Jak działa BLIK zbliżeniowy?

Chcesz szybko płacić zbliżeniowo, ale nie masz karty do konta? Teraz to nie jest już problem. Koniec z przepisywaniem kodu BLIK w sklepie. Wystarczy zbliżyć smartfon do terminala i już!

Czym jest BLIK zbliżeniowy?

BLIK zbliżeniowy to najnowsza usługa PSP (Polski Standard Płatności). Polega ona na tym, że mając telefon z NFC oraz aplikację jednego z 6 banków wspierających płatności zbliżeniowe BLIK, możesz zapłacić BLIKiem, bez przepisywania kodu na terminal.

Dokładnie tak samo, jakbyś płacił zbliżeniowo plastikową kartą lub kartą w telefonie. Po prostu przykładasz odblokowany smartfon do czytnika kart w sklepie – i tyle.

Jak wygląda aktywacja płatności zbliżeniowych BLIK?

Aby dokonać aktywacji usługi płatności zbliżeniowych BLIK, musisz mieć zainstalowaną na telefonie aplikację mobilną banku. Twój smartfon musi obsługiwać także płatności NFC.

Jak aktywować BLIK zbliżeniowy:

Krok 1 – zaloguj się do aplikacji bankowej i znajdź ustawienia BLIK.

W banku ING znajdziesz je w miejscu Karty i płatności telefonem. W aplikacjach: mBanku, Alior Banku, Millennium oraz Santander Bank Polska, wystarczy, że na głównej stronie klikniesz kafel z logo BLIK. Z kolei w iPKO wybierasz Płatności, następnie Kod BLIK — Płatności zbliżeniowe BLIK.

Krok 2 – aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK.

Wybierz kolejno: Płatności zbliżeniowe BLIK-Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK. Zaakceptuj regulamin.

Krok 3 – włącz NFC.

Jest to niezbędne, by dokonać płatności. Jeśli twój telefon nie ma tej funkcji, to nie zapłacisz BLIKiem zbliżeniowym.

Krok 4 – ustaw blokadę ekranu telefonu na pin lub biometrię.

Krok 5 – wybierz aplikację banku jako domyślną do płatności zbliżeniowych.

Zrobisz to w ustawieniach NFC swojego telefonu. U mnie na przykład ta opcja pojawia się w zakładce NFCStuknij i zapłać.

Jak płacić zbliżeniowo BLIK?

Wykonanie płatności zbliżeniowych BLIK jest dziecinnie proste. Musisz tylko pamiętać o tym, że konieczne jest włączenie NFC.

Robisz zakupy w sklepach stacjonarnych. Przy kasie informujesz sprzedawcę, że chcesz zapłacić zbliżeniowo. Odblokowujesz ekran telefonu, przykładasz telefon do terminala i gotowe! Zapłacone. Czasami może być konieczne ponowne odblokowanie telefonu.

jak działa blik zbliżeniowy?

A jak zapłacić zbliżeniowym BLIKiem w kasie samoobsługowej?

Na terminalu płatniczym nie wybierasz płatność BLIK – a płatność kartą. I znów: odblokowujesz telefon, przykładasz do urządzenia i już.

Jakie banki mają BLIK zbliżeniowy?

W chwili obecnej płacić zbliżeniowo BLIKiem mogą klienci 6 banków w Polsce: Alior Banku, ING, mBanku, Millennium, PKO BP oraz Santander Bank Polska.

Obserwując wielką popularność BLIKa, moim zdaniem w niedługim czasie reszta banków również wprowadzi ten rodzaj płatności do swojej oferty.

Czy płatności zbliżeniowe BLIKiem są bezpieczne?

Jestem przewrażliwiona na punkcie bezpieczeństwa środków w bankach. Mogę szczerze przyznać, że świadomie i z rozmysłem sama utrudniam sobie życie po to, by w razie “w” moje oszczędności pozostały bezpieczne. I tak na przykład, na koncie, do którego mam kartę, zazwyczaj mam niewielką kwotę. Jak robię większe zakupy, to najpierw muszę się zalogować do aplikacji i zrobić przelew z konta oszczędnościowego albo wręcz z innego banku, do którego nie mam karty płatniczej.

Mam przy tym poustawiane śmiesznie niskie limity. Nie korzystam również z płatności zbliżeniowych kartą, bo dość często po zakupach wkładam ją do kieszeni, zamiast do portfela i myślę, że się zgubiła. Takich przykładów mogłabym namnożyć jeszcze więcej. Ale przejdźmy do sedna.

Co sądzę o bezpieczeństwie płatności zbliżeniowych BLIK?

Wypowiem się neutralnie. O ile w przypadku zabezpieczenia telefonu biometrią, np. odciskiem palca, mogę uznać, że jest to płatność bezpieczna. O tyle, jeśli ktoś korzysta tylko z blokady ekranu na pin, to dość łatwo można to zabezpieczenie złamać. Osobiście, gdybym nie miała logowania na odcisk palca, nie zdecydowałabym się aktywować BLIKa zbliżeniowego. Już mówię dlaczego.

Bezpieczeństwo płatności BLIK

Przykład pierwszy

Jesteś wśród obcych ludzi w przestrzeni publicznej. Chociażby w zatłoczonym autobusie. Odblokowujesz swój telefon pinem. Wystarczy, że ktoś akurat w tym momencie Cię obserwuje, i już ma dostęp do Twojego telefonu oraz przy okazji do płatności zbliżeniowych BLIK. Teraz wystarczy, że ukradnie Twój smartfon.

Sytuacja druga

Gubisz telefon lub zostaje on skradziony. Wpisując często pin, na ekranie mogą pozostać charakterystyczne ślady palców. Nikt raczej nie wyciera ekranu po każdym dotknięciu urządzenia. Jeśli Twój pin to 4 cyfry, kombinacji wcale nie ma tak bardzo dużo.

Na plus przemawia możliwość ustawienia indywidualnych limitów płatności, do czego gorąco zachęcam. Zrób to najlepiej od razu po aktywowaniu tej metody. Dzięki temu nawet jeśli ktoś zyska dostęp do Twojego telefonu, nie ukradnie Ci wszystkich środków z konta.

Jest jeszcze jedna kwestia bezpieczeństwa, która przemawia za BLIKiem zbliżeniowym: nie zeskanują Ci karty płatniczej.

Podsumowując: osobiście wolałabym mieć możliwość podwójnego zabezpieczenia: blokadą ekranu + pinem do aplikacji mobilnej banku.

BLIK zbliżeniowy — zalety i wady

Jestem wielką fanką BLIKa-kodu, więc nowa usługa również wzbudziła moje szczere zainteresowanie. Ale czy zbliżeniowy BLIK ma same zalety? Tego bym nie powiedziała. Dopatrzyłam się kilku minusów.

Na początek opowiem, jakie widzę zalety tej formy płatności:

  • Szybka transakcja bez przepisywania kodu BLIK.
  • Nie musisz mieć ze sobą portfela z kartą, wystarczy sam telefon.
  • Możesz płacić zbliżeniowo BLIKiem za granicą, wszędzie tam, gdzie terminal jest zbliżeniowy i ma logo Mastercard (czyli niemal wszędzie).
  • Ustawiasz limity dla tego rodzaju płatności, np. dzienny.
  • Działa również bez dostępu do internetu czy nawet zasięgu sieci komórkowej.
  • Będzie działał również w tych sklepach, które mają stare terminale, nieobsługujące kodów BLIK, np. Pepco.
  • Nie musisz mieć karty płatniczej, która generuje opłaty. W wielu bankach często jest tak, że karta do konta jest płatna, chyba że wykonasz określoną ilość transakcji/wydasz daną kwotę w miesiącu. BLIK jest doskonałą alternatywą.

Wady płatności zbliżeniowych BLIK

  • Na chwilę obecną działa tylko na telefonach z systemem Android oraz (w wybranych bankach) na HarmonyOS. Posiadacze iOS muszą jeszcze trochę poczekać.
  • Płatności BLIKiem (czy to zwykłym z kodem, czy zbliżeniowym) nie podlegają procedurze chargeback. Jeśli płacisz kartą, a towar będzie, np. znacząco różny od tego, co zamawiałeś, a kontakt ze sprzedającym się urywa, to możesz zgłosić się do banku z reklamacją chargeback i bank powinien zająć się odzyskaniem Twoich pieniędzy i ich zwrotem na konto. Płacąc BLIKiem, nie masz tej ochrony.
  • BLIKiem zbliżeniowym nie wypłacisz gotówki z bankomatów ani jej nie wpłacisz we wpłatomacie. Możesz zrobić to zwykłym kodem.
  • Płatności zbliżeniowe BLIK mogą nie zwalniać z opłaty za kartę. Tak jest na przykład w ING.
  • Nie wszystkie banki udostępniają ten rodzaj płatności.
  • Jeśli masz kartę dodaną do Google Pay i chcesz raz płacić nią, a raz BLIKiem zbliżeniowym, to za każdym razem musisz zmieniać w ustawieniach telefonu domyślną aplikację do wykonania płatności.

Opinie o płatnościach BLIKiem zbliżeniowym

Ile ludzi, tyle opinii. Malkontenci narzekają, że “ale to już było”, mając na myśli, chociażby Google Pay. Owszem, było, ale do Google Pay nie podłączy się BLIKa. Niezadowoleni są również posiadacze iPhone’ów. Na pewno niedogodnością jest konieczność każdorazowego przełączania się pomiędzy różnymi rodzajami płatności, jeśli używasz kilku na raz.

Pozytywne opinie są takie, że nie trzeba mieć karty debetowej. W rzeczy samej, na przykład w ING musisz wykonać co miesiąc płatności na 300 zł kartą, by była ona za 0 zł. Teraz możesz mieć pełny dostęp do środków na koncie bez karty! I to się chwali.

Owszem, przed wprowadzeniem BLIKa zbliżeniowego również ten dostęp był, za pomocą kodu. Ale nie ukrywajmy, płatność kodem w sklepie stacjonarnym zajmuje kilka razy więcej czasu, niż przyłożenie telefonu do terminala.

Dlaczego płatności zbliżeniowe BLIK mogą nie działać?

Są trzy najczęściej występujące problemy z transakcjami lub z aktywacją.

Pierwszy to nieaktualna wersja aplikacji bankowej. Najczęściej wystarczy po prostu pobrać aktualizację i problem znika.

Drugi problem to wyłączone NFC. Bez tego płatność nie może być zrealizowana.

Kolejny to obudowa telefonu, która może blokować sygnał NFC. Jeśli próbujesz zbliżyć telefon do terminala na różne sposoby, a mimo to transakcja nie jest realizowana, spróbuj zdjąć obudowę.


Polecamy: Jak cofnąć przelew i ile to kosztuje?

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie