Gdy nikt nie chce dać ci pożyczki – co wtedy robić?

Co zrobić, gdy nigdzie nie mogę dostać pożyczki? Taki stan rzeczy powinien budzić Twój niepokój, bo świadczy o niezbyt dobrej zdolności kredytowej. Zobacz, jakie działania możesz podjąć w takiej sytuacji i gdzie szukać dodatkowej gotówki, która zasili Twój budżet.

nikt nie chce dac pozyczki co robić?

Kluczowe informacje:

  • Odmowa przyznania pożyczki może wynikać z różnych przyczyn: masz niską zdolność kredytową lub całkowity jej brak, Twoje dochody dla instytucji są nieregularne lub ich pochodzenie jest niepewne albo Twoja historia kredytowa w BIK zawiera wiele wpisów o negatywnym znaczeniu czy co gorsza świadczy o tym, że długi w ogóle nie są spłacane;
  • Gdy nikt nie chce udzielić Ci pożyczki na początku spróbuj zawnioskować o niższą kwotę oraz spłacić kredyty, pożyczki, limity na koncie, które już masz lub połączyć je w jedną ratę za pomocą kredytu konsolidacyjnego;
  • Innym rozwiązaniem może być zwiększenie swojej zdolności kredytowej, np. poprzez znalezienie dodatkowego źródła dochodu;
  • Opcjonalnie możesz złożyć wniosek o pożyczkę z osobą, która wykazuje większe dochody od Twoich lub ostatecznie zdecydować się na pomoc firm pożyczkowych, oferujących pożyczki bez zdolności kredytowej. Są one droższe od standardowych chwilówek, ale za to udzielają finansowania osobom z nienajlepszą historią kredytową.

Dlaczego nikt nie chce mi udzielić pożyczki?

Gdy nikt nie chce dać Ci pożyczki, to dobitnie świadczy to o tym, że masz bardzo słabą zdolność kredytową. To właśnie na jej podstawie banki i instytucje pożyczkowe decydują, czy pożyczenie danej osobie pieniędzy obarczone jest ryzykiem potencjalnych problemów ze spłatą.

Konkretne powody takiej sytuacji bywają różnicowane. Firmy pozabankowe, prześwietlając swoich potencjalnych klientów, zwracają uwagę na rozmaite kwestie. Źródło problemu może więc tkwić w innym miejscu, niż może Ci się wydawać.

Brak zdolności kredytowej

Upraszczając, zdolność kredytowa to stosunek dochodów do ciążących na Tobie zobowiązań. Jeśli zarabiasz zbyt mało, a jednocześnie masz za dużo długów, musisz liczyć się z tym, że może czekać Cię odmowa pożyczki.

Pamiętaj, że wielu pożyczkodawców podchodzi do kwestii zdolności kredytowej bardzo liberalnie. I jeśli mimo to nadal otrzymujesz odmowy, Twoja sytuacja musi być naprawdę trudna. W takiej sytuacji rozważ w pierwszej kolejności poprawę obu stron równania:

  • dochodów: powinny być możliwie jak najwyższe;
  • zobowiązań: powinno być ich jak najmniej.
cytat-Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki

Im wyższe dochody i mniejsze zobowiązania, tym większe masz szanse na dodatkowe pieniądze. Z kolei gdy te proporcje są zachwiane, będziesz miał większy problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej.

Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki
Dlaczego bank odmawia kredytu? 5 powodów i 5 rozwiązań Zobacz

Negatywne wpisy w historii kredytowej

Wzięcie kredytu czy pożyczki wiąże się ze sprawdzeniem Twoich poprzednich zobowiązań i ich spłat. Jeśli zdarzało Ci się zalegać z regulowaniem rat, mieć opóźnienia, procesy windykacyjne czy komorników, szanse na otrzymanie zobowiązania gwałtownie maleją. Im więcej regularnie powtarzających się problemów, tym gorzej.

Oczywiście nie chodzi tu o pojedyncze, kilkudniowe spóźnienia, które miały miejsce wiele lat temu. Takie sporadyczne wpadki zwykle umożliwiają otrzymanie pożyczki pozabankowej, zwłaszcza jeśli po nich nastąpiły też inne spłaty, które zostały uregulowane zgodnie z umową.

Nieregularne dochody lub ich brak

Z punktu widzenia firmy pożyczkowej wzorowy pożyczkobiorca ma stałą umowę i regularne dochody. Daje to względne bezpieczeństwo i pewność, że w najbliższym czasie będziesz w stanie spłacać raty w terminie.

Jeśli jednak masz nieregularne dochody lub nie wykazujesz ich w ogóle, szanse na zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania są niewielkie. Żadna, wiarygodnie działająca instytucja nie przyzna Ci środków, nie mając 100 proc. pewności, że odzyska je z powrotem.

Niespłacone zadłużenia

Pożyczkodawcy patrzą nieufnie na osoby aktualnie zadłużone i widniejące w bazach dłużników. Skoro masz bieżący problem z terminowym regulowaniem innego zobowiązania, to jaką mają pewność, że oddasz im pieniądze w terminie? Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z odmowami jest w pierwszej kolejności spłata zaległych zobowiązań.

Oczywiście na rynku odnajdziesz tzw. pożyczki dla zadłużonych. Jednak przy akceptacji wniosku, nie może być mowy o nie wiadomo, jak wysokim zadłużeniu. Dużo też zależy od polityki danej firmy. Analizują one klientów pod kątem własnych, wewnętrznych parametrów. Nie wiemy więc, na co przymykają oko, a co jest dla nich niedopuszczalne. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnej sytuacji wnioskującego.

Wszędzie odmowa pożyczki: co robić?

Gdy nikt nie chce dać Ci pożyczki, to pierwszym krokiem powinno być zdiagnozowanie źródła problemu. Zastanów się, z czego wynika taki stan rzeczy. Następnie rozważ różne scenariusze poprawy sytuacji. Zakładają one rozmaite sposoby na zdobycie dodatkowych pieniędzy.

PRO TIP

Upewnij się, że wypełniając formularz o pożyczkę w pole „wynagrodzenie” (lub podobne) wpisujesz WSZYSTKIE swoje źródła dochodów. Mogą to być zasiłki, świadczenia, dodatkowe dochody z umowy o dzieło itd. Czasem wystarczy, że wpiszemy wszystkie nasze środki jakimi rozpodządzamy, aby uzyskać pożyczkę!

Pomoc od przyjaciół i rodziny

Często najłatwiejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z firm pożyczkowych i poproszenie o pomoc bliskich. Mogą to być rodzice, rodzeństwo, inni krewni czy przyjaciele. Zaletą takiej pożyczki jest oczywiście jej nieformalny charakter oraz znaczna swoboda. W tym przypadku możesz liczyć na łagodne podejście, wygodny termin spłaty i brak kosztów dodatkowych.

Z drugiej strony tego typu rozwiązanie to także pewne ograniczenia. Bliscy poznają Twoją trudną sytuację finansową. Sami mogą mieć ograniczoną zdolność pomocy, a w przypadku problemów ze spłatą zrazisz do siebie osoby, na których Ci zależy.

Nieoprocentowana pożyczka bez odsetek od znajomego, rodziców, wspólnika Zobacz

Konsolidacja pożyczek

Kredyty konsolidacyjne są pomocne, gdy nikt inny nie chce udzielić Ci finansowania w tradycyjnej formie. To rozwiązanie jest szczególnie opłacalne w dwóch przypadkach:

  • pilnej spłaty zobowiązań, których termin wkrótce mija (chroniąc np. przed karnymi odsetkami);
  • spłaty wielu ciążących na Tobie zobowiązań, nad którymi trudno Ci zapanować.
cytat-Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki

Konsolidacja kredytów dostępna jest zarówno w tradycyjnych bankach, jak i na rynku pozabankowym. Otrzymane w jej ramach środki możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących zobowiązań. Dzięki nim zostaniesz tylko z jedną ratą, którą regulujesz na odpowiadających Ci warunkach.

Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki

Pożyczki dla zadłużonych

Niektóre firmy pożyczkowe oferują zobowiązania nawet osobom zadłużonym i będącym w skrajnie złej sytuacji finansowej. Podchodzą one bardzo łagodnie do kwestii zdolności i historii kredytowej.

Problemem tego finansowania jest to, że może prowadzić do narastającej spirali zadłużenia. Kolejne zobowiązania, tym bardziej dla skrajnie zadłużonych generują wysokie koszty, które w połączeniu z innymi długami utrudniają wyjście na prostą. Z tego względu przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z jej warunkami, szczególnie tymi napisanymi drobnym drukiem.

Sprawdź oferty pożyczek dla zadłużonych. Przed złożeniem wniosku polecamy skorzystać z funkcji: Dodaj do porównania i zestawić ze sobą poszczególne propozycje w celu porównania kosztów i warunków kredytowania.

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Opinie:
4,0/5
Okres spłaty
61 - 90 dni
Kwota
100 - 10 000 zł
Przyznawalność
87 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

977 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
4 - 50 miesięcy
Kwota
1 000 - 30 000 zł
Przyznawalność
86 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

822 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
10 - 84 miesięcy
Kwota
1 000 - 100 000 zł
Przyznawalność
89 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

1272 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 120 miesięcy
Kwota
1 000 - 150 000 zł
Przyznawalność
78 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

874 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe udzielane są przez prywatnych inwestorów. Wiele ogłoszeń tego typu można znaleźć na specjalnych ku temu platformach społecznościowych. Zwykle proponowane są bez sprawdzania historii i zdolności potencjalnego zainteresowanego, bo i osoby prywatne nie mają statusu instytucji finansowej, która by to była upoważniona do weryfikowania tego typu informacji.

Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że działa ono w znacznej mierze nieformalnie. Często nie wiesz nawet dokładnie, od kogo pożyczasz pieniądze. Co więcej, środki są przyznawane na wysoki procent, a kary za przekroczenie terminu bywają bardzo dotkliwe. Z drugiej strony pozwalają na spory wybór ofert i cechują się wysoką przyznawalnością.

