Najbardziej zadłużone kraje świata 2022

Zadłużenie to problem, który dotyka nie tylko konsumentów z różnych, złożonych przyczyn, ale i trapi budżety państw. W zależności od czynników wewnętrznych, na które duży wpływ mają aktualne władze i ich polityka finansowa, jak i zewnętrznych – zadłużenie danego kraju może przyjmować różne rozmiary i kształtować perspektywy mniej lub bardziej optymistyczne. Poznajmy najbardziej zadłużone kraje świata 2022.

Finanse, ekonomia i gospodarka to zagadnienia, które wpływają na praktycznie każdą dziedzinę otaczającej nas rzeczywistości. To na nich opiera się większość rutynowych czynności, jakie towarzyszą nam na co dzień, np. zakupy, praca czy planowanie wydatków. Poza bardziej przyziemną perspektywą, nie warto jednak zapominać o ich szerszym znaczeniu dla całej Polski, Europy i wreszcie – dla całego świata.

O tym, jak różne mogą być podejścia do kwestii gospodarczych, dobitnie świadczą niekończące się spory ekonomistów, publicystów i polityków na tematy finansowe. Istnieją różne poglądy na funkcjonowanie finansów globalnych i państwowych, a i w skali pojedynczego państwa na przestrzeni kilku lat mogą zajść radykalne zmiany pod kątem np. polityki podatkowej czy budżetowej. Niezależnie od tych czynników, jednym ze wskaźników, o którym żaden kraj nie powinien zapominać to kwestia zadłużenia.

Choć zadłużenie to problem powszechny i obecny na każdym kontynencie, to część radzi sobie z nim lepiej, a niektórzy nieco gorzej. W dzisiejszym tekście dokładnie analizujemy, kto zasila następujące grono: najbardziej zadłużone kraje świata 2022.

Najbardziej zadłużone kraje świata
źródło: https://for.org.pl/pl/wyniki-ankiet

Zadłużenie państw na świecie – kto je ocenia?

Bank Rozrachunków Międzynarodowych BIS to instytucja, która została utworzona w 1930 roku w holenderskiej Hadze. Jej misją jest świadczenie pomocy bankom centralnym oraz instytucjom rynku finansowego zarówno w prowadzeniu polityki pieniężnej, jak i zapewnianiu monetarnej i finansowej stabilności. Ponadto, Bank Rozrachunków Międzynarodowych zajmuje się wspieraniem międzynarodowej współpracy, głównie pod kątem wspólnej polityki gospodarczej.

BIS funkcjonuje pod postacią spółki akcyjnej, której udziałowcami jest 60 banków centralnych z całego świata. Do grona współtworzących go instytucji zalicza się także Polska, która posiada swojego reprezentanta pod postacią Narodowego Banku Polskiego. To właśnie BIS zajmuje się sporządzaniem obszernych statystyk na temat zadłużenia państw świata, posiłkując się obszernymi makro- i mikroekonomicznymi danymi na temat grona 43 gospodarek świata.

Warto pamiętać tutaj o jednym, ważnym zastrzeżeniu – zadłużenie zadłużeniu nie jest równe. Jak to często bywa ze sporządzaniem statystyk, także i w kwestii długu publicznego światowej gospodarki można ocenić skalę zjawiska z przyjęciem dwóch, zupełnie różnych parametrów. Dlatego uwzględniając każdy z nich, ranking gromadzący najbardziej zadłużone kraje świata 2022 może się znacznie różnić.

Najbardziej zadłużone kraje świata 2022 w mld dol

Pierwszym parametrem, względem którego sporządzono zestawienie najbardziej zadłużonych gospodarek świata, jest łączna wartość długu publicznego wyrażona w miliardach dolarów. W poniższym rankingu przedstawiamy 10 pierwszych pozycji.

1.Stany Zjednoczone52501
2.Chiny35558
3.Japonia19458
4.Francja8948
5.Wielka Brytania7541
6.Niemcy6979
7.Kanada5265
8.Włochy5195
9.Korea Południowa3819
10.Hiszpania3737

Pod względem zadłużenia danego kraju, możemy mówić o różnych czynnikach powodujących taki stan rzeczy. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych ponad 30% zadłużenia wykreowały gospodarstwa domowe, podczas gdy w Chinach i Japonii stosunek ten jest o 10 i 15% mniejszy.

Zadłużenie Chin opiera się przede wszystkim na kredytach zaciąganych przez gospodarkę. Pozostając przy wartościach procentowych, aż 59% całego długu krajowego pochodzi właśnie z tego źródła. W regionie Azji Wschodniej, warto przyjrzeć się jeszcze Japonii. Dług publiczny w tym kraju wynosi 58% zadłużenia, podczas gdy w Ameryce Północnej stanowi jedynie 40%, a w Chinach zaledwie 20%.

Najbardziej zadłużone kraje świata w procent PKB

Drugim popularnym sposobem na przedstawienie rozmiarów zadłużenia poszczególnych światowych gospodarek jest wyrażenie procentowego udziału długu w produkcie krajowym brutto, w skrócie zwanym PKB. Podobnie jak wyżej, przedstawiamy 10 niechlubnych liderów z uwzględnieniem tego kryterium.

1.Luksemburg421,1
2.Japonia379,6
3.Hongkong361
4.Belgia338,7
5.Francja329,3
6.Holandia325,4
7.Kanada305,7
8.Irlandia302,5
9.Portugalia301,1
10.Grecja295

Innymi słowy, wskaźnik PKB zestawia ze sobą rozmiary zadłużenia w stosunku do wielkości gospodarki danego państwa. Przyjęło się bowiem, że jest uniwersalną miarą, która przedstawia łączną wartość wszystkich dóbr i usług końcowych wytworzonych w danym roku w krajowej gospodarce.

To właśnie wzrost lub spadek PKB oraz tempo i cechy tego ruchu określają miarę wzrostu gospodarczego. Nie jest to oczywiście miernik absolutny i nie warto go przeceniać. Dla obliczania wartości PKB nie bierze się pod uwagę m.in. pochodzenia kapitału czy faktycznego rozwoju i zamożności społeczeństwa.

W takim ujęciu, na pierwszym miejscu wśród zadłużonych krajów znajduje się Luksemburg, następnie Japonia oraz Hongkong. Luksemburg jednak w ostatnim roku dokonał znaczącej, bo aż o 23,6% redukcji swojego długu. 

Zadłużenie Polski – jak się kształtuje?

We wspomnianym gronie 43 państw, których sytuację gospodarczą pod kątem zadłużenia bada Bank Rozrachunków Międzynarodowych, znalazła się także Polska. W rankingu nominalnym zajęła ona 27. miejsce z długiem wynoszącym 757 miliardów dolarów. Natomiast w rankingu badającym stosunek zadłużenia do PKB, Polska zajmuje miejsce 34. ze stosunkiem wynoszącym dokładnie 129,2% PKB. 

Zadłużenie naszego kraju występuje w poniższych segmentach:

  • 39% przypada na sektor publiczny
  • 34% to dług przedsiębiorstw
  • 27% to zadłużenie gospodarstw domowych. 

Co ważne, Polska odnotowała w 2019 r. dwie skrajne tendencje z uwzględnieniem dwóch głównych metod mierzenia poziomu zadłużenia. W pierwszym przypadku zadłużenie polskiej gospodarki wzrosło o 22 miliardy dolarów, natomiast spadło zadłużenie w stosunku do PKB – o 5,4%.

Co składa się na zadłużenie Polski

Zadłużenie a dług publiczny i jego konsekwencje

Wiele lat temu, gdy polski rynek finansowy był jeszcze daleki od kształtu znanego z krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, wprowadzenie niektórych rozwiązań i narzędzi wydawało się niezbędnymi do polepszenia sytuacji materialnej. Były to np. karty płatnicze, kredytowe i debetowe w jednym portfelu, a także system ratalny, który finansował zakupy niezbędne oraz przyjemności.

Wszystkie te rozwiązania dobrze znane są choćby z amerykańskich filmów i seriali, które obrazowały sytuację gospodarczą i majątkową społeczeństwa na przestrzeni lat. Warto jednak pamiętać, że długotrwałe i występujące w masowej skali finansowanie wydatków łatwo dostępnymi kredytami i pożyczkami, może nieść ze sobą kłopoty finansowe. Obserwować je mogliśmy podczas wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Aktualny stan gospodarki na świecie, globalne zagrożenia wynikające z ocieplenia klimatu i ryzyko epidemiologiczne można uznać za kolejny wstrząs, który naruszy stabilność światowych gospodarek. Czas pokaże, które państwa wyjdą z tej walki zwycięsko, a które odczuwać będą jej skutki przez wiele lat.

Źródła:

3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Najbardziej-zadluzone-kraje-swiata-7786319.html

2. https://subiektywnieofinansach.pl/dlug-jest-dobry-bankructwo-niewyplacalnosc-panstwa-jak-to-sie-dzieje/

3. https://www.money.pl/galerie/artykul/najbardziej-zadluzone-kraje-swiata-oni,162,1,1843874.html

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.1/5 - (14 votes)
Komentarze (10)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • W
    W

    Włochaty

    04.02.2021, 11:22

    Wyróżniający się komentarz

    Czasem zadłużanie się kraju nie jest takie złe, jeśli oczywiście środki z pożyczek idą na rozwój infrastruktury – patrz era Gierka

  • B
    B

    Bolek

    28.05.2021, 14:06

    Wyróżniający się komentarz

    Konkretnie komu, jakim krajom czy instytucjom finansowym zadłużone kraje są winne pieniądze ?

    • L
      L

      Lolek

      01.07.2021, 11:40

      Wyróżniający się komentarz

      Bank światowy – instytucja finansowa zrzeszająca 189 krajów członkowskich, powstała w 1944r,
      z siedzibą w Waszyngtonie

    • A
      A

      Artur

      25.08.2021, 23:25

      Wyróżniający się komentarz

      Drogi Lolku , przepisywanie bzdur z Wikipedii zle o Tobie swiadczy. A na pytanie kolegi i tak nie odpowiedziales ;-)

    • j
      j

      jura

      07.09.2022, 08:22

      Wyróżniający się komentarz

      Rodzinie Rothschildow do ktorych naleza wszystkie banki narodowe i centralne.

    • H
      H

      Hb

      07.01.2023, 21:44

      Wyróżniający się komentarz

      Tsjemica i wielki sekret nienasyconej, przepadzistej bez umiaru zachłanności rynkowej i nie tylko. Niestety

  • J
    J

    Jaro

    24.04.2021, 10:59

    Wyróżniający się komentarz

    Zadłużenie musi iść w parze ze wzrostem PKB, aby zarobić na odsetki i dodatkowo się wzbogacić.

    • D
      D

      Domi19q9

      11.05.2021, 21:36

      Wyróżniający się komentarz

      Za to ktoś w końcu beknie, następne pokolenia będą mieć po dupie……!

  • i
    i

    isra

    20.03.2023, 06:55

    Wyróżniający się komentarz

    kiedys mieli kolonie, a teraz maja banki pod calkowita kontrola i niczym nieograniczony dodruk. system przestanie sie znowu spinac to kolejny raz zrobia sobie transformacje kosztem calej reszty ludzii utopionych w masle jak paczki.

  • J
    J

    Jan

    19.06.2022, 20:27

    Wyróżniający się komentarz

    Szczególnie na stocznie w Płocku i hutę Katowice

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie