Zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu

Olbrzymie instytucje finansowe mają przewagę wiedzy, doświadczenia i struktur nad swoimi klientami. Smutnym faktem jest to, że nie boją się tej przewagi wykorzystywać, a osoba bez zaplecza zwykle nie podejmie się walki – nawet wobec jawnego złamania przez banki obowiązujących zasad. Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu to jeden z kluczowych sporów między klientami a instytucjami finansowymi. Możemy Ci jednak pomóc odzyskać Twoje pieniądze – sprawdź, w jaki sposób!


Czym jest tajemniczo brzmiący skrót TSUE, który pojawia się często podczas rozmów o tym, czy warto się starać o zwroty bankowe? TSUE to skrót od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który 19 września 2019 roku orzekł, że przy wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego (kredyt konsumencki) klient ma prawo do zwrotu części poniesionych kosztów. Jednym z głównych kosztów jest prowizja, która powinna być niższa w momencie, gdy klient skraca czas spłaty swojego kredytu.

Dla wielu klientów może wydawać się to logiczne i oczywiste, że należy im się w takim przypadku zwrot prowizji bankowej. Niektóre instytucje finansowe jednak jawnie nie chcą zastosować się do wyroku TSUE, próbując poszukiwać różnych wybiegów prawnych lub żerować na niewiedzy swoich klientów. A czy jest o co walczyć? Oczywiście, że tak! Po pierwsze dlatego, że przy wysokim zobowiązaniu kredytowym, zwrot prowizji może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. A po drugie, gdy skorzystamy z usług profesjonalnej kancelarii, szansa na dogadanie się z bankiem jest bardzo wysoka.

Kto może starać się o zwrot prowizji bankowej?

 • Zwrot kosztów kredytu należy się wszystkim klientom, którzy wzięli kredyt po 1 stycznia 2012 roku (w tym dniu zaczęła obowiązywać ustawa o kredycie konsumenckim) i spłacili go przed terminem.
 • Gdy umowa kredytu opiewa na wartość nie wyższą niż 255 550 zł, ponieważ tylko wtedy możemy mówić o kredycie konsumenckim.
 • W przypadku kredytu hipotecznego zwrot kosztów należy się jedynie tym klientom, którzy zaciągnęli kredyt po wejściu w życie nowej Ustawy o kredycie hipotecznym (22.07.2017) i dokonali jego pełnej spłaty przed 11 września 2019.

Wniosek o zwrot prowizji bankowej – najważniejsze informacje

 • Na złożenie wniosku o zwrot prowizji bankowej klient ma 6 miesięcy od momentu wcześniejszej spłaty kredytu.
 • Bank ma 30 dni na rozpatrzenie złożonego wniosku. Jeżeli klient nie otrzyma w tym czasie decyzji banku, ma prawo skierować sprawę na drogę sądową.
 • W przypadku negatywnej odpowiedzi banku, klient ma prawo do złożenia reklamacji. Warto w tym kroku powołać się na Stanowisko Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie interpretacji art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim [link]
 • We wniosku warto wymienić wszystkie koszty kredytowe, których zwrotu oczekujemy, w tym odpowiednią część kosztów jednorazowych (opłaty przygotowawczej, ubezpieczenia etc.)
 • Niestety, zdecydowana większość wniosków wystosowanych przez klientów jest odrzucana przez banki, które argumentują iż wyrok TSUE dotyczył jednego konkretnego przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, dlatego zalecamy skorzystanie z formularza powyżej i kontakt ze specjalizującą się w takich sprawach kancelarią.

Jak szybko odzyskać prowizję za wcześniejszą spłatę?

Wniosek o zwrot prowizji bankowej oczywiście możemy przygotować samemu. Pamiętajmy jednak o tym, że gdy nie mamy wprawy w tworzeniu tego rodzaju pism, bardzo łatwo jest popełnić jakiś błąd czy nie dołączyć odpowiednich informacji. Wydziały prawne poszczególnych banków liczą sobie często kilkanaście osób. Jak więc stawić samemu czoła wyszkolonym specjalistom, których zadaniem jest to, abyśmy nie zobaczyli na swoim koncie zwrotu upragnionej prowizji?

Samotna walka w tym przypadku może skończyć się tylko frustracją, a nie pozytywnym rozpatrzeniem naszego wniosku. Dlatego warto posłużyć się pomocą doświadczonej kancelarii prawnej, która zwyciężyła już w wielu podobnych sprawach.

Uzupełnij nasz formularz o potrzebne dane, a pracownicy kancelarii szybko się z Tobą skontaktują, aby wspólnie zawalczyć o zwrot Twojej prowizji!

Jak przebiega proces odzyskiwania prowizji bankowej?

Gdy profesjonalna kancelaria prawna otrzyma dyspozycję, aby wystąpić w Twoim imieniu, szybko przystępuje do działania. Do wstępnej analizy potrzebne będzie Twoja umowa kredytowa – i gdy prawnicy uznają, że istnieje duża szansa na odzyskanie pieniędzy, w ekspresowym tempie rozpoczną przygotowywanie pism. Najczęściej celem nie jest doprowadzenie do rozprawy, ponieważ w takim przypadku rozstrzygnięcia mogą trwać wiele miesięcy, a nawet lat.

Prawnicy przygotowują za to szczegółowe pismo reklamacyjne, które jest sformułowane w taki sposób, że bank nie ma praktycznie możliwości go odrzucić. Stąd pierwsze 14 dni po złożeniu pisma trwa bieg reklamacji. Gdy ten okres się skończy, następuje 30 dni na regulację zobowiązania po uznaniu reklamacji. W 45 dni możesz otrzymać zwrot swojej prowizji bankowej!

Jak księgować zwrot prowizji? Jeśli sprawa dotyczy prowizji zapłaconej kilka lat wcześniej, najlepiej potraktować taki zwrot jako przychód. Jeśli jest to kwestia bieżąca, warto zmniejszyć koszty prowizji w rozliczeniu.

Odzyskanie prowizji przy pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej

Jak już wspomnieliśmy, samemu trudno odnaleźć się w świecie kodeksów, pism reklamacyjnych i rozpraw, gdy nie ma się odpowiedniego wykształcenia kierunkowego. Doskonała znajomość ustaw także jest atutem profesjonalistów. Dlatego zdecydowanie lepiej oddać sprawę w bezpieczne ręce renomowanej kancelarii prawnej, która pobierając tylko drobną prowizję, zrobi wszystko za nas. I wcale nie będziemy musieli czekać na rozwiązanie sprawy przez wiele lat, ponieważ kancelaria działa szybko oraz sprawnie i już w przeciągu 45 dni prawdopodobnie otrzymamy swoje pieniądze.

Jakie są zalety zgłoszenia się do profesjonalnej kancelarii prawnej?

 • wygoda – nie ma potrzeby wychodzenia z domu oraz samodzielnego studiowania zapisów prawa. Wszystko organizują doświadczeni prawnicy, a Ty czekasz tylko na rozwój wypadków, które najprawdopodobniej ułożą się po Twojej myśli,
 • brak opłat wstępnych – konsultacja oraz analizy Twojej umowy kredytowej są darmowe. Kancelaria pobiera wynagrodzenie, dopiero gdy przystąpi do działania i zdobędzie dla Ciebie zwrot prowizji bankowej,
 • skuteczność – prawnicy, którzy z nami współpracują, są wyspecjalizowani w dochodzeniu zwrotów prowizji i mają za sobą wiele pozytywnie rozstrzygniętych spraw,
 • szybkość działań – nie ma potrzeby oczekiwania na rozstrzygnięcia długich przewodów sądowych, Wszystko zwykle kończy się w przeciągu 45 dni,
 • etyczne postępowanie – kancelaria przestrzega litery prawa oraz egzekwuje należne klientowi pieniądze z zachowaniem wszelkich zasad etycznych.

Jeśli liczysz na uzyskanie zwrotu prowizji bankowej, wypełnij nasz formularz, a wyspecjalizowana kancelaria prawna szybko się z Tobą skontaktuje, aby dopełnić wszelkich formalności.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x