Jak działa wpłatomat?

wpłatomat

Urządzenia do wpłacania gotówki na konto bankowe stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. Opierają się one na kilku prostych zasadach, które warto znać, aby wpłacanie gotówki było jak najszybsze i jak najwygodniejsze. A zatem, jak działa wpłatomat?

Potrzebując pilnie gotówki do wypłacenia, instynktownie szukamy bankomatu i zazwyczaj nie musimy długo rozglądać się, aby znaleźć łatwe do namierzenia urządzenie – ich wygląd trudno w końcu pomylić z jakimkolwiek innym. Jeszcze niedawno jednak zupełnie przeciwne potrzeby były o wiele trudniejsze do zrealizowania. Chcąc wpłacić posiadaną gotówkę na swoje konto bankowe, pozbywając się z kieszeni zbędnych banknotów, trzeba było rozpocząć niekiedy bardzo czasochłonne poszukiwania.

Dlaczego? Urządzenia umożliwiające wpłacenie gotówki były o wiele rzadziej spotykane. Tak zwane wpłatomaty jednak z roku na rok systematycznie zyskują na popularności, pojawiając się nie tylko w galeriach handlowych, ale i innych elementach przestrzeni publicznej. Ich działanie jest równie proste i intuicyjne, co w przypadku bankomatów. To, jak działa wpłatomat, można wyjaśnić w bardzo prosty sposób!

Zasady korzystania z wpłatomatu

Wpłatomat to urządzenie stworzone z myślą o osobach, które w codziennym biegu i zamieszaniu potrzebują jak najszybciej, bez zbędnych przeszkód i rozpraszających komunikatów, wpłacić dowolną ilość gotówki na wskazany rachunek bankowy. Warto pamiętać o podstawowych zasadach, na których oparte jest korzystanie z tego typu urządzeń, aby nie niosło to ewentualnych problemów i było jak najprostsze.

 1. Sprawdź kondycję gotówki, którą chcesz wpłacić.
  Wyjmij banknoty, które chcesz wpłacić na konto w banku i upewnij się, czy nie brakuje żadnych do kwoty, jaką zaplanowałeś wpłacić. Sprawdź też, czy żaden z nich nie jest uszkodzony lub pozaginany. To wbrew pozorom bardzo istotny etap, ponieważ wpłatomaty przyjmują jedynie dobrej kondycji banknoty, odrzucając je nawet z powodu drobnych rozdarć lub wygięć. Upewnienie się co do kwoty też jest istotne – niektóre urządzenia jak np. Planet Cash proszą wpłacającego o podanie dokładnej, deklarowanej kwoty, a w przypadku niezgodności odrzucają transakcję. Szkoda tracić czasu – lepiej uniknąć punktów, które mogą powodować „kaprysy” wpłatomatu!
 2. Rozstrzygnij, jaką metodą chcesz dokonać połączenia się z kontem bankowym.
  Dzisiejsze, nowoczesne wpłatomaty umożliwiają już nie tylko uzyskanie dostępu do konta bankowego za pomocą karty płatniczej-debetowej, ale i smartfona połączonego z aplikacją mobilną naszego banku – i to nie tylko metodą tradycyjną, ale i popularnym „BLIK”-iem. Warto jednak upewnić się, czy to konkretne urządzenie umożliwia takie rozwiązanie, o czym dowiemy się na ekranie startowym wpłatomatu.
 3. Rozpocznij transakcję i przygotuj gotówkę.
  Po wybraniu oczekiwanej metody połączenia się z kontem bankowym, pozostaje już tylko wybrać transakcję, jaką chcemy wykonać (czyli wpłacenie gotówki na konto), a także to, na jakie konto mają dostać się środki. Dalej należy przygotować gotówkę do wpłacenia i zatwierdzić zamknięcie się komory do podawania pieniędzy.
 4. Sprawdź, czy wpłatomat otrzymał odpowiednią liczbę banknotów.
  Po zamknięciu się komory, wpłatomat dokonuje przeliczenia banknotów i przedstawia na ekranie informacje o statusie wpłaconej kwoty. Niekiedy dokonuje zwrotu np. uszkodzonych lub pomiętych banknotów, dlatego warto upewnić się, czy urządzenie nie przedstawia nam związanego z tym komunikatu na ekranie.
 5. Finalizacja transakcji.
  W przypadku braku komplikacji – wystarczy zatwierdzić wskazaną przez wpłatomat kwotę, jaka została nadana i poczekać na ostateczne zaindeksowanie transakcji. Po zakończeniu tej finalnej już procedury, urządzenie zwróci kartę (jeżeli za jej pomocą połączyliśmy się z kontem bankowym) i wydrukuje potwierdzenie transakcji, jeżeli zażyczyliśmy sobie tego. Gotowe!

Papierowe potwierdzenie drukowane jest przez wpłatomat tylko na życzenie klienta. Choć teoretycznie generowanie zbędnej makulatury mało komu jest potrzebne, to jednak niekiedy warto zachować potwierdzenie transakcji np. na wypadek chęci złożenia reklamacji do operatora wpłatomatu.

Bankomaty w Polsce infografika

Ile kosztuje wypłata środków z wpłatomatu?

Przyjęło się wśród polskich konsumentów przeświadczenie, że dokonanie transakcji wpłaty gotówki za pomocą wpłatomatu nie jest obarczone dodatkowymi opłatami. W praktyce jednak nie jest to regułą. Aby mieć zagwarantowaną bezpłatną wpłatę gotówki na konto przy użyciu wpłatomatu, należy korzystać z usług banku, który posiada własne urządzenia.

Niestety, korzystanie z wpłatomatu banku, w jakim klient posiada konto to luksus, na który wielu nie może sobie pozwolić. Albo takie urządzenie nie jest w pobliżu, gdzie aktualnie się znajdujemy, albo zwyczajnie bank nie oferuje takiego rozwiązania pod własnym szyldem. W obu przypadkach skazani jesteśmy na skorzystanie z usług innych dostawców, którzy z pewnością doliczą prowizję za chęć wpłacenia gotówki na konto.

Ile to może kosztować? To ściśle zależy od cennika u określonego dostawcy. Na przykład w przypadku wpłatomatów określonego banku, najwięcej, bo nawet kilkuzłotową prowizję, płacą osoby z konkurencyjnych banków. Jeśli z kolei mówimy o samodzielnych firmach, jak Euronet, prowizje naliczane są w procentowej wartości od danej kwoty będąc np. klientem mBanku. Im zatem więcej wpłacamy, tym więcej z naszego konta bankowego ubędzie na rzecz opłaty za wpłatę gotówki.

Warto przed skorzystaniem z wpłatomatu zapoznać się z polityką naliczania opłat i prowizji dla klientów określonych banków. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia, gdy sprawdzimy stan naszego konta. Warto również sprawdzić, które banki oferują darmowe korzystanie ze wszystkich bankomatów – znajdziecie je w naszym rankingu kont osobistych.

Wpłata gotówki telefonem

Jak wspominaliśmy już wyżej przy okazji przedstawiania zasad towarzyszących schematowi wpłacania gotówki, powszechnym rozwiązaniem alternatywnym dla wprowadzania karty płatniczej jest smartfon z połączeniem internetowym. Wystarczy jedynie skorzystać z aplikacji mobilnej znajdującej się na naszym telefonie, po czym wpłaty można dokonać na dwa niżej przedstawione sposoby.

 • Potwierdzenie transakcji w aplikacji banku.
 • Wypłata gotówki metodą BLIK.

Ten drugi sposób działa identycznie w swoim schemacie, co w przypadku dokonywania transakcji płatniczych. Wygenerować musimy zatem na ekranie telefonu krótki, łatwy do zapamiętania kod, który należy przepisać za pomocą klawiatury wpłatomatu i dokonać potwierdzenia. Wówczas, bez potrzeby używania żadnych dodatkowych przedmiotów, można wpłacić gotówkę prosto na nasz bankowy rachunek.

O czym pamiętać, korzystając z wpłatomatu?

Korzystając z wpłatomatu, warto zachować podstawowe środki bezpieczeństwa, jakie towarzyszą nam także przy odwrotnych transakcjach – czyli wypłacie gotówki za pomocą bankomatu.

 • Zachowaj środki bezpieczeństwa i upewnij się, czy w okolicy wpłatomatu nie ma podejrzanie zachowującej się osoby.
 • Gotówkę, którą zamierzasz wpłacić, najlepiej przechowuj w kopercie, aby uniknąć ryzyka zgubienia lub wymieszania się banknotów przed wprowadzaniem ich do komory.
 • Upewnij się, do jakiej sieci należy wpłatomat i czy nie nalicza on zbyt wygórowanych opłat za dokonanie transakcji wpłaty przez „zewnętrznych klientów”.
 • Jeżeli chcesz dokonać wpłaty przy użyciu innej metody niż tradycyjne wprowadzenie karty jak np. telefon lub BLIK, upewnij się na ekranie startowym, czy dany wpłatomat umożliwia skorzystanie z takiego rozwiązania.

Jak popularne są wpłatomaty w Polsce?

Na wstępnie wskazaliśmy, że wpłatomaty cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością. Na poparcie tego stwierdzenia warto rzucić garść statystyk, z których jasno można wywnioskować, że urządzenia te – zapewne dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu – stanowią coraz powszechniejszy krajobraz polskich miast.

Tylko w ciągu roku, między ostatnim kwartałem 2018 roku a końcówką 2019 roku, liczba wpłatomatów w Polsce wzrosła z nieco ponad 8 tysięcy do ponad 8,3 tysiąca. Dla kontrastu, jeszcze jesienią 2017 roku odnotowano ledwie 6,8 tysiąca urządzeń do wpłacania gotówki, co pokazuje dynamicznie nabierający rozpędu trend obecny na polskim rynku finansowym.

popularność wpłatomatów
źródło: dane Cashless za 2017, 2018 i 2019 rok
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x