Rynek cyfrowych płatności w Polsce rozwija się intensywnie. Spora w tym zasługa BLIK-a. To produkt, który został wdrożony w Polsce, a dzięki swojej prostocie i wszechstronności zdobywa też międzynarodowe uznanie. Czym jest BLIK i czy jest to bezpieczne rozwiązanie?
Popularność płatności BLIK-iem jest bezsporna. Przez pierwsze trzy kwartały 2020 roku dokonano w Polsce ok. 300 milionów transakcji za blisko 15 miliardów złotych. Przynajmniej jedną transakcję w miesiącu za pomocą BLIK-a dokonuje już sześć milionów osób. Według operatora to właśnie tylu jest aktywnych użytkowników – co ogłoszono na specjalnie zwołanej konferencji prasowej 1.
To spory sukces usługi, której historia pod swoją chwytliwą i dźwięczną nazwą, rozpoczęła się niedawno, bo w 2015 roku. Wtedy to została ona wdrożona do ogólnopolskiego użytku jako certyfikowany system elektronicznego rozliczania płatności, skierowanego zarówno do osób korzystających z portali do bankowości elektronicznej i sklepów internetowych, jak i osób dokonujących zakupy w sklepach z terminalami płatniczymi.
Można zakładać, że lawinowo rosnąca popularność dokonywania bezgotówkowych transakcji, spowodowana chęcią upraszczania swoich codziennych czynności, sprawi, że w najbliższym czasie popularność systemu BLIK dalej będzie rosnąć. Przecież w 2019 roku dokonano 200 milionów transakcji BLIK-iem, a to trzy razy mniej niż przez tylko dziewięć miesięcy 2020 roku. Jak zatem działa BLIK?
Co to jest płatność Blik?
Blik to marka Polskich Standardów Płatności – operatora, który został powołany przez sześć dużych banków, takich jak Alior, BZ WBK, ING, mBank, Millennium oraz PKO BP i którego zadaniem było wdrożenie systemu płatności mobilnych. W 2015 roku PSP przerodził się w system BLIK, który umożliwia dokonywanie szybkich i wygodnych płatności z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku lub portalu do bankowości online.
Schemat, na jakim oparty jest korzystanie z BLIK-a, jest banalnie prosty. Pobierasz kod, wpisujesz go w odpowiednie miejsce i zatwierdzasz w aplikacji mobilnej banku. Całość nie powinna zająć więcej niż kilkadziesiąt sekund. Co ważne płacić poprzez BLIK można zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych, oraz można też zdecydować się na wypłatę BLIK-iem z bankomatu. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy zapomnisz wziąć portfela z domu. Umówmy się – bez telefonu nie ruszamy się dzisiaj nigdzie.
Transakcje Blikiem – krok po kroku – wyglądają następująco:
Płatności w sklepach stacjonarnych :
- Spytaj sprzedawcy, czy możesz zapłacić systemem BLIK.
- Jeżeli jest taka możliwość, wyciągnij smartfona i włącz aplikację mobilną Twojego banku.
- Wygeneruj kod BLIK i wprowadź go na terminalu płatniczym.
- Potwierdź transakcję na ekranie swojego smartfona. Pamiętaj – czas jest ograniczony.
- Po zatwierdzeniu transakcji otrzymasz informację o udanym zaksięgowaniu płatności.
- Gotowe! Towar lub usługa jest opłacony.
Płatność w internecie:
- Sprawdź, czy na liście dostępnych metod płatności jest płatność BLIK.
- Skorzystaj z aplikacji mobilnej Twojego banku na smartfonie lub zaloguj się do portalu bankowości mobilnej.
- Wygeneruj kod BLIK, a następnie wprowadź go w widocznym polu formularza zakupów.
- Następnie zatwierdź transakcję na ekranie komputera lub smartfona.
- Poczekaj na weryfikację, o której poinformuje Cię komunikat na ekranie.
- Gotowe! Towar lub usługa jest opłacony.
Uwaga! Wygenerowany kod podczas płacenia metodą BLIK jest jednorazowy i ważny przez dwie minuty. Później zostanie zresetowany i możesz poprosić o nowy losowy ciąg cyfr.
BLIK-iem zapłacisz więc za codzienne zakupy w większości sklepów stacjonarnych (opcja dostępna w terminalach płatniczych) i za niemal każdą transakcję w sklepach internetowych, które prowadzą swoją działalność w Polsce. Co więcej BLIK zaczyna być dostępny również poza granicami Polski.
Płatności BLIK-iem możesz dokonać też np. w APP Store lub też wpłacić datek na organizację charytatywną.

BLIK – przelewy na telefon
Ciekawym rozwiązaniem jest też tzw. przelew na telefon. O co chodzi? Nie musisz znać numeru bankowego swojego znajomego, żeby przelać środki na jego konto. Wystarczy, że również on posiada aplikację mobilną (w takich bankach jak Alior, Millennium, Santander, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Credit Agricole, Getin Bank, Noble Bank i T-Mobile Usługi Bankowe) i ma aktywowaną funkcję przelewu „na telefon”.
Jeśli ten warunek jest spełniony to:
- W aplikacji swojego banku wybierz opcję „przelew/płatność”.
- Wybierz funkcję „przelew na telefon/przelew na telefon Blik”.
- Z książki kontaktów wybierz osobę lub wpisz numer telefonu.
- Uzupełnij kwotę.
- Potwierdź transakcję numerem PIN.
- Gotowe. Twój znajomy otrzyma natychmiast przelew.
Według danych Polskich Systemów Płatności tylko w trzecim kwartale zrealizowano 13 milionów przelewów na telefon. 2
Kto może korzystać z systemu BLIK?
To, co stanowi kluczową zaletę usługi BLIK, to bez wątpienia jego szeroka dostępność. Mogą z niej skorzystać klienci następujących banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, Noble Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Nest Bank i Spółdzielcza Grupa Bankowa.
Pozostałe dwa wymogi to:
- Posiadanie smartfona z zainstalowaną i aktywowaną aplikacją bankową, która łączy nas z naszymi środkami na koncie.
- Stały dostęp do internetu, który nie utrudni weryfikacji transakcji.
Czy BLIK jest bezpieczny?
BLIK jest certyfikowanym systemem dokonywania płatności, który jest w pełni zabezpieczony np. specjalnym szyfrowaniem. Co ważne, kod BLIK jest też trudny do przechwycenia, jeżeli użytkujący zachowa odpowiednie środki bezpieczeństwa i prywatności.
Przed użyciem kodu przez niepowołaną osobę chroni dwuetapowa weryfikacja. Najpierw otrzymujesz sześciocyfrowy kod, którego ważność jest ograniczona do dwóch minut, a następnie transakcję należy potwierdzić w aplikacji mobilnej i ma się na to ok. 20 sekund. Całość nie trwa jednak dłużej niż minutę. Przed zdobyciem kodu przez oszusta zabezpiecza też wspomniana ograniczona trwałość kodu – jest on dostępny tylko przez dwie minuty, po czym zostanie wygenerowane nowe hasło.
Z usługi BLIK korzystają ludzie, a nie od dziś wiadomo, że to czynnik ludzki bywa największą „luką” w systemie bezpieczeństwa. Dlatego nawet gdy korzystamy z bardzo bezpiecznej usługi, musimy być czujni. BLIK bywa wykorzystywany przez oszustów. Jednak gdy sami im nie ułatwimy zadania, to nasze pieniądze będą bezpieczne. Przede wszystkim nie powinniśmy przekazywać kodów BLIK innym osobom. Nawet tym, których znamy i ufamy, bo… ktoś się może pod nich podszywać. Wielokrotnie banki, policja czy inne instytucje o to apelowały i nadal przypominają – kod BLIK jest tylko do osobistego użytku.
Nie dajmy się nabrać np. na informację w mediach społecznościowych, że nasz znajomy potrzebuje pilnie nawet niewielkiej pożyczki i najszybciej tę sprawę załatwić poprzez użycie systemu BLIK. Bardzo często te informacje są generowane przez przestępców, którzy podszywają się pod naszych znajomych.
Ile kosztuje płatność Blikiem?
Płatność poprzez Blik w internecie jest co do zasady darmowa. Aby zyskać 100% pewności, należy jeszcze sprawdzić dokładnie regulamin swojego banku, bo regulacje mogą od siebie się nieco różnić. Jednak opłaty najczęściej dotyczą wypłaty gotówki w bankomatach.
Blik – zalety i wady
Do bezspornych zalet BLIK-a można zaliczyć:
- szybkość – transakcja nie będzie trwała dłużej niż minutę,
- wygodę – nie musisz zapamiętywać długiego numeru karty i innych danych,
- bezpieczeństwo – dwuetapowa weryfikacja plus konieczność uwierzytelnienia się przy logowaniu do aplikacji mobilnej banku,
- prostotę – wystarczy mieć telefon z aplikacją mobilną swojego banku.
Wady? Tak naprawdę trudno je znaleźć. Mogą nim być limity darmowych transakcji (zależy od rodzaju konta i umowy) czy nieco za krótki czas drugiej weryfikacji, który może być kłopotliwy dla tych, którzy nieco mniej sprawnie obchodzą się ze swoimi smartfonami. Jest to jednak kwestia bezpieczeństwa.
Źródła:
Jan
21.09.2023, 19:10
Cześć
Czy Blik to to samo co Ideal w Holandii?