Wkładasz kartę do bankomatu, wystukujesz PIN, wybierasz kwotę i… nic się nie dzieje. Trudno w takiej sytuacji nie stracić rezonu, gdy spieszysz się do pracy lub na spotkanie, a maszyna nie chce oddać Ci karty. Co zrobić, kiedy bankomat zatrzyma kartę i dlaczego tak się dzieje?
Jednym z najmniej przyjemnych zdarzeń w korzystaniu z bankowości jest moment, w którym po zrealizowanej transakcji bankomat nie oddał karty. W takiej sytuacji nie warto panikować, tylko przyjrzeć się temu, jak odzyskać pożarty przez urządzenie plastik.
Kiedy bankomat zatrzymuje kartę?
Istnieje kilka przyczyn, w wyniku których bankomat połknie kartę. Niektóre z nich mogą być wynikiem Twojej nieuwagi, a pozostałe – kłopotów z maszyną. Co więcej, część z nich może być efektem bankowych procedur, z których często nie zdajemy sobie sprawy.
- Kilkukrotne podanie nieprawidłowego kodu PIN.
- Wcześniejsze zastrzeżenie karty.
- Przekroczony termin ważności karty.
- Fizyczne uszkodzenie karty lub błąd odczytu danych.
- Zbyt długie nieodbieranie karty z czytnika.
- Awaria bankomatu.
Bankomat zatrzymał kartę – co dalej robić?
- Odczekaj kilka minut i upewnij się, bo być może maszyna uruchomi się ponownie.
- Zgłoś awarię maszyny. Na każdym bankomacie znajduje się naklejka z numerem telefonu, pod który można zadzwonić. Z kolei, gdy taka awaria miała miejsce w placówce banku, to za zgłoszenie problemu odpowiedzialny jest oddział.
- Gdy kartę zatrzymano w bankomacie innego banku, np. operatora zewnętrznego (Euronet, Planet Cash), podobnie zgłoś awarię do działu obsługi klienta.
- Zadzwoń na infolinię swojego banku i zastrzeż kartę. Poinformuj go przy okazji o zaistniałej sytuacji. Nie ma tutaj dużego znaczenia, czy była to maszyna Twojego banku, czy innego, bo naprawą tego typu urządzeń zajmują się firmy zewnętrzne.
Jeśli posiadasz więcej niż jedną kartę płatniczą, dobrym rozwiązaniem jest zapamiętanie ogólnego numeru: 828 828 828, uruchomionego przez Związek Banków Polskich. Jest to tzw. System Zastrzegania Kart, który działa 24h i 7 dni w tygodniu. W stresującej sytuacji nie będziesz musiał się martwić o to, pod jaki numer infolinii banku masz zadzwonić, by zgłosić napotkany problem.
Jak odzyskać kartę z bankomatu?
Jeszcze do niedawna, w określonych sytuacjach istniała szansa odzyskania wciągniętej przez bankomat karty, bez konieczności wnioskowania o nową. Zazwyczaj taka karta w ciągu jednego dnia odsyłana była na adres domowy lub można było odebrać ją w wybranej placówce.
Obecnie, regułą w bankach jest niszczenie takich kart – nawet jeśli utknęła ona w maszynie nie z Twojej winy. M.in. w trakcie zawieszenia się systemu bankomatu bądź jego wyłączenia, wszystkie plastiki są niszczone w trakcie naprawy po to, aby później nie dostały się w ręce osób trzecich.
Co jeśli bankomat wciągnął kartę za granicą?
Jeśli podobna sytuacja wydarzy się na wakacjach za granicą, postępuj podobnie, jakbyś zachował się na miejscu w kraju.
Najważniejsze jest blokowanie karty zatrzymanej przez bankomat. W tym celu skontaktuj się ze swoim bankiem, najlepiej dzwoniąc pod numer: +48 828 828 828. Karta po wyciągnięciu z urządzenia zostanie wysłana do Polski – a dokładniej mówiąc do banku, który jest jej wystawcą. Może też zostać zniszczona. Zastrzeż więc zatrzymaną kartę, jak najszybciej i złóż wniosek o wyrobienie nowej.
-> Warto wiedzieć: kiedy działa BLIK za granicą?
Bankomat nie wydał pieniędzy, a pobrał je z konta
Jeśli bankomat połknął Twoją kartę, od razu sprawdź stan swojego konta bankowego. Nierzadko się zdarza, że pomimo niewydania gotówki, taka transakcja zostaje zaksięgowana i środki znikają z rachunku.
Gdy tak się stało, koniecznie to zgłoś do swojego banku, np. w formie reklamacji. Po wyjaśnieniu sprawy pieniądze powinny wrócić na Twoje konto osobiste. Na zwrot środków będziesz musiał poczekać do kilku dni.
->Zobacz: Jak skutecznie napisać reklamację.
Bankomat zjadł kartę i co dalej?
Banki rekomendują każdorazowe zastrzeganie karty, gdy utknie ona w maszynie Twojego banku czy innej instytucji finansowej. Jest to najrozsądniejsze posunięcie. Kartę możesz zastrzec zarówno na infolinii, w oddziale albo, jak wolisz, poprzez bankowość elektroniczną.
Np. ING Bank Śląski po zgłoszeniu zastrzeżenia karty, wymaga zamówienia nowej karty. Za jej wydanie bank nie pobiera żadnych opłat. Plastik możesz zamówić w systemie bankowości internetowej, przez infolinię lub w dowolnym oddziale. Natomiast Bank Millennium po zastrzeżeniu, nieodpłatnie wysyła nową kartę w ciągu najbliższych 14 dni.
Zostawiłem kartę w bankomacie
Być może zdarzyło Ci się także, że w pośpiechu zostawiłeś wysuniętą kartę w bankomacie. Jak zareagować w takiej sytuacji?
- Po pierwsze, zastrzeż kartę, by osoba, którą ją znajdzie nie miała możliwości wypłacenia za jej pomocą środków bez podania kodu PIN. Pamiętaj, że przy płatnościach zbliżeniowych do 100 zł, nie musimy wpisywać PINu. Dlatego niepożądany znalazca Twojej karty bez problemu będzie mógł dokonać nią kilku transakcji na mniejsze sumy.
- Po drugie, złóż wniosek o wydanie nowej karty. Sprawdź też, czy przypadkiem nie ubyło Ci pieniędzy z konta.
W zależności od banku, wydanie nowej karty może zająć od kilku dni do nawet dwóch tygodni.
Płatności mobilne jako zastępstwo za kartę płatniczą
Ostatecznie, gdy maszyna zatrzyma Twoją kartę, a wyrobienie nowej zajmie minimum kilka dni, nadal możesz korzystać ze swoich pieniędzy. Oczywiście w zanadrzu możesz posiadać drugie konto bankowe czy kartę kredytową, dzięki którym bez problemu zapłacisz za zakupy w sklepie.
Jednak rozwiązaniem w takich przewrotnych sytuacjach są też płatności mobilne. Jeśli dotychczas nie byłeś ich miłośnikiem, to warto się z nimi przeprosić, bo do wyboru masz sporo możliwości:
- Google Pay,
- Apple Pay,
- BLIK – zobacz np. jak łatwo wypłacić pieniądze BLIKiem.
Powyższe trzy rozwiązania to bezpieczne i wygodne alternatywy, którymi możesz płacić w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Co więcej, nie ma najmniejszego problemu, by z ich pomocą wypłacać gotówkę z bankomatu. Pamiętaj tylko, że Google Pay i Apple Pay wymagają aktywnej karty kredytowej lub płatniczej. W przypadku BLIKa posiadanie karty nie jest w ogóle wymagane.