BLIK za granicą — czy działa?

BLIK umożliwia wykonywanie transakcji bez użycia karty płatniczej niemal w każdym miejscu. Wygodny i intuicyjny sposób płacenia za zakupy sprawia, że usługa ta cieszy się rosnącą popularnością. Czy jednak ten szybki system płatności mobilnych funkcjonuje również w zagranicznych sklepach? Sprawdziliśmy, czy BLIK działa za granicą.

BLIK to system płatności internetowych, który został uruchomiony na początku 2015 roku. Jego powstanie jest skutkiem porozumienia zawartego przez 6 polskich banków. Celem umowy było stworzenie wspólnego systemu płatności przenośnych. System prowadzony jest aktualnie przez Polski Standard Płatności, spółkę z siedzibą w Warszawie. Pozwala on na wykonywanie płatności za zakupy zrobione w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także na wypłatę środków z bankomatu. BLIKIEM można przesłać również pieniądze na dowolny rachunek bankowy z gwarancją, że jego odbiorca otrzyma środki w ciągu kilku minut.

Czy BLIK działa za granicą?

Bezpieczne płatności w sklepach internetowych, niższe ceny i większy asortyment sprawiają, że coraz chętniej decydujemy się na zakupy również w zagranicznych sklepach. Czy jednak płatności zbliżeniowe BLIK działają też poza granicami Polski? I tak, i nie. Dobra wiadomość jest taka, że BLIKIEM za granicą zapłacisz w każdym sklepie stacjonarnym, w którym znajduje się terminal płatniczy z czerwono-żółtym logiem MasterCard. Płatność za zakupy zrealizujesz jedynie w polskiej walucie, a wysokość kursu przewalutowania zobaczysz przed płatnością zbliżeniową BLIKIEM na terminalu.

Za granicą niedostępne są jednak inne funkcjonalności BLIKA, w tym:

  • płatności kodem BLIK w sklepach stacjonarnych,
  • płatności w sklepach internetowych,
  • wypłaty z bankomatów za pomocą kodu BLIK,
  • zbliżeniowe wypłaty z bankomatów.

Tylko w trzecim kwartale 2022 roku, liczba aktywnych użytkowników BLIKA przekroczyła 12 mln osób. Liczba zwiększyła się o ponad 700 tys. w ciągu jedynie trzech miesięcy — od lipca do września 2022 roku. Statystyki pokazują, że płatności bezgotówkowe BLIK cieszą się największą popularnością zwłaszcza w e-commerce. Jedynie w trzecim kwartale, użytkownicy zdecydowali się płacić BLIKIEM w sieci aż 178 mln razy, czyli o ponad 41 proc. więcej niż w poprzednim roku.

BLIK za granicą jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM?

Jak już wspominaliśmy – płatności zbliżeniowe BLIKIEM dostępne są w każdym stacjonarnym sklepie zagranicznym, w którym możliwe jest wykonywanie płatności zbliżeniowych MasterCard. Opcja ta jest wynikiem współpracy, którą Polski System Płatności nawiązał z popularnym wydawcą kart płatniczych. W jej wyniku transakcje BLIKIEM są dostępne na każdym terminalu, który obsługuje płatności bezgotówkowe MasterCard, niezależnie od kraju, w którym znajduje się to urządzenie.

Jak płacić BLIKIEM zbliżeniowo za granicą? Wystarczy, że zrobisz zakupy i poinformujesz sprzedawcę przy kasie o wybranej formie płatności. Następnie należy:

  • odblokować telefon,
  • aktywować opcję BLIK, w aplikacji mobilnej banku,
  • zbliżyć telefon do terminala i potwierdzić transakcję w aplikacji.

Na ekranie smartfona zobaczysz komunikat potwierdzający dokonanie transakcji.

BLIK za granicą ile to kosztuje?

Płatność kartą za granicą może być w pełni darmowa lub wiązać się z naliczeniem opłaty. Wiele zależy bowiem od tego, jaką kartą się posługujesz. Niemal zawsze jednak naliczany jest tzw. koszt przewalutowania, który wynosi ok. 5% wartości wykonywanej transakcji.

Płatność BLIKIEM jest w pełni darmowa, niezależnie od tego, czy dokonujesz jej w Polsce, czy poza granicami kraju. Płacąc z polskiego rachunku, z pewnością poniesiesz jednak opłatę za przewalutowanie transakcji. Jeśli często podróżujesz, warto więc pomyśleć o założeniu karty wielowalutowej. Nie jest to w pełni darmowe rozwiązanie, ale pozwoli Ci wyeliminować koszt samego przewalutowania.

BLIK wypłata z bankomatu za granicą

Jeśli chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu w innym kraju, to niestety nie zrobisz tego za pomocą BLIKA. Niedostępne są zarówno wypłaty zbliżeniowe, jak i za pomocą kodu. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność tej metody płatności, pozostaje nam mieć nadzieję, że opcja ta stanie się możliwa w niedalekiej przyszłości. Aktualnie, do wypłacania gotówki z zagranicznych bankomatów, potrzebna będzie karta płatnicza (złotówkowa lub wielowalutowa).

Czy warto korzystać z BLIKA za granicą?

Korzystanie z BLIKA jest wyjątkowo proste i intuicyjne. Nic więc dziwnego, że właśnie ten system płatności zdobył tak dużą popularność w naszym kraju. Bezproblemową płatność BLIK można wykonać również za granicą. Wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala płatniczego MasterCard i gotowe.

Zanim jednak wybierzesz się w zagraniczną podróż, dobrze zaplanuj swoje finanse. Warto bowiem pamiętać o tym, że chociaż korzystanie z BLIKA w innym kraju jest darmowe, to do każdej transakcji doliczana jest prowizja za przewalutowanie oraz marża narzucona na zastosowany kurs wymiany walut.

Być może lepszym rozwiązaniem byłoby zabranie ze sobą gotówki, wymienionej w polskim kantorze lub skorzystanie z oferty wybranego banku. Instytucje bankowe wśród wielu produktów finansowych, oferują również konta walutowe. Warto więc skorzystać z aktualnych rankingów i porównać oferty każdego z nich, a następnie wybrać najlepszą.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie