Co to jest BLIK i jak działa?

BLIK możemy nazwać bezsprzecznie królem e-commerce. Chyba trudno znaleźć osobę, która o BLIKu nie słyszała, czy nie korzystała z niego chociaż raz w życiu. Choć pewnie starsze pokolenia mają na ten temat nieco odmienne zdanie. Dla osób mniej zaznajomionych z tą usługą opowiadam, czym jest BLIK, jak działa i oceniam, czy warto z niego korzystać.

blik co to jest. poradnik

Kluczowe informacje

 • BLIK to polski system płatności, który oficjalnie wystartował 9 lutego 2015 r. Jego twórcą jest Polski Stadard Płatności (PSP), którego udziałowcami są, m.in. Alior Bank, Millennium, mBank oraz Mastercard;
 • Pozwala na realizację płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów, realizację przelewów na numer telefonu, płatności zbliżeniowe telefonem, generowanie czeków BLIK oraz wysyłanie próśb o przelew;
 • Każda transakcja BLIK wymaga jednorazowego, sześciocyfrowego kodu, który generowany jest przez aplikację bankową na smartfonie. Kod ten ważny jest przez jedynie 2 minuty;
 • Do 50 zł możesz płacić BLIKiem w tradycyjnych sklepach bez logowania się do aplikacji mobilnej;
 • To w 100 proc. bezpieczna usługa. Jednak oszuści często mogą podpinać się pod oficjalne strony sklepów online, pracowników banków czy przejmować konta społecznościowe bliskich Ci osób i wysyłać prośby o przelewy BLIK. Pamiętaj, by zawsze weryfikować takie wiadomości.

Co to jest BLIK?

To metoda płatności, dzięki której bez korzystania z karty płatniczej błyskawicznie zapłacisz za zakupy i usługi stacjonarnie, internetowo oraz wypłacisz gotówkę z bankomatu. Za pomocą telefonu możesz równie szybko rozliczać się przelewem ze swoimi najbliższymi (*o ile mają oni aktywnego BLIKa, czyli mają tę usługę włączoną w swojej bankowości internetowej). Ale i wystawiać, tzw. czeki BLIK, które podobnie jak standardowe czeki wystawiane są na określoną z góry kwotę. Pozwalają, m.in. na wypłaty z bankomatów czy płatności w sklepach.

W praktyce BLIK, to 6-cyfrowy, jednorazowy kod, który odnajdziesz w swojej aplikacji bankowej. Jest on ważny tylko 2 minuty. Po tym czasie, jeśli nie zdążysz go wpisać albo potwierdzić płatności w aplikacji, musisz wygenerować nowy kod.

BLIKiem możesz płacić w internecie (* z kodem lub bez, jeśli dodasz sklep internetowy lub przeglądarkę do zapamiętanych), w sklepie przy kasie, robić przelew na telefon lub wypłacać pieniądze z bankomatu.

Kto wymyślił BLIK?

Za powstanie i rozwój BLIKa odpowiada Polski Standard Płatności (PSP), który zainicjował usługę 9 lutego 2015 r. Od tego momentu system ten rośnie w siłę.

Aby nie być gołosłowną, zajrzałam do najnowszych statystyk na jego temat. I tak: pod koniec 2023 r. zrealizowano za jego pomocą ponad 455 mln transakcji na łączną kwotę 63 mld zł. Najczęściej wykorzystywany jest w e-commerce (zakupy online), ale z kwartału na kwartał rośnie także liczba przelewów na telefon BLIK oraz płatności w terminalach płatniczych1.

W rozmowie z przedstawicielami spółki zapytałam, co wpływa na popularność BLIKa i czy w najbliższym czasie planowane jest jego zainicjowanie na nowe rynki europejskie.

Obecnie nawykami konsumentów rządzi absolutna mobilność i natychmiastowość – transakcje za zakupy powinny być błyskawiczne i intuicyjne dla użytkowników. BLIK wpisuje się w ten trend – jest szybki, łatwy i bezpieczny w użytkowaniu. Co więcej, jest on jedyną marką płatniczą, która daje tyle możliwości: towarzyszy Polakom zarówno podczas zakupów w sieci, jak i stacjonarnie, gdzie mogą nim płacić za pomocą kodu lub zbliżeniowo. Jednocześnie pozwala im rozliczyć się ze znajomymi i rodziną za pomocą szybkiego przelewu na telefon czy też wpłacać lub wypłacać pieniądze z bankomatu. Dzięki swojej wszechstronności stał się ulubioną formą płatności dla wielu milionów użytkowników. Zgodnie z wynikami badania KANTAR – BLIK jest silną marką, którą zna już 95 proc. Polaków.

Dalszy rozwój BLIKA jest jednak nie tylko związany z wprowadzaniem nowych usług. Aktualnie pracujemy nad tym, aby w najbliższych latach stał się on europejskim systemem rozliczeń, który z powodzeniem działa w ramach aplikacji dużych europejskich banków. Pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu jest rozwój naszej obecności w Rumunii i na Słowacji.

Krzysztof Ziewiec, Dyrektor Marketingu i PR w Polskim Standardzie Płatności, operatora BLIKA
Jak płacić kartą przez internet? Zasady bezpieczeństwa Zobacz

Jak działa BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych, dlatego potrzebujesz do niego wyłącznie swojego telefonu z dostępem do internetu. Całkowicie zbędna jest tutaj karta płatnicza czy portfel.

Przejdźmy jednak do praktyki.

Aby płacić i rozliczać się za pomocą tej usługi oprócz smartfonu i internetu (pakiet danych lub Wi-Fi), potrzebujesz jeszcze zainstalowanej na nim aplikacji mobilnej banku. Dla przykładu załóżmy, że chcesz kupić coś przez internet, niech to będzie obiad na Pyszne.pl. Przechodzisz standardową procedurę, wpisujesz swoje dane i w miejscu formy płatności, wybierasz płatność BLIKiem. Zostajesz przeniesiony na stronę systemu płatności, która umożliwia dokonywanie transakcji online (* w tym przypadku PayU).

jak działa blik

Spośród dostępnych metod, wybierasz płatność BLIKiem, po czym zostajesz poproszony o wpisanie kodu BLIK. Logujesz się na swoją aplikację bankową, klikasz na symbol BLIKa, kopiujesz albo przepisujesz wygenerowany kod BLIK na stronie z płatnością i zaznaczasz Wykonaj. Na końcu zatwierdzasz transakcję w swojej apce.

BLIK jak działa

Do 50 zł możesz płacić BLIKiem w tradycyjnych sklepach bez logowania się do aplikacji mobilnej. Aby skorzystać z tej opcji, włącz ją w swojej aplikacji. W mBanku wchodzisz kolejno w: Ustawienia BLIK -> Ustawienia ogólne -> Szybka płatność -> Włącz.

Jak założyć BLIKa?

 1. Zainstaluj na smartfonie aplikację mobilną swojego banku (* pamiętaj, że bez tego kroku płatności BLIK nie będą możliwe). W akapicie poniżej opisałam, które instytucje udostępniają tę usługę u siebie.
 2. Ten krok pokażę Ci na przykładzie aplikacji mBanku. Weź pod uwagę fakt, że każdy bank może umiejscowić BLIKa w swojej apce w innym miejscu i pod nieco inną nazwą. Np. w aplikacji mobilnej mBanku wyszukaj zakładki Ustawienia (* ukrytą pod symbolem zębatki) i pozycji Ustawienia BLIK. Włącz ją. Z tego poziomu możesz również ustawić dzienne limity BLIK (kwotowe i liczbowe, np. 10 transakcji BLIK dziennie). Możesz też włączyć płatności zbliżeniowe BLIK. Czyli przykładasz telefon do czytnika i płacisz nim przy kasie. W tym samym miejscu ustawisz płatności BLIK bez kodu (będziesz korzystać z usługi BLIK, ale w trakcie dokonywania płatności, nie będziesz musiał podawać kodu. Opcja ta działa m.in. dla zapamiętanych przeglądarek).
 3. To tyle. Sam symbol BLIKu widoczny jest w lewym dolnym rogu na stronie startowej mBanku. Z tej pozycji możesz wygenerować kod BLIK, nie logując się bezpośrednio na swój rachunek.

Mobilne usługi bankowe BLIK możesz aktywować z systemem operacyjnym Android i NFC oraz iOS. I pamiętaj: jeśli odinstalujesz aplikację bankową z telefonu, to automatycznie tracisz możliwość do płatności BLIKiem.

W jakim banku jest BLIK?

Płatność BLIK dostępna jest praktycznie w każdym polskim banku (* za wyjątkiem Aion Bank, Raiffeisen Digital Bank, Toyota Bank, Volkswagen Bank):

 • Alior Bank;
 • mBank;
 • PKO Bank Polski;
 • Pekao S.A.;
 • Bank Millennium;
 • Santander Bank Polska;
 • Velobank;
 • ING Bank Śląski;
 • Credit Agricole;
 • Citi Handlowy;
 • BOŚ Bank;
 • BNP Paribas;
 • Nest Bank;
 • Bank Pocztowy;
 • Grupa BPS;
 • Bank Spółdzielcze SGB;
 • BS Brodnica;
 • Krakowski Bank Spółdzielczy;
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Poznaj promocje wśród kont osobistych (* zestawienie na bieżąco aktualizowane):

Oferta sponsorowana
Przelew online
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Bankomaty
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Opinie:
5,0/5
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.

188 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

130 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

128 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jak zrobić przelew BLIK na telefon?

 1. Bardzo prosto. Wchodzisz w zainstalowaną na telefonie aplikację mobilną banku. Zazwyczaj szukasz funkcji Ustawienia i klikasz w polecenie Ustawienia BLIK.
 2. Sprawdzasz, czy masz włączoną funkcję Przelewy BLIK na telefon. Jeśli nie, włącz ją i zarejestruj numer telefonu.
 3. Potwierdź rejestrację numeru PINem w aplikacji bankowej. To tyle. Listę kontaktów, która ma włączoną usługę BLIK odnajdziesz po najechaniu na symbol BLIKa i zaznaczeniu komendy Przelew na telefon. Przy numerze telefonu pojawi się wtedy ikonka BLIK.

Nie musisz być klientem tego samego banku, co osoba, której przelewasz pieniądze. Wystarczy, że obydwoje będziecie mieć włączoną funkcję przelewu na telefon BLIK w swojej aplikacji bankowej.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKiem?

 1. Udaj się do bankomatu opatrzonego logiem BLIKa i wybierz opcję: Wypłata gotówki bez karty i wybierz kwotę.
 2. Na ekranie zobaczysz polecenie z prośbą o wpisanie kodu BLIK.
 3. Wejdź na swoją aplikację bankową i wygeneruj taki kod.
 4. Wpisz go w bankomacie i potwierdź płatność w aplikacji.

Jednocześnie możesz w ten sam sposób dokonywać wpłat gotówki we wpłatomatach. W bankomacie zaznacz opcję: Wpłata BLIK. Uruchom apkę, wygeneruj kod i przepisz go we wpłatomacie. Zatwierdź transakcję w aplikacji. Na samym końcu włóż pieniądze do urządzenia i zatwierdź wpłacaną kwotę.

Jak wypłacić pieniądze BLIKiem? Szczegółowy poradnik Zobacz

Płatności zbliżeniowe BLIK

Płacić BLIKiem możesz również telefonem. Wystarczy, że przy kasie powiesz, że interesuje Cię płatność zbliżeniowa. W odróżnieniu od pozostałych płatności zbliżeniowych telefonem, tutaj nie musisz mieć podpiętej karty płatniczej. Potrzebna jest tylko zainstalowana aplikacja mobilna banku + włączona opcja płatności zbliżeniowych BLIK.

Co więcej, możesz płacić w ten sposób bez dostępu do sieci, chociaż aplikacja banku może Cię co jakiś czas prosić o zalogowanie się do niej.

Jak płacić telefonem i zegarkiem przez NFC? Zobacz

Czy Revolut ma BLIKa?

Na chwilę obecną Revolut nie oferuje zasilenia konta za pomocą płatności mobilnych BLIK. Przypomnę tylko, że fintech współpracuje z Aion Bankiem (* dzięki czemu polscy klienci mogą korzystać z polskich numerów kont IBAN). A Aion Bank jak na razie nie udostępnia w swojej ofercie systemu płatności BLIK.

Czy można płacić BLIKiem za granicą?

Na ten moment nie. Choć Polski Standard Płatności zapewnia, że w niedalekiej przyszłości i ta funkcja ma być powszechnie dostępna.

Obecnie za granicą możemy za to korzystać z płatności zbliżeniowych BLIK w terminalach opatrzonych logo Mastercard. Minus jest taki, że płacąc w ten sposób, transakcja realizowana jest w polskiej walucie i później przewalutowywana jest na walutę docelową kraju, w którym się znajdujesz. Wysokość kursu zobaczysz jeszcze przed akceptacją płatności zbliżeniowej.

Do wypłat gotówki z bankomatów polecam Ci kartę wielowalutową. Najlepiej taką, która w ramach planu taryfowego oferuje darmowe wypłaty z bankomatów. Taką opcję posiada wyżej wspomniany przeze mnie Revolut (* do 5 darmowych wypłat z bankomatu w miesiącu lub do wyczerpania limitu 800 zł msc. w darmowym planie Standard).

Oszustwo na BLIK

Przy temacie BLIKa poruszę dość popularny temat. Mianowicie oszustw z wykorzystaniem BLIKa, kodów BLIK itp. Najczęściej przybierają one formę oszustw internetowych, choć wiadomo, że metod na wyłudzenie pieniędzy jest cała masa. Pokażę Ci teraz dwie klasyczne sytuacje, jak może wyglądać ono w praktyce.

Sytuacja 1.

Oszust łamie dostępy do Twoich kont na portalach społecznościowych (* np. Facebook, Instagram) i w Twoim imieniu pisze wiadomość do Twoich znajomych z prośbą o drobny przelew na telefon.

Hej, masz może blika? Bo robię właśnie ważne zamówienie a na liście płatności natychmiastowych jest tylko BLIK. Ja oczywiście zaraz oddam Ci kasę przelewem.

To oczywiście przykładowa wiadomość, bo może ona też odwoływać się do zablokowanej karty płatniczej, zakupu leków, opłaty rachunku itp. Tak naprawdę paleta powodów jest nieograniczona.

Zasada działania w takich przypadkach jest bardzo prosta. Jeśli znajomy poprosił Cię o zrealizownie szybkiego BLIKa drogą elektroniczną, upewnij się, że to on i np. zadzwoń do niego. Wykonanie połączenia zajmie Ci kilkanaście sekund, a zyskasz pewność, że faktycznie jest w potrzebie, i to właśnie jemu prześlesz pieniądze, a nie złodziejowi.

Sytuacja 2.

Przestępcy równie prężnie działają na platformach zakupowych. Serwis Vinted to właśnie jedno z takich miejsc. Teoretycznie, jeśli jesteś ostrożny i przestrzegasz zasad bezpieczeństwa, to nic Ci nie grozi. Ale do rzeczy.

Wystawiłaś swój przedmiot na aukcji, który spodobał się pewnej kupującej X. W wiadomości prywatnej na Vinted, dostałaś o to taką wiadomość: Dzień dobry, płacąc za Pani ofertę, zostałam poproszona o podanie Pani adresu e-mail. Może mi Pani go napisać? […] W tym momencie dostałaś podejrzany link do strony, przez który masz to zrobić. Logujesz się za jego pomocą na swoje konto bankowe, po czym wybierasz metodę płatności BLIK.

W czym tkwi problem? A no w tym, że finalizacja zakupu zawsze powinna odbywać się przez oficjalny system płatności platformy, w tym przypadku Vinted. Dlatego, jeśli kupująca/-y czy sprzedająca/-y przesyła Ci jakiś link do wykonania transakcji czy uzupełnienia danych, to najlepiej jak najszybciej zakończ z taką osobą rozmowę.

Serwis Vinted oferuje płatności BLIKiem, na które możesz się zdecydować poprzez kliknięcie przycisku Kup teraz pod aukcją wybranego przedmiotu. Są one w 100 proc. bezpieczne. Natomiast, jeśli zrealizujesz transakcję poza platformą, korzystając np. z przesłanego i niezweryfikowanego linku, to możesz paść ofiarą oszustwa.
Oszustwo na Vinted – jak odzyskać pieniądze? Poradnik Zobacz

Dlaczego BLIK nie działa?

Jedną z przyczyn, która może uniemożliwić dokonywanie płatności BLIK, jest np. wyłączenie funkcji NFC w telefonie. Może się też zdarzyć, że obudowa Twojego smartfona blokuje sygnał NFC, przez co transakcja nie może być zrealizowana.

W pozostałych przypadkach, awarie BLIK to powypadkowa problemów konkretnego banku. Mogą one wynikać z kłopotów technicznych instytucji, chwilowej awarii lub naprawy usterek, np. w apce i serwisie transakcyjnym.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Tak, polski system płatności mobilnych BLIK jest w 100 proc. bezpieczną usługą. I piszę to jako jego wierna użytkowniczka. Praktycznie codziennie wykonuję transakcje BLIKiem, czy to płacę w internecie, w sklepach stacjonarnych, czy robię przelewy do bliskich i na odwrót. Przez cały ten czas użytkowania, nie miałam ani jednej nieprzyjemnej sytuacji i awarii związanej z działaniem BLIKa (* no chyba, że z apką mBanku, która często ma przerwy techniczne).

Co więcej, moim zdaniem jest on o wiele bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych. Po pierwsze, korzystając z kodów BLIK znika ryzyko zduplikowania karty, gdy wkładasz ją do bankomatu. I po drugie takie kody są unikalne i ważne przez jedynie 2 minuty. Dodatkowo każda transakcja musi zostać potwierdzona PINem w aplikacji bankowej. Dlatego, nawet jeśli istnieje ryzyko, że jakaś osoba podejrzy wygenerowany przez Ciebie ciąg cyfr, to i tak nie wyłudzi na niego pieniędzy.

Oczywiście nie oznacza to, że możesz upubliczniać kody BLIK w mediach społecznościowych wszędzie, gdzie tylko się da. Takim zachowaniem dajesz potencjalnym oszustom zielone światło, że mogą Cię podejść w inny sposób. Np. wejdą w rolę pracownika Twojego banku i poproszą Cię o wygenerowanie kodu BLIK w celu, np. zaktualizowania aplikacji mobilnej banku.

Przy wykonywaniu płatności BLIK w sklepach stacjonarnych i internetowych kieruj się zawsze ostrożnością i zasadami bezpieczeństwa. Np. płacąc w internecie BLIKiem sprawdzaj, czy sklepy, w których kupujesz posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie korzystać z BLIKa?

 1. Ustaw niskie limity wypłat z bankomatów i niskie dzienne limity na pozostałe transakcje. Dodatkowo włącz potwierdzenie PINem dla każdej płatności (* wszystkie te działania wykonasz w aplikacji bankowej w zakładce Płatności BLIK).
 2. Sprawdzaj każdą transakcję przed jej potwierdzeniem. Zobacz, czy zgadza się kwota i tytuł płatności.
 3. Nie udostępniaj kodu BLIK poprzez media społecznościowe. Włamania na konta społecznościowe są teraz na porządku dziennym. Jeśli bliska osoba potrzebuje pieniędzy, najlepiej zadzwoń do niej i zweryfikuj autentyczność otrzymanej wiadomości.
 4. Nie przekazuj kodu BLIK pracownikowi banku. To, o czym pisałam wcześniej. Oszuści mogą zadzwonić do Ciebie i pod przykrywką konsultanta lub doradcy, poprosić Cię o taką informację. Pamiętaj: prawdziwy pracownik banku NIGDY nie zechce od Ciebie kodu BLIK. Jeśli otrzymasz fałszywy telefon, od razu zadzwoń na policję i daj znać swojej instytucji.
 5. Zadbaj o bezpieczeństwo telefonu. Krótko mówiąc: aktualizuj oprogramowanie, ustaw silne hasło na blokadę urządzenia i równie silne hasło do aplikacji mobilnej banku.
 6. Nigdy nie wchodź w podejrzane linki, które dostajesz w formie SMS/e-mail lub ewentualnie za pomocą komunikatorów, np. Messenger.
jak bezpiecznie płacić blikiem?
Fałszywe telefony z banku: jak nie dać się oszukać? Zobacz

Ile kosztuje BLIK?

Generalnie jest usługą bezpłatną. Za przelewy na telefon czy płatności zbliżeniowe lub za pomocą kodów w internecie i stacjonarnie nie zapłacisz żadnej prowizji.

Odrebną kwestią są wypłaty gotówki BLIKiem z bankomatów. Tutaj każdy bank może stosować własną politykę. W przeważającej części instytucji jest to darmowe, ale znajdą się i takie, które za taką okoliczność pobierają opłatę. Pokażę Ci, jak wygląda kwestia opłat na przykładzie kilku banków.

Tabela banki

BankPłatności online i
w sklepach stacjonarnych
Przelewy na telefonWypłaty z bankomatówCzeki BLIK
mBank0 zł0 zł0 złniedostępny
PKO BP0 zł0 zł0 zł0 zł
Pekao S.A.0 zł0 zł do 31 maja 2024 r.
od 31 maja 2024 r. – 1 zł
0 zł dwie pierwsze wypłaty w miesiącu (* w Koncie Przekorzystnym po spełnieniu warunków aktywności). Później 2,3 proc. min. 5 zł.
* 0 zł dla osób do 26 r. ż. + posiadaczy Konta Świat.
niedostępny
Santander Bank Polska0 zł0 zł0 zł 0 zł
ING Bank Śląski0 zł0 zł0 zł z bankomatów ING i Planet Cash;
* 0 zł za pierwszą wypłatę z pozostałych bankomatów, każda kolejna 5 zł.
niedostępny
Millennium Bank0 zł0 zł0 zł5 zł za wypłatę czekiem z bankomatu
BNP Paribas0 zł0 zł0 zł z bankomatów BNP Paribas;
5 zł z pozostałych bankomatów.
niedostępny
Bank Pocztowy0 zł0 zł0 złniedostępny
Velobank0 zł0 zł0 zł z bankomatów Planet Cash;
5 zł z pozostałych bankomatów (* opłaty możesz uniknąć, spełniając warunki aktywności na rachunku).
0 zł
SGB0 zł0 zł0 złniedostępny
BOŚ Bank0 zł0 zł0 złniedostępny
Nest Bank0 zł0 złniedostępny
Credit Agricole0 zł0 zł0 złniedostępny
Krakowski Bank Spółdzielczy0 złniedostępny0 złniedostępny

BLIK w przynależności społecznej

Ciekawe spostrzeżenia nt. BLIKa, a dokładniej tego, jak pokolenia: X, Y i Z wykorzystują funkcjonalności tego systemu płatności do własnych potrzeb, znalazłam w jednym z artykułów naukowych, poświęconych temu zagadnieniu.

 • Pokolenie Y, czyli tzw. millenialsi (ur. między 1981 a 1995) korzystają z BLIKa chętniej niż pokolenie X (ur. między 1965 a 1980) oraz Z (ur. po 1995). Jest to dość ciekawy wniosek biorąc pod uwagę, że generacja Z jest najlepiej zaznajomiona z tą usługą;
 • Realizacja szybkich płatności BLIKiem za zakupy w sklepach internetowych jest domeną pokolenia Y. Za to pokolenie Z, które dopiero co wkracza na rynek pracy, najbardziej docenia przelewy na telefon;
 • Popularność tych drugiach wskazuje, że rozwój BLIKa powinien podążać w kierunku oferowania rozwiązań niedostępnych w innych mobilnych systemach płatności. Chodzi dokładnie o te, które ograniczają do minimum czas i liczbę niezbędnych czynności. Dla konsumentów, którzy robią zakupy internetowe i płacą BLIKiem, najbardziej czasochłonne jest wpisanie wygenerowanego kodu;
 • Rozwiązaniem jest tutaj funkcja „zapamiętania” wybranego sklepu. Usługa ta cieszy się zainteresowaniem szczególnie osób z pokolenia Y, które najczęściej dokonuje zakupów online i najchętniej płacą za nie za pomocą tego systemu płatności.

Autorzy artykułu, Klimontowicz i Błach podkreślają również, że wśród zewnętrznych czynników, które sprzyjają rozwojowi BLIKa są: digitalizacja usług finansowych, upowszechnienie dostępu konsumentów do urządzeń mobilnych oraz rosnące zapotrzebowanie na płatności mobilne.

ALE zauważają też pewne ograniczenia, jak brak wiedzy finansowej i pewien dystans w akceptacji nowych rozwiązań płatniczych przez użytkowników. Kolejną barierą mogą być konkurencyjne systemy płatności, np. Apple Pay czy Google Pay, które będą się biernie przyglądać ekspansji BLIKa. Innym czynnikiem hamującym jego rozwój może być konieczność ponoszenia przez spółkę PSP wysokich nakładów na zapewnienie cyberbezpieczeństwa kosztem rozwijania czy udoskonalania oferowanych funkcji.2

jak działa blik

Rozbudowa funkcji BLIKa wzbogacona została przez PSP dodatkowo o płatności odroczone BLIK Płacę Później.

FAQ: najczęściej zadawane pytania o BLIK

Jak odebrać przelew BLIK na telefon?

Jeśli masz włączoną usługę przelewów BLIK na telefon w aplikacji bankowej, to nie musisz nic robić. Potwierdzenie otrzymania takiego przelewu powinno pojawić się na ekranie Twojego smartfona. Natomiast, jeśli nie masz jej aktywowanej, zarejestruj swój numer w aplikacji lub bankowości internetowej banku. A jeśli posiadasz BLIKa w kilku bankach, to numer telefonu, na który będą przychodzić przelewy, możesz zdefiniować tylko w jednym z nich.

Ile kosztuje wypłata BLIKiem z bankomatu?

Wszystko zależy od banku, w którym posiadasz rachunek. W większości z nich jest to usługa darmowa, a w niektórych musisz zapłacić prowizję, w wysokości maks. 5 zł. Dotyczy to głównie wypłat z obcych bankomatów i niezależnych sieci: Euronet czy Planet Cash.

Czy można mieć BLIK bez konta w banku?

Nie. Nie możesz korzystać z BLIKa, jeśli nie masz konta bankowego. To płatności zbliżeniowe, które opierają się na jednorazowych kodach generowanych w aplikacji mobilnej banku.

Czy odbiorca przelewu BLIK widzi moje dane?

Nie, przelew BLIK jest anonimowy. Jeśli dokonałeś przelewu BLIK na drugi telefon, to odbiorca nie będzie widział Twoich danych.

Czym różni się BLIK od przelewu?

W zasadzie niczym. Przelew BLIK podobnie jak zwykły przelew przychodzi na rachunek bankowy. Różnica może być widoczna jedynie w czasie oczekiwania. Przelew na telefon BLIK jest ekspresowy, tzn. że pieniądze na koncie pojawią się w ciągu kilkunastu sekund od wysłania BLIKa.

Czy BLIK pobiera prowizję?

BLIK nie pobiera żadnej prowizji. Taką opłatę może za to pobrać bramka płatności, za pośrednictwem której dokonujesz transkacji w internecie. Lub bank, z którego usług korzystasz, głównie chodzi o wypłaty gotówki z bankomatów.

Jak zarejestrować numer w BLIK?

Dokonasz tego poprzez swoją aplikację mobilną banku. Znajdź zakładkę Ustawienia i wybierz opcję Przelew na telefon BLIK i zarejestruj swój numer. Na końcu potwierdź numer PINem w aplikacji mobilnej.

Jaki jest limit na BLIK?

Każdy bank ma ustalone własne limity na dzienne transakcje z użyciem BLIKa. Np. w PKO BP maksymalny limit dla przelewów na numer telefonu wynosi 3 tys. zł, 10 tys. zł dla zwykłych przelewów i 30 tys. zł dla transakcji online, w sklepach stacjonarnych i wypłat z bankomatów.

Na czym zarabia BLIK?

Głównie na przychodach, m.in. z prowizji od rozliczanych transakcji, które uiszczają banki i agencji rozliczeniowi oraz z opłat za autoryzację transakcji.

Czy każdemu można zrobić przelew na telefon?

Przelew na telefon BLIK dokonasz każdej osobie, która ma zarejestrowany numer telefonu w systemie płatności BLIK.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. BLIK nie zwalnia tempa – blisko pół miliarda transakcji w III kwartale 2023 r.

https://blik.com/

2. Przynależność do kohorty pokoleniowej jako determinanta korzystania z BLIK-a, Bank & Kredit 2023

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.5/5 - (8 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • J
  J

  Jan

  21.09.2023, 19:10

  Wyróżniający się komentarz

  Cześć
  Czy Blik to to samo co Ideal w Holandii?

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   16.04.2024, 12:31

   Wyróżniający się komentarz

   Panie Janie, tak iDeal to odpowiednik naszego polskiego BLIK-a. Z tym że iDeal poszerzył swoją działalność już nie tylko o Holandię, ale również Belgię i Luksemburg. Pozdrawiamy!

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()