Kiedy komornik przychodzi do domu?

Zaciągając dług, biorąc pożyczkę w banku, lub pożyczając od znajomego jakiekolwiek dobro, trzeba liczyć się z tym, że należność trzeba będzie zwrócić. Najczęściej z procentem. Jednak niejednokrotnie w życiu zdarzają się takie przypadki losowe, które burzą wszystkie wcześniejsze założenia. W wyniku tego spłata długu staje się niemożliwa. Wówczas nasz wierzyciel kieruje sprawę do odpowiednich organów, które owo zobowiązanie mają od nas wyegzekwować. A my stajemy się niewypłacalnymi dłużnikami. Nie zawsze mamy wpływ na zdarzenia losowe i bywamy wobec nich bezradni. Natomiast ciągle mamy wpływ na to, jak dalej potoczą się losy nieszczęsnego długu i naszego majątku.

Zwiastuny nadciągających kłopotów

Między bajki można włożyć opowiadania o tym, że komornik wejdzie nam do mieszkania, jeśli spóźnimy się kilka dni ze spłatą raty kredytu. Zanim po nasz dług upomni się ta instytucja, istnieje jeszcze wiele innych łagodniejszych rozwiązań, które mają na celu wyegzekwować należność. W pierwszej kolejności zwróci się do nas wierzyciel, przypominając o braku wpłaty i upominając się o nią. Może to występować w postaci listów poleconych, maili, albo telefonów. Dopiero brak reakcji na upomnienia i ponaglenia, powoduje skierowanie sprawy do windykatora. Tutaj dalej nasz majątek jest niezagrożony. Najczęściej windykator kontaktuje się z nami, proponując podzielenie długu na mniejsze raty. Dopiero, jeśli windykator nie widzi możliwości na rozwiązanie problemu albo dłużnik konsekwentnie go unika, sprawa trafia do komornika. W tym momencie można już się zacząć martwić.

Po jakim czasie od opóźnienia w spłacie komornik przychodzi do domu?

Wymieniona w poprzednim akapicie droga, jaką kieruje się wierzyciel w celu odzyskania swojej należności, nie ma określonych ram czasowych. W zależności od naszego podejścia do wierzyciela, a potem do organów przez niego upoważnionych, egzekucja komornicza będzie się przesuwać w czasie, albo może wcale do niej nie dojść. Warto na wczesnym etapie porozumieć się z wierzycielem albo z windykatorem, deklarując spłatę niższych rat zadłużenia, ponieważ to opóźni zajęcie naszego mienia. Komornik może wejść do mieszkania zaraz po tym, jak zapadnie wyrok sądowy o egzekucji długu. Klient może się go spodziewać nawet po kilku dniach od ogłoszenia wyroku i wtedy już nie ma co liczyć na pobłażliwość.

Czas, po jakim komornik przychodzi do domu, różni się w zależności od przypadku, jednak można go oszacować. Po 30 dniach opóźnienia w spłacie chwilówki następuje wypowiedzenie umowy od firmy pożyczkowej. Wtedy sprawa jest przekazywana do firmy windykacyjnej, która stara się odzyskać pieniądze, oraz do baz dłużników BIK, BIG i KRD. Jeśli po około 2 miesiącach, nie uda jej się uregulować należności, wtedy sprawa zostaje przekazana do sądu. Wyrok zapada w ciągu kilku dni i do sprawy zostaje przydzielony komornik, który ma prawo zająć konta bankowe dłużnika oraz złożyć mu wizytę w domu.

Co zrobić kiedy przyjdzie komornik i jakie są jego uprawnienia?

Kiedy do naszych drzwi zapuka komornik, właściwie nie możemy już nic zrobić, poza poddaniem się jego czynnościom. Komornik może zająć niemal cały nasz majątek, który będzie pokrywał wartość zadłużenia, wraz z odsetkami i kosztami egzekucji. Walka z komornikiem albo stawianie czynnego oporu podczas egzekucji nie ma większego sensu, ponieważ sprowadzi na dłużnika jeszcze większe kłopoty. Komornik w takim przypadku ma prawo zwrócić się o pomoc do funkcjonariuszy policji, a kosztami ich interwencji obciąża się dłużnika.

Nie są to kwoty małe, ponieważ ustawa o komornikach sądowych i egzekucji reguluje je jako „opłatę stałą w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego”. Krótkie nogi ma także unikanie komornika, poprzez brak pobytu w miejscu zamieszkania, ponieważ ma on prawo do siłowego sforsowania przeszkód. W rzeczywistości wygląda to tak, że może korzystać z usług ślusarza, który rozprawi się z zamkiem w drzwiach i w asyście policji wejść do mieszkania. Zajęcie komornicze będzie się wówczas odbywać bez naszej obecności.

Kiedy komornik nie może wejść do domu?

Prawo daje komornikom sądowym bardzo dużą swobodę w działaniu i w zasadzie ciężko znaleźć sytuację, w której komornik nie może zająć naszego mienia. Większego znaczenia nie ma nawet pora dnia i jeśli zajdzie taka konieczność, komornik może odwiedzić dłużnika w środku nocy. Konieczność taka występuje w przypadku nagminnego unikania konfrontacji i nie jest standardową procedurą.

Komornik zajmuje konto bankowe

Zajęcie konta bankowego to jedna z pierwszych czynności, jakie wykonuje komornik po otrzymaniu wyroku sądowego. Środki finansowe są w stanie najlepiej pokryć koszty długu i są najłatwiejszym sposobem na jego odzyskanie. W przypadku majątku ruchomego lub nieruchomości, komornik musi zająć się dodatkowo jego spieniężeniem, a często kwota, jaka w ten sposób uzyska, jest niższa od wartości rynkowej danego majątku.

Tymczasem pieniądz na koncie to już „gotowy produkt” pracy komornika. W praktyce wygląda to tak, że komornik zobowiązuje bank do niewypłacania dłużnikowi pieniędzy z konta i w imieniu wierzyciela może odprowadzać jego dochody na potrzeby spłaty długu. W ty momencie nie ma możliwości dokonywania przelewów z konta, transakcji bezgotówkowych, ani podejmowania pieniędzy z bankomatów. Komornik będzie zajmował konto tak długo, aż odzyska całe zobowiązanie, wraz z kosztami i nie ma znaczenia, czy będzie na nie wpływało wynagrodzenie, zapomogi socjalne, czy będzie zasilane z innych źródeł. Jest jednak minimum, którego komornik nie może nam zabrać i przepisy określają to jako 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

-> Polecamy artykuł: co zrobić, aby komornik zszedł z pensji?

Odstąpienie od egzekucji długu

W szczególnych przypadkach komornik może odstąpić od egzekucji długu, ale wówczas musi być spełniony szereg warunków. Przede wszystkim dłużnik nie ma stałego zatrudnienia albo pobiera minimalną pensję, nie otrzymuje emerytury, ani renty, nie posiada żadnego wartościowego majątku ruchomego ani nieruchomości, oraz nie posiada środków na koncie bankowym. Jeśli informacje te zostaną potwierdzone w odpowiednich urzędach, dochodzi do umorzenia postępowania wobec nieskuteczności egzekucji. Nie powoduje to jednak umorzenia długu, ponieważ wierzyciel w ciągu dziesięciu lat ma prawo ponownie złożyć wniosek o odzyskanie należności, jeśli sytuacja dłużnika ulegnie poprawie. Wówczas wysokość zobowiązania powiększa się o koszt kolejnego postępowania i dalsze odsetki.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.7/5 - (10 votes)
Komentarze (15)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Kulson07

  22.07.2020, 23:30

  Wyróżniający się komentarz

  Ten artykuł jest pełen kłamstw i niedomówień. Komornik nie może wejść do mieszkania o dowolnej porze. Już słyszę Policjantów, którzy mieliby stanowić asystę złodzieja-komornika: „Panie komornik, nie gadaj pan. W nocy nie pójdziemy na żadną egzekucję, bo to przecież niezgodne z prawem”. Tę robotę robi się między 6.00 a 20.00 – uwzględniając czas jej trwania. Nie będziemy ryzykować, że dłużnik napiszę na nas skargę do komendy głównej w W-wie”. Dodatkowo komornik bawiący się w takie klocki też ryzykuje, że sąd – na wniosek dłużnika – zrobi trzepanie papierów w jego kanciapie komorniczej ;)

 • J
  J

  JACEK

  24.02.2020, 12:16

  Wyróżniający się komentarz

  Czy komornik ma prawo dokonać egzekucji z mienia w domu, ktorego nie jestem właścicielem a jedynie jestem tam zameldowany?

  • P
   P

   Paulina

   24.02.2020, 13:27

   Wyróżniający się komentarz

   W praktyce, dla komornika nie ma to dużego znaczenia, czy nieruchomość należy do Pana, czy jest Pan w niej jedynie zameldowany. Kluczowe jest dla niego tylko to, że adres nieruchomości widnieje na liście, którą trzeba wyegzekwować. Prawo wejścia do mieszkania gwarantuje mu Kodeks postępowania cywilnego, a dokładniej – art. 814. Oczywiście bardzo dużo zależy od samego komornika. Jeden z nich może zrozumieć zaistniałą sytuację, a drugi nie. Dlatego, jeśli np. podczas egzekucji doszło do zajęcia Pana rzeczy, może Pan wnieść powództwo przeciwegzekucyjne i zażądać zwolnienia spod egzekucji określonego przedmiotu.Taki wniosek składa się w sądzie, w którym prowadzona jest egzekucja komornicza.

 • d
  d

  dłużnik

  03.01.2020, 17:38

  Wyróżniający się komentarz

  ale bzdury mające na celu wystraszyć dłuzników, od kiedy komornik może wejść do domu w środku nocy??????????????????????

  • A
   A

   Aleksandra

   07.01.2020, 07:44

   Wyróżniający się komentarz

   W ramach wyjaśnienia. W artykule napisane jest, że są to sytuacje sporadyczne i mogą się zdarzyć w wyjątkowych sytuacjach. Nie jest to standardowa procedura i muszą zajść odpowiednie okoliczności, aby została zastosowana.

 • A
  A

  Anna

  14.10.2022, 15:04

  Wyróżniający się komentarz

  A co jeśli komornik wzywa mnie w piśmie do uiszczenia opłaty egzekucyjnej, którą skarżyłam, jeszcze w trakcie trwania procesu, nie bacząc na fakt, że mam prawo się odwołać od decyzji sądu i wyrok nie jest prawomocny?

 • A
  A

  Andrzej

  16.12.2021, 16:24

  Wyróżniający się komentarz

  Witam, do brata przychodzi korespondencja od komornika, generalnie nie widzę u niego chęci podjęcia rozmów z komornikiem, jeśli ja mieszkam w części domu na pierwszym piętrze które jest dla niego niedostępne, ponieważ oddzielają nas drzwi które są zamknięte. posiadam jak każdy wyposażenie AGD, RTV, laptop, tablet, na niektóre posiadam potwierdzenie zakupu na niektóre nie. Czy powinienem się obawiać że komornik zajmie moje ruchomości na które nie posiadam potwierdzenia zakupu ?? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • W
  W

  Wspólokator

  05.11.2021, 18:28

  Wyróżniający się komentarz

  Witam, Czy jeśli jestem zameldowana w lokalu, którego właściciel ma wszczętą egzekucję komorniczą, w ramach której zajęto mu część pensji i w ramach której ma do spłaty kilkadziesiat tys. złotych, to czy mogę się spodziewać wizyty komornika i zabrania mojego mienia? Z racji tego, że mieszkam w lokalu należącym do zadłużonej osoby obawiam się, że sprzęty, meble i inne środki trwałe, które nie należą do właściciela lokalu, ale do mnie mogą zostać zabrane w ramach egzekucji komorniczej, która mnie nie dotyczy.

  • P
   P

   Paulina Krupa

   08.11.2021, 10:39

   Wyróżniający się komentarz

   Komornik działa na mocy wniosku o wszczęciu egzekucji wg miejsca zamieszkania dłużnika. Dlatego, jeśli jest duże prawdopodobieństwo, że dana rzecz należy do dłużnika, to zostanie ona zajęta. Jednak, gdy dojdzie do zajęcia przedmiotu, który do niego nie należy, może Pani wnioskować o wyłączenie go od egzekucji, ponieważ narusza to Pani prawa. Jeśliby tak się tak zdarzyło, że byłaby Pani obecna podczas egzekucji i wykazałaby, że dana rzecz należy do Pani, to komornik również powinien odstąpić od jej zajęcia. Wg postępowania kodeksu cywilnego:
   2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie.

 • d
  d

  dobre klocki

  13.12.2018, 16:15

  Wyróżniający się komentarz

  Masz blade pojęcie o przepisach do szkoły marsz. A jestem prawie pewien że matury też Pan nie posiada. Komornik nie może zająć alimentów przysądzonych na rzecz małoletnich dzieci jeśli matka, opiekun ma takowe przysądzone,500+ i parę innych przykładów mógłbym podać. Proszę nie wprowadzać nikogo w błąd.Proszę napisać o nieuczciwym pobieraniu przez Komorników podatku VATU doliczanego do kosztów egzekucji komorniczej. Jestem ciekaw co Pan mądrego napisze.

  • S
   S

   Stanisław

   13.12.2018, 17:08

   Wyróżniający się komentarz

   Oczywiście że nie może zabrać alimentów i 500+ ponieważ te świadczenia są tak naprawdę dzieci a nie rodziców, więc nie należą do ich majątku. I nic takiego w tym artykule nie zostało napisane, więc nie rozumiem Pana oburzenia.

   Jeśli widzi Pan jakieś błędy w artykule – proszę je wskazać, skonsultujemy je i poprawimy.

   Tymczasem jeśli chodzi o pobieranie VATu przez komorników, to już w lipcu 2017 roku takie działania zostały zabronione, więc jeśli zdarzyła się Panu taka sytuacja wystarczy zgłosić to do odpowiednich służb a pieniądze zostaną zwrócone.

  • M
   M

   Mateusz

   30.04.2020, 21:42

   Wyróżniający się komentarz

   Ma PAN nieaktualne informacje, gdyż na dzisiaj czyli 2020 rok nie podlega egzekucji komorniczej minimalne wynagrodzenie. Jeśli ktoś jest np. bezdomnym, ktory jest w jakimś programie wychodzenia z bezdomnosci, to komornik nie zabierze mu tableta, komputera czy nawet AGD, gdyż służy mu to żeby mógł powrócić do społeczeństwa. Jeszcze jeden aspekt – teraz zmieniły się przepisy co do upadłości konsumenckiej i teraz sąd nie może odmówić korzystnego wyroku, jeśli wchodzą w to względy humanitarne. Oczywiście windykatorzy firm pożyczkowych piszą tak jak PAN, bo kodeks postępowania cywilnego znają perfect, ale prawda jest taka, że komornik już nie jest „bogiem” jak było to kiedyś. Jako pracownik NGO na co dzień mam takie sprawy i żadnej nie przegrywamy.

  • K
   K

   Katarzyna

   06.10.2020, 12:17

   Wyróżniający się komentarz

   Witam czy można się jakoś z Panem skontaktować?

  • H
   H

   Harry Potter

   12.12.2020, 10:15

   Wyróżniający się komentarz

   Jakis kontakt do Pana panie Mateuszu ? Pozdr

  • -
   -

   ---

   10.12.2020, 11:47

   Wyróżniający się komentarz

   Napisałeś, że nie ma znaczenia co wpływa na konto. A przecież te pieniądze wpływają najczęściej na to samo konto co wynagrodzenie za pracę, więc bzdurą jest powiedzenie, że nie ma znaczenia co wpływa na konto.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie