Kredyt inwestycyjny dla firm – ranking na wrzesień 2020

Rynek usług finansowych nigdy wcześniej nie był tak różnorodny i bogaty w oferty kierowane zarówno do klienta instytucjonalnego jak i indywidualnego. Rozwój prywatnego rynku usług dodatkowo wpłynął nie tylko na poszerzenie oferty, ale przede wszystkim wywołał presję konkurencyjności. Dodatkowo bardzo często zagospodarował tę część odbiorców, dla których, na rynku publicznym nie znalazło się miejsca. Kredyt inwestycyjny to jedno z tych narzędzi rynku finansowego, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstwa w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie biznesu. Wybierz najlepszą ofertę, korzystając z poniższego rankingu!

Ostatnia aktualizacja: 18 Września 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Alior Bank Kredyt dla firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 3 000 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
cel
Nie
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
6 - 24 miesięcy
Okres spłaty
50 000 - 5 000 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
? obrotowy lub inwestycyjny
cel
Nie
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
1 - 24 miesięcy
Okres spłaty
30 000 - 500 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
? pożyczka pomostowa
cel
Tak
? do 60% wartości nieruchomości
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
BIZNest Tani Kredyt Dla Firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 550 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
cel
Nie
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
BRS Pożyczka MEDLekarz
3 - 84 miesięcy
Okres spłaty
30 000 - 350 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
? obrotowy lub inwestycyjny
cel
Tak
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
Pożyczka dla Profesjonalistów
3 - 84 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
cel
Tak
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
Visset pożyczka dla firm
1 - 6 miesięcy
Okres spłaty
2 000 - 12 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
cel
Nie
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
GoldKredyt - dla firm
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 20 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
cel
Nie
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 20 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
dowolny
cel
Nie
zabezpieczenie
» SPRAWDŹ «

Kredyt inwestycyjny – co to jest?

Kredyt inwestycyjny dla firm to dzisiaj najpopularniejszy obok leasingów produkt bankowy dla przedsiębiorcy. Korzysta z niego nawet 43% małych i średnich firm. Zapewne grupa ta byłaby jeszcze większa, gdyby nie była wymagana ścisła realizacja celu, na jaki otrzymuje się kredyt. Kredyt inwestycyjny jest skierowany do przedsiębiorców, którzy planują rozwój firmy poprzez:

  • jej przebudowę,
  • zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń,
  • powiększenia floty, 
  • zwiększenia zatrudnienia,
  • informatyzację produkcji, 
  • zakup nieruchomości,
  • zakup papierów wartościowych.

Przedsiębiorcy korzystają z tej formy finansowania zewnętrznego, przede wszystkim wybierając oferty bankowe.

Warunki pozyskania kredytów inwestycyjnych

Szczegółowe warunki oferty kredytów inwestycyjnych ostatecznie każdorazowo ustalane są indywidualnie pomiędzy bankiem a przedsiębiorcą. Zbyt wiele zmiennych powoduje, że ustalenie sztywnego schematu jest prawie niemożliwe. Jednak bez względu na te ustalenia, w umowach kredytu inwestycyjnego zawsze znajduje się klauzula o obowiązku przeznaczenia pozyskanych kwot na określone, zapisane w umowie cele. Mogą to być środki trwałe, wartości niematerialne oraz prawne, zakup udziałów czy papierów wartościowych. Wpisany w umowę cel zmusza kredytobiorcę do przygotowania precyzyjnego planu inwestycyjnego i realizacji go w czasie. 

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny? 

To właśnie precyzyjny biznesplan zadecyduje, czy bank przychyli się do prośby klienta. System oceny wniosków kredytowych, szczegółowo ocenia prawdopodobieństwo realizacji planu. Pomimo tych obostrzeń, uzyskanie kredytu nie jest trudne, a wszelkie wątpliwości tkwią w ocenie ryzyka inwestycji. Czasem warto zatrudnić eksperta finansowego, który z pozycji banku oceni skalę ryzyka. Dobrym kierunkiem na drodze pozyskania finansowania zewnętrznego jest kierowanie oferty do sprawdzonych wcześniej instytucji, tak by nie kierować swojego wniosku do przypadkowych firm bankowych.

Każda odmowa może bowiem wpłynąć na decyzję banków, a z pewnością na ocenę ryzyka udzielenia takiego świadczenia, jak kredyt inwestycyjny. Kalkulator do jego obliczania to dobry sposób na rozpoznanie rynku usług inwestycyjnych i ograniczenie odbiorców wniosku. Dzięki niemu można własnoręcznie dokonać obliczeń kosztów kredytu i porównać je ze swoimi możliwościami. 

Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego

Bez względu na to, z jakim bankiem nastąpi podpisanie umowy, kredyt inwestycyjny zawiera podobne składowe kosztów. Najbardziej znacząca dla kredytobiorcy różnica to oczywiście wysokość oprocentowania i prowizja, która ustalana jest indywidualnie. Najczęściej jest to od 0 do 5% wartości kredytu. Do grupy kosztów należy zaliczyć marżę banku, opłatę przygotowawczą, a także prowizję za wcześniejszą spłatę. Niektóre banki w poszukiwaniu klienta rezygnują z części opłat, pozostając tylko przy oprocentowaniu. 

Kredyt inwestycyjny – oprocentowanie w 2020 roku

2020 rok to czas olbrzymich przetasowań na rynkach, które są spowodowane pandemią koronawirusa. Próbą walki z rozpędzającym się kryzysem była dwukrotna zmiana wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Z uwagi na obniżki stóp kredyt inwestycyjny stał się nieco tańszy, a oprocentowanie w 2020 roku zmalało. Dzieje się tak z powodu tego, że zmienne oprocentowanie stanowi sumę stałej marży danego banku i stopy procentowej obowiązującej w naszym kraju.

Pamiętajmy też o tym, że koszty kredytu inwestycyjnego z reguły w równym stopniu dotykają inwestora doświadczonego, jak i tego początkującego. Kredyt inwestycyjny dla nowych firm to oferta, którą banki zwykle posiadają w swoim portfolio i, co więcej, kierują je także do przedsiębiorcy niedoświadczonego. Warunkiem otrzymania kredytu jest jednak zawsze dobry biznesplan. 

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości 

Wielu przedsiębiorców decyduje się na pozyskanie kredytu inwestycyjnego z myślą o zakupie nieruchomości. W tym wypadku przedsiębiorca musi udowodnić bankowi, że zakup lokalu, magazynu czy hali produkcyjnej żywotnie przyczyni się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa i zapewni w ten sposób powstanie środków na spłatę kredytu. Bardzo często przedsiębiorca wybiera jedną z opcji, jaką jest kredyt inwestycyjny na 20 lat. Ważnym elementem kredytu na zakup nieruchomości jest jego zabezpieczenie, czyli weksel in blanco, blokada rachunku bankowego czy wpis do hipoteki nieruchomości lub cesja wierzytelności. 

Czy rolnicy mogą wziąć kredyt inwestycyjny?

Niektóre z banków posiadają w swojej ofercie kredyty inwestycyjne dla rolników. Mogą to być kredyty komercyjne lub preferencyjne, te ostatnie cechują się znacznie łagodniejszymi warunkami. Z uwagi na specyfikę zawodu i tym samym problem z wyliczeniem zdolności kredytowej tej grupy zawodowej, banki wymagają od rolnika, by ten wniósł do umowy wkład własny. Zwykle jest to 20% wartości umowy, w niektórych przypadkach 10%. Niższy wariant oprocentowania oferują banki specjalizujące się w obsłudze rolników. 

Kredyt obrotowy a inwestycyjny

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem obrotowym a kredytem inwestycyjnym stanowi cel, w jaki kredytobiorca planuje zainwestować pozyskaną kwotę. Bezpośrednie finansowanie bieżącej działalności zapewni kredyt obrotowy, natomiast długofalowy rozwój przedsiębiorstwa  sfinansuje kredyt inwestycyjny. Jeżeli jednak wydatki na określony cel mogą być finansowane z obu rodzajów kredytu, dobrze jest dokładnie przeanalizować wszystkie jego cechy.

Najlepszy kredyt inwestycyjny to taki kredyt, który otrzymuje się w wyniku negocjacji z bankiem, a nie jest ustalany na podstawie sztywnych reguł, które, pod presją, trzeba zaakceptować. Świadomość konieczności negocjacji wpływa pozytywnie na kształt finansowanego projektu, a przynajmniej buduje jego elastyczność, co przełoży się na bezpieczeństwo spłaty.