Dart Finance pożyczki… nie udzieli. To skąd te opinie?

Co do zasady mamy zaufanie do sektora finansowego. No właśnie, co do zasady. Choć tego typu instytucje kojarzą się nam przede wszystkim z bankami, to rynek jest znacznie bardziej różnorodny. Z jednej strony oznacza to więcej możliwości dla klientów — mogą oni pozyskać finansowanie nie tylko z banków, ale także firm pożyczkowych, z drugiej jednak trzeba liczyć się z różnego rodzaju zagrożeniami…

dart finance nie udzieli pożyczki - to skąd opinie

Kluczowe informacje

 • Dart Finance to firma, która zajmowała się udzielaniem pożyczek pozabankowych. Obecnie jednak w internecie nie odnajdziemy żadnych wiarygodnych informacji dot. aktualnie prowadzonej działalności;
 • Natomiast to, co pojawia się w sieci, to clickbaitowa fraza Dart Finanse, która odsyła do podejrzanych treści;
 • Dart Finance pomimo wpisu w KRS i prowadzenia działalności pożyczkowej, nie jest instytucją pożyczkową. Nie widnieje ona w rejestrze pośredników KNF.

Zanim jeszcze skorzystasz z oferty którejś z firm pożyczkowych, polecam Ci rzetelnie sprawdzić, z jakim podmiotem masz do czynienia. Jeśli zgłaszasz się z wnioskiem o kredyt bankowy, sytuacja jest dość jasna: banki to duże podmioty, których działalność jest ściśle nadzorowana, a one same są na tyle duże, że niemal nie musimy obawiać się o ryzyko ich bankructwa. Niestety, w przypadku mało znanych instytucji pozabankowych nie jest tak różowo.

Co to jest Dart Finance pożyczki? Dart Finance pożyczki — czy udziela pożyczek?

W internecie możemy znaleźć informację, że Dart Finance pożyczki to instytucja pozabankowa, która udziela pożyczek krótkoterminowych (są to tzw. chwilówki online). A właściwie… udzielał, bo chociaż spółka wciąż formalnie istnieje, to jeśli spróbujesz dowiedzieć się o niej nieco więcej, zorientujesz się, że nie posiada ani strony internetowej, ani żadnej oferty pożyczek.

Na próżno szukać miejsca, w którym zostały przedstawione wiarygodne informacje odnośnie tego, jaka jest np. minimalna czy maksymalna kwota pożyczki. Oprócz kwoty pożyczki trudno znaleźć również dane, dotyczące oprocentowania, dokumentów, jakie trzeba przygotować, aby starać się o finansowanie (tego typu instytucje wymagają wprawdzie minimum formalności, ale warto by wiedzieć, jakie są wymogi Dart Finance) czy na jakie konto bankowe należy dokonać przelewu weryfikacyjnego.

Nic z tych rzeczy nie znajdziemy w powyższym podmiocie.

Dart Finance pożyczki wygląda podejrzanie… jeśli tylko bliżej się temu przyjrzysz

Rzecz jasna, ktoś mógłby powiedzieć, że posiadanie witryny internetowej nie jest obowiązkiem. Z drugiej jednak strony powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że strona główna firmy ma za zadanie informować o ofercie, a zatem spełnia rolę marketingową i jest standardem na rynku pożyczek pozabankowych.

Jej posiadanie nie jest obowiązkowe, ale w przypadku podmiotu, który udziela pożyczek przez internet, powinno już budzić wątpliwości i być sygnałem ostrzegawczym. Jak w takiej sytuacji wziąć pożyczkę oraz skontaktować się z biurem obsługi klienta?

Moim zdaniem brak oficjalnej, poprawnie działającej strony internetowej to pierwszy „red flag”, czyli sygnał ostrzegawczy, który powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim jeszcze spróbujemy przesłać skan dokumentu tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy itp.) czy dokonać przelewu weryfikacyjnego.

Owszem, gdy wpiszesz w wyszukiwarce takie frazy jak np.: Dart finance pożyczki czy Dart Finance sp z oo, znajdziesz w sieci garść informacji na temat tego podmiotu. Jeśli jednak dokładniej się z nimi zapoznasz, zorientujesz się, że nic z nich nie wynika. Oto przykładowe opisy, jakie znalazłem w sieci:

 • Dart Finance Pożyczki krótkoterminowe, to takie, które bierzemy na okres krótszy niż dwa lata,
 • Dart Finance pożyczki to jedna z najlepszych metod na dodatkowe środki w krótkim czasie,
 • Dart Finance Pożyczki proponuje cały proces wnioskowania oraz otrzymania pożyczki całkowicie przez internet, bez wychodzenia z domu.

Jak widać, są to wpisy o dość ogólnym charakterze. Niemniej jednak tak skąpe informacje powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.

Po kilku minutach researchu odnalazłem kolejną interesującą informację. Jak się okazuje, „Dart Finance to pozabankowy podmiot, który w przeszłości zajmował się świadczeniem korzystnych pożyczek bez zaświadczeń […]. Mimo iż obecnie podmiot ten nie udziela chwilówek, to jednak na przestrzeni lat klienci zaczęli kojarzyć nazwę tej firmy z korzystnymi ofertami. Z tego względu fraza Dart Finance pożyczki nadal cieszy się sporą popularnością […].”

Poza tym niektóre strony internetowe, na których można znaleźć informacje dotyczące opisywanej przeze mnie firmy… są, no cóż, niezbyt wiarygodne. Nie chcę tu szkalować żadnej z witryn, na której widnieją peany na cześć oferty prezentowanej przez Dart Finance. Niestety, wystarczy kilka minut researchu, by móc przekonać się, że:

 • na temat tego pożyczkodawcy nie piszą renomowane portale finansowe;
 • informacje, które udało mi się znaleźć, to w dużej części coś, co można określić krótko: mowa trawa. Jak sam zapewne zauważyłeś, są on na tyle ogólne, że można przypisać je właściwie do każdej firmy pożyczkowej. Aby zobaczyć różnicę, wystarczy przejrzeć dane odnośnie oferty dowolnego banku. Łatwo znajdziemy informacje np. o PKO BP oraz prezentowanych przez niego produktach. Niestety, w przypadku Dart Finance pożyczki nie możemy na to liczyć.

Podstawowe informacje o Dart Finance

Teraz zobaczmy, jak wygląda sytuacja od strony formalnej. Ponieważ wiemy już, że Dart Finance pożyczki to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, szukam dalej. Tym razem zajrzałem do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Korzystając, z rządowej wyszukiwarki dla spółek, która znajduje się pod adresem https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/ (Portal Rejestrów Sądowych) i po wpisaniu frazy Dart Finance w odpowiednim polu wyskoczyły mi następujące informacje:

 • nazwa: DART FINANCE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ,
 • numer KRS: 0000575884,
 • NIP: 5423247868,
 • REGON: 36249503000000,
 • forma prawna: SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ.
 • data wpisu do Rejestru Przedsiębiorców: 15.09.2015.

Ponieważ na jednym z portali odnalazłem wzmiankę, że Dart Finance ZAJMOWAŁ się udzielaniem pożyczek, szczególną uwagę zwróciłem na sekcję: Wykreślenie z KRS oraz Zawieszenie / wznowienie działalności. Cóż, jak się okazuje, działalność podmiotu nie została oficjalnie zawieszona:

dart finance dane firmy
dart finance dane firmy c.d
dart finance dane firmy c.d
dart finance - dane firmy
Źródło: https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o sekcję Postępowanie upadłościowe.

Jeśli chodzi o przedmiot działalności, w KRS możemy znaleźć następujące informacje:

dart finance działalnosc pkd
Źródło: https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/

Kod 64.19.Z (POZOSTAŁE POŚREDNICTWO PIENIĘŻNE) jest stosowany właśnie przez firmy pożyczkowe. Tak więc, przynajmniej formalnie, jest to podmiot zajmujący się finansowaniem.

Opinie klientów o pożyczce w Dart Finance

Wskazałem Ci już moje wątpliwości nt. tej firmy, ale decydujące wydaje się to, co zweryfikowałem w rejestrze KNF, czyli Komisji Nadzoru Finansowego. Oto co uzyskałem, gdy wpisałem:

dart finance a rejest knf
Źródło: https://rpkip.knf.gov.pl/index.html?type=RIP
 • NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej):
dart finance a knf

To tyle, jeśli chodzi o pożyczki rzekomo udzielane przez Dart Finance.

Jak oszuści biorą pożyczki?

Generalnie, przestępcy wybierają główne sposoby działania jak:

W celu wyłudzenia danych złodzieje mogą się również podszywać pod Ministerstwo Finansów czy PGE (Polska Grupa Energetyczna — spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się dostarczaniem energii). W tym drugim przypadku wysyłają oni SMS-y o zaległościach w rachunkach za energię. Ich opłacenie wymaga kliknięcia w link, na którym znajduje się program wykradający nasze dane. A stąd do kradzieży środków z konta bankowego już niedaleko.

Jak sprawdzić, czy ktoś ukradł moje dane?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy zostałeś ofiarą kradzieży danych, odpowiednie dane możesz uzyskać za pośrednictwem systemu BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Wprawdzie raport BIK nie pokaże, kto jest złodziejem, ale dzięki niemu łatwo możesz sprawdzić informacje o zaciągniętych na Twoje konto pożyczkach w bankach oraz instytucjach pozabankowych.

Ciekawym narzędziem w tej kwestii są także tzw. alerty BIK. Jako ich użytkownik będziesz otrzymywał powiadomienia drogą SMS i/lub e-mailową za każdym razem, gdy zostanie zarejestrowana próba otrzymania pożyczki lub kredytu na Twoje dane.

Ewentualne, zaciągnięte przez osobę trzecią na Twoje konto zadłużenie zweryfikujesz również w innych popularnych rejestrach dłużników:

 • BIG, czyli system Biura Informacji Gospodarczej,
 • Krajowy Rejestr Długów (KRD),
 • ERIF.

Czy da się odzyskać pieniądze przelane na konto oszusta?

Odzyskanie pieniędzy przelanych na konto oszusta, przynajmniej teoretycznie, jest możliwe. Można to zrobić poprzez złożenie w banku reklamacji. Szanse na sukces zwiększają się w szczególności wtedy, gdy przelew nie był przez Ciebie nieautoryzowany. Ponieważ możliwy jest kontakt telefoniczny lub internetowy, możesz zadziałać szybko i zdecydowanie, by zdusić problem w zarodku.

Padłeś ofiarą oszustwa albo nie jesteś pewny, czy podmiot, w którym chcesz pożyczyć pieniądze, jest legalny? Napisz do nas na adres: zgloszenia@czerwona-skarbonka.pl! Tego typu zgłoszenia odnajdziesz też na naszej Liście Ostrzeżeń.

Przeczytaj więcej:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie