Kredyt na remont domu lub mieszkania. Ranking 2023

Remont to często dobry sposób na zwiększenie wartości mieszkania lub poprawy komfortu życia. Warto dobrze przemyśleć taką inwestycję i zastanowić się nad tym, jaki kredyt na remont domu wybrać. W przypadku niższych kwot lepszy może być celowy kredyt gotówkowy. Przy wyższych – warto rozważyć kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny na remont:

Ostatnia aktualizacja: 26 Września 2023
bezpieczny kredyt 2%
Kredyt Hipoteczny VeloBank
12 - 300 miesięcy
Okres spłaty
2 %
Marża
100 000 - 600 000 zł
Kwota
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
Prowizja
9,29 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty
bezpieczny kredyt 2%
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt PKO BP
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
2,13 %
Marża
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
0 %
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
9,48 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty
bezpieczny kredyt 2%
Kredyt Hipoteczny Pekao S.A.
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
1,84 %
Marża
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Kwota
1,99%
Prowizja
10,38 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty
Kredyt Hipoteczny CitiBank Handlowy
36 - 360 miesięcy
Okres spłaty
2,09 %
Marża
50 000 - 2 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
1%
Prowizja
9,25 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty

Kredyt gotówkowy na remont:

Ostatnia aktualizacja: 27 Września 2023
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Bank
1 - 5 lat
Okres spłaty
17,49 %
Oprocentowanie
1 000 - 150 000 zł
Kwota
28,98 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
ekoPożyczka Gotówkowa Santander Bank Polska
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
5 000 - 300 000 zł
Kwota
18,24 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Realizuj swoje EKO plany i sprawdź, jak otrzymać zwrot prowizji RRSO 18,24%

Kredyt Gotówkowy VeloBank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
12,49 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 200 000 zł
Kwota
13,20 %
?
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Gotówkowa Pekao S.A.
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,89 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 250 000 zł
Kwota
12,04 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Prowizja 0% dla nowych Klientów oraz dla Klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.

Kredyt Gotówkowy BNP Paribas
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
10,99 %
? stałe w skali roku
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
11,55 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Kredyt na remont mieszkania i domu to jedna z najpopularniejszych pomocy finansowych, o które w bankach stara się większość Polaków. Nic dziwnego, skoro rocznie w kraju nad Wisłą wykonuje się mniej więcej 700 tysięcy remontów1. Opierają się one głównie na wymianie niektórych lub wszystkich instalacji, mających przywrócić nieruchomościom ich pierwotną wartość techniczną.

Biorąc jednak pod uwagę mniejsze renowacje domowe, jak: malowanie czy wymiana kafelków, ilość takich kosmetycznych napraw może być liczona w milionach. Potwierdzają to statystyki, według których w 2021 roku aż 85% Polaków przeprowadziło chociaż mały remont w swoim mieszkaniu. Najczęściej remontowym pomieszczeniem była kuchnia.2

Remonty domów i mieszkań nie są wykonywane wyłącznie z powodu naturalnego biegu czasu. Często domownicy decydują się na zmiany, kierując się nowymi trendami lub innym spojrzeniem na mieszkaniową estetykę. Przykładowo, aranżacja lokalu w kierunku stylu skandynawskiego czy rustykalnego nie jest tanią realizacją i może pochłonąć sporo gotówki. Jakieś rozwiązanie?

Jeśli rozmyślamy nad remontem domu lub mieszkania, to nasze plany możemy sfinansować za pomocą kredytu gotówkowego, pożyczki z hipoteką lub kredytu hipotecznego. Każdy z tych produktów ma swoje mocne i słabe strony.

Jaki kredyt na remont mieszkania wybrać?

Osoba poszukująca dodatkowych środków na remont decyduje się zwykle na dwie najpopularniejsze opcje. Są to: kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Czym charakteryzują się oba rozwiązania finansowe?

Kredyt gotówkowy na remont

Ten rodzaj pomocy finansowej udzielany jest bez określonego celu. Stąd też kredytobiorca nie musi ściśle tłumaczyć się przed bankiem ze sposobu, w jaki spożytkował otrzymane środki. Najczęściej kredyt remontowy jest po prostu kredytem gotówkowym, który pozwala na odświeżenie swoich domowych przestrzeni. Jego zaletą jest szybkość otrzymania środków oraz mniej restrykcyjne sprawdzanie historii kredytowej klienta niż w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny na remont.

Jednak obok zalet, kredyt gotówkowy posiada także wady. Do głównych z nich należą: wyższe oprocentowanie oraz niższa kwota, o jaką można wnioskować w porównaniu do kredytu mieszkaniowego. Stąd też kredyt gotówkowy na remont pozwala na wykonanie niezbyt rozbudowanych renowacji swojego domu lub mieszkania.

Pożyczka hipoteczna przy remoncie domu

Najlepszym sposobem na uzyskanie środków na remont generalny jest skorzystanie z pożyczki hipotecznej. Ten produkt umożliwia zaciągnięcie zobowiązania na wysoką kwotę i długi czas, a przy tym jest zwykle tańszy niż kredyt gotówkowy. Jak to możliwe?

Po pierwsze, głównym zabezpieczeniem takiej pożyczki jest nieruchomość. Może być to np. dom, który chcemy poddać generalnemu remontowi. Niektóre banki dopuszczą też działkę budowlaną. Rzecz w tym, że w razie problemów ze spłatą nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie może zostać zlicytowana na aukcji komorniczej.

Co więcej, nieruchomość stanowiąca gwarancję dla banku nie może być obciążona inną hipoteką. Jeśli zatem chcemy wyremontować mieszkanie, które nadal spłacamy, to bank nie udzieli nam na nie pożyczki hipotecznej.

Z drugiej strony, dzięki pożyczce z hipoteką, można otrzymać finansowanie nawet do 80% wartości nieruchomości na dowolny cel. Nieruchomość jako zabezpieczenie znacznie zwiększa naszą zdolność kredytową. To przekłada się też na niższy koszt zobowiązania.

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania

Pochodzące z kredytu mieszkaniowego środki możemy wydać tylko na określony w umowie cel. Może to być np. budowa domu lub zakup mieszkania. W związku z tym, że banki wymagają jeszcze od kredytobiorcy posiadania odpowiedniego wkładu własnego, wykorzystanie kredytu hipotecznego do remontu może być trudnym zadaniem. Jednak nadal możliwym do osiągnięcia.

Część banków udzielając kredytu hipotecznego, uwzględnia też kwotę, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Wtedy środki te mogą zostać wykorzystane do wykończenia mieszkania lub remontu domu.

BankKwota na dowolny cel
Santander30% kwoty kredytu
ING Bank Śląski30% kwoty kredytu
Millennium Bank30% kwoty kredytu
PKO BP25% kwoty kredytu
BNP Paribas15% kwoty kredytu

W przypadku kredytu na wykończenie mieszkania takie środki na dowolny cel można dosyć łatwo uzyskać. Jeżeli jednak finansowanie dotyczy domu jednorodzinnego, to potrzebne mogą okazać się dodatkowe dokumenty, których zażąda od nas bank.

Jak otrzymać kredyt na remont domu lub mieszkania?

Zanim złożysz wniosek o kredyt remontowy, warto byś najpierw dokładnie zbadał warunki, które proponuje każdy z banków. Obok kwoty kredytowej istotne są odsetki oraz długość spłaty. Pomocne przed podjęciem decyzji będzie też zapoznanie się z naszym rankingiem kredytów gotówkowych.

Po złożeniu wniosku (stacjonarnie, telefonicznie lub przez internet) bank rozpoczyna badanie zdolności kredytowej kandydata. W tym celu sprawdza bazy dłużników, z których najważniejszą jest Biuro Informacji Kredytowej. Zła historia pożyczkowa, którą wykazuje BIK, zdecydowanie obniża szansę na otrzymanie kredytu.

Bank sprawdza także wysokość dochodów i na jej podstawie ustala kwotę, którą może otrzymać kredytobiorca. Niestałe dochody lub te pochodzące z niesprawdzonych źródeł zazwyczaj nie dają szans na kredyt. Regularne dochody poświadczone umową o pracę to sytuacja najbardziej klarowna dla instytucji bankowej.

Inaczej przebiegają formalności w przypadku wniosku o kredyt gotówkowy, a inaczej wygląda staranie się o kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. W pierwszym przypadku trzeba dostarczyć tylko potwierdzenie swoich dochodów, zaś pożyczka hipoteczna wymaga przedstawienia wielu dokumentów. Są to m.in.: akt własności, wycena nieruchomości oraz wyciąg z księgi wieczystej.

Warto pamiętać o tym, że profesjonalna wycena nieruchomości, którą wykonuje rzeczoznawca, kosztuje ok. 500 zł. Wartość pożyczki na remont nie może także przekroczyć 60-80% wartości nieruchomości. Każdy bank stosuje w tym względzie osobne zasady, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Kosztorys remontu a kredyt

Kosztorys remontu pomaga poprawnie zaplanować swoją mieszkaniową lub domową renowację. Dzięki czemu wszelkie prace wykonasz sprawnie i przede wszystkim terminowo. Gdy remont mieszkania finansujemy z wolnych środków dostępnych przy kredycie hipotecznym, to kosztorys będzie ważnym dla banku dokumentem. Szczególnie istotny jest, gdy zaciągamy kredyt na budowę domu. Od dopełnienia ustaleń w kosztorysie remontu może zależeć wypłata kolejnych transz kredytu przez bank.

Co ważne, nie możesz odstępować od swoich planów remontowych czy nagle wprowadzać w nich wyraźnych zmian bez konsultacji z bankiem. Do instytucji finansowej muszą być też dostarczone faktury i rozliczenia remontu, potwierdzające dane z kosztorysu, które dowodzą, że otrzymane środki zostały spożytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Specjaliści często powtarzają, że w planach warto wziąć pod uwagę środki na nieprzewidziane wydatki. Dlatego zawsze wnioskuj o kredyt wyższy, o mniej więcej 10% niż koszt zapowiadanego remontu.

Co zrobić, jeśli bank nie chce przyznać kredytu na remont?

Gdy po złożeniu wniosku o kredyt remontowy bank nie przyzna środków, nie oznacza to wcale, że musisz pożegnać się z marzeniami o planowanych zmianach. Prawdopodobnie musisz odrobinę zmodyfikować swoje działania. Możesz spróbować podwyższyć zdolność kredytową (co może być trudne) lub skorzystać z innego produktu finansowego.

Gdy remont ma być niewielki i jego głównym celem jest szybkie odświeżenie ścian, to skorzystaj z karty kredytowej. Ta opcja pozwoli uzyskać szybkie kilka tysięcy złotych, których spłata nie będzie obarczona zbyt wysokimi odsetkami. Karta kredytowa może posłużyć też do wykonywania regularnych, niewielkich remontów, które po kilku latach złożą się na dużą renowacyjną rewolucję w Twoich czterech kątach.

Inną możliwość dają pożyczki pozabankowe, które są szybkim sposobem na uzyskanie gotówki potrzebnej do wykonania niezbędnych remontów. Te rozwiązanie jest wskazane, gdy bank odrzuca kolejne wnioski kredytowe. Chwilówki online można otrzymać często nawet z nieidealną historią kredytową oraz przy nieregularnych zarobkach.

Szczególnie atrakcyjny jest sposób wnioskowania, który odbywa się w całości przez internet. Szybkość akceptacji wniosków online i wypłat sprawia, że masz szansę otrzymać pieniądze – w  zaledwie 15 minut.

Pożyczki pozabankowe pozwalają nie tylko na uzyskanie ekspresowych, niewielkich środków w wysokości kilku tysięcy złotych, ale również pożyczenia większych sum, jak 60 tysięcy złotych w ofercie Smartney. Zdecydowanie łatwiej jest marzyć o pięknie zaaranżowanym lokalu, gdy posiada się możliwości wzięcia atrakcyjnych kredytów czy pożyczek. Dlatego dbaj o swoją historię kredytową i przystępuj do remontu, mając zaplanowany dokładny kosztorys i plan renowacji.

Pożyczka na remont – co warto o niej wiedzieć?

Szukając wsparcia finansowego na przeprowadzenie prac remontowych w mieszkaniu, wielu konsumentów rozgląda się za sektorem bankowym. Istotnie, banki mają bardzo obszerną ofertę kredytów, które mogą sprostać wymaganiom finansowym towarzyszącym renowacji naszych czterech kątów. Warto jednak pamiętać, że zanim uzyskamy wsparcie finansowe, banki dokonują bardzo wnikliwej i obszernej weryfikacji – na czele ze zdolnością kredytową. Podczas tej procedury, sprawdzana jest wysokość uzyskiwanych dochodów, a także historia spłaty zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej. Długość i surowość weryfikacji może działać na wiele osób odstraszająco. Co jest alternatywą? Z pomocą przychodzi pożyczka na remont.

Podobnie jak w przypadku kart kredytowych i innych specyficznych bankowych produktów, firmy pozabankowe intensywnie rozwinęły w ostatnich latach konkurencyjne usługi. Cel jest prosty – zaoferować usługi osobom, które z różnych względów nie chcą wnioskować o zwykły kredyt w banku. Firmy pożyczkowe nie oferują oczywiście zazwyczaj dedykowanych pożyczek pod nazwą „pożyczka na remont”. Na ten cel można po prostu zaciągnąć pożyczkę długoterminową,  udostępnianą przez szerokie grono firm oferujących bardzo duże kwoty, które mogą zaspokoić potrzeby wielu konsumentów.

To, co niewątpliwie wyróżnia pożyczki remontowe na tle kredytów na remont, jest większa wygoda w ubieganiu się o finansowanie. Już nie tylko chwilówki, ale i pożyczki długoterminowe można uzyskać dziś online, składając wniosek zza ekranu monitora lub smartfona, bez wychodzenia z domu. Oferta rynkowa, co więcej, zakłada bardzo zróżnicowane wymagania konsumentów co do kwoty i rozmiarów remontu. Pożyczki na remont mogą zarówno pokryć wydatki co do drobnych poprawek, jak i generalnych renowacji.

jak przygotować się do remontu

Pożyczka na remont domu

Jak już wspomnieliśmy wyżej, rozglądając się za pożyczką na przeprowadzenie domowego remontu, potencjalnie istnieje więcej miejsc i powierzchni, które możemy poddać renowacji. Co za tym idzie, całkowity koszt inwestycji może okazać się spory, co z kolei będzie wymagać odpowiednio dużego wsparcia finansowego. Na tym polu nie brakuje jednak firm pożyczkowych, które mogą sprostać i bardziej wygórowanym konsumenckim wymaganiom. Zobowiązania długoterminowe, które z powodzeniem można zaciągnąć jako pożyczka na remont domu.

Do firm pożyczkowych, które oferują zobowiązania na stosunkowo największe kwoty, należą m.in. ProfiCredit (do 25 000 złotych od 24 do 36 miesięcy) i Smartney (do 60 000 złotych od 9 do 96 miesięcy). Na pożyczki długoterminowe na te większe kwoty konsumenci muszą co prawda czekać nieco dłużej na weryfikację (nawet do 48 godzin), to wciąż jest to jednak stosunkowo niewiele w porównaniu do kredytów bankowych. Także koszt pożyczek pozabankowych nie jest już tak wysoki po wprowadzeniu kolejnej ustawy antylichwiarskiej.

Źródła:

1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/gospodarka-mieszkaniowa-w-2018-roku,14,2.html

2. https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/remonty-mieszkan-ile-wydajemy-na-remont-mieszkania-jak-czesto-remontujemy-aa-Henn-nz4U-y5Mc.html

4.8/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane