Kredyt dla firm na oświadczenie

Banki coraz chętniej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów – również tych firmowych. Wiadomo, że rozwój biznesu wymaga ciągłych inwestycji, dlatego niektóre instytucje finansowe mają w swojej ofercie kredyt dla firm na oświadczenie. Jak zaciągnąć takie zobowiązanie, jakie są zasady jego przyznawania oraz z jakimi formalnościami się wiąże? Sprawdźmy!

Kluczowe informacje

 • Kredyt dla firm na oświadczenie jest zazwyczaj klasycznym kredytem gotówkowym, przyznawanym na uproszczonych zasadach. W przypadku przedsiębiorców odnosi się głównie do nieokazywania zaświadczenia o braku zaległości wobec ZUS i US;
 • Przy ubieganiu się o takie finansowanie, wymagane dokumenty mogą obejmować wyciąg z rachunku bankowego, zaświadczenie o wpisaniu przedsiębiorstwa do CEiDG, deklarację podatkową, oświadczenie o posiadanych zobowiązaniach, zaświadczenie o numerach REGON i NIP, a czasem dokumentację przychodów i rozchodów firmy;
 • Jego głównym celem jest szybkie zapewnienie wsparcia finansowego przedsiębiorstwom, co jest szczególnie ważne w kontekście ciągłych inwestycji i rozwoju biznesu​.

Kredyt dla firm na oświadczenie – czy to możliwe?

Szukasz szybkiego kredytu gotówkowego, który wydasz na dowolne cele? Pewnie jako klient indywidualny miałbyś duże pole do popisu, bo banki w tym względzie mają bardzo zróżnicowaną ofertę. Sam wniosek o kredyt składasz przez internet i jedyne, co musisz zrobić to wypełnić oświadczenie, w którym podasz kwotę Twoich miesięcznych wpływów.

Z kolei, jeśli potrzebujesz środków na rozwój i utrzymanie firmy, również możesz skorzystać z dostępnych rozwiązań. Kredyty inwestycyjne, kredyty obrotowe czy nawet faktoring online to jedne z wielu opcji. Jedną z nich jest także kredyt dla firm na oświadczenie, dzięki któremu jako przedsiębiorca szybko zareagujesz na problemy związane z płynnością finansową.

Oferty kredytów dla firm

Okres spłaty
1 - 24 miesięcy
? 3,6,9,12,18 lub 24 miesiące
Forma prawna firmy
wszystkie formy
Wiek firmy
6 miesięcy
? Minimum 6 miesięcy
Kwota
5 000 - 200 000 zł

496 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
7 - 120 dni
Forma prawna firmy
wszystkie formy
Wiek firmy
12 miesięcy
Kwota
100 000 - 15 mln zł

364 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 miesięcy
Forma prawna firmy
JDG i spółki
Wiek firmy
3 miesięcy
Kwota
15 000 - 200 000 zł

442 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
4.
Pożyczka dla firm - Bizlend
Okres spłaty
3 - 12 miesięcy
? 3/6/9/12
Forma prawna firmy
JDG
Wiek firmy
3 miesięcy
? minimum 3 miesiące
Kwota
5 000 - 200 000 zł

249 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
7 - 30 dni
Forma prawna firmy
wszystkie formy
Wiek firmy
0 miesięcy
? brak min. wymagań co do stażu i kondycji finansowej – także dla start-up’ów
Kwota
1 - 300 000 zł

359 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kredyt firmowy na oświadczenie dostępny jest w ofertach kredytów firmowych udzielanych przez banki, ale odnajdziesz go też w firmach pożyczkowych jako tzw. pożyczka na oświadczenie. W tym przypadku podstawowym wymogiem zaciągnięcia takiego zobowiązania jest dostarczenie w formie oświadczenia informacji o swoich dochodach, bez konieczności ich udokumentowania.

Kredyt na oświadczenie dla firm – co to jest?

Kredyt na oświadczenie – niezależnie od tego, do kogo jest kierowany – czy do osób prywatnych, czy przedsiębiorców jest to najczęściej klasyczny kredyt gotówkowy przyznawany na bardziej uproszczonych zasadach. Definicja tego rodzaju kredytu w przypadku przedsiębiorców odnosi się przede wszystkim do nieokazywania zaświadczenia o braku zaległości wobec ZUS i US. Takie udogodnienie znacznie przyspiesza i upraszcza wnioskowanie o finansowanie, które w danej chwili jest nam potrzebne.

Sama procedura przyznania środków jest niemal identyczna, jak przy standardowym kredycie. Bank po wyliczeniu zdolności kredytowej przyznaje kredyt na dostępną kwotę, po czym przelewa ją na rachunek bankowy kredytobiorcy, który następnie spłaca go w ustalonych miesięcznych ratach. Co ciekawe, kredytem na oświadczenie dla firm może być też, np. kredyt odnawialny na koncie. Termin „na oświadczenie” znaczy więc tyle, co produkt, który nie wymaga przedstawiania dodatkowych dokumentów finansowych.

Często kredytodawcy używają w reklamie nazwy „kredyt firmowy na oświadczenie”, rozumiejąc przez to, np. brak konieczności przedstawiania biznesplanu czy też prognoz finansowych przez przedsiębiorcę.

Oświadczenie przedsiębiorcy – czy to wystarczy?

Proces otrzymania finansowania zdecydowanie przyspieszy kredyt dla firm, który wymaga jedynie oświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i US. Przedsiębiorca w ten sposób deklaruje, że regularnie uiszcza wymagane składki i podatki w terminie.

Niestety takie udogodnienie oferuje niewiele banków, a szkoda – bo oszczędza ono sporo cennego czasu. Często jednak niesie ze sobą także dodatkowe wymagania. Jednym z nich jest, np. konieczność przedłożenia dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania, np. w postaci depozytu.

kredyt dla firm na oświadczenie

Jak działa kredyt dla firm na oświadczenie?

Zastanawiasz się, na czym polega tego rodzaju zobowiązanie? Jego najważniejszym założeniem jest umożliwienie kredytobiorcy otrzymanie wsparcia finansowego, w jak najkrótszym czasie. Właśnie dlatego do jego uzyskania wystarczy tylko wypełnienie wniosku.

Kredyt dla firm na oświadczenie nie oznacza jednak tego, że we wniosku możesz wpisać, cokolwiek chcesz. Wszystkie podane informacje muszą zgadzać się ze stanem faktycznym. Zresztą bank i tak sprawdzi, czy pokrywają się one w praktyce. Nie warto więc podkoloryzować rzeczywistości.

Kredyty na oświadczenie dla firm w wielu przypadkach można otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Jakie dokumenty są wymagane przy ubieganiu się o kredyt firmowy na oświadczenie?

Kredyt firmowy na oświadczenie nie wiąże się z wieloma formalnościami, nie oznacza to jednak tego, że nie ma ich w ogóle. Z taką sytuacją spotkasz się jedynie wtedy, gdy prowadzisz konto firmowe w banku, w którym wnioskujesz o kredyt i regularnie zasilasz je comiesięcznymi wpłatami. Wówczas instytucja bankowa ma wgląd w Twoje finanse, dzięki czemu łatwo sprawdzi, czy masz zdolność kredytową i w jakiej wysokości możesz otrzymać finansowanie.

W pozostałych przypadkach niezbędne mogą okazać się poniższe dokumenty. Na tej liście znajdzie się, m.in.:

 • wyciąg z rachunku bankowego,
 • zaświadczenie o wpisaniu przedsiębiorstwa do ewidencji działalności gospodarczej (CEiDG),
 • deklaracja podatkowa za ostatni rok (albo z ostatnich 24 miesięcy),
 • oświadczenie o posiadanych zobowiązaniach,
 • zaświadczenie o uzyskaniu numeru REGON i NIP,
 • czasem może być niezbędna dokumentacja przychodów i rozchodów przedsiębiorstwa.

Gdy jesteś w związku małżeńskim, bank może poprosić o zgodę drugiego małżonka na zaciągnięcie kredytu – choć tyczy się to głównie kwot powyżej 30 tys. zł. Obowiązek ten odpada w przypadku rozdzielności majątkowej.

Pamiętaj, że każdy bank może mieć nieco inne wymogi względem klientów. Dlatego przed złożeniem wniosku zawsze warto sprawdzić listę niezbędnych dokumentów. Oszczędzisz sobie w ten sposób sporo czasu i telefonów do banku.

Kredyt dla firm na oświadczenie przez internet

Do niedawna tego rodzaju zobowiązanie bywało trudno dostępne. Banki wolały bezpośredni kontakt, który wiązał się z wizytą klienta w oddziale. Błyskawiczny rozwój bankowości internetowej oraz obecne obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19, zmieniły nieco nastawienie kredytodawców, którzy przyspieszyli mechanizm udzielania – ogólnie kredytów online.

Faktycznie nie są one w 100% dostępne przez internet w każdym banku. U części z nich proces kredytowy sprowadza się do złożenia wniosku internetowego, po czym samo podpisanie umowy odbywa się podczas wizyty w placówce albo za pomocą kuriera, który dostarcza taki dokument pod wskazany adres. Z kolei, gdy posiadasz rachunek w tym samym banku, w którym wnioskujesz o środki – wszystkie formalności dopełniasz w 100% online, bez wychodzenia z domu.

Warunki udzielenia kredytu na oświadczenie dla firm

Jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego, tak i w przypadku omawianego produktu, musisz przygotować się na pewne wymagania. Bank zwróci uwagę przede wszystkim na poniższe czynniki:

 • zdolność kredytowa, która uwzględni zdolność do spłaty zobowiązania przez firmę. Istotna jest tutaj wysokość uzyskiwanych dochodów,
 • dobra historia kredytowa, którą budujesz, np. płacąc wszystkie zobowiązania na czas,
 • staż firmy, który świadczy o umiejętności utrzymania się na rynku. Większość banków skłonna jest pożyczyć środki firmom z min. 12-miesięcznym stażem. Są też oferty dla przedsiębiorców z 6-miesięcznym stażem lub rozpoczynających swoją działalność.

Zobacz także:

Jak można się łatwo domyślić, banki zajrzą do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje o każdym spłaconym lub zaległym zobowiązaniu finansowym przedsiębiorstwa.

Do jakiej maksymalnej kwoty możliwe jest uzyskanie kredytu firmowego z oświadczeniem?

To, do jakiej wysokości możesz zaciągnąć zobowiązanie firmowe – zależy głównie od Twojej zdolności kredytowej oraz od kredytodawcy, u którego złożyłeś wniosek. Maksymalna kwota sięga przeważnie 200 tys. zł, choć w niektórych bankach górna granica to nawet 550 tys. zł.

Musisz być tylko świadomy, że kredyt na oświadczenie dla firm może wiązać się z wyższym oprocentowaniem i większą prowizją – przez co wypada mniej atrakcyjniej niż inne kredyty bankowe.

W którym banku otrzymam kredyt dla firm na oświadczenie?

Zastanawiasz się, w której instytucji możesz liczyć na kredyt firmowy na oświadczenie? Dobrą informacją dla Ciebie jest to, że najszybciej i najwygodniej otrzymasz go we własnym banku, w którym posiadasz konto firmowe. Cały proces jest wtedy błyskawiczny z przelewem gotówki nawet w ten sam dzień.

W celu zweryfikowania poszczególnych ofert pomocna okaże się porównywarka kredytów. Dzięki niej możesz szybko sprawdzić, na jaką kwotę możesz liczyć oraz ile wyniesie Cię całkowity koszt kredytu.

O kredyt dla firm możesz ubiegać się w poniższych bankach, m.in.:

 • Alior Bank,
 • Nest Bank,
 • ING Bank Śląski.

Jakie są koszty kredytu dla firm?

Decydując się na daną ofertę, powinieneś zwrócić swoją uwagę na koszt kredytu. W przypadku kredytów firmowych dość trudno porównywać między sobą propozycje, bo ich dokładniejsze parametry nie są powszechnie dostępne.

Mimo wszystko zawsze warto zwracać uwagę na poniższe elementy:

 • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
 • oprocentowanie,
 • prowizja za udzielenie finansowania,
 • marża banku.

Kluczowe są też inne opłaty, jak: prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania, opłata za rozpatrzenie wniosku oraz to, czy bank wymaga otwarcia konta firmowego albo wykupienia ubezpieczenia. To wszystko wpływa na ogólną cenę pożyczenia środków dla firmy.

koszty kredytu na oświadczenie

Pożyczki pozabankowe jako alternatywa

W praktyce przedsiębiorca nie ma co liczyć, że instytucja bankowa udzieli mu finansowania bez zaglądania na rachunek bankowy, PIT-u czy dokładnej analizy zdolności kredytowej – nawet, gdy sięgnie po kredyt dla firm na oświadczenie. Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie i chcesz do minimum ograniczyć wszelkie formalności, możesz skorzystać z oferty pozabankowych pożyczek dla firm bez zaświadczeń.

W porównaniu do kredytów bankowych otrzymasz je zdecydowanie łatwiej i w 100% przez internet. Często tego typu produkty nie wymagają również przedstawiania różnego rodzaju zaświadczeń, w tym do ZUS i US. Niestety jedyną ich wadą jest to, że są znacznie droższe od kredytów w banku – co związane jest głównie z ponoszeniem przez firmy pożyczkowe wyższego ryzyka kredytowego.

Kredyt dla firm na oświadczenie – tak, ale…

Pod pojęciem „kredyt dla firm na oświadczenie” – każdy bank rozumie coś innego. Dla jednych może to być brak konieczności okazywania zaświadczeń z ZUS i US, a dla drugich – rezygnacja z zaglądania do prognoz finansowych przedsiębiorstwa. Jeszcze inne jako kredyt firmowy na oświadczenie uznają po prostu linię kredytową na koncie.

Dlatego przed wnioskowaniem warto uważnie zapoznać się z wymaganiami kredytodawców. Pamiętaj też o tym, że wymogi formalnościowe pojawiają się praktycznie zawsze – choć mimo wszystko unikasz tutaj przesyłania stosu dokumentów. Dzięki czemu stosunkowo łatwo przebrniesz przez cały proces kredytowy i szybko otrzymasz niezbędne środki.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()