Kredyt oddłużeniowy – co to jest? Gdzie wnioskować?

Już zaciągnięcie pojedynczego zobowiązania jest dla wielu konsumentów duże obciążeniem dla domowego budżetu. W przypadku popadnięcia w kłopoty finansowe, wielu podejmuje ryzykowną decyzję o wzięciu kolejnego kredytu w celu spłaty dotychczasowego. To prosta droga do zadłużenia. Rozwiązaniem może okazać się kredyt oddłużeniowy. Na czym on polega?

Potrzebujesz konsolidacji zadłużenia? Sprawdź oferty:

Ostatnia aktualizacja: 13 Stycznia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
w 100% bezpieczny proces
6 - 84 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
17,58 %
RRSO
10,50 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
9 - 120 miesięcy
? 9-96 m-cy kredyt konsumpcyjny; 12-120 m-cy kredyt konsolidacyjny
Okres spłaty
1 000 - 180 000 zł
? 1 000-80 000 zł - kredyt konsumpcyjny; 10 000-180 000 zł - kredyt konsolidacyjny.
Kwota
12,96 %
RRSO
7 %
? zmienne
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy
1 - 5 lat
Okres spłaty
1 000 - 50 000 zł
Kwota
12,93 %
RRSO
9,50 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PKO BP Mini Ratka - Pożyczka Konsolidacyjna
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 200 000 zł
Kwota
10,59 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Wielu Polaków staje w pewnym momencie przed decyzją o wzięciu kredytu bankowego. Czasem jest to motywowane potrzebą uzyskania awaryjnego zastrzyku gotówki na pilny lub niespodziewany wydatek. Innym razem, w danym momencie zwyczajnie potrzebuje się większej ilości środków, którymi się nie dysponuje.

Jak wiadomo, uzyskanie kredytu nie jest jednak wcale takie proste. Banki działają na stosunkowo surowych zasadach, dokonując wnikliwej selekcji wśród swoich klientów. Pożąda się tych, którzy będą wykazywać dobrą zdolność kredytową. Parametr ten ocenia się na podstawie m.in. wpisów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), czyli rejestru zbierającego informacje o spłacie dotychczasowych zobowiązań bankowych, a także pożyczkowych.

Ponadto, ocenia się też bieżącą sytuację finansową. Kredytu nie uzyska osoba, która otrzymuje bardzo niskie dochody przy dużej kwocie zobowiązań. Zobowiązania, przez który rozumie się m.in. miesięczne wydatki na mieszkanie (czynsz, rachunki), a także kwestię utrzymania siebie i ewentualnych osób trzecich, to trzeci kluczowy aspekt. Wydając pozytywną decyzję o uzyskaniu kredytu, bank stwierdza, że dana osoba jest dla niego wiarygodna finansowo i jest w stanie pożyczyć jej określoną sumę pieniędzy na określonych warunkach.

W zadłużenie może popaść każdy

Według statystyk Związku Banków Polskich (ZBP), 15 milionów Polaków deklaruje, że posiada lub przynajmniej posiadało kiedyś jakiś kredyt. Łączną wartość zobowiązań bankowych oszacowano na 576 miliardów złotych, podając zarazem szacunkową kwotę zadłużeń z tytułu nieterminowej spłaty kredytu bankowego1 .

Choć mało która osoba biorąca na swoje barki zobowiązanie finansowe bierze realnie pod uwagę to, że może mieć w przyszłości kłopoty z jego spłatą, to popadanie w długi jest dużym problemem wśród wielu kredytobiorców. W 2016 roku łączna kwota zaległości finansowych z powodu opóźnień w spłacie wyniosła 53,7 miliarda złotych2 . Przyczyn tego zjawiska bez wątpienia jest wiele. Często ludzie planujący terminowo spłacać swoje zobowiązania napotykają nieoczekiwane przeszkody, jak np. choroba, wypadek, zniszczenie cennej rzeczy, która wymaga naprawy itd.

Inni mogą też popaść w tarapaty finansowe poprzez utratę stałego źródła dochodu, np. przez zwolnienie z pracy, upadek zakładu pracy lub redukcję etatów. Takie osoby, dotychczas mając wszystkie wydatki we względnym porządku, tracą płynność finansową. Aby uchronić się od widma windykacji i komornika, wielu szuka sposobu w innych kredytach bankowych lub pożyczkach. Niestety, zaciąganie jednego zobowiązania na spłatę drugiego może jednak wpędzić w jeszcze większe tarapaty finansowe. Nazywa się to potocznie pętlą lub spiralą zadłużenia.

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Czy istnieją zatem jakieś skuteczne sposoby na wyjście z błędnego koła, jakim niewątpliwie jest zaciąganie zobowiązań na spłatę poprzednich, byle uniknąć uzyskania statusu dłużnika, i idących z tym przykrych konsekwencji? Instytucje finansowe starają się wychodzić naprzeciw potrzebom konsumentów znajdujących się w takiej sytuacji. Dla osób, które mają na głowie więcej niż jedno zobowiązanie finansowe, dobrym rozwiązaniem może okazać się wzięcie kredytu oddłużeniowego.

Kredyt oddłużeniowy to nic innego, jak kredyt, który bierze się w celu spłaty wszystkich dotychczasowych zadłużeń finansowych. Zaciąga się jedno, duże zobowiązanie, a z uzyskanych środków reguluje się łączną kwotę zadłużenia z tytułu pozostałych kredytów i innych zobowiązań (np. pożyczek). Po ich spłacie, na konsumencie ciąży już tylko całkowita kwota kredytu oddłużeniowego. Spłata odbywa się oczywiście w formie comiesięcznych rat, w wysokości ustalonej uprzednio przez konsumenta i udzielającego drogą negocjacji.

Kredyt oddłużeniowy może okazać się dobrym rozwiązaniem i zarazem ostatnią deską ratunku przed popadnięciem w poważne długi. Te mogą w końcu skutkować działaniami firm windykacyjnych, a ostatecznie i komornika. Uniknięcie działań tych podmiotów będzie już niemożliwe, a konsument naraża się w takiej sytuacji na utratę cennych części majątku i dużo niepotrzebnego stresu.

Gdzie uzyskać kredyt oddłużeniowy i jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyty i pożyczki oddłużeniowe oferowane są w bankach oraz różnych instytucjach pozabankowych, które niekiedy specjalizują się wyłącznie w udzielaniu kredytów dla osób z długami. Z racji dużego zróżnicowania oferty rynkowej, trudno określić jednoznaczne warunki, jakie spełnić muszą osoby ubiegające się o kredyt oddłużeniowy. Bez problemu określić można jednak przykładowe zapisy.

  • Niektóre firmy za niezbędne mogą uznać otrzymywanie regularnych dochodów z legalnego źródła. W tym celu kredytobiorca może zostać poproszony o przedstawienie zaświadczenia od pracodawcy, które dokumentuje staż pracy i wysokość zarobków. Inni mogą za to poprosić np. o wyciąg z konta dokumentujący regularne wpływy wypłat na konto.
  • Instytucja udzielająca kredytu oddłużeniowego może też sprawdzić dane konsumenta w rejestrach finansowych i bazach dłużników. Sprawdzony może zostać zarówno BIK (Biuro Informacji Kredytowej), jak i bazy BIG (Biur Informacji Gospodarczej), czyli BIG InfoMonitor, KRD (Krajowy Rejestr Długów), ERIF czy KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej). Ocena tych wpisów ma pozwolić na zorientowanie się w sytuacji finansowej konsumenta od strony jego zobowiązań i określenie, jak przedstawia się jego zdolność kredytowa.

Udzielający kredytu oddłużeniowego będzie też z pewnością pytać się o dokładną listę dłużników i bieżącego zadłużenia w pełnym wymiarze. Trzeba będzie podać:

  • Łączną kwotę zadłużenia.
  • Liczbę poszczególnych wierzycieli oraz ich nazwy, a także szczegółową kwotę zadłużenia wobec każdego z nich i czas, w którym pojawiło się zadłużenie.

Kredyt oddłużeniowy – czy warto? Wskazówki

Czy zatem wzięcie kredytu oddłużeniowego jest rozwiązaniem wartym uwagi? Decyzję o zaciągnięciu takiego zobowiązania konsument powinien poprzedzić szczegółową analizą swojej sytuacji finansowej. Powinien pamiętać o poniższych, podstawowych wskazówkach.

  1. Warto rozpisać szczegółowo swój domowy budżet. Kredyt oddłużeniowy pokryje dotychczas zaciągnięte zobowiązania o dużej wartości, ale sam w sobie też jest wydatkiem. Z tego względu, dobrze będzie rozplanować swoje wydatki na najbliższe miesiące, uwzględniając w nich konieczność spłaty kolejnych rat. Być może konieczne będzie ograniczenie lub zrezygnowanie z niektórych wydatków. Chwilowo może to być trudne, jednak w dalszej perspektywie – warto zapłacić taką cenę za życie bez długów.
  2. Wnikliwie zapoznaj się z rynkową ofertą. W kredytach oddłużeniowych specjalizuje się dzisiaj dużo firm, które intensywnie działają i reklamują się w internecie. Warto poświęcić dłuższą chwilę na zapoznanie się z parametrami kilku wybranych instytucji i zestawić je między sobą. Zalecamy – zwróć uwagę na regulamin oferty, warunki wobec klientów, koszty kredytu oddłużeniowego (prowizja, oprocentowanie) i sprawdź dane firmy. Mowa tutaj zarówno o numerze NIP, jak i wpisie do KRS, a także adresie, numerze telefonicznym. Sprawdź też opinie internetowe o danej firmie, najlepiej w różnych źródłach, aby uniknąć ryzyka natknięcia się na zmanipulowane recenzje.
  3. W sposób klarowny przedstaw swoją sytuację finansową. Jeżeli uda Ci się znaleźć wartą uwagi ofertę i podejmiesz decyzję o skorzystaniu z niej, nie unikniesz rozmowy z konsultantem o stanie swoich bieżących finansów. Warto przedstawić je w sposób klarowny i uczciwy, a także negocjować z pracownikiem firmy szczegółowe warunki kredytu. Celem zobowiązania jest uwolnienie się spod jarzma długów, dlatego w interesie konsumenta jest to, aby uzyskać pieniądze w odpowiedniej kwocie, które potem będzie w stanie zwrócić.

Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny – różnice

W kontekście zobowiązań finansowych, które mają pomóc uwolnić się od długów, oprócz terminu „kredyt oddłużeniowy” często słyszy się też inne sformułowanie – kredyt konsolidacyjny. Między tymi odmianami kredytów istnieje spora różnica, choć niekiedy można natknąć się na uznawanie ich za wyrażenia zamienne. W rzeczywistości łączy je tylko jedna kwestia. Oba zobowiązania zaciąga się na spłatę swoich zaległości finansowych, aby uwolnić się od pętli długów.

Na gruncie różnic, są one już bardziej istotne. Przede wszystkim, kredyty konsolidacyjne to produkty finansowe możliwe do uzyskania w sektorze bankowym. Oferuje go m.in. PKO Bank Polski. Kredyty oddłużeniowe są niespotykane w ofertach banków. Jak wspomniano wyżej, specjalizują się w nich dziś firmy pozabankowe, niekiedy opierające swoją działalność wyłącznie na kredytach oddłużeniowych.

Takie zobowiązania mogą uzyskać osoby nawet z negatywną historią kredytową, wykazujące się poważnym namnożeniem długów. Banki są zamknięte na takich klientów (nie udzielają kredytów konsumentom ze złą zdolnością kredytową), dlatego powstanie uslugi kredytu oddłużeniowego to swoista odpowiedź rynku finansowego na potrzeby konsumentów. Należy być jednak świadomym skutku ubocznego, jaki się z tym wiąże. O tym w poniższej sekcji.

Kredyt oddłużeniowy – największe wady

Kredyt oddłużeniowy w założeniach jest dogodnym rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Nie jest jednak wolny od wad. Instytucja udzielająca takiego zobowiązania musi w jakiś sposób czerpać zyski z działalności, która jest dość ryzykowna. W końcu udzielanie kredytów osobom bez dobrej zdolności kredytowej daje mniejszą gwarancję na otrzymanie zwrotu tych środków. Firmy pozabankowe rekompensują to naliczaniem wysokich kosztów udzielanych zobowiązań.

W miesięcznej racie mogą one nie być dobrze widoczne, jednak w ujęciu ogólnym i po zestawieniu kwoty kredytu z kwotą całkowitą zobowiązania – skala jest odczuwalna. Firmy pozabankowe naliczą dużą prowizję, opłatę przygotowawczą i odsetki, które dla klienta oznaczać będą poważny wydatek związany ze zwrotem kredytu. Z drugiej jednak strony mając na uwadze cel, czyli uwolnienie się od długów – nawet tak kosztowny kredyt może okazać się wart swojej ceny.

Źródła:

1. http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/104385,37,ponad-15-mln-polakow-ma-kredyty

2. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/350696/zalegle-dlugi-polakow-wzrosly-przez-rok-o-niemal-11-mld-zlotych

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x