Kredyty inwestycyjne dla firm – ranking na marzec 2024

Okres spłaty
1 - 96 miesięcy
Cel
dowolny
Zabezpieczenie
Nie
Kwota
1 000 - 3 mln zł

253 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 miesięcy
Cel
dowolny
? dowolny, związany z działalnością gospodarczą
Zabezpieczenie
Tak
? weksel
Kwota
15 000 - 200 000 zł

558 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 18 miesięcy
Cel
dowolny
? Pożyczka jest na dowolny cel związany z prowadzona działalnością gospodarczą.
Zabezpieczenie
Tak
? Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
Kwota
10 000 - 150 000 zł

278 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 96 miesięcy
Cel
Bieżący cel związany z prowadzoną JDG
Zabezpieczenie
Tak
? Gwarancja PLD de minimis - w przypadku tzw. ekspozycji wysokokwotowych, gdy kwota zaangażowania Klienta w banku wraz z wnioskowaną kwotą kredytu przekracza 250 TPLN brutto.
Kwota
10 000 - 650 000 zł

282 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
5.
Pożyczka Inwestycyjna dla firm Capitalko
Okres spłaty
3 - 36 miesięcy
Cel
Inwestycja w biznes
? Inwestycja w biznes bez zabezpieczeń. Zwrot następuje codziennie/co tydzień jako udział w przychodach firmy. Jeśli nie ma przychodu, klient nie płaci nic inwestorowi. Produkt jest najbardziej odpowiedni dla firm internetowych z dużą częstotliwością sprzedaży i transakcji na koncie.
Zabezpieczenie
Nie
Kwota
5 000 - 300 000 zł

214 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kredyt inwestycyjny to jedno z tych narzędzi rynku finansowego, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstwa w konkurencyjnym świecie biznesu. Sprawdź oferty w naszym rankingu i wybierz najlepszy kredyt inwestycyjny dla swojej firmy!

Kluczowe informacje

  • Kredyt inwestycyjny to rozwiązanie, które powinno zainteresować przedsiębiorców, planujących rozwój swojej działalności;
  • Może pomóc w zwiększeniu dochodów firmy, umocnieniu jej pozycji na rynku oraz jest szansą na nowe inwestycje, które zapewnią płynność finansową przedsiębiorstwa;
  • W naszym rankingu odnajdziesz najciekawsze oferty na rynku, które możesz porównać pod względem dostępnej kwoty, okresu kredytowania czy też opinii dotychczasowych klientów;
  • Ze swojej strony tego typu finansowanie polecamy przedsiębiorcom, którzy mają długofalowy i innowacyjny plan na rozwój swojego biznesu.

Co to jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny dla firm to dzisiaj najpopularniejszy obok leasingów produkt bankowy dla przedsiębiorcy. Korzysta z niego nawet 43% małych i średnich firm. Zapewne grupa ta byłaby jeszcze większa, gdyby nie wymagania w postaci ścisłej realizacji celu, na jaki otrzymuje się kredyt.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny? To produktu finansowy skierowany do przedsiębiorców, którzy planują rozwój firmy poprzez:

  • modernizację majątku,
  • zakup nowych maszyn i urządzeń specjalistycznych,
  • powiększenie floty, 
  • zwiększenie zatrudnienia,
  • informatyzację produkcji, 
  • zakup nieruchomości,
  • zwiększenie powierzchni magazynowej,
  • budowę hali produkcyjnej,
  • zakup papierów wartościowych.

Przedsiębiorcy, decydując się na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, przede wszystkim wybierają oferty bankowe. Finansowanie kredytem inwestycyjnym firmowych przedsięwzięć daje większą pewność i bezpieczeństwo niż korzystanie z rozwiązań przygotowanych przez instytucje pozabankowe.

Warunki pozyskania kredytów inwestycyjnych

Szczegółowe warunki oferty kredytów inwestycyjnych ostatecznie każdorazowo ustalane są indywidualnie pomiędzy bankiem a przedsiębiorcą. Zbyt wiele zmiennych powoduje, że ustalenie sztywnego schematu jest prawie niemożliwe.

Jednak bez względu na te ustalenia, w umowach kredytu inwestycyjnego zawsze znajduje się klauzula o obowiązku przeznaczenia pozyskanych kwot na określone, zapisane w umowie cele. Mogą to być środki trwałe, wartości niematerialne oraz prawne, zakup udziałów czy papierów wartościowych. Wpisany w umowę cel zmusza kredytobiorcę do przygotowania precyzyjnego planu inwestycyjnego i realizacji go w określonym czasie. 

Jak otrzymać kredyt inwestycyjny dla firm? 

To właśnie precyzyjny biznesplan zadecyduje, czy bank przychyli się do prośby klienta. System oceny wniosków kredytowych szczegółowo ocenia prawdopodobieństwo realizacji planu. Pomimo tych obostrzeń, uzyskanie kredytu nie jest trudne, a wszelkie wątpliwości tkwią w ocenie ryzyka i specyfiki inwestycji.

Czasem warto zatrudnić eksperta finansowego, który z pozycji banku oceni skalę ryzyka. Dobrym kierunkiem na drodze pozyskania finansowania zewnętrznego jest skorzystanie z oferty sprawdzonych wcześniej instytucji, tak by nie przesyłać swojego wniosku do przypadkowych firm bankowych.

Każda odmowa może bowiem wpłynąć na zdolność kredytową i decyzję banków – a z pewnością na ocenę ryzyka przy udzieleniu kredytu inwestycyjnego. Kalkulator do jego obliczania to dobry sposób na rozpoznanie rynku usług inwestycyjnych i ograniczenie odbiorców wniosku. Dzięki niemu można własnoręcznie dokonać obliczeń kosztów kredytu i porównać je ze swoimi możliwościami.

Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie inwestycyjnym?

W zależności od instytucji wymagania wobec firm mogą się od siebie różnić. Określmy jednak z grubsza, jakie dokumenty będą niezbędne, aby móc starać się o kredyt inwestycyjny.

  • Zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami.
  • Decyzje o przyznaniu NIP, REGON, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wypis z KRS.
  • Dokumenty potwierdzające finanse firmowe, może być to wydruk z systemu księgowego, PIT z poprzedniego roku, wyciąg z konta.
  • Informacje o kredytach spłacanych w innych bankach (jeśli takie istnieją),
  • Umowy podpisane ze stałymi kontrahentami.
  • Biznesplan, na podstawie którego bank oceni, na ile pewna jest dana inwestycja rozwojowa i czy pozwoli ona przedsiębiorstwu na zwrot otrzymanych w ramach kredytu środków. Biznesplan powinien zawierać dokładny kosztorys.

Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego

Bez względu na to, z jakim bankiem nastąpi podpisanie umowy, kredyt inwestycyjny zawiera podobne składowe kosztów. Najbardziej znacząca dla kredytobiorcy różnica to oczywiście wysokość oprocentowania i prowizja, która ustalana jest indywidualnie.

Najczęściej jest to od 0 do 5% wartości kredytu. Do grupy kosztów należy zaliczyć marżę banku, opłatę przygotowawczą, a także prowizję za wcześniejszą spłatę i odroczenie spłaty kapitału. Niektóre banki w poszukiwaniu klienta rezygnują z części opłat, pozostając tylko przy oprocentowaniu. 

Kredyt inwestycyjny – oprocentowanie

2020 rok to był czas olbrzymich przetasowań na rynkach, które były spowodowane pandemią koronawirusa. Próbą walki z rozpędzającym się kryzysem była trzykrotna zmiana wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Z uwagi na obniżki stóp kredyt inwestycyjny stał się nieco tańszy, a oprocentowanie w 2020 roku zmalało. Działo się tak z powodu tego, że zmienne oprocentowanie stanowi sumę stałej marży danego banku i stopy procentowej obowiązującej w naszym kraju.

W 2021 i 2022 roku doszło jednak do serii podwyżek stóp procentowych, przez co oprocentowanie kredytów zaczyna rosnąć.

Pamiętajmy też o tym, że koszty kredytu inwestycyjnego z reguły w równym stopniu dotykają inwestora doświadczonego, jak i tego początkującego. Kredyt inwestycyjny dla nowych firm to oferta, którą banki zwykle posiadają w swoim portfolio i, co więcej, kierują je także do początkujących przedsiębiorców. Aby uzyskać kredyt inwestycyjny, zawsze jednak potrzebny jest dobry biznesplan.

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości 

Wielu przedsiębiorców decyduje się na pozyskanie kredytu inwestycyjnego z myślą o zakupie nieruchomości. W tym przypadku przedsiębiorca musi udowodnić bankowi, że zakup lokalu, magazynu czy hali produkcyjnej żywotnie przyczyni się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa i uzyskania odpowiednich przychodów na spłatę kredytu.

Bardzo często firma wybiera jedną z opcji, jaką jest kredyt inwestycyjny na 20 lat. Przedsiębiorca zainteresowany ofertą kredytów inwestycyjnych na zakup nieruchomości musi pamiętać o zabezpieczeniu. Takim jak weksel in blanco, cesja wierzytelności czy wpis do hipoteki nieruchomości.

Czy rolnicy mogą wziąć kredyt inwestycyjny?

Niektóre z banków posiadają w swojej ofercie kredyty inwestycyjne dla rolników. Mogą to być kredyty komercyjne lub preferencyjne, te ostatnie cechują się znacznie łagodniejszymi warunkami przyznawania.

Z uwagi na specyfikę zawodu i tym samym problem z wyliczeniem zdolności kredytowej tej grupy zawodowej, banki wymagają od rolnika, by wniósł do umowy wkład własny. Zwykle jest to 20% wartości umowy, w niektórych przypadkach 10%. Niższy wariant oprocentowania oferują banki specjalizujące się w obsłudze rolników. 

Kredyt obrotowy a inwestycyjny

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem obrotowym a kredytem inwestycyjnym jest cel, na jaki kredytobiorca chce przeznaczyć pozyskaną kwotę. Bezpośrednie finansowanie bieżącej działalności zapewni kredyt obrotowy, natomiast długofalowy rozwój przedsiębiorstwa sfinansuje kredyt inwestycyjny. Jeżeli jednak wydatki na określony cel mogą być finansowane z obu rodzajów kredytu, dobrze jest dokładnie przeanalizować wszystkie ich cechy.

Najlepszy kredyt inwestycyjny to taki kredyt, który otrzymuje się w wyniku negocjacji z bankiem, a nie jest ustalany na podstawie sztywnych reguł, które, pod presją, trzeba zaakceptować. Świadomość konieczności negocjacji wpływa pozytywnie na kształt finansowanego projektu, a przynajmniej buduje jego elastyczność, co przełoży się na bezpieczeństwo spłaty zobowiązania. 

Czy warto brać kredyt inwestycyjny?

Na kredyt inwestycyjny warto zdecydować się wtedy, gdy plany rozwojowe zostały solidnie przemyślane. Powinny one wpłynąć nie tylko na rozpoznawalność marki, ale przede wszystkim na wzrost przychodów. W innym wypadku taki kredyt może być przesadną ekstrawagancją i będziemy mieli problem z jego uzyskaniem. Jest tak ze względu na to, że bankowi specjaliści dość skrupulatnie analizują biznesplan firmy przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej.

Kluczowa jest także możliwość wliczenia odsetek od kredytu do kosztów, co zmniejsza potrzebny do opłacenia podatek. Kredyt inwestycyjny można więc wykorzystać także jako swoistą tarczę podatkową. 1

Warto jednak zdecydować się na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego, gdy koszty nie będą zbyt wysokie – a mogą urosnąć np. powodu naszej średniej zdolności kredytowej. Kredyty inwestycyjne wymagają także spełnienia zdecydowanie większej liczby formalności niż np. pożyczki pozabankowe dla firm. Trudno również uzyskać czasem takie produkty bankowe bez stosownego zabezpieczenia.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. https://czasopisma.mazowiecka.edu.pl/index.php/ne/article/download/825/710

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (8 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Porównywarka ofert
Porównaj ()