Kredyt z poręczycielem i/lub zastawem

Poręczyciel jest gotowy spłacać zaciągniętą przez Ciebie pożyczkę, jeśli Ty będziesz mieć z tym problem. Część instytucji finansowych pozwala na skorzystanie z takiej opcji. Oczywiście warto w tym przypadku wybrać osobę, który w przeciwieństwie do Ciebie znajduje się w lepszej sytuacji finansowej.

Zastaw nieruchomości czy rzeczowy ma na celu zabezpieczenie wierzytelności. Polega na tym, że firma pożyczkowa udziela Ci finansowania, a w przypadku problemów ze spłatą dany obiekt może zostać przejęty. To forma dość ryzykowna, jeśli nie masz pewności, czy uda Ci się uregulować zaciągnięte zobowiązanie na czas.

Poprawa historii i zdolności kredytowej

Bezpieczną, sprawdzoną i polecaną metodą jest poprawa historii oraz zdolności kredytowej. To działanie długofalowe, w związku z czym nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Praca nad tym aspektem przebiega wielotorowo, a wśród przydatnych rozwiązań wymienię kilka z nich:

  • zmniejszenie regularnych kosztów;
  • uregulowanie zobowiązań;
  • zwiększenie dochodów;
  • znalezienie stabilnego zatrudnienia;
  • wybranie długiego okresu kredytowania (niższe raty łatwiejsze do spłaty).
gdy nikt nie chce dać pożyczki: co robić?

Kto daje pożyczki zadłużonym?

Pożyczki dla zadłużonych znajdziesz w kilku instytucjach pozabankowych. Tradycyjne banki ich nie oferują, ze względu na surowe podejście do weryfikacji sytuacji finansowej klientów. Do Twojej dyspozycji są takie oferty, jak np.:

  • Cashtero: od 100 zł do 10 tys. zł na 61-90 dni;
  • Super Grosz: od 1000 zł do 30 tys. zł na 4-50 miesięcy;
  • Broker Kredytowy Comperia: od 1000 zł do 100 tys. zł na 10-84 miesięcy;
  • Smartney: od 1000 zł do 150 tys. zł na 6-120 miesięcy.
Kto udzieli pożyczki zadłużonym? Poradnik+ranking Zobacz

Na co uważać, gdy nikt nie chce dać Ci pożyczki?

Gdy czeka Cię wszędzie odmowa pożyczki, rośnie poczucie bezsilności, a wraz z nim desperacja. W tak trudnych sytuacjach człowiek jest podatny na manipulację oraz błędy wynikające z nieuwagi. Niestety nie brak nieuczciwych osób, które starają się to wykorzystać i na tym zarobić.

Gdy nikt nie chce dać Ci pożyczki, uważaj na zobowiązania prywatne z nieznanych źródeł, reklamowane jako: pieniądze dla każdego lub podobnie. Pamiętaj, że nie ma ofert przygotowanych dosłownie dla wszystkich. Tego typu ogłoszenia wystawiają zazwyczaj oszuści naciągający osoby będące w trudnej sytuacji finansowej. Na szczęście takie niebezpieczeństwo możesz wykryć zawczasu, zwracając uwagę na takie symptomy, jak np.:

  • brak szczegółowych informacji o pożyczkodawcy;
  • niska wiarygodność pożyczkodawcy;
  • negatywne opinie o pożyczkodawcy w internecie;
  • konieczność wpłaty pieniędzy przed podpisaniem umowy (np. koszty manipulacyjne);
  • bardzo długa umowa zawierająca wiele niezrozumiałych „kruczków”;
  • brak chęci zawarcia umowy pisemnej i opieranie się na umowie ustnej.

Więcej na temat podejrzanych pożyczek prywatnych i potencjalnego ryzyka z nimi związanego przeczytasz w naszym poradniku.

Dodatkowe pytania

Dlaczego nie można otrzymać pożyczki, mając złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa stanowi potencjalne ryzyko dla pożyczkobiorcy. Z jego perspektywy stwarza to zagrożenie, że klient ponownie będzie miał problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonym terminie.

Gdzie dostanę pożyczkę bez odmowy?

Największą przyznawalność mają instytucje pozabankowe oferujące pożyczki dla osób zadłużonych. Należą do nich np.: Bocian Pożyczki, Profi Credit, Super Grosz.

Od kogo najłatwiej uzyskać pożyczkę osobistą?

Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem na otrzymanie pożyczki osobistej jest poproszenie o nią osób bliskich, np.: rodziców, rodzeństwa, przyjaciół czy znajomych. Ogranicza to ryzyko dodatkowych kosztów i innych problemów z tego wynikających.

Czy odmowa kredytu jest widoczna w BIK?

Tak, odmowa kredytu jest widoczna w BIK. Co jednak istotne, sam fakt takiej informacji nie musi wpłynąć na zdolność kredytową danej osoby w przyszłości.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()