Kalkulator lokat – Oblicz zysk z lokaty online

-
+
-
+
-
+
Częstotliwość regularnej wypłaty
-
+
Kapitał początkowy
Wpłaty dodatkowe
Zysk
Stan konta na koniec okresu

„Wkładając” pieniądze na lokatę, oczekujemy, że przyniesie nam to określony zysk. Jednak nie możemy ślepo wierzyć bankom i ich zapewnieniom. Żeby obliczyć faktyczny zysk, nie wystarczy nam zwykły kalkulator. Musimy skorzystać z kalkulatora lokat bankowych, dzięki któremu dokładnie będziemy wiedzieć, ile zyskamy w określonym czasie.

Podjęliśmy decyzję – chcemy założyć lokatę. Idziemy do banku lub korzystamy z bankowości elektronicznej i gotowe. Cała procedura jest prosta. Gorzej jednak, jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, ile zarobimy. Obliczenie zysku jest trudne ze względy na konstrukcję oferty – prosta matematyka tutaj nie pomoże, trzeba mieć naprawdę wiedzę, aby sobie z tym poradzić. Jednak nic straconego – właśnie po to został stworzony kalkulator lokat bankowych. Powstał specjalnie po to, aby łatwo można było obliczyć, ile więcej przybędzie w naszym budżecie.

ranking kont maklerskich

Kalkulator lokat bankowych – co to jest?

Oczywiście, nawet korzystając z najbardziej zaawansowanych technik obliczeniowych, nie możemy być pewni, że wynik będzie całkowicie dokładny. Niemniej jednak, jeśli skorzystamy z profesjonalnych kalkulatorów lokat, uzyskamy możliwie dokładne obliczenia dotyczące ewentualnego zysku. Kalkulatory odsetek z lokat posiadają szereg funkcji, dzięki którym jesteśmy w stanie sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt jest faktycznie tak atrakcyjny, jak przedstawia go bank. Jakie są składowe w kalkulatorze?

  • Kwota kapitału. Inaczej kwota depozytu. Jest to ilość pieniędzy, jaką chcemy wpłacić na lokatę. Od tego zgromadzonego kapitału będzie naliczane stosowne oprocentowanie, liczone w skali rocznej.
  • Czas deponowania. To nic innego, jak okres, na który wpłacamy pieniądze do banku. W zależności od kalkulatora lokat może być wyrażony w miesiącach lub latach.
  • Oprocentowanie. Ten parametr określa stopę zwrotu z inwestycji, czyli lokaty. Należy pamiętać, że internetowe kalkulatory obliczają zysk wyłącznie na podstawie oprocentowania stałego. Jeśli mamy lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, wynik może się różnić od faktycznego końcowego zysku.
  • Okres kapitalizacji (okres lokaty) Istotny czynnik określający jak często następuje naliczanie stosownych odsetek. Najlepsze – najbardziej rozbudowane – kalkulatory lokat pozwalają wybrać formę kapitalizacji (miesięczną lub roczną). Czasem zdarza się również możliwość kapitalizacji dziennej, jednak liczba takich lokat jest niewielka z powodów ustawowych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy dobry kalkulator lokat bankowych powinien mieć również funkcję obliczenia tzw. podatku Belki (podatek od zysków kapitałowych). Jest to wprowadzony w 2002 roku podatek od dochodów kapitałowych; rodzaj zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30a1 i 30b2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych3.

Obliczanie zysku z lokat – najważniejsze informacje

Kiedy już wprowadzimy wszystkie dane (okres trwania lokaty, kwota lokaty, oprocentowanie nominalne, itd.) i zatwierdzimy przeprowadzenie obliczenia, kalkulator obliczy zysk z lokaty. Wyniki otrzymamy w formie przejrzystej tabeli, w której będą się znajdowały pola: zysk brutto, zysk netto oraz zysk brutto plus kapitał, czyli łączną kwotę po zakończeniu działania lokaty.

Jeśli korzystamy z bardziej zaawansowanych kalkulatorów lokat, możemy trafić również na funkcję rozpisania zysków po określonych kapitalizacjach odsetek. Dzięki temu osoba inwestująca zyskuje pełną wiedzę na temat tego, ile otrzyma w momencie, gdy będzie musiała szybciej wypłacić środki. Często te dane są przedstawione w formie czytelnego wykresu.

Najlepszą lokatę nie wyznacza tylko wysokie oprocentowanie, ale także czas, w jakim jest ono naliczane. W niektórych ofertach bankowych wyższe oprocentowanie może obowiązywać tylko przez kilka miesięcy. Warto sprawdzić także, ile kosztują przelewy z lokaty na konto osobiste (i na odwrót).

Plan inwestycyjny – czy tu też można obliczyć zysk z lokat?

Dobra wiadomość – można. Niektóre kalkulatory lokat bankowych pozwalają planować oszczędzanie długofalowo. Działają nieco inaczej od klasycznych kalkulatorów. Głównym aspektem jest planowanie odłożenia odpowiedniej kwoty przy uwzględnieniu oprocentowania podanego przez dany bank.

Jak to działa w praktyce? Niemalże tak samo, jak w przypadku podstawowego kalkulatora zysku z lokat. Na wstępie musimy wypełnić wszystkie wymagane okna określonymi danymi. Jednak w tym przypadku najważniejszymi będą te dotyczące planowanej sumy pieniędzy oraz środki, które chcemy comiesięcznie wpłacać. Na podstawie tych danych kalkulator oblicza, po jak długim czasie osoba inwestująca będzie mogła cieszyć się określonym zyskiem.

Jest to oczywiście przykład poglądowy, ponieważ wiele zależy od budowy samego kalkulatora. Jeśli zastanawiamy się, jak obliczyć lokatę bankową, możemy trafić na szereg różnych stron umożliwiających kalkulację, które mogą oferować inne rozwiązania. Na przykład kalkulator może mieć funkcję obliczania wysokości poszczególnych rat inwestycyjnych – ich wpłacanie będzie niezbędne do uzyskania planowanej kwoty przy określonym oprocentowaniu. Planowanie inwestycyjne jest korzystne w momencie, kiedy mamy konkretne plany, np. remont domu czy kupno auta.

Kalkulator lokat – na ile możemy być pewni jego wyliczeń?

Powiedzmy, że połowicznie. Wiele zależy od tego, czy wybierzemy właściwe narzędzie. Najlepiej korzystać z tych najbardziej popularnych kalkulatorów. Wtedy mamy pewność, że sięgamy po instrument, który jest na bieżąco aktualizowany. Wiele zależy też od tego, czy poprawnie wprowadzimy wszystkie dane. Na co zatem zwrócić uwagę i co może być powodem nieprawidłowych obliczeń i dużych różnic w ostatecznym rozrachunku?

  • Przestarzałe oprogramowanie. To chyba najczęstszy powód nietrafionych obliczeń. Warto sprawdzić, czy kalkulator lokat, z którego korzystamy, uwzględnia wszystkie potrzebne dane, w tym podatek Belki.
  • Brak wiedzy na temat kapitalizacji. Zasada jest prosta – im więcej kapitalizacji w ciągu roku, tym większy zysk z lokaty. Jeśli źle wprowadzimy terminy naliczania odsetek, możemy spowodować różnice nawet na poziomie kilkudziesięciu procent.
  • Brak wiedzy dotyczącej form oprocentowania. Działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku kapitalizacji odsetek. Tyle że w tym przypadku różnica może sięgać maksymalnie kilku procent.

Skorzystaj z dwóch źródeł – kalkulator lokat i porównywarka pomogą lepiej oszacować zysk

W momencie, gdy na szali są nasze – często niemałe – pieniądze, warto posiłkować się kilkoma źródłami, które pomogą nam podjąć najlepszą możliwą decyzję. W internecie jest obecnie mnóstwo porównywarek ofert, jednak nie powinniśmy się wyłącznie skupiać na nich. Mogą być dodatkiem do kalkulatora lokat. Mając takie wsparcie, możemy i lepiej wszystko obliczyć, i zniwelować ewentualne ryzyko.

Na początku jednak trzeba bardzo szczegółowo zapoznać się z ofertami banków, które nas interesują. Dopiero wtedy możemy sięgnąć po porównywarkę czy ranking lokat i ostatecznie wszystko obliczyć w kalkulatorze i zestawić to z danymi, które podają instytucje finansowe. Wiele zależy od oprocentowania, które często jest obwarowane konkretną kwotą minimalną, którą musimy wpłacić. 

Może się bowiem okazać, że to, co jest oferowane czy obiecywane, mocno różni się od tego, co wyliczamy sami. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie każdej zmiennej i stałej każdego parametru. Dobrym pomysłem może być też zasięgnięcie wiedzy u kogoś, kto się zajmuje inwestycjami finansowymi na co dzień. W internecie mnóstwo jest profesjonalnych blogów, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Banki na swoich stronach internetowych najczęściej proponują lokaty i konta oszczędnościowe z oprocentowaniem podawanym w skali rocznej. Pamiętajmy jednak, że lokaty zakładane są często na krótszy okres. W takim przypadku musimy podzielić oprocentowanie i odsetki, jakie otrzymamy. Jeśli oprocentowanie lokaty wynosi 6% w skali roku, a depozyt otwieramy na pół roku – otrzymamy 3% odsetek.

Warto czy nie warto korzystać z kalkulatora lokat?

Oczywiście, że warto. Jednak trzeba mieć z tyłu głowy, że to wciąż wyłącznie narzędzie pomocnicze, które stworzył człowiek. Nie jest to złoty środek, który pozwoli nam bezbłędnie wyliczyć zysk. Zawsze kluczowe jest rzetelne i dogłębne przeanalizowanie danej oferty oraz jej analiza – i tu, ponownie, warto sięgnąć po opinię niezależnego fachowca w tej dziedzinie.

Źródła:

1. https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych/art-30a/

2. https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych/art-30b/

3. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000140176/U/D20000176Lj.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (8 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane