Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli US

Bez znaczenia pozostaje, czy posiadamy konto osobiste, czy też konto firmowe. Banki mają obowiązek kontrolowania płatności każdego klienta. Jest to uregulowane prawnie i ma zabezpieczać przed nielegalnymi transakcjami. Warto jednak wiedzieć, ile możemy wpłacić do banku, aby kwota nie była zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Inną wiedzą, której warto zaczerpnąć, jest ta dotycząca samej kontroli konta, kiedy przekroczymy „niewidzialny” dla US limit.

Zdarza się tak, że oczekujemy przypływu większej gotówki albo sami musimy ją przekazać. Może ona pochodzić z różnych źródeł. Cieszymy się, że w ten sposób podreperujemy nasz budżet albo pozbędziemy się kredytu, ale musimy się też liczyć z faktem, że powyżej pewnej kwoty, będziemy zobligowani do uiszczenia stosownej opłaty w Urzędzie Skarbowym.

W poniższym tekście prezentujemy całą niezbędną wiedzę na temat tego, ile można wpłacić na konto, aby uniknąć podatku oraz kontroli, a także tego, co się dzieje, kiedy na konto przelejemy więcej. Wszystko to jest obwarowane restrykcjami prawnymi, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nikt nas nie kontroluje nielegalnie, a i my sami zyskujemy świadomość, kiedy nie musimy ponosić dodatkowych kosztów.

Kiedy bank zgłasza wpłaty do Urzędu Skarbowego?

W momencie dokonania transakcji opiewającej na kwotę powyżej 15 tys. euro, przed przesłaniem jej dalej, bank musi ją zweryfikować. Jeśli okaże się, że przelew pochodzi z legalnego źródła, tj. dowolnej pożyczki czy kredytu, umowy kupna-sprzedaży itd., wtedy instytucja finansowa „puszcza” pieniądze dalej.

Obowiązek rejestrowania każdej transakcji od kwoty 15 tys. euro wzwyż (dotyczy to również równowartości tej sumy w innych walutach) jest uregulowany przez Ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu1. Bank zwróci uwagę nie tylko na duży przelew jednorazowy, ale też na serię kilku mniejszych, których łączna kwota przekroczy powyższy limit. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że każda instytucja finansowa może ustalić własny, wewnętrzny limit dla większych przelewów czy wpłat. W niektórych z nich można spotkać się z obniżeniem wartości nawet do 5 tys. euro.

Kiedy już wpłacimy kwotę powyżej limitu, bank podejmuje kolejne kroki. Najpierw informuje o podejrzanej transakcji Generalnego Inspektora Instutucji Finansowych, który decyduje, czy sytuacja powinna być przekazana dalej. Jeśli tak, następnie o przelewie dowiaduje się Urząd Skarbowy, a w skrajnych przypadkach nawet prokuratura. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo łamania przepisów, transakcja zostaje zatrzymana, a bank może zablokować konto. Wiele zależy w tym przypadku od wysokości wpłacanej kwoty oraz tytułu przelewu. Natomiast jeśli nadawca przelewa dużą sumę, jednak nic nie wskazuje na popełnienie przestępstwa, pieniądze są przekazywane dalej, do odbiorcy.

Sprawdź aktualne promocje bankowe i skorzystaj z bonusów oferowanych przez banki. Zacznij zarabiać na bankach!

Przelew na rachunek własny – ile mogę wpłacić?

Zdarzają się sytuacje, kiedy przelewamy środki pomiędzy własnymi rachunkami. Co w przypadku, kiedy musimy przetransferować większą kwotę pieniędzy? Dokładnie to samo, kiedy wysyłamy dużą sumę do innej osoby. Każdy przelew jest obwarowany wspomnianym limitem 15 tys. euro. Bez względu na odbiorcę.

Każda rozbieżność między naszymi dochodami a wydatkami może zostać zweryfikowana przez bank. Dlatego też, gdy np. otrzymamy dodatkowe pieniądze od najbliższych w formie pożyczki dla rodziny, mamy obowiązek zgłosić to do Urzędu Skarbowego. Będzie się to wiązało z zapłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych2.

[latest_post cat=”22116″]

Kiedy trzeba zapłacić podatek od przelewu?

Warto na początku zaznaczyć, że jeśli dużo zarabiamy, Urząd Skarbowy nie ma prawa zatrzymać przelewu. Ważne jest jednak, aby posiadać dokumenty potwierdzające legalność przelewu. Sprawa zaczyna się jednak komplikować, kiedy otrzymujemy daniny czy darowizny pieniężne lub prezenty i nie zgłosimy ich wcześniej do US. Wysokie darowizny zazwyczaj równają się obowiązkowi zapłacenie od nich podatku.

Regulowane jest to Ustawą o podatku od spadków i darowizn3, a konkretnie art. 9.1 i 14.3. Zgodnie z obowiązującymi w niej zapisami, dodatkowa opłata dla fiskusa, dotyczy darowizn przekraczających poniższe kwoty:

 • I grupa podatkowa: 9637 zł (małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, ojczyma, macochy, pasierba, zięcia, synowej i teściów),
 • II grupa podatkowa: 7267 zł (darowizny od zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych),
 • III grupa podatkowa: 4902 zł (darowizny od pozostałych osób).

Podatek naliczany jest od nadwyżki tych kwot i wynosi między ok. 3 a 20 proc. w zależności od grupy podatkowej. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że opłata dotyczy wyłącznie pożyczek prywatnych. To oznacza, że w przypadku pożyczki, kredytu lub chwilówki nie jesteśmy zobligowani do jej uiszczenia.

Kwota to nie wszystko – pamiętaj także o tytule przelewu

Wiadomo już, ile pieniędzy można wpłacić na konto bez kontroli Urzędu Skarbowego oraz innych instytucji. Jednak warto pamiętać, że nawet w przypadku, kiedy nie przekroczymy 15 tys. euro, bank może zablokować przelew. Wszystko przez niefortunną nazwę przelewu. Jeśli więc chcemy zrobić komuś żart, najpierw pomyślmy – można wpisać zabawną nazwę transferu, jednak musimy znać umiar. Jeśli w tytule pojawi się hasło wzbudzające wątpliwości, np. „za narkotyki”, „okup” albo „na M-16”, możemy być pewni, że transakcja zostanie wstrzymana do wyjaśnienia.

Co w takim razie wpisać, aby mieć pewność, że nazwa przelewu jest bezpieczna? Po pierwsze możemy skorzystać z gotowego hasła wpisanego automatycznie. Najczęściej jest to „przelew środków”. Ale jeśli wiemy, za co płacimy albo mamy odgórnie nakazany tytuł, lepiej z tego skorzystać. Do bezpiecznych będą też należeć te, w których wpiszemy „za zakupy”, „zaliczka za samochód” czy „wpłata za wakacje”.

Jak wygląda kontrola Urzędu Skarbowego?

Jak już wspominaliśmy, bank ma obowiązek monitorować wszystkie przelewy. Zarówno przychodzące, jak i wychodzące. Jeśli przelewamy duże kwoty, np. na wcześniejszą spłatę pożyczki, nie musimy się przejmować – wszystko jest zgodne z prawem. Transakcje są blokowane w momencie, kiedy wyglądają na podejrzane. I dopiero wtedy, gdy bank poinformuje o tym fakcie Urząd Skarbowy, ten ma prawo sprawdzić konto klienta.

Fiskus będzie chciał wiedzieć, ile dana osoba posiada rachunków bankowych oraz ile posiada aktywnych pożyczek czy kredytów. Wynika to z faktu, że zaciągnięte dodatkowe pieniądze mogą wyjaśnić wysoki przelew. Ale dla Urzędu Skarbowego istotne są także wyciągi z konta – na ich podstawie będzie mógł zweryfikować dochody oraz koszty utrzymania. W tym miejscu należy zaznaczyć, że każda transakcja, która zostanie uznana za niepokojącą, może zostać potraktowana jako złamanie prawa, a kary za nierozliczone dochody mogą wynosić nawet 75% całej kwoty.

Mimo że konto należy tylko do nas, bank posiada możliwość wglądu w naszą historię transakcji – w ten sposób może monitorować przepływ gotówki. US natomiast może to zrobić dzięki Ustawie o ordynacji podatkowej4. Jednak aby tak się stało, wcześniej musi zostać wszczęte postępowanie podatkowe wobec właściciela konta. Dopiero wtedy bank, na wniosek naczelnika urzędu zajmującego się sprawą, udziela najistotniejszych informacji. M.in. wspomnianych wyżej wyciągów, liczby rachunków czy kredytów.

Ta procedura prawna wchodzi w życie dopiero w momencie, kiedy tych informacji Urząd Skarbowy nie uzyska od podatnika.

Ile można wpłacić do wpłatomatu?

Jeśli mamy gotówkę, którą chcemy wpłacić na konto, ale nie chcemy tego robić w oddziale banku czy na poczcie, możemy skorzystać z pomocy wpłatomatów. W tym przypadku również obowiązuje limit 15 tys. euro. Nie ma znaczenia, w jaki sposób dodajemy pieniądze na konto – prawo dotyczy każdej z dróg.

Problem raczej dotyczy tego, ile można wpłacić do wpłatomatu jednorazowo. Są to maszyny, które mają swoje ograniczenia. Najczęściej możemy wpłacić 40 banknotów. Zdarzają się jednak nowocześniejsze urządzenia, które pozwalają na włożenie nawet 200 banknotów, jednak wciąż są one rzadkością.

Co więcej, każdy wpłatomat – czy to banku, czy należący np. do sieci Euronet – może być inaczej zaprogramowany. O tym, ile banknotów możemy jednorazowo w nim umieścić, dowiadujemy się dopiero kiedy zaczniemy z niego korzystać. Dlatego też warto wcześniej upewnić się, np. dzwoniąc do banku, na ile możemy sobie pozwolić.

Są obwarowania nie tylko względem liczby banknotów, ale też ich nominałów. Maksymalną wartością może być 100, 200 albo 500 zł. To również zależy od zaprogramowania wpłatomatu. Inną kwestią jest limit dzienny wpłat, który mamy ustawiony na koncie. Jeśli musimy zasilić konto większą gotówką, lepiej tę kwestię wcześniej sprawdzić i ewentualnie zmienić limit na wyższy w serwisie bankowości elektronicznej.

Źródła:

1. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000723/U/D20180723Lj.pdf

2. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000860959/U/D20000959Lj.pdf

3. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19830450207/U/D19830207Lj.pdf

4. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971370926/U/D19970926Lj.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (22 votes)
Komentarze (16)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • e
  e

  emeryT

  04.05.2021, 21:49

  Wyróżniający się komentarz

  A co jeżeli wyjąłem pieniądze ze starej śmierdzącej skarpety i wpłaciłem do banku np. na obligacje bo znudziło mi się tracenie na inflacji?😊

 • m
  m

  max

  16.02.2021, 14:24

  Wyróżniający się komentarz

  takie kwoty przy dzisiejszych kosztach i cenach to kpina na ale żyjemy w prl kato pisowskim

  • p
   p

   pol..

   03.03.2021, 07:54

   Wyróżniający się komentarz

   ten wymóg jest narzucony przez eurokołchoz, którego twoje lewactwo go zdominowało i tam piej a nie na rząd, który musi się stosować do tych niechcianych przepisów.

  • .
   .

   ...

   01.07.2021, 16:29

   Wyróżniający się komentarz

   Polskie państwo nie ma problemów z kwestionowaniem wymogów Unii co do praworządności. Gdyby chcieli, to podobnie mogliby zrobić i tutaj. Ale wybierają to co im pasuje i w razie czego zwalają winę na UE, chociaż sami na tym zyskują…

  • g
   g

   gramatyka polska

   10.05.2022, 22:53

   Wyróżniający się komentarz

   do pol_Cyt.:”ten wymóg jest narzucony przez eurokołchoz, którego twoje lewactwo go zdominowało „. Kto ciebie polskiego uczył? Bełkot taki, że aż oczy bolą.

  • A
   A

   Agent Bolek

   05.04.2023, 00:32

   Wyróżniający się komentarz

   cała Polska z was sie śmieje lemingi komuniści i złodzieje

 • r
  r

  robert

  26.05.2021, 15:13

  Wyróżniający się komentarz

  mam trochę oszczędności i boję się zmienić konto w banku na to o lepszych warunkach bo musiałbym tę kwotę przelać na nowe konto ch.. mogą się tego czepić

 • r
  r

  roman

  28.07.2023, 11:19

  Wyróżniający się komentarz

  Dzień dobry. Znajomy w moim imieniu zainwestował w zakup kryptowalut. Za moje pieniądze zainwestował na giełdzie i zysk po jakiś czasie wynosi 24 tys. złotych. On jako inwestor, kupując i sprzedając krypto, rozlicza się z podatku itd. Chcę aby mój zysk przelał na moje konto bankowe. Mam pytanie czy taka kwota przelewu na konto bankowe będzie skontrolowane przez bank i urząd skarbowy? Czy bezpieczniej będzie, jeśli i ja rozliczę się na koniec roku w PIT z zakupu kryptowaluty i odprowadzę podatek? Czy nie muszę nic robić i taka transakcja na moim koncie odbędzie się legalnie bez żadnej kontroli? Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce powiedzmy raz na miesiąc lub dwa to czy wzbudzi to zainteresowanie banku i urzędu skarbowego?

 • d
  d

  d$ck

  18.07.2023, 15:35

  Wyróżniający się komentarz

  Cholerne złodziejstwo… Przeciwdziałanie praniu i finansowaniu terroryzmu, które hula i tak w najlepsze, a tu tylko gnoi się zwykłych ludzi.

 • d
  d

  dezerter

  22.03.2023, 09:09

  Wyróżniający się komentarz

  A jeżeli płacę za Gwintownik z gwintem metrycznym M-16 i w tytule napiszę w skrócie M16 to rano o 6 wpadnie do mnie Brygada specjalna

 • A
  A

  Agnieszka

  17.10.2022, 23:17

  Wyróżniający się komentarz

  Wpłaciłam obcej osobie sporą kwotę pieniężną i w tytule przelewu jest,, przelew środków,, czy ta osoba ma w obowiązku odprowadzić podatek od danej przekroczonej kwoty którą otrzymała ode mnie do urzędu skarbowego?

  • e
   e

   ernessto

   24.03.2023, 18:10

   Wyróżniający się komentarz

   Tak

 • Ś
  Ś

  Świr

  17.10.2022, 01:04

  Wyróżniający się komentarz

  Czyli do 15 tys euro miesiecznie,mogę wpłacać bez kontroli ?

 • K
  K

  Kubis

  29.05.2022, 14:18

  Wyróżniający się komentarz

  jakieś bzdury. wysylam pzrelew ze swojego konta na konto wspolne z małżonkiem i nic nikt się nie czepia. w obie strony aby mieć 'nowe środki’ do lokaty

 • M
  M

  MP

  06.08.2021, 10:46

  Wyróżniający się komentarz

  A jak to jest w przypadku kantorów wymiany walut?
  Czy one też są monitorowane? Tam też są jakieś bezpieczne limity?

  • A
   A

   Adi

   21.08.2021, 01:42

   Wyróżniający się komentarz

   Sławomir Mentzen się kiedyś wypowiadał na ten temat na youtube. Kantory są obwarowane takimi zasadami, że muszą nawet wiedzieć, czy przypadkiem kochanka jakiegoś ważnego polityka z unii europejskiej nie wymienia właśnie pieniędzy.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie