Umowa kupna-sprzedaży samochodu [Wzór + Porady]

Zakup samochodu to często konieczność. Szczególnie gdy mieszkasz za miastem, masz dzieci lub pracujesz w miejscu, do którego ciężko dostać się komunikacją miejską. Własne cztery kółka świetnie sprawdzają się również podczas wycieczek za miasto. Wystarczy spakować samochód i gotowe. Zanim jednak zaczniesz planować najbliższe wakacje, warto skupić się na nieco bardziej przyziemnych kwestiach. Chcesz kupić samochód? Sprawdź, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu. 

Przy rosnącej popularności carsharingu oraz wynajmu długoterminowego, wiele osób wciąż decyduje się na zakup własnego samochodu. Jak wynika z raportu Rynek samochodów używanych w Polsce, który został opracowany przez firmę Bidcar, najwięcej osób (aż 47% ankietowanych) postanawia kupić pojazd od osoby prywatnej, która nie była im wcześniej znana. Co piąty ankietowany korzystał z oferty pośrednika lub komisu, a co dziesiąty – zdecydował się na zakup samochodu od najbliższej rodziny. Głównym wyborem używanego pojazdu była z kolei niższa cena 1


Kluczowe informacje:

 • Umowę kupna-sprzedaży można zawrzeć w dowolnej formie, nawet ustnej. Warto jednak zdecydować się na wersję pisemną, która stanowi niepodważalny dowód i zabezpieczenie obydwu stron.
 • Papierową wersję umowy kupna-sprzedaży warto przechowywać. Minimalny okres archiwizowania tego typu umów wynosi 3 lata.
 • Zanim podpiszesz umowę, dokładnie sprawdź stan techniczny pojazdu oraz jego historię. Możesz to zrobić, pobierając raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Co należy wiedzieć, kupując samochód?

Szukając wymarzonego pojazdu, musimy kierować się wieloma czynnikami. Właśnie dlatego opłaca się nieco zawęzić obszar poszukiwań, ustalając dostępny budżet czy wymagania, które ma spełnić nowy nabytek. Warto zainteresować się również stanem technicznym pojazdu. Będąc klientem, możesz poprosić aktualnego właściciela o sprawdzenie samochodu w ASO czy wybranym serwisie samochodowym.

Decydując się na zakup samochodu, musisz wiedzieć o tym, że ważna jest jego historia. W tym wypadku mowa nie tylko o estetyce i stanie foteli czy okładziny pedałów, ale również o sprawdzeniu danych technicznych. W tym celu możesz skorzystać z bezpłatnego raportu, który pobierzesz z ogólnopolskiej bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wystarczy, że wejdziesz na stronę historiapojazdu.gov.pl oraz wpiszesz numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu, który chcesz kupić. Dzięki temu możesz poznać: 

 • dane techniczne auta (pojemność, moc silnika, rodzaj paliwa itd.), 
 • terminy okresowych badań, które przechodził pojazd, 
 • odczyt drogomierza, 
 • informacje o OC, 
 • informacje, czy samochód był chwilowo wycofany z ruchu. 
screen ze strony historia pojazdu.gov.pl
Strona historia.pojazdu.gov.pl [dostęp 7.03.2023].

Sprawdź również: Pożyczki pod zastaw samochodu, którym dalej można jeździć

Jaką formę powinna przybrać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują formy, w jakiej powinna ona zostać zawarta. To oznacza, że umowę kupna-sprzedaży pojazdu możesz przyjąć nawet ustnie, jednak my nie zalecamy takiego działania. Pisemna forma pełni funkcję zabezpieczającą obie strony i stanowi podstawowy sposób na udokumentowanie transakcji. Poza tym dokument ten trzeba też okazać przy rejestrowaniu samochodu w lokalnym Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Dopiero po przedstawieniu umowy kupna-sprzedaży, proces rejestracji może zostać dokończony i sfinalizowany. Właśnie dlatego pod żadnym względem nie można pomijać etapu sporządzenia i podpisania umowy, zarówno w sytuacji, gdy transakcja przebiega między obcymi osobami, jak i między członkami rodziny. 

Jakie dane powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna zawierać dane, które pomogą zweryfikować nie tylko sprzedającego, ale również nabywcę i samochód, który stanowi przedmiot transakcji. Dodatkowo ważna jest data i godzina podpisania dokumentu. Warto o niej pamiętać, ponieważ może ona stanowić istotny dowód w przypadku popełnienia wykroczenia przez właściciela lub nabywcę w dniu sprzedaży pojazdu. 

Jakie dane powinny znaleźć się w umowie kupna sprzedaży samochodu? 

 • data i godzina podpisania dokumentu, 
 • dane stron umowy (imiona i nazwiska, numery dowodów osobistych, numery PESEL, adresy zamieszkania),
 • dane pojazdu (marka, rok produkcji, kolor, aktualny przebieg, numer VIN (inaczej numer nadwozia), numer rejestracyjny i numer karty pojazdu), 
 • cenę podaną w formie wartościowej oraz słownie (sprawdź, jak napisać kwotę słownie), 
 • oświadczenie kupującego na temat znajomości stanu technicznego pojazdu, 
 • informację o tym, kiedy pojazd zostanie przekazany, 
 • podpisy obu stron. 

W umowie warto zawrzeć również informacje o tym, kto ponosi koszt opłaty skarbowej oraz innych należności, wynikających z realizacji umowy. Na koniec pamiętaj o tym, aby zastrzec, że niniejszą umowę sporządzono w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeden dla kupującego, jeden dla sprzedającego. Umowę należy też sygnować czytelnym podpisem sprzedawcy i nabywcy pojazdu.

Polecamy: Kredyt samochodowy – ranking kredytów na samochód


Umowa kupna sprzedaży samochodu. Co powinna zawierać? Wzór w PDF i DOC

Pliki do pobrania

Poniższy wzór dokumentu można pobrać bezpłatnie, w wersji edytowalnej (DOC) lub w pliku do druku (PDF).


Wzór wniosku w wersji DOC


Wzór wniosku w wersji PDF


Umowa kupna-sprzedaży samochodu a współwłaściciele pojazdu

Bardzo często zdarza się, że samochód ma dwóch właścicieli. Najczęściej wynika to z bardzo błahego powodu. Młodzi kierowcy nie mają jeszcze tylu zniżek, co ci bardziej doświadczeni. Wybierając na współwłaściciela rodzica lub starsze rodzeństwo, można więc skorzystać z niższej składki ubezpieczeniowej. 

Jak wygląda w takiej sytuacji proces sprzedaży samochodu? Bardzo podobnie, jak w przypadku jednego właściciela. Z tą różnicą, że umowę sprzedaży samochodu powinno podpisać dwóch posiadaczy. Nieco inaczej może to wyglądać w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli posiada pisemne umocowanie do działania w imieniu tego drugiego. 

Jakie dodatkowe dokumenty należy wydać przy zawarciu umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna sprzedaży samochodu to osobny dokument, który powinien zostać stworzony w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach. Dodatkowo, warto jednak pamiętać o tym, że sprzedawca powinien przekazać nowemu nabywcy: 

 • kartę pojazdu,
 • dowód rejestracyjny, 
 • dowód zawarcia OC oraz jego opłacenia. 

Jeśli samochód został sprowadzony zza granicy, to przyszły właściciel powinien otrzymać potwierdzenie dokonania opłaty recyklingowej oraz opłat celnych czy innych, należnych podatków. 

Co dalej z ubezpieczeniem OC i AC?

W przypadku ubezpieczenia pojazdu w ramach dodatkowego, nieobowiązkowego AC – w momencie sprzedaży pojazdu przestaje ono obowiązywać. Takie ubezpieczenie może posiadać tylko bieżący właściciel i nie przechodzi ono na kupującego. Inaczej jest w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC. Po sprzedaży samochodu, przechodzi ono na kupującego i obowiązuje do czasu, kiedy mija jego termin. Sprzedający musi jedynie poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela.

Jeżeli podejmie się decyzję o zmianie ubezpieczyciela także w przypadku polisy OC przed upłynięciem jej ważności, należy zgłosić ten fakt do aktualnego towarzystwa. Dziś, można to zrobić telefonicznie lub internetowo, wypełniając tylko kilka formalności, m.in. przedstawiając umowę kupna-sprzedaży pojazdu.

Umowa kupna sprzedaży bez rękojmi – czy jest możliwa?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby doszło do podpisania umowy sprzedaży samochodu bez rękojmi. W takich sytuacjach należy jednak zawrzeć oświadczenie kupującego, które potwierdzi, że znany jest mu stan techniczny nabywanego pojazdu. Musi on wiedzieć o wszystkich wadach i zrzec się z odpowiedzialności sprzedającego, z którego może skorzystać w ramach rękojmi. 

Przez jaki czas należy przechowywać umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Umowy kupna sprzedaży warto przechowywać tak długo, jak to tylko możliwe. Składanie wszystkich dokumentów na czas nieokreślony może jednak stanowić duże wyzwanie logistyczne. Właśnie dlatego określono minimalny czas przechowywania tego typu umów na 3 lata, licząc ten czas od terminu zapadalności. 

FAQ – Najczęściej pojawiające się pytania

Czy sprzedający samochód płaci PCC? 

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego uregulowanie jest obowiązkowe w przypadku zakupu samochodu o wartości przekraczającej 1000 zł. Nowy właściciel ma 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3 i opłacenie daniny w wysokości 2% liczonej od wartości zakupionego pojazdu. Deklarację można złożyć w formie papierowej lub przez internet.

Czy można kupić i od razu sprzedać samochód?

Sprzedaż samochodu nie jest objęta żadnym podatkiem pod warunkiem, że od jego zakupu minęło już ponad pół roku. Jeśli zdecydujesz się kupić, a następnie w niedługim czasie sprzedać pojazd, to musisz pamiętać o tym, aby uwzględnić ten fakt z rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, w punkcie „Dochody i straty”. Przyjdzie Ci również uregulować podatek, którego wysokość uzależniona jest od Twoich dochodów. Jeśli w danym roku podatkowym zarobiłeś mniej niż 120 000 zł, to obowiązuje Cię stawka 12 proc., jeśli więcej – 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł.

Czy sprzedaż auta trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Rozliczenie z fiskusem jest konieczne tylko w przypadku, gdy sprzedający spieniężył samochód, który nabył w okresie 6 miesięcy od daty sprzedaży. W przeciwnym razie, nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego.


Źródła:

1. https://bidcar.pl/blog/wp-content/uploads/2022/12/Bidcar-raport-Rynek-samochodow-uzywanych-2.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (15 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie