Kiedy komornik przychodzi do domu?

Wszczęcie czynności egzekucyjnych może prowadzić do wizyty komornika w domu dłużnika w celu zajęcia ruchomości. Jest to stresująca sytuacja, kiedy jednak dokładnie może do niej dojść i czy da się jej uniknąć? Czy da się do niej odpowiednio przygotować i jakie świadczenia może zająć komornik?

kiedy komornik przychodzi do domu

Kluczowe informacje:

  • Komornik sądowy może odwiedzić dom dłużnika w celu przeprowadzenia egzekucji, gdy posiada tytuł wykonawczy uprawniający go do podjęcia takich działań;
  • Może do tego dojść: gdy dłużnik nie spłaca zobowiązań w terminie lub unika kontaktu i nie reaguje na wezwania do zapłaty;
  • Komornik ma również prawo wejść do mieszkania dłużnika pod jego nieobecność w celu przeprowadzenia egzekucji z ruchomości (np. samochód, skuter, rower, meble);
  • Przyjście komornika do domu nie musi być poprzedzone wcześniejszym powiadomieniem dłużnika;
  • Komornik sądowy może złożyć wizytę dłużnikowi w każdy dzień roboczy od 7 do 21, a także za zgodą prezesa właściwego rejonowego sądu, w godzinach nocnych i dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy komornik przychodzi do domu?

W celu dokonania zajęcia majątku ruchomego komornik sądowy może wejść do mieszkania czy domu dłużnika. Ma również prawo dokonać czynności w siedzibie dłużnika, np. przedsiębiorcy, osoby prawnej czy innej jednostki organizacyjnej.

Zgodnie z art. 810 Kodeksu postępowania cywilnego egzekutor może wykonywać czynności poza siedzibą kancelarii (czyli przyjść do domu dłużnika) w dni robocze między godziną 7:00 a 21:001. Dodatkowo, za zgodą sądu, ma prawo wizytować w dni świąteczne lub w godzinach nocnych.

W przypadku problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań pojawienie się komornika sądowego to ostateczność. Nie dochodzi do tego od razu, gdy masz zaległości. Przedtem podejmowane są czynności ponaglające i windykacyjne, które mają na celu zapobiec egzekucji komorniczej.

Co się dzieje z długiem, zanim sprawa trafi do komornika?

Najpierw sprawę usiłują rozwiązać wierzyciele, czyli np. banki czy instytucje pożyczkowe. Celem ich działań jest nawiązanie współpracy z dłużnikiem i przekonanie go do uregulowania zobowiązania. Na samym początku przyjmują formę:

  • wiadomości SMS z ponagleniami;
  • telefonów;
  • wiadomości e-mail.

Jeśli te działania zostaną zignorowane, wierzyciel może skierować sprawę do firmy windykacyjnej. Jej zadaniem jest odzyskanie długu. Strategia działania zależy od konkretnej instytucji, najczęściej w pierwszej kolejności stosują one wszystkie powyższe metody, tylko ze znacznie większą intensywnością. Następnie sięgają również po ponaglenia listowne czy wizyty osobiste. Gdy i one nie przyniosą efektu, sprawa zostaje skierowana do sądu. To znak, że sytuacja stała się bardzo poważna.

Jak wygląda windykacja należności? Poradnik Zobacz

Działania komornika prowadzone przed wizytą w miejscu zamieszkania dłużnika

Gdy sprawa trafi do sądu, musisz liczyć się z otrzymaniem nakazu zapłaty. Po uprawomocnieniu się wyroku i nadaniu tytułu wykonawczego, do działania może przystąpić komornik. Jego zadaniem jest podjęcie działań związanych z egzekucją komorniczą, prowadzących do uregulowania zobowiązań wobec wierzyciela.

Pierwszym krokiem jest podjęcie działań „na odległość”. Sprowadzają się one do prób nawiązania kontaktu z dłużnikiem. Na tym etapie możliwe jest zajęcie konta bankowego, a co za tym idzie również otrzymywanego wynagrodzenia, emerytury czy renty.

Jednocześnie komornik sądowy żąda przedstawienia wszystkich dóbr osobistych. Mowa tu zarówno o ruchomościach, jak i nieruchomościach. Jeśli dłużnik na tym etapie wykazuje wolę współpracy i dostarcza wszystkie niezbędne informacje zgodnie z prawdą, do wizyty w miejscu jego zamieszkania może w ogóle nie dojść.

cytat-Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki

Brak przedstawienia protokołu wykazu majątku z oświadczeniem lub złożenie fałszywego oświadczenia prowadzi do podjęcia przez komornika dalszych czynności na podstawie wniosku wierzyciela, w tym m.in. wizytacji w domu dłużnika.

Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki
Wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika Zobacz

Wizyta komornika w domu dłużnika

Jeśli dłużnik nie przekaże wykazu majątku, wierzyciel ma prawo zlecić poszukiwanie jego majątku. Odbywa się to poprzez przeprowadzenie czynności w jego miejscu zamieszkania, czyli po prostu wizyty w domu. Nie wymaga ona zapowiedzenia na piśmie czy w inny, formalny sposób. Komornik nie ma też obowiązku informować z wyprzedzeniem o planowanym przyjeździe, np. telefonicznie. Ważne jest przede wszystkim to, by termin wizyty był zgodny z przepisami.

Czasem dłużnicy udają, że nie ma ich w domu, bo upatrują w tym szansę na pozbycie się komornika. Nie jest to jednak dobra taktyka. Jeśli zaistnieje podejrzenie, że w ten sposób unikasz kontaktu, to egzekutor ma prawo poprosić o asystę policję. Na tym jednak nie koniec, bo jeśli jego działanie nadal nie przyniesie efektu, na miejsce może zostać wezwany ślusarz, z pomocą którego komornik wejdzie do nieruchomości. Dodatkowymi kosztami za taką fatygę obciąży osobę zadłużoną.

Jak wygląda wizyta komornika w domu dłużnika?

  1. Po wejściu do domu czy mieszkania dłużnika, komornik w pierwszej kolejności legitymuje się personalnie.
  2. Następnie okazuje dłużnikowi nakaz zajęcia nieruchomości lub ruchomości objętych egzekucją.
  3. W trzecim kroku dokonuje oceny mienia osoby zadłużonej.

W praktyce funkcjonariusz rozpoczyna przegląd wszystkich rzeczy znajdujących się w nieruchomości. Zgodnie z zapisami art. 814 Kodeksu postępowania cywilnego, może zarządzić nie tylko wejście do domu czy mieszkania, ale i pozostałych pomieszczeń2. Ma prawo przeszukać rzeczy osoby zadłużonej oraz schowki, a nawet ubranie dłużnika oraz innych osób znajdujących się w mieszkaniu. Wynika to z faktu, że w ten sposób często są ukrywane niewielkie, cenne przedmioty, które mogą stać się celem egzekucji.

Każda rzecz zajęta przez komornika musi zostać udokumentowana fotografią. Zostaje naklejona na nią także taśma ze stosownymi oznaczeniami. W przypadku wizyty w mieszkaniu czy domu, który nie należy do dłużnika (np. jest przez niego wynajmowany) zajęte mogą zostać wyłącznie składniki majątku osoby zadłużonej.

Jak zachowywać się podczas egzekucji komorniczej w domu?

Przede wszystkim warto unikać agresywnego zachowania i stawiania oporu. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu pozwolenie funkcjonariuszowi wykonać spokojnie swoją pracę. W przeciwnym wypadku może dojść do wezwania przez niego asysty policji. Kosztem takiej interwencji obciążany jest dłużnik.

Czy komornik może wejść do domu pod nieobecność właściciela?

Tak, zgodnie z art. 814 Kodeksu postępowania cywilnego komornik sądowy ma prawo wejść do mieszkania dłużnika nawet pod jego nieobecność, jeśli cel egzekucji tego wymaga3. Może wtedy przeprowadzić egzekucję z ruchomości, takich jak np. samochód, skuter, rower czy meble. Warunkiem takiego działania jest uzasadniona potrzeba dokonania takiej czynności. Za taką uznać można np. unikanie kontaktu, konieczność zajęcia ruchomości znajdującej się w środku czy celowe utrudnianie przeprowadzenia czynności.

cytat-Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki

W przypadku egzekucji z nieruchomości o terminie podjęcia takiej czynności komornik ma obowiązek powiadomić dłużnika na piśmie dużo wcześniej. Dotyczy to zarówno samej egzekucji, jak i np. wizji nieruchomości. Jeśli jednak osoba zadłużona – mimo otrzymania stosownej informacji – nie stawi się w wyznaczonym terminie, funkcjonariusz również ma prawo dokonać egzekucji. Muszą natomiast do tego zostać spełnione wszelkie formalności prawne, jak np. prawidłowe dostarczone powiadomienie.

Patryk Korzec, ekspert finansowy Czerwonej Skarbonki

Kiedy komornik nie może wejść do domu?

Przepisy nie określają sytuacji, w której komornik nie mógłby wejść do nieruchomości, gdy na osobach w niej przebywających ciąży obowiązek wpuszczenia go do środka. Dotyczy to zarówno dłużnika, jak i osób trzecich. Ci ostatni powinni ponadto udzielić mu prawdziwych informacji dotyczących miejsca pobytu osoby zadłużonej oraz jego majątku. Zatajenie takiej informacji grozi karą grzywny.

Kodeks postępowania cywilnego pozwala komornikowi wejść do mieszkania osoby trzeciej i przeprowadzenia w nim czynności egzekucyjnych. Musi być to jednak poparte podejrzeniem, że w danym lokalu przebywa dłużnik. Może być to nieruchomość wynajmowana, jak i należąca np. do rodziny.

Jakich świadczeń nie może zająć komornik?

Art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego 4 definiuje, jakie świadczenia są wyłączone spod egzekucji komorniczej.

  • Wsparcie finansowe 800+;
  • Alimenty;
  • Świadczenia wypłacane przez pomoc społeczną;
  • Zasiłek dla opiekuna;
  • Dodatki dla sierot;
  • Dodatek pielęgnacyjny i rodzinny;
  • Dodatek porodowy;
  • Jednorazowe świadczenie „Za życiem”;
  • Świadczenia wypłacane z uwagi na bezskuteczną egzekucję alimentacyjną;
  • Świadczenia rodzinne.

W praktyce jednak rozróżnienie środków wpływających na konto bankowe z powyższych świadczeń oraz tych pochodzących np. z wypłaty jest praktycznie niemożliwe. Ostatecznie więc pieniądze wyłączone z egzekucji, mogą zostać w niej ujęte. Dlatego warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją, zakładając np. oddzielne konto przeznaczone do tego typu świadczeń lub konto bez komornika.

Co może zabrać komornik, gdy nic nie mam?

Zdarza się, że podczas egzekucji w domu komornik nie znajduje żadnych ruchomości ani nieruchomości do przejęcia. W takiej sytuacji pozostaje mu zajęcie środków pieniężnych na kontach bankowych. Jeśli jednak ich również nie ma, podobnie jak jakichkolwiek praw majątkowych, egzekucja jest uznawana za bezskuteczną.

Gdy dłużnik zostanie oficjalnie uznany przez komornika za niewypłacalnego, to musi poinformować o tym swojego wierzyciela, np. wysyłając pismo o bezskuteczności zajęcia. Po odebraniu takiej informacji wierzyciel może w ciągu tygodnia przedstawić wniosek, w którym opisze inne metody egzekucji. Jeśli tego nie zrobi, dojdzie do umorzenia postępowania.

kiedy komornik przychodzi do domu dłużnika - jak to dziala

FAQ

Od jakiej kwoty komornik wchodzi do domu?

Polskie przepisy nie definiują dolnej granicy, która pozwala komornikowi wejść do domu dłużnika. Może być to nawet niewielka kwota, jeśli nie będzie innej możliwości wyegzekwowania takiej należności. Dotyczy to zarówno egzekucji na ruchomościach, jak i nieruchomościach.

Czy komornik od razu zabiera rzeczy z domu?

Nie, wizyta komornika w domu jest ostatecznością. Najpierw do dłużnika zwracają się wierzyciele, a następnie sprawa trafia do sądu. Komornik również stara się początkowo rozwiązać sprawę na odległość, a dopiero, gdy to okaże się niemożliwe, zjawia się w mieszkaniu osoby zadłużonej.

W jakich godzinach komornik może wejść do domu?

Komornik może wykonywać czynności poza siedzibą kancelarii komorniczej wyłącznie między godziną 7:00 rano a 21:00 wieczorem w dni robocze. Tylko za zgodą sądu możliwe jest jego wejście do domu w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne.

Czy komornik może ściągać dług z rodziny?

Nie, komornik może ściągać dług wyłącznie z osoby zadłużonej, a nie jego krewnych. Nie jest on do tego uprawniony nawet w przypadku konta osobistego małżonka dłużnika, o ile zadłużenie powstało bez jego pisemnej zgody i nie odpowiada on za nie.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4/5 - (13 votes)
Komentarze (15)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • K
    K

    Kulson07

    22.07.2020, 23:30

    Wyróżniający się komentarz

    Ten artykuł jest pełen kłamstw i niedomówień. Komornik nie może wejść do mieszkania o dowolnej porze. Już słyszę Policjantów, którzy mieliby stanowić asystę złodzieja-komornika: “Panie komornik, nie gadaj pan. W nocy nie pójdziemy na żadną egzekucję, bo to przecież niezgodne z prawem”. Tę robotę robi się między 6.00 a 20.00 – uwzględniając czas jej trwania. Nie będziemy ryzykować, że dłużnik napiszę na nas skargę do komendy głównej w W-wie”. Dodatkowo komornik bawiący się w takie klocki też ryzykuje, że sąd – na wniosek dłużnika – zrobi trzepanie papierów w jego kanciapie komorniczej ;)

  • J
    J

    JACEK

    24.02.2020, 12:16

    Wyróżniający się komentarz

    Czy komornik ma prawo dokonać egzekucji z mienia w domu, ktorego nie jestem właścicielem a jedynie jestem tam zameldowany?

    • P
      P

      Paulina

      24.02.2020, 13:27

      Wyróżniający się komentarz

      W praktyce, dla komornika nie ma to dużego znaczenia, czy nieruchomość należy do Pana, czy jest Pan w niej jedynie zameldowany. Kluczowe jest dla niego tylko to, że adres nieruchomości widnieje na liście, którą trzeba wyegzekwować. Prawo wejścia do mieszkania gwarantuje mu Kodeks postępowania cywilnego, a dokładniej – art. 814. Oczywiście bardzo dużo zależy od samego komornika. Jeden z nich może zrozumieć zaistniałą sytuację, a drugi nie. Dlatego, jeśli np. podczas egzekucji doszło do zajęcia Pana rzeczy, może Pan wnieść powództwo przeciwegzekucyjne i zażądać zwolnienia spod egzekucji określonego przedmiotu.Taki wniosek składa się w sądzie, w którym prowadzona jest egzekucja komornicza.

  • d
    d

    dłużnik

    03.01.2020, 17:38

    Wyróżniający się komentarz

    ale bzdury mające na celu wystraszyć dłuzników, od kiedy komornik może wejść do domu w środku nocy??????????????????????

    • A
      A

      Aleksandra

      07.01.2020, 07:44

      Wyróżniający się komentarz

      W ramach wyjaśnienia. W artykule napisane jest, że są to sytuacje sporadyczne i mogą się zdarzyć w wyjątkowych sytuacjach. Nie jest to standardowa procedura i muszą zajść odpowiednie okoliczności, aby została zastosowana.

  • A
    A

    Anna

    14.10.2022, 15:04

    Wyróżniający się komentarz

    A co jeśli komornik wzywa mnie w piśmie do uiszczenia opłaty egzekucyjnej, którą skarżyłam, jeszcze w trakcie trwania procesu, nie bacząc na fakt, że mam prawo się odwołać od decyzji sądu i wyrok nie jest prawomocny?

  • A
    A

    Andrzej

    16.12.2021, 16:24

    Wyróżniający się komentarz

    Witam, do brata przychodzi korespondencja od komornika, generalnie nie widzę u niego chęci podjęcia rozmów z komornikiem, jeśli ja mieszkam w części domu na pierwszym piętrze które jest dla niego niedostępne, ponieważ oddzielają nas drzwi które są zamknięte. posiadam jak każdy wyposażenie AGD, RTV, laptop, tablet, na niektóre posiadam potwierdzenie zakupu na niektóre nie. Czy powinienem się obawiać że komornik zajmie moje ruchomości na które nie posiadam potwierdzenia zakupu ?? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • W
    W

    Wspólokator

    05.11.2021, 18:28

    Wyróżniający się komentarz

    Witam, Czy jeśli jestem zameldowana w lokalu, którego właściciel ma wszczętą egzekucję komorniczą, w ramach której zajęto mu część pensji i w ramach której ma do spłaty kilkadziesiat tys. złotych, to czy mogę się spodziewać wizyty komornika i zabrania mojego mienia? Z racji tego, że mieszkam w lokalu należącym do zadłużonej osoby obawiam się, że sprzęty, meble i inne środki trwałe, które nie należą do właściciela lokalu, ale do mnie mogą zostać zabrane w ramach egzekucji komorniczej, która mnie nie dotyczy.

    • P
      P

      Paulina Krupa

      08.11.2021, 10:39

      Wyróżniający się komentarz

      Komornik działa na mocy wniosku o wszczęciu egzekucji wg miejsca zamieszkania dłużnika. Dlatego, jeśli jest duże prawdopodobieństwo, że dana rzecz należy do dłużnika, to zostanie ona zajęta. Jednak, gdy dojdzie do zajęcia przedmiotu, który do niego nie należy, może Pani wnioskować o wyłączenie go od egzekucji, ponieważ narusza to Pani prawa. Jeśliby tak się tak zdarzyło, że byłaby Pani obecna podczas egzekucji i wykazałaby, że dana rzecz należy do Pani, to komornik również powinien odstąpić od jej zajęcia. Wg postępowania kodeksu cywilnego:
      2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie.

  • d
    d

    dobre klocki

    13.12.2018, 16:15

    Wyróżniający się komentarz

    Masz blade pojęcie o przepisach do szkoły marsz. A jestem prawie pewien że matury też Pan nie posiada. Komornik nie może zająć alimentów przysądzonych na rzecz małoletnich dzieci jeśli matka, opiekun ma takowe przysądzone,500+ i parę innych przykładów mógłbym podać. Proszę nie wprowadzać nikogo w błąd.Proszę napisać o nieuczciwym pobieraniu przez Komorników podatku VATU doliczanego do kosztów egzekucji komorniczej. Jestem ciekaw co Pan mądrego napisze.

    • S
      S

      Stanisław

      13.12.2018, 17:08

      Wyróżniający się komentarz

      Oczywiście że nie może zabrać alimentów i 500+ ponieważ te świadczenia są tak naprawdę dzieci a nie rodziców, więc nie należą do ich majątku. I nic takiego w tym artykule nie zostało napisane, więc nie rozumiem Pana oburzenia.

      Jeśli widzi Pan jakieś błędy w artykule – proszę je wskazać, skonsultujemy je i poprawimy.

      Tymczasem jeśli chodzi o pobieranie VATu przez komorników, to już w lipcu 2017 roku takie działania zostały zabronione, więc jeśli zdarzyła się Panu taka sytuacja wystarczy zgłosić to do odpowiednich służb a pieniądze zostaną zwrócone.

    • M
      M

      Mateusz

      30.04.2020, 21:42

      Wyróżniający się komentarz

      Ma PAN nieaktualne informacje, gdyż na dzisiaj czyli 2020 rok nie podlega egzekucji komorniczej minimalne wynagrodzenie. Jeśli ktoś jest np. bezdomnym, ktory jest w jakimś programie wychodzenia z bezdomnosci, to komornik nie zabierze mu tableta, komputera czy nawet AGD, gdyż służy mu to żeby mógł powrócić do społeczeństwa. Jeszcze jeden aspekt – teraz zmieniły się przepisy co do upadłości konsumenckiej i teraz sąd nie może odmówić korzystnego wyroku, jeśli wchodzą w to względy humanitarne. Oczywiście windykatorzy firm pożyczkowych piszą tak jak PAN, bo kodeks postępowania cywilnego znają perfect, ale prawda jest taka, że komornik już nie jest “bogiem” jak było to kiedyś. Jako pracownik NGO na co dzień mam takie sprawy i żadnej nie przegrywamy.

    • K
      K

      Katarzyna

      06.10.2020, 12:17

      Wyróżniający się komentarz

      Witam czy można się jakoś z Panem skontaktować?

    • H
      H

      Harry Potter

      12.12.2020, 10:15

      Wyróżniający się komentarz

      Jakis kontakt do Pana panie Mateuszu ? Pozdr

    • -
      -

      ---

      10.12.2020, 11:47

      Wyróżniający się komentarz

      Napisałeś, że nie ma znaczenia co wpływa na konto. A przecież te pieniądze wpływają najczęściej na to samo konto co wynagrodzenie za pracę, więc bzdurą jest powiedzenie, że nie ma znaczenia co wpływa na konto.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie