Finax – inwestowanie pasywne – opinie klientów i recenzja

Nasza ocena
4.0
Ocena użytkowników
3.8
Zobacz opinie użytkowników

Siedziba firmy

Adres:

FINAX, O.C.P., A.S., SPÓŁKA AKCYJNA, ODDZIAŁ W POLSCE

Mokotowska 1

00-640 Warszawa

Dane kontaktowe

Dane firmy

KRS: 0000957447
NIP: 1080025214
REGON: 52143919000000
Prowadzenie konta 1% + VAT (20%)
? Finax pobiera opłatę w wysokości 1% + VAT (20%) od wartości zarządzanego majątku (czyli łącznej wartości papierów wartościowych oraz gotówki) w skali roku. Opłata jest naliczana codziennie jako (kwota na koncie w aktualny dzień) * 0,012 / 365. W przypadku wpłat niższych niż 1000 euro (lub równowartości w PLN) naliczamy jeszcze opłatę manipulacyjną za zaksięgowanie wpłaty w wysokości 1% + VAT z wpłaty.

Pieniądz musi pracować, dlatego inwestujemy. Zamiast konta maklerskiego, na którym samodzielnie wybieramy instrumenty finansowe, czy aktywnie zarządzanego funduszu inwestycyjnego, na rynku jest jeszcze jedna opcja. Mowa o inwestowaniu pasywnym na platformach, takich jak Finax. Jak to działa i czy warto skorzystać z oferty tego pośrednika?

Na samym początku musimy dokonać rozróżnienia pomiędzy inwestowaniem pasywnym a aktywnym.

Inwestowanie aktywne polega na kupnie i sprzedaży instrumentów finansowych zgodnie z własnym uznaniem w reakcji na różnego rodzaju rynkowe wydarzenia. Wybiera się poszczególne papiery wartościowe, licząc na to, że akurat one w dłuższym czy krótszym terminie dadzą solidnie zarobić.

Inwestowanie pasywne polega za to na zakupie „całego rynku” poprzez fundusze ETF, których wycena odzwierciedla określone indeksy giełdowe. Nie musimy więc wybierać poszczególnych spółek, lecz rośniemy (lub spadamy) razem z całym rynkiem.

Zaletą inwestowania aktywnego jest możliwość szybkich reakcji, a pasywnego wygoda. Omawiany dzisiaj Finax pozwala na giełdowy zarobek bez wiedzy o finansach i potrzeby podejmowana ciągłych decyzji inwestorskich. Dlatego jest to dobry sposób na inwestowanie pieniędzy dla początkujących, których jest najwięcej wśród klientów Finax.

finax strona główna
Na stronie Finax znajdziemy szereg rzetelnych i merytorycznych informacji oraz materiałów. finax.eu/pl

Czym jest Finax?

Słowacja może nie kojarzyć nam się z dynamicznym rynkiem finansowym, ale to właśnie stamtąd pochodzi Finax. Jej założyciele Juraj Hrbatý i Radoslav Kasík przez lata pracowali w domach maklerskich oraz funduszach inwestycyjnych, dochodząc do wniosku, że brakuje na rynku prostych i tanich rozwiązań inwestorskich.

I tak powstał Finax, pomagający osobom, dla których samodzielne zmierzenie się z rynkiem kapitałowym wydaje się zbyt trudne.

Ta platforma do inwestycji pasywnych działa jako dom maklerski licencjonowany przez Narodowy Bank Słowacji. Dzięki czemu może funkcjonować na terenie całej Unii Europejskiej, a sam majątek inwestujących razem z Finax jest chroniony do 50 tysięcy euro.

-> Zobacz też nasz wywiad z Finax!

Jak to działa?

Najprościej mówiąc – po założeniu konta przekazujemy środki Finax, a specjaliści z tej firmy lokują je w światowych funduszach ETF, które odzwierciedlają wycenę indeksów giełdowych. Np. S&P 500 (czyli indeksu 500 największych amerykańskich spółek). Przy wyborze konserwatywnych strategii inwestorskich pieniądze lądują także w bezpieczniejszych obligacyjnych ETF-ach (inwestujących np. w globalne obligacje rządowe).

Dlaczego Finax wybrał akurat taki sposób działania i dlaczego miałoby to być atrakcyjne dla inwestorów? Twórcy tej platformy wyszli z prostego założenia, które potwierdzają statystyki. W długim horyzoncie czasowym inwestowanie pasywne jest skuteczniejsze niż aktywne.

Dlaczego tak się dzieje? Chodzi głównie o czynnik ludzki. Aby przez lata wyprzedzać swoimi inwestycjami szeroki rynek, potrzebowalibyśmy do tego dziesiątek prawidłowych decyzji na temat kupna i sprzedaży poszczególnych instrumentów finansowych. Czy taka złota passa jest możliwa? Nawet doświadczeni inwestorzy popełniają błędy i są targani emocjami…

W długim terminie zaledwie 10% aktywnie zarządzanych funduszy ze Stanów Zjednoczonych osiąga wyższą stopę zwrotu niż szeroki rynek. A pracują w nich przecież profesjonaliści. Czy inwestor indywidualny ma więc szansę na zwycięstwo nad benchmarkiem?

Samodzielne inwestowanie pasywne

Te argumenty są rzeczywiście przekonujące, jednak czy inwestować pasywnie możemy tylko dzięki pomocy takich platform jak Finax czy ostatnio Aion Bank? Jeśli chcemy, zdecydowanie możemy robić to także na własną rękę. Dostęp do ETF-ów ma każdy, kto posiada odpowiednie konto maklerskie.

Np. na rachunkach inwestycyjnych założonych w mBanku czy Banku Ochrony Środowiska (Bossa) mamy dostęp do kilkuset światowych ETF-ów. A prowizja od ich zakupu wynosi 0,29%.

.Jeszcze lepiej wygląda oferta polskiego brokera XTB – zakup ETF-ów nic nas nie kosztuje, bo prowizja wynosi 0%! Oczywiście poniesiemy roczne koszty za zarządzanie, które pobierze sam fundusz. Mogą one wynieść od 0,05% do nawet kilku procent – w przypadku specjalistycznych funduszy.

Przy samodzielnym inwestowaniu będziemy musieli również wziąć na siebie ciężar wyboru. ETF-ów jest przecież mnóstwo – opłata w Finax wiąże się właśnie z usługą selekcji i rebalancingu poszczególnych ETF-ów. Choć z drugiej strony, amerykańskie indeksy są w tak długotrwałym trendzie wzrostowym, że nie potrzebujemy przecież dodatkowego pośrednika, aby zarobić na ETF-ach na S&P 500 czy Nasdaq. Choć korekta może być już tuż za rogiem i bezpieczniejsze byłoby skorzystanie podczas bessy z pomocy specjalistów.

Jednym słowem – dla początkujących pasywnych inwestorów Finax będzie satysfakcjonującym rozwiązaniem. Profesjonaliści pokuszą się raczej o samodzielny zakup ETF-ów.

Inteligentne inwestowanie z Finax krok po kroku

Gdy zdecydujemy się na Finax, rozpoczęcie inwestowania jest dość proste.

Zacznij inwestować razem z Finax

1. Na samym początku musimy wybrać cel inwestycyjny. Do wyboru mamy 6 możliwości: Inteligentna skarbonka, Rezerwa Finansowa, Emerytura, Przyszłość dzieci, Budowanie majątku, Inteligentna renta. W poszczególnych rozwiązaniach stosowany będzie inny poziom ryzyka inwestycji, poprzez odpowiedni rozkład procentowy inwestycji w portfel akcyjny i obligacje. Najbardziej elastycznym i ogólnym planem jest „Budowanie majątku”.

2. Po wyborze celu zostaniemy poproszeni o wypełnienie kwestionariusza inwestycyjnego. Ustalamy tutaj horyzont inwestycyjny mierzony w latach, walutę inwestycji oraz wysokość wpłat.

3. W dalszej części udzielamy odpowiedzi o naszych dochodach, wiedzy inwestorskiej i stosunku do ryzyka. Te pytania to część obligatoryjnego testu, który przechodzi się w każdym domu maklerskim.

4. Na podstawie podanych informacji robodoradca (czyli inwestycyjny algorytm) przedstawia nam plan inwestycyjny z odpowiednim rozkładem pomiędzy akcjami i obligacjami oraz potencjalny zwrot z inwestycji. Możemy zmienić te parametry, jeśli nam nie odpowiadają.

propozycja planu inwestycyjnego finax
Przykładowa propozycja planu inwestycyjnego przygotowana przez robodoradcę Finax. finax.eu/pl

5. Jeśli plan nam się podoba, możemy przejść do rejestracji. W tym celu musimy wybrać login i hasło oraz zakceptować regulamin Finax.

6. Teraz przychodzi czas na podanie danych osobowych oraz weryfikację tożsamości. Możemy to zrobić poprzez wgranie dwóch stron dowodu lub videoweryfikację.

7. Przed nami jeszcze weryfikacja adresu e-mail (lub telefonu komórkowego) oraz elektroniczne podpisanie umowy.

8. Gdy weryfikacja przeszła pomyślnie, a konto zostało otwarte, od inwestowania dzieli nas już tylko wpłata środków na konto Finax (prowadzone przez mBank).

9. Według informacji, które możemy znaleźć na stronie Finax, specjaliści tej firmy kupują ETF-y w każdy wtorek na giełdzie we Frankfurcie. To właśnie w najbliższy wtorek po wpłacie środków, zostaną one zainwestowane.

10. Gdy pieniądze zostaną wpłacone, a instrumenty finansowe kupione przez Finax, możemy na naszym koncie obserwować portfel ETF i nasze postępy inwestycyjne.

11. W każdej chwili możemy zdecydować się na wypłatę środków bez ponoszenia żadnych kosztów.

Cały proces rejestracji konta Finax trwa zaledwie 15 minut. Niektóre portfele Finax są ogólnodostępne – np. modelowy portfel inwestycyjny jednego z założycieli Finax.

Finax – opłaty i stopa zwrotu

Czas teraz rozstrzygnąć, ile to kosztuje i czy się opłaca. W Finax płacimy tylko za dwie usługi.

  1. Zarządzanie portfelem – 1,2% rocznie od całej zainwestowanej kwoty.
  2. Zaksięgowanie wpłaty – 1,2% – jeśli nasza wpłata jest niższa niż 1000 euro. Jeśli jest równa lub wyższa – opłata wynosi 0%.

Jak prezentują się takie koszty w porównaniu do funduszy inwestycyjnych? Bardzo atrakcyjnie – ponieważ zwykle przy współpracy z funduszami za zarządzanie musimy zapłacić 3-4%. W porównaniu do kont maklerskich ta opłata może wydawać się wysoka – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę 0% prowizję za zakup ETF-ów. Pamiętajmy jednak, że prowizja wynosząca 0% może na nic się nie zdać, jeśli dany broker stosuje wysokie opłaty za przewalutowanie, a fundusz pobiera pokaźną kwoty za zarządzanie. Nie bez znaczenia jest też to, że Finax odciąża nas w kwestii wyboru odpowiednich ETF-ów.

Od samych opłat ważniejsza jest jednak inna kwestia, mianowicie stopa zwrotu. Przecież każdy zgodzi się nawet na 10% prowizję, jeśli potencjalna stopa zwrotu wynosiłaby 100%.

Jak wygląd to w Finax? Całkiem przyzwoicie. Poniżej wstawiamy tabelę, którą możemy znaleźć na stronie tej platformy. Mamy w niej porównanie stóp zwrotu poszczególnych strategii Finax do popularnego funduszu NN Investments. Wyniki rzeczywiście robią wrażenie.

wyniki wzorowych portfeli w Finax
finax.eu/pl/blog/finax-kontra-nn-investment-partners-i-investo

Czy więc warto?

Finex to wyśmienita opcja dla osób, które nie mają wiedzy na temat rynków finansowych lub czasu, aby samodzielnie analizować sytuację giełdową i dokonywać wyborów transakcyjnych.

Poza tym opłaty nie są wygórowane, a stopa zwrotu solidna. Duże wrażenie robią również treści i informacje umieszczone na stronie Finax. Dzięki ich profesjonalnemu charakterowi łatwo poznać wszystkie tajniki pasywnego inwestowania.

Za to osoby, które mają większe doświadczenie na rynku i podejmowanie własnych decyzji inwestorskich sprawa im przyjemność, pewnie nie skorzystają z usług Finax. Dobrze jednak, że powstają tego rodzaju platformy inwestycyjne dla każdego, które pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie w ramach rynków kapitałowych.

Inwestuj pasywnie razem z Finax

Kontakt i dane firmy

Finax, o.c.p., a.s.
Bajkalská 19B
821 01 Bratysława
Słowacja

Telefon: +48 22 104 09 08. Infolinia dział od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 17:00

E-mail: client@finax.eu

Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Podobne artykuły