirtualna karta i portfel: jak działają i dlaczego warto ich używać? Zobacz

Jak sprawdzić numer karty kredytowej? Pozostałe metody

Inne metody to:

 • aplikacja mobilna; numer karty kredytowej oraz jej pełne dane bez problemu odnajdziesz w swojej apce mobilnej. W mBank przechodzisz do zakładki Karty i szukasz tej konkretnej, na której Ci zależy;
 • bankowość internetowa; logując się na swoje konto bankowe, również uzyskasz informacje o kredytówce;
 • wyciąg bankowy; numer kredytówki jest częściowo widoczny na wyciągu bankowym zarówno tym papierowym, jak i online;
 • biuro obsługi klienta; możesz też zadzwonić do banku i po podaniu swoich wrażliwych danych, otrzymasz jej numer;
 • aplikacja do płatności (np. PayPal); jeśli Twoja karta powiązana jest z portfelem elektronicznym, to w zakładce Karty powinieneś odnaleźć jej dokładny numer.
jak sprawdzić numer karty - sposoby

Czy podawanie numeru karty kredytowej jest bezpieczne?

Na tak postawione pytanie nie mogę odpowiedzieć inaczej niż tylko: to zależy lub, aby wyrazić się bardziej precyzyjnie: to zależy komu i w jakich okolicznościach. Bezpieczne, co do zasady (* i przy spełnieniu określonych warunków), będzie podanie danych karty do zaufanego podmiotu – takiego jak np. bank czy popularny sklep internetowy (po upewnieniu się, że strona, na której jesteś, jest oficjalną stroną tej instytucji).

Podanie numeru karty kredytowej jednostce, która okaże się oszustem, może natomiast zaowocować utratą zgromadzonych na koncie środków. Muszę jednak w tym miejscu uspokoić, że w większości przypadków, sam numer karty kredytowej nie będzie wystarczający do przeprowadzenia tego typu oszukańczej transakcji. Bezpiecznikami w tym wypadku są kody CVV2/CVC2, kod PIN oraz data ważności karty.

Gdzie zgłosić oszustwa internetowe? Poradnik Zobacz

Co to jest karta płatnicza?

Karta płatnicza, zgodnie z Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, jest:

kartą uprawniającą do wypłaty gotówki lub umożliwiającą złożenie zlecenia płatniczego za pośrednictwem akceptanta lub agenta rozliczeniowego, akceptowaną przez akceptanta w celu otrzymania przez niego należnych mu środków (…).

Innymi słowy, jest przedmiotem (* fizycznym lub wirtualnym), wydawanym przez banki (a także różnego rodzaju instytucje finansowe oraz firmy), który służy do wypłacania środków z konta oraz do płacenia nimi za zakupione towary i usługi.

Najczęściej występującym rodzajem kart płatniczych w Polsce są karty debetowe. Mniej liczną grupę stanowią karty kredytowe, a niewielki odsetek przedpłacone i wirtualne.

Co zawiera przód karty płatniczej?

Przód, czyli awers karty płatniczej w większości przypadków zawiera:

 1. Nazwę banku (lub innego podmiotu, który ją wystawił);
 2. Chip;
 3. Oznaczenie płatności zbliżeniowych;
 4. Numer karty;
 5. Datę ważności karty;
 6. Imię oraz nazwisko posiadacza karty;
 7. Logo organizacji płatniczej;
 8. Typ karty (debit – oznacza kartę debetową, a credit – kartę kredytową).

W przypadku kart firmowych dołączanych do kont firmowych na awersie często pojawi się jeszcze nazwa firmy, a czasem także dopisek business.

Karta kredytowa a debetowa i płatnicza: czym się różnią? Zobacz

Co jest na odwrocie karty kredytowej?

Na rewersie karty kredytowej (*w tym także karty debetowej) odnajdziemy z kolei:

 1. Pasek magnetyczny;
 2. Kod CVV2 lub kod CVC2;
 3. Hologram;
 4. Miejsce na podpis właściciela karty;
 5. Dodatkowe informacje podane przez bank (np. o adresie do zwrotu zagubionej karty).

Na co uważać, używając karty płatniczej w trakcie zakupów online?

Karta kredytowa, a ściślej dane, które się na niej znajdują, to informacje, które należy traktować jako poufne. Dlatego warto je dobrze chronić, szczególnie podczas zakupów online. Jak to robić?

Przedstawiam kilka praktycznych porad:

 1. Przed dokonywaniem jakichkolwiek płatności zadbaj o bezpieczne środowisko. Np. o sprawdzony pod kątem wirusów komputer, telefon lub tablet;
 2. Sprawdź wiarygodność strony internetowej, na której planujesz dokonać zakupów (na lewo od adresu internetowego rozpoczynającego się od https:// widoczny powinien być symbol zamkniętej kłódki, który świadczy o bezpieczeństwie połączenia);
 3. Nie klikaj w podejrzane linki otrzymane w wiadomości od sprzedawcy lub podmiotu podpisującego się jako instytucja finansowa;
 4. Nie wprowadzaj swoich danych w pojawiających się, dziwnie wyglądających, formularzach;
 5. Nie zapisuj nigdzie swojego PIN-u oraz kodu CVV2/CVC2;
 6. Jeżeli to możliwe, korzystaj z bezpiecznych rozwiązań, takich jak uwierzytelnianie biometryczne.
Jak płacić kartą przez internet? Zasady bezpieczeństwa Zobacz

Co zrobić, jak ktoś ma dane mojej karty kredytowej?

 1. Sprawdź wszystkie transakcje na koncie (w tym również blokady) i zobacz, czy nie ma wśród nich płatności niezweryfikowanych i niepożądanych;
 2. Bez względu na efekt powyższego kroku, sam fakt wycieku danych karty kredytowej powoduje, że ryzyko nieuczciwych transakcji jest wyższe. Kartę taką warto więc jak najszybciej zastrzec w banku i zażądać wydania nowej;
 3. Jeżeli nastąpiły już jakieś nieautoryzowane płatności – zgłoś je koniecznie do banku oraz poproś o zastrzeżenie karty, blokadę środków na koncie, a także zmianę danych do logowania i do autoryzacji.
 4. Złóż w banku reklamację dot. nieautoryzowanych transakcji. Instytucja może z góry odrzucić Twój wniosek (w końcu to poniekąd z Twojej winy doszło do kradzieży danych). Ale z drugiej strony, jej obowiązkiem jest zapewnienie Ci pełnego bezpieczeństwa i blokowanie podejrzanych płatności na rachunku.
Jak napisać reklamację? Wzór ze wskazówkami Zobacz

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy podawanie numeru karty w aplikacji jest bezpieczne?

Podawanie numeru karty jest bezpieczne, ale tylko w przypadku podmiotów oraz aplikacji zaufanych i odpowiednio zabezpieczonych, a także na sprawdzonym, niezawirusowanym urządzeniu.

Czy na karcie kredytowej jest numer konta?

Na karcie płatniczej nie ma zapisanego numeru konta bankowego. Zapisany jest na niej jedynie numer samej karty. Pamiętaj tylko, że wewnątrz tego numeru kryją się takie dane jak: informacje identyfikacyjne wystawcy karty oraz identyfikator rachunku posiadacza karty.

Jak odzyskać numer karty kredytowej?

Jeśli zastrzegłeś swoją kredytówkę, to zabieg odzyskania jej numeru jest nieodwracalny i musisz zamówić nową kartę. Z kolei, gdy dokonałeś jedynie jej czasowej blokady, to proces ten jest odwracalny i po zdjęciu blokady możesz korzystać ze wszystkich jej funkcji.

Czy numer karty kredytowej to dane osobowe?

W pewnym sensie tak. Numer karty kredytowej jest daną poufną i również wymaga należytej ochrony, choć sam w sobie nie zawiera danych osobowych, jak imię i nazwisko czy PESEL.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()