Jak działa wpłatomat? Prosta instrukcja

Urządzenia do wpłacania gotówki na konto bankowe stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. Czasem stoją obok klasycznych bankomatów. Kiedy indziej stanowią z nim jedność. Koniec końców, wpłatomaty opierają się na kilku prostych zasadach, które warto poznać, aby wpłacanie gotówki było proste i przyjemne. A zatem, jak działa wpłatomat?

Czym jest wpłatomat?

O bankomacie słyszał już chyba każdy. Umożliwia on podejmowanie gotówki na mieście, bez potrzeby udawania się do fizycznej placówki banku. Czym w takim razie jest wpłatomat? To bardzo proste. Wpłatomat to urządzenie, które pozwala wpłacić gotówkę z Twojego portfela na wybrane konto osobiste lub firmowe.

Co więcej, wpłat mogą dokonywać również wskazane przez nas osoby. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą udostępnić możliwość wpłaty np. dziennego utargu swoim pracownikom. Krótko mówiąc, wpłatomat podobnie, jak bankomat, to takie automaty z napojami – ale w wydaniu finansowym.

Warto przy okazji pamiętać, że z zewnątrz wpłatomat bywa łudząco podobny do bankomatu. Właśnie dlatego zawsze należy upewnić się, że nie pomyliliśmy jednego urządzenia z drugim.

Redakcja Czerwonej Skarbonki radzi: Korzystaj z urządzenia, które jest zarówno jednym jak i drugim!


Polecamy: Ile można wypłacić z bankomatu?

Jak działa wpłatomat?

Być może Cię to zaskoczy, ale nie zawsze jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Samo urządzenie działa podobnie do bankomatu, z tą różnicą, że zamiast pobierać gotówkę, możesz do niego ją wpłacać. Następnie, dzięki podłączeniu do sieci, kwota jest księgowana na Twoim koncie bankowym jeszcze tego samego dnia lub przy najbliższej sesji Elixir. Co więcej, wpłatomaty są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem.

Jako że system samodzielnie rozpoznaje numer rachunku klienta, nie ma przypadków instalowania nakładek skimmujących, a dodatkowo, certyfikaty bezpieczeństwa PCI DSS, są cyklicznie odnawiane. Na przykład PlanetCash deklaruje, że robi to co roku. Wśród renomowanych producentów wpłatomatów wymienia się najczęściej Diebold, Nixdorf i NCR.

Możliwość wygodnej wpłaty gotówki często zależna jest jednak od właściciela wpłatomatu, z którego chcesz skorzystać. Jeżeli jesteś klientem banku, do którego jednocześnie należy wpłatomat — usługa ta nie powinna stanowić żadnego problemu. Trudności pojawiają się, gdy wykorzystasz do wpłaty maszynę obcej sieci.

Przykład: Jeżeli jesteś klientem Nest Banku, a wpłatomat należy do Santander Bank Polska, możliwość wpłaty gotówki może być utrudniona. W niektórych przypadkach takiej operacji w ogóle nie da się przeprowadzić.

Jak wpłacić pieniądze – krok po kroku:

Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami korzystania z tego urządzenia, zanim wpłacisz swoje pieniądze. Nie ma bowiem nic gorszego niż niepotrzebna strata czasu lub wyjaśnianie z bankiem zagubionej transakcji.

1. Sprawdź pieniądze przed wpłatą

  • Zdarza się, że porwane, pozaginane lub uszkodzone banknoty zostaną odrzucone przez maszynę.
  • Upewnij się również, że nie spiąłeś ich gumką, spinaczem lub czy pomiędzy nimi nie zakradł się jakiś inny kawałek papieru (bilet, paragon, wydruk).
  • Wpłatomat może też zatrzymywać banknoty, co do których będzie podejrzenie, że nie są autentyczne. Właśnie dlatego, zanim dokonasz wpłaty gotówki, wyjmij ją z portfela i upewnij się, że jest w dobrym stanie.

Przy okazji sprawdź, czy kwota, którą zamierzasz wpłacić na rachunek bankowy, zgadza się ze stanem faktycznym. Niektóre urządzenia jak np. Planet Cash, proszą wpłacającego o podanie dokładnej, deklarowanej kwoty. W przypadku niezgodności cała transakcja zostanie odrzucona. Jak pokazuje doświadczenie, przekroczenie limitu czasowego transakcji także kończy się jej anulowaniem. Warto być tego świadomym!

2. Przygotuj kartę płatniczą lub kod BLIK

Nowoczesny wpłatomat umożliwia dostęp do Twojego konta bankowego na różne sposoby. Oznacza to, że wcale nie musisz już mieć ze sobą karty debetowej lub płatniczej, by wpłacić pieniądze — wystarczy, że skorzystasz z aplikacji mobilnej banku w swoim telefonie. W przypadku BLIKa będziesz potrzebować także krótkiego kodu, który po wygenerowaniu w aplikacji, możesz wpisać z poziomu klawiatury wpłatomatu.

Zanim zdecydujesz się wpłacić pieniądze którymś z powyższych sposobów, warto upewnić się, że urządzenie, przed którym właśnie stoisz, je obsługuje. Informacje o tym znajdziesz np. na ekranie wpłatomatu.

3. Wybierz docelowe konto bankowe

Jeśli chcesz wpłacić pieniądze na własne konto, procedura jest tutaj bardzo prosta. Po włożeniu karty płatniczej i wpisaniu kodu PIN wpłatomat samodzielnie rozpozna konto. Co jednak gdy chcemy wysłać nasze pieniądze gdzieś indziej?

Na całe szczęście wpłatomaty posiadają funkcję przelewu na zdefiniowany rachunek. Dzięki temu rozwiązaniu wpłacona gotówka od razu trafi na wybrane przez nas depozyt. Usługa dostępna jest m.in. w maszynach Euronet, gdzie możesz dokonać wpłat na aż 7 kont z rzędu. Aby jednak z tego skorzystać, musisz zarejestrować się w systemie Euronet Online.

4. Włóż przygotowane pieniądze do wpłatomatu

Po wybraniu preferowanej metody połączenia się z kontem bankowym pozostaje już tylko wybrać transakcję na ekranie wpłatomatu, a także zatwierdzić zamknięcie się komory do podawania pieniędzy. Na wszelki wypadek uważaj na palce. Wpłatomaty Euronet potrafią gwałtownie zamykać drzwiczki komory na pieniądze!

5. Sprawdź, czy wszystko się zgadza

Status wpłaconej kwoty jest bardzo ważną informacją zwrotną. Nie pędź przez wyskakujące komunikaty i nie „przeklikuj” wszystkiego. Może się okazać, że jeden z banknotów nie przejdzie weryfikacji, przez co cała wpłata gotówki ostatecznie nie dojdzie do skutku. Pamiętaj, że jeśli wyliczona przez wpłatomat suma wpłaty się nie zgadza, zawsze możesz anulować transakcję. W takim wypadku wpłatomat najpewniej zwróci Twoje pieniądze oraz wyda wydruk nieudanej transakcji.

6. Finalizacja transakcji

Przy zakończeniu całego procesu, wystarczy potwierdzić wyliczoną przez wpłatomat kwotę i poczekać na zaindeksowanie transakcji. Po zakończeniu tej finalnej procedury, urządzenie zwróci Twoją kartę płatniczą (o ile to z niej korzystasz, by wpłacić gotówkę). Jeśli sobie tego zażyczysz, maszyna wydrukuje papierowe potwierdzenie wpłaty pieniędzy. Ze względu na digitalizację procesu, cała kwota powinna trafić na konto osobiste jeszcze w dniu dokonania wpłaty lub w trakcie najbliższej sesji rozrachunkowej.

Choć teoretycznie generowanie zbędnej makulatury jest mało komu potrzebne, to jednak niekiedy warto zachować potwierdzenie transakcji np. na wypadek chęci złożenia reklamacji do operatora wpłatomatu.

Czy można anulować transakcję?

Jak najbardziej. Zanim wpłacisz pieniądze do wpłatomatu, zawsze masz możliwość rezygnacji z transakcji. Co więcej, jeżeli zadeklarowana kwota, będzie różnić się od stanu faktycznego (włożysz do wpłatomatu więcej pieniędzy) to dostępna jest opcja korekty. Niektóre wpłatomaty, przy jakichkolwiek nieścisłościach w momencie dokonania wpłaty, od razu zwracają Twoją kartę płatniczą oraz pieniądze.

Pamiętaj także o tym, że przy większej liczbie wpłacanych banknotów maszyna może je oddawać w kilku transzach. Jeżeli potrzebujesz anulować transakcję, która już została przyjęta przez wpłatomat, to koniecznie pobierz potwierdzenie transakcji i zadzwoń na infolinię banku.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy do wpłatomatu?

Wśród polskich konsumentów przyjęło się sztuczne przekonanie, że dokonanie transakcji za pomocą wpłatomatu nie jest obarczone dodatkowymi opłatami. W praktyce jednak nie jest to regułą. Aby wpłacić pieniądze na swoje konto przy użyciu wpłatomatu bez dodatkowych kosztów, należy korzystać z usług banku, który posiada własne urządzenia. Mowa tutaj np. o Santander Bank Polska, Alior Banku czy Banku Millennium.

Niestety, zazwyczaj jest to mało wygodne. Rzadko kiedy akurat pod ręką znajdziemy wpłatomat naszego banku. Większość klientów, o ile nie lubuje się w maratonach, skazana jest na korzystanie z płatnych usług innych dostawców, takich jak np. Euronet.

Ile to może kosztować? To ściśle zależy od cennika u określonego dostawcy. W przypadku wpłatomatów określonego banku najwięcej, bo nawet kilkuzłotową prowizję, płacą osoby z konkurencyjnych banków. Jeśli z kolei mówimy o samodzielnych firmach, takich jak Euronet, prowizje naliczane są w procentowej wartości od danej kwoty. Im więcej zatem wpłacamy, tym więcej z naszego konta bankowego ubędzie na rzecz opłaty za wpłatę gotówki.

Przed skorzystaniem z wpłatomatu warto zapoznać się z polityką naliczania opłat i prowizji dla klientów określonych banków.

Tabela opłat

Bank:Standardowy koszt wpłaty:
Aion Bank0 zł
Alior BankKonto Internetowe:
0 zł — wpłatomaty w oddziałach banku
0,35%, min. 1 zł — wpłatomaty Planet Cash
0,60%, min. 1 zł — pozostałe wpłatomaty
Konto Jakże Osobiste:
0,20%, min. 1 zł — w oddziałach banku
0,35%, min. 1 zł — wpłatomaty Planet Cash
0,60%, min. 1 zł — pozostałe wpłatomaty
Bank Millennium0 zł
Bank Pekao SA0 zł – wpłatomaty własne
0,4% min. 2 zł – w krajowych bankomatach nienależących do banku przy użyciu PeoPay (w tym Blik)
Bank Pocztowy0,5%, min. 1 zł (wpłatomaty Euronet)
BNP Paribas0 zł – wpłatomaty własne
0,5%, min. 10 zł – wpłatomaty Euronet i Planet Cash (0 zł w promocji do 31.08.2022)
Citi Handlowy0 zł
Credit Agricole0 zł (wpłatomaty własne)
Getin Bank0,4%*
Getin Bank0 zł – wpłatomaty własne banku
0,8% od kwoty wpłaty, min. 1 zł – wpłatomaty poza placówką banku
ING Bank Śląski0 zł (wpłatomaty własne i Planet Cash)
mBank0 zł (mBank, Planet Cash, Cashline),
0,5%, min. 5 zł (Euronet)
Nest Bank0 zł (wpłatomaty Euronet)
PKO BP0 zł
Santander Bank Polska0 zł (wpłatomaty własne)
Bank Millennium0 zł
* Podane ceny dotyczą standardowego trybu. Podana stawka dotyczy klientów banków, które nie posiadają umowy z siecią Euronet. W przypadku pozostałych – obowiązują opłaty zgodnie z cennikami poszczególnych banków.

O czym warto pamiętać, korzystając z wpłatomatu?

Przede wszystkim warto zachować podstawowe środki bezpieczeństwa, jakie towarzyszą nam także przy odwrotnych transakcjach – czyli przy wypłacie gotówki za pomocą bankomatu.

  • Zachowaj środki bezpieczeństwa – upewnij się, czy w okolicy wpłatomatu nie ma podejrzanie zachowującej się osoby.
  • Gotówkę przechowuj w kopercie – chodzi o to, by uniknąć ryzyka zgubienia lub wymieszania się banknotów przed wprowadzaniem ich do komory.
  • Upewnij się, do jakiej sieci należy wpłatomat – sprawdź, czy nie nalicza on zbyt wygórowanych opłat za dokonanie transakcji wpłaty przez „zewnętrznych klientów”.
  • Sprawdź, czy dany wpłatomat obsługuje preferowaną metodę identyfikacji – poszukaj informacji na ekranie startowym, jakie metody obsługuje maszyna (np. telefon lub BLIK).

Wpłatomaty do monet NBP

Jak często zdarza Ci się, że wychodząc ze sklepu zostajesz z portfelem pełnym ciężkich monet? A czy zdarzyło Ci się je kiedykolwiek wymienić na banknot? No właśnie. Z tego tez powodu wpłatomaty do monet NBP stanowią tak wygodne rozwiązanie.

W ostatnim czasie znacząco poprawiła się ich funkcjonalność. Od teraz możemy na spokojnie przesyłać wpłacaną gotówkę na dowolny rachunek bankowy. Stało się to możliwe dzięki współpracy z systemem BLIK 2. Kwoty, jakie na ten moment można wymieniać, plasują się w przedziale od 11 groszy do 2 tys. zł. Cała transakcja jest bezpłatna.

Niestety, jak na razie opcja ta jest dostępna jedynie dla klientów: Pekao, Getin Noble Banku i Nest Banku. Automaty działają także we wszystkich oddziałach okręgowych banku centralnego.

Jak popularne są wpłatomaty w Polsce?

Na wstępnie stwierdziliśmy, że wpłatomat cieszy się w Polsce stale rosnącą popularnością. Na poparcie tego stwierdzenia warto rzucić garść statystyk, z których wnioskujemy, że urządzenia te – zapewne, dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu – stanowią coraz powszechniejszy krajobraz polskich miast.

Z danych wynika, że w połowie 2022 roku, instytucje z Polski zarządzały siecią niemal 10 tys. wpłatomatów. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku jest to wzrost o niemal 600 automatów. Nasuwa się więc jeden wniosek, że wpłatomatów w naszym kraju wciąż przybywa.

Największą liczbą cieszy się obecnie sieć Euronet. Liczba maszyn w tym przypadku to solidnie ponad 3 tys. urządzeń. Na drugim miejscu znajduje się sieć Planet Cash z przekroczonymi dwoma tysiącami maszyn. A trzecie miejsce należy do PKO BP z wynikiem około 1300 automatów. 1

Przy okazji warto odnotować przypadek Credit Agricole, który na przestrzeni zaledwie jednego kwartału zlikwidował całą swoją sieć wpłatomatów (blisko 300). Pokazuje to, że choć ogólna liczba wpłatomatów w naszym kraju systematycznie rośnie, to jednak nie każdej instytucji opłaca się je utrzymywać.

Wykres popularności wpłatomatów w Polsce 2022

Polecamy: Co zrobić, kiedy bankomat zjadł kartę?

Źródła:

1. https://www.cashless.pl/12228-liczba-wplatomatow-2-kw-2022-r

2. https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/zamiana_monet/index.html

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie