Firmy oddłużeniowe – ile warta jest ich pomoc?

Jak działają profesjonalne firmy oddłużeniowe? Kiedy warto skorzystać z ich usług? Czy wzięcie kredytu oddłużeniowego to dobre rozwiązanie? Dowiedz się, ile kosztują usługi firmy oddłużeniowej i jakiej pomocy prawnej Ci udzielą!

firmy oddluzeniowe czy warto

Czym są firmy oddłużeniowe?

Odpowiedź na pytanie, czy są firmy oddłużeniowe, warto zacząć od wyjaśnienia pojęcia oddłużania.

Oddłużanie to wieloetapowy proces oferowany osobom prywatnym i przedsiębiorcom przez wspomniane podmioty czy kancelarie prawne. Celem takiego doradztwa jest pomoc (najczęściej bardzo ogólna) w pozbyciu się aktualnie posiadanych zobowiązań. Podejmowane przez dłużnika aktywności mają pomóc mu odzyskać finansową wiarygodność i wypłacalność oraz całkowicie wyjść z długów. Taka pomoc skierowana jest też do osób, które dotknęła pętla kredytowa.

Wbrew temu, co może się wydawać – wyjaśnienie, czym jest firma oddłużeniowa, nie jest proste. Wynika to z faktu, że wciąż jest to mało znany polskiemu prawu twór i ustawodawca nie uregulował jeszcze działalności takich podmiotów. Oznacza to, że obecnie założyć firmę oddłużeniową może praktycznie każdy.

Warto również podkreślić, że firmy oddłużeniowe nie oddłużają. Aby było to możliwe, taka firma powinna spłacić za dłużnika jego zobowiązania, co jest nierealne.

Jak działają firmy oddłużeniowe?

Rosnące zapotrzebowanie dłużników sprawia, że obecnie możemy przebierać w ofertach firm oddłużeniowych. Osoby zadłużone z usług firm oddłużeniowych decydują się skorzystać wtedy, gdy nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy dłużnik ma na koncie niespłacony kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, czy też nie spłaca chwilówek lub pożyczek ratalnych.

Oddłużanie to proces, którego początkiem jest rzetelna analiza sytuacji osoby zadłużonej. Następnie w imieniu dłużnika przeprowadzane są negocjacje z wierzycielem i ustalany jest plan spłaty zadłużenia. Firma oddłużeniowa może zasugerować również konsolidację zobowiązań lub pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Jak już wspomnieliśmy, firma oddłużeniowa wbrew temu, co sugeruje nazwa – nie oddłuża. Nie doprowadzi do tego, że uwolnimy się nagle od długów, ani do tego, że zapłata roszczeń przestanie być wymagana. Działalność firmy oddłużeniowej sprowadza się do roli pośrednika w negocjacjach z wierzycielami czy kontrahentami.

Ile kosztują usługi firmy oddłużeniowej?

To, ile kosztują usługi firmy oddłużeniowej, zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika, stopnia skomplikowania sprawy i tego, na jakim etapie jest windykacja roszczeń. Nie liczmy jednak na to, że będą to stosunkowo niewielkie pieniądze.

Istotne jest także to, jak rozlicza się z dłużnikiem firma oddłużeniowa. Część z nich za swoje usługi pobiera stałą, miesięczną opłatę. W innych przypadkach będzie to opłata jednorazowa. Niektóre podmioty pobierają opłatę dopiero wówczas, gdy uda im się doprowadzić do skutecznego oddłużenia. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak firma pobiera wynagrodzenie, to jest to dodatkowy koszt w domowym budżecie.

Zwróć również uwagę na to, że żadna firma oddłużeniowa nie zagwarantuje Ci „pozbycia się” zadłużenia. Na stronach większości firm oddłużeniowych nie znajdziemy żadnego cennika. Zazwyczaj wynagrodzenie zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Upraszczając: im więcej może zyskać dłużnik (gdy już od długów „się uwolni”), tym więcej za swoją pomoc policzy sobie firma oddłużeniowa.

Niekiedy lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z darmowej pomocy prawnej czy z usług fundacji pomagających wyjść z długów osobom, które znalazły w trudnej sytuacji finansowej.

Firmy oddłużeniowe w Polsce

Firmy oddłużeniowe w Polsce oferują zbliżone do siebie usługi. Zanim skorzystamy z ich oferty, przyjrzyjmy się temu, kto prowadzi daną firmę oddłużeniową. Pamiętajmy też, że z prawnego punktu widzenia reklama nie jest ofertą, dlatego do wszelkich chwytliwych, marketingowych obietnic należy podchodzić ostrożnie.

Poniżej prezentujemy listę kilku firm oddłużeniowych działających w Polsce wraz z krótkim opisem:

 • Conectum Finanse – obiecują prawną pomoc w oddłużaniu, pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej oraz pomoc w uzyskaniu kredytów i pożyczek na spłatę zobowiązań,
 • eMediator – na ich stronie możemy przeczytać hasło „tworzymy Twój finansowy spokój”. Oferta tego podmiotu dotyczy pomocy w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, w mediacji i restrukturyzacji zadłużenia oraz w odzyskaniu należności za zbyt wysokie ubezpieczenie kredytu,
 • POCO Pomorskie Centrum Oddłużeniowe – oferuje oddłużanie zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Wśród skierowanych do dłużników usług można znaleźć m.in. pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, pomoc w wyczyszczeniu BIK (tu przypominamy, że usunięcie negatywnych wpisów z BIK nie jest możliwe), napisanie skargi na czynności komornika, czy konsolidację kredytów i pożyczek.

Po czym poznać uczciwe firmy oddłużeniowe?

Firmy oddłużeniowe obiecują zmniejszenie wysokości rat, konsolidację zobowiązań, wyczyszczenie BIK czy wyjście z długów. Część z nich to uczciwie działające podmioty, oferujące dłużnikowi realną pomoc. Są jednak i takie, które zamiast umożliwić wyjście ze spirali zadłużenia, jedynie dołożą finansowych trosk.

Na polskim rynku z roku na rok przybywa firm, które reklamują się tym, że oferują skuteczne oddłużanie. W środkach masowego przekazu często pojawiają się hasła „odzyskaj finansową wolność”, „pozbądź się długu”, „skuteczne oddłużanie” czy „100% zadowolonych klientów”.

Co sprawdzić wybierając firmę oddłużeniową?

Zanim zdecydujemy się skorzystać z usług firmy oddłużeniowej, należy porównać oferty kilku różnych podmiotów. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy nie tylko firmy oddłużeniowe, lecz także kancelarie prawne, fundacje i kancelarie antywindykacyjne.

Wybierając firmę oddłużeniową należy zwrócić uwagę na:

 • Zakres oferowanej pomocy i to, co dokładnie ona obejmuje – firmy oddłużeniowe reklamują się wysoką skutecznością. Nie oznacza to jednak, że dzięki nim „pozbędziesz się” długu. Zanim skorzystasz z usług firmy oddłużeniowej, zapytaj o to, czy zobowiązuje się ona np. do pomocy w restrukturyzacji zadłużenia, mediacji z wierzycielem, czy też jedynie „dołoży wszelkich starań”, by pomóc Ci wyjść ze spirali zadłużenia.
 • Warunki zawieranej umowy – wiążące dla obu stron jest to, co znajduje się w tym dokumencie. Dlatego uważnie zapoznaj się z umową. Zobacz, do czego zobowiązuje się firma oddłużeniowa i zweryfikuj to, czy zakres świadczonych usług został rzetelnie opisany. Przyjrzyj się także temu, jakie są warunki wypowiedzenia umowy i czy nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
 • Wysokość wynagrodzenia firmy oddłużeniowej i to, za co, kiedy i ile będziesz musiał zapłacić. Unikaj firm, które żądają wniesienia opłaty jeszcze przed zapoznaniem się z Twoją sytuacją finansową. Tym, co powinno Cię interesować, jest także prowizja. W zależności od modelu działania firma oddłużeniowa może pobierać stałe wynagrodzenie, może być to opłata jednorazowa lub opłata od sukcesu. Tym samym za takie usługi możesz zapłacić zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy złotych.
 • Opis świadczonych usług. Chodzi tutaj o to, na jaką pomoc rzeczywiście możesz liczyć, czy świadczone przez firmę usługi zostały rzetelnie opisane, czy wiesz, ile godzin przeznaczy ona na Twoją sprawę, czy sporządzi za Ciebie wymagane pisma etc.
 • Możliwość kontroli działań podejmowanych przez firmę oddłużeniową. Jeśli płacisz za usługi firmy oddłużeniowej, powinieneś móc zweryfikować to, jakie działania ona podejmuje, by doprowadzić do Twojego oddłużenia.
 • Opinie klientów. Firmy, które na rynku działają długo, dobrze znają problemy dłużnika i mogą zaoferować konkretną pomoc w naszej sprawie, zwróćmy uwagę na fakt, jak firmę oceniają klienci, jak wygląda dostęp do pomocy prawnej, na ile mamy kontakt z firmą oddłużeniową. Dobrze jest także przejrzeć ostatnie wpisy publikowane przez KNF.

Firmy oddłużeniowe – czy warto skorzystać z ich usług?

To, czy warto skorzystać z usług firmy oddłużeniowej, zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika. Plusem skorzystania z ich usług jest fakt, że osoba zadłużona nie zostaje sama ze swoim problemem i może liczyć na (przynajmniej w założeniu) profesjonalną pomoc prawną.

Na korzyść firm oddłużeniowych przemawia także i to, że są one w stanie dobrać metodę wyjścia ze spirali zadłużenia do indywidualnej sytuacji dłużnika. W niektórych przypadkach wystarczające może okazać się samo ustalenie planu spłaty (i rzetelne trzymanie się go), w innych zaś konieczne mogą być negocjacje z komornikiem czy przesunięcie terminu spłaty.

Usługi oddłużeniowe mogą obejmować przygotowanie pisma do sądu (i inną pomoc na drodze prawnej) umorzenie odsetek, kontakt z firmą pożyczkową, pomoc osobom poszkodowanym przez firmy windykacyjne i wiele innych.

Profesjonalnie działająca firma oddłużeniowa powinna pomóc dłużnikowi w:

 • Analizie jego sytuacji finansowej, tj. ustaleniu, ile realnie wynosi zadłużenie i na jakich jest etapach wymagalności,
 • Opracowaniu dla klienta indywidualnego planu oddłużania,
 • Konsolidacji zobowiązań – tu może być konieczny kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy lub pożyczka dla osób zadłużonych,
 • Porównaniu dostępnych na rynku produktów oddłużeniowych tak, by wybrać ten najlepiej odpowiadający potrzebom dłużnika.

Niezależnie od zakresu działań oferowanych przez firmę oddłużeniową lepiej unikać korzystania z usług takich firm, które proponują jako jedyne rozwiązanie zaciągnięcie kolejnego kredytu lub pożyczki na spłatę zadłużenia. Jest to bowiem kolejny dług, który obciąży nasze konto. Ponadto, pożyczki bez BIK, KRD czy pożyczki dla osób z komornikiem na koncie to realnie coraz rzadziej spotykany produkt na rynku usług pozabankowych. Większość rzetelnych firm pożyczkowych weryfikuje bazy dłużników i wiarygodność finansową przyszłego klienta.

Gdzie po pomoc w pozbyciu się zadłużenia?

Jeśli jesteśmy osobami zadłużonymi, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fundacji, która za swoją pomoc nie pobierze wynagrodzenia. Uważajmy jednak na usługi firm oddłużeniowych, które reklamują się hasłem „darmowa pomoc prawna”. W większości przypadków bezpłatna będzie tylko analiza naszej sprawy (a i to nie zawsze), a za pozostałe usługi będziemy musieli normalnie zapłacić.

Po darmową pomoc prawną w pozbyciu się zadłużenia możesz zwrócić się do takich podmiotów jak:

 • Fundacja „Cognosco”,
 • Krajowe Centrum Pomocy Zadłużonym,
 • Fundacja Pomocy Dłużnikom „ANTYWINDYK”,
 • Fundacja Zaradni,
 • Rzecznik Praw Konsumenta.

Nie zawsze jednak konieczna jest pomoc specjalisty. Często z długów możemy wyjść również samodzielnie. Poniżej znajdziesz 3 skuteczne porady, które Ci w tym pomogą:

 1. Nie zadłużaj się bardziej. Nie bierz kolejnych kredytów i pożyczek na spłatę zadłużenia, jeśli nie jesteś ich w stanie uregulować na czas. Chociaż wydaje się to proste, to większość dłużników nie potrafi samodzielnie powstrzymać spirali zadłużenia. Jeśli chcesz pozbyć się długów, to przestań doprowadzać do powstania kolejnych.
 2. Nadpłacaj swoje zobowiązania. Jeśli tylko Cię na to stać, postaraj się nadpłacić istniejące długi. Poszukaj w domowym budżecie środków na ten cel. Możesz też poszukać dodatkowego zajęcia lub sprzedać nieużywane przedmioty. Są różne sposoby na to, jak zarobić dodatkowe pieniądze.
 3. Planuj wydatki i bądź w tym konsekwentny. Zaplanowanie krok po kroku domowego budżetu, pozwoli Ci zobaczyć, jaką jego część możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Jeśli masz już plan spłaty – trzymaj się go. Konsekwencja, terminowość i rzetelność, to najlepszy sposób na odzyskanie finansowej wolności.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.1/5 - (10 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • T
  T

  TK

  30.12.2022, 09:42

  Wyróżniający się komentarz

  Bardzo ciekawe informacje, dziekuje

 • M
  M

  MadMax

  14.02.2024, 11:35

  Wyróżniający się komentarz

  Odniesienie do cyt.: „…tu przypominamy, że usunięcie negatywnych wpisów z BIK nie jest możliwe…”.
  Nieprawda. Jak najbardziej jest możliwa ich modyfikacja, korekta, z całkowitym usunięciem włącznie ale po spełnieniu określonych przesłanek, o czym autor najwyraźniej zapomniał napisać… Wystarczy uważnie wczytać się w informacje podane na stronie BIK. Trzeba też mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie jak skorygować lub całkowicie usunąć takie wpisy…

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie