Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać? Wzór

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - co powinna zawierać? Wzór

Sezon na sprzedaż lub kupno samochodów rozpoczął się i trwa w najlepsze. Chcąc kupić lub sprzedać samochód, trzeba pamiętać też o wiążącej się z tym formalnościami. Każda taka transakcja musi bowiem łączyć się ze sporządzeniem stosownego dokumentu. Sprawdźmy, co ważnego musi zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Pomimo wzrastającej popularności jest tzw. car-sharingu, polegającego na wypożyczaniu samochodów na minuty za pomocą aplikacji czy najmu długoterminowego, wielu konsumentów nadal woli mieć samochód na własność.

Rynek samochodów jest jednym z najbardziej zróżnicowanych. W odpowiedzi na różne potrzeby i preferencje konsumentów, producenci przedstawiają zróżnicowaną ofertę pojazdów. Przebierać można zarówno w ofertach samochodów nowych, jak i używanych. W obu tych grupach znaleźć można samochody duże i małe, budżetowe, komfortowe i luksusowe. Nie brakuje samochodów tanich, droższych i bardzo drogich.

Sprawdź również: Pożyczki pod zastaw samochodu, którym dalej można jeździć

Samochody używane najpopularniejsze w Polsce

Nieskończone możliwości oferuje szczególnie rynek samochodów używanych. Głównie z racji ekonomicznych uwarunkowań, to właśnie zakup pojazdu z drugiej ręki cieszy się w Polsce największą popularnością. Stojąc przed decyzją o kupnie pojazdu, nowe samochody dla wielu osób są zbyt drogie lub przegrywają w zestawieniu z kilkuletnimi, używanymi samochodami w takiej samej cenie. Fakt, taki dylemat urósł już w internetowych dyskusjach do żartobliwie przytaczanej anegdoty. Nie da się jednak ukryć, że dysponując budżetem np. 40 tysięcy złotych, wybór między średnio wyposażonym nowym miejskim samochodem, a dobrze wyposażonym, dużym kilku lub kilkunastoletnim samochodem wydaje się oczywisty – na korzyść tego drugiego oczywiście.

Samochody używane wygrywają też w starciu z nowymi odpowiednikami, gdy kluczowym czynnikiem jest cena. Obecnie, najtańszym nowym samochodem jest Dacia Sandero, za którą najmniej w salonie trzeba zapłacić co najmniej 30,9 tysiąca złotych. Wielu konsumentów określa swój budżet na niższe lub o wiele niższe kwoty, co naturalnie powoduje, że ich droga wyboru jest otwarta jedynie na pojazdy używane. W przedziale cenowym od ok. 3 tysięcy złotych do 29 tysięcy złotych kupujący otrzymują zresztą ogromny wybór. Na popularnym portalu ogłoszeniowym w tym przedziale można znaleźć aż 134,2 tysiąca ogłoszeń. Dostępne są samochody różnej wielkości, w różnym wieku i różnej kondycji.

Podane powyżej informacje mają swoje odbicie w danych statystycznych. W 2018 roku zarejestrowano w Polsce największą od 2008 roku liczbę samochodów – 1,6 miliona1. Zaledwie 522 tysiące z nich były jednak pojazdami nowymi, co pokazuje, że samochody używane stanowią 2/3 kupowanych w naszym kraju pojazdów. Średni wiek poruszającego się po polskich drogach auta, według danych MotoData z lutego 2019 roku, to 13,5 roku2 . Na tle innych państw Unii to sporo, jednak uwarunkowania ekonomiczne robią tutaj swoje. W odniesieniu do polskich zarobków, samochód jest o wiele większym wydatkiem niż np. dla obywatela Holandii, Niemiec lub Irlandii.

Polecamy: Kredyt samochodowy – ranking kredytów na samochód

umowa kupna-sprzedaży samochodu a wiek samochodu

Kiedy kupujemy nowy samochód?

Czas, kiedy polscy konsumenci decydują się na zakup swojego nowego samochodu jest rzecz jasna silnie zróżnicowany. Nie da się jednak ukryć, że najczęściej samochody kupujemy w sezonie wiosenno-letnim. To wtedy pogoda najbardziej sprzyja wyjazdom np. w celu dokonania oględzin pojazdu. Dni są dłuższe, więcej jest słońca, przez co łatwiej jest też przygotować pojazd do sprzedaży. Nie trzeba martwić się np. odśnieżaniem czy umyciem pojazdu z grubej warstwy soli, która szybko przyozdabia pojazdy w sezonie jesienno-zimowym.

Szykując się do zakupu swojego nowego, niekiedy wymarzonego samochodu, warto pamiętać, by kierować się nie tylko sercem, ale i przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Ten podpowiada, aby przed rozpoczęciem oględzin, które potencjalnie mogą skończyć się zakupem samochodu, pamiętać o stronie formalnej. Nabywając pojazd z drugiej ręki, przekazanie sprzedawcy gotówki to nie wszystko.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dlaczego jest ona tak ważna?

Podczas dokonywania zakupu pojazdu, niezwykle ważne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Jest to dokument, który jest podstawowym sposobem na udokumentowanie sprzedaży samochodu przez sprzedawcę i nabycie go przez daną osobę. Pod żadnym względem nie można pomijać etapu sporządzenia i podpisania umowy, zarówno w sytuacji, gdy transakcja przebiega między obcymi osobami, jak i między członkami rodziny. To formalność, która ma również rolę zabezpieczającą.

Oto najważniejsze powody, dla których umowa kupna-sprzedaży samochodu jest tak ważna:

 • zabezpiecza ona interesy kupującego na wypadek pojawienia się kłopotów z pojazdem, o których nie wiedział, lub które sprzedawca zataił podczas sprzedaży samochodu,
 • jest ona też zabezpieczeniem interesów sprzedającego w sytuacji zgłoszenia roszczeń przez sprzedawcę. Może on bowiem wyrządzić szkodę w pojeździe po zakupie, niesłusznie oskarżając sprzedającego winą za jej wystąpienie,
 • umowa stanowi też podstawę do egzekwowania mandatu w przypadku złamania przepisów przez kierowcę już po nabyciu pojazdu. W świetle obecnych przepisów, tablice rejestracyjne są przypisane do danego właściciela samochodu. Nabywca musi je zmienić do 30 dni od zakupu samochodu. Jeżeli w międzyczasie np. złapie go fotoradar, to umowa może być kluczowym dokumentem przy wymierzeniu kary. Nie może na tym cierpieć przecież dotychczasowy właściciel samochodu,
 • umowa kupna-sprzedaży jest też niezbędna przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC i stanowi podstawę do zakupu polisy. Większość ubezpieczycieli wymaga okazania kopii lub wysłania skanu np. wiadomością e-mail,
 • dokument ten trzeba też okazać przy rejestrowaniu samochodu w lokalnym Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Dopiero po przedstawieniu umowy kupna-sprzedaży, proces rejestracji może zostać dokończony i sfinalizowany.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co musi zawierać?

Udając się na oględziny pojazdu lub dowolnej ilości innych pojazdów, wśród których upatruje się potencjalnego kandydata na nowy samochód, warto mieć przy sobie zawsze przygotowany oryginał umowy kupna-sprzedaży samochodu oraz kopię dla sprzedającego. Ci zazwyczaj sami zaopatrują się w sporządzone wcześniej egzemplarze, jednak warto podchodzić do tego z rezerwą. Dlaczego? O tym w poniższym akapicie. Najpierw jednak warto omówić najważniejsze informacje na temat tego, jak należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży i co powinna zawierać.

 1. Na początku należy podać dzień i miejsce, w którym umowa została zawarta. Ważne! Nie można zapominać o dopisaniu godziny zakupu, co stanowi zabezpieczenie na wypadek np. popełnienia wykroczenia przez nabywcę w dniu sprzedaży.
 2. Następnie należy podać dane osobowe obu stron – sprzedającego i kupującego. W pierwszej kolejności przyjęło się wpisywać dane tego pierwszego. Niezbędne będzie imię, nazwisko, numer PESEL, numer NIP (opcjonalnie) i adres zamieszkania. Należy też pamiętać o podaniu serii i numeru dowodu osobistego, a także organu wydającego (np. urząd miasta X). Dobrą manierą jest okazanie sobie nawzajem swoich dokumentów tożsamości i spisanie znajdujących się na nich niezbędnych danych z dowodu.
 3. Kolejnym etapem spisywania umowy jest podanie szczegółowych danych na temat przedmiotu umowy, czyli samochodu. W pierwszej kolejności należy podać markę oraz model. Następnie podać należy rok produkcji (widoczny w dowodzie rejestracyjnym), numer nadwozia, zwany też numerem VIN (znajduje się w dowodzie rejestracyjnym). Na koniec, pozostaje jeszcze podać numer rejestracyjny oraz  przebieg (zalecamy, dokładny, do ostatniego miejsca na liczniku).
 4. Ważnym punktem umowy jest też zawarcie klauzuli, w której sprzedający poświadcza, że pojazd jest jego własnością, a ponadto m.in. jest wolny od wad prawnych, nie jest objęty zajęciem komorniczym i nie jest przedmiotem żadnego zabezpieczenia.
 5. Pora na podanie kwoty, za jaką sprzedający i kupujący ustalili między sobą. Najpierw należy podać jej wartość numeryczną (np. 10 500 złotych), a potem słowną (dziesięć tysięcy pięćset złotych).

Co jeszcze musi się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży?

Teraz, pora na kolejne paragrafy będące poświadczeniem kilku ważnych informacji.

 1. W pierwszym, sprzedający potwierdzają, że własność pojazdu zostaje przeniesiona na kupującego za ustaloną wcześniej sumę pieniędzy. Kupujący kwituje w tym miejscu, że odebrał on sprzedany pojazd.
 2. Drugi, niezwykle istotny paragraf dotyczy potwierdzenia przez kupującego wiedzy na temat aktualnego stanu technicznego samochodu. W tym miejscu poświadcza także sprzedający – że pojazd nie ma żadnych wad technicznych, które są mu znane. To niezwykle ważny element umowy, o którym należy pamiętać szczególnie w przypadku samochodów używanych o dużym przebiegu lub sporym stopniu wyeksploatowania, a także w przypadku samochodów sprowadzonych. Zalecamy dokonanie rzetelnego przeglądu technicznego w serwisie przed dokonaniem zakupu!
 3. Trzeci paragraf informuje o obciążeniu kupującego kosztami poniesienia m.in. opłaty skarbowej i innych, które wynikają z realizacji umowy. Potwierdza to kupujący i sprzedający, najlepiej dodatkowym podpisem.
 4. Kolejny paragraf określa, że wszelkie kwestie, które nie zostały wyszczególnione i wyodrębnione w niniejszej umowie podlegają zapisom Kodeksu Cywilnego.
 5. Na koniec warto zastrzec, że niniejszą umowę sporządzono w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeden dla kupującego, jeden dla sprzedającego.
 6. Umowę należy sygnować czytelnym podpisem sprzedawcy i nabywcy pojazdu.

Zalecamy, aby przed rozpoczęciem wypełniania umowy obie strony dokładnie przeczytały jej zapisy. Wówczas należy wyrazić swoje ewentualne obiekcje. Dopiero po jednoznacznej, obustronnej zgodzie można uznać określony wzór za obowiązujący i wiążący.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór


Pliki do pobrania

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):


Wzór wniosku w wersji DOC


Wzór wniosku w wersji PDF


Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży?

Jak wspomnieliśmy wyżej przy okazji omawiania zapisów umowy kupna-sprzedaży pojazdu, osoba nabywająca pojazd powinna dokładnie sprawdzić kilka ważnych kwestii przed wypełnieniem dokumentu. Oto najważniejsze z nich.

 1. Przede wszystkim, należy dokładnie obejrzeć pojazd, jaki planuje się kupić. Warto sprawdzić stan lakieru i ewentualne wykwity rdzy w najbardziej newralgicznych miejscach. Są to najczęściej dolne krawędzie drzwi, błotniki przednie i tylne, nadkola, klapa bagażnika, maska, krawędzie szyb. Warto wyposażyć się w miernik lakieru, polecamy też sprawdzić np. rok produkcji szyb (czy wszystkie mają taki sam), a także stan spasowania konkretnych elementów nadwozia. Nie unikajmy pytań o stan techniczny pojazdu, bądźmy dociekliwi. Nie szczędźmy czasu i pieniędzy na udanie się do stacji kontroli pojazdów lub serwisu w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Tylko wtedy kupujący ma gwarancję, że dokładnie zna stan pojazdu i nie kupuje „kota w worku”.
 2. Następnie, poinformujmy sprzedającego, że jego deklaracje co do stanu technicznego będą wiązać się z podpisaniem odpowiedniego paragrafu na umowie. Zabezpieczy to interesy obu stron na wypadek pojawienia się problemów z pojazdem w przyszłości lub innych niespodziewanych sytuacji.
 3. Jeżeli to sprzedający przygotował umowę, warto sprawdzić dokładnie jej treść i zwrócić uwagę szczególnie na paragraf dotyczący stanu technicznego pojazdu. „Kupujący zna jego stan” – to nie wystarczy. Zapis ten musi precyzować, że sprzedawca poinformował kupującego o realnej kondycji pojazdu i nie zataił żadnych wad. Warto spojrzeć też na paragraf dotyczący informacji o tym, czy pojazd nie podlega np. egzekucji komorniczej lub nie jest przedmiotem zastawu. Pod żadnym pozorem nie można sprzedawać, a tym bardziej kupować takich samochodów!
 4. Ponownie o tym napiszemy – umowa musi zawierać godzinę, w której została podpisana. Zabezpiecza to interesy kupującego na wypadek, gdy sprzedający dokona wykroczenia już po zakupie pojazdu.

Co dalej z ubezpieczeniem OC i AC?

W przypadku ubezpieczenia pojazdu w ramach dodatkowego, nieobowiązkowego AC – w momencie sprzedaży pojazdu przestaje ona obowiązywać. Takie ubezpieczenie może posiadać tylko bieżący właściciel i nie przechodzi ono na kupującego. Inaczej jest w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC. Po sprzedaży samochodu, przechodzi ono na kupującego i obowiązuje do czasu, kiedy mija jego termin. Sprzedający musi jedynie poinformować o tym ubezpieczyciela.

Po upływie ważności rocznej polisy OC, kupujący może je przedłużyć w dotychczasowej firmie lub wypowiedzieć umowę i zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. W międzyczasie, po przerejestrowaniu pojazdu, należy o tym poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jeżeli podejmie się decyzję o zmianie ubezpieczyciela także w przypadku polisy OC przed upłynięciem jej ważności, należy zgłosić to bieżącego towarzystwa. Dziś, można to zrobić telefonicznie lub internetowo, wypełniając tylko kilka formalności, m.in. przedstawiając umowę kupna-sprzedaży pojazdu.

Źródła:

1. http://www.cepik.gov.pl/statystyki

2. https://warsztat.pl/dzial/95-wydarzenia/artykuly/13-5-roku-sredni-wiek-auta-w-polsce-moto-data-rozp,68539

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły