Ranking kart kredytowych 2020

Karty kredytowe cieszą się dużą popularnością wśród polskich konsumentów jako wygodne i elastyczne źródło pozyskania dodatkowej gotówki. Cienki kawałek plastiku można łatwo schować w portfelu i użyć choćby podczas zakupów, i to nie tylko stacjonarnie, ale i również online. Jak wybrać najlepszą ofertę? Pomóc może w tym nasz ranking kart kredytowych 2020.

Najlepsze karty kredytowe:

Karty kredytowe to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, który od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród polskich konsumentów. W czasie gdy kredyty gotówkowe służą pokrywaniu raczej jednorazowych i bardziej kosztownych wydatków np. konsumpcyjnych, karta kredytowa może stanowić zapasowe i wielokrotnie stosowane źródło finansowania. Można przy jej pomocy zapłacić na przykład za zakupy czy pokryć nawet jeszcze mniej kosztowne, aczkolwiek ważne wydatki. Oferta bankowa jest niezwykle obszerna – najlepsze propozycje kart przedstawiamy w powyższym rankingu.

Ranking kart kredytowych

Usługodawcy bacznie obserwują sytuację w swojej branży i zwracają uwagę na upodobania oraz potrzeby konsumentów. Tak samo robią banki, dlatego nie powinno dziwić, że w ich ofercie na tak uprzywilejowanej pozycji są karty kredytowe. Praktycznie każdy duży bank, szczególnie z grona tych komercyjnych, dba o to, aby wśród jego usług nie zabrakło możliwości uzyskania limitu kredytowego na karcie. Duży wybór to dobra wiadomość dla konsumentów szukających jak najbardziej spersonalizowanej oferty karty – jednak podobny przybytek potrafi czasem przytłaczać.

W tym celu przygotowaliśmy nasz ranking kart kredytowych zawierający wyselekcjonowane oferty. Układ rankingu jest banalnie prosty, oparty na planie tabeli z najważniejszymi informacjami przedstawionymi w klarowny, jasny i czytelny w sposób. Omówmy wszystkie parametry, jakie zostały wyszczególnione w rankingu i jak należy je odczytywać.

 • Logo banku i nazwa oferty.
  O ile loga banków działających w Polsce są czytelne i unikatowe, tak niektóre z nich przewidują różne oferty określonych kart kredytowych. Co za tym idzie, tuż obok oznaczenia banku przedstawiamy nazwę określonej taryfy, np. „Citi Simplicity” w Citi Banku.
 • Informacje o opłatach.
  Tuż pod nazwą określonej oferty karty kredytowej przedstawiony został wykaz wszystkich kosztów karty kredytowej. Wyszczególnione zostają przede wszystkim opłaty podstawowe i odsetki. Dodatkowo, po kliknięciu opcji „więcej” rozwija się obszerna informacja o sposobie naliczania dodatkowych kosztów przez bank i zasadach z tym związanych.
 • Wysokość odsetek.
  Odsetki to parametr, na który konsumenci przy wyborze karty kredytowej szczególnie zwracają uwagę, dlatego został on wyeksponowany w rankingu większą czcionką i przedstawiony pod postacią złotówek, np. 2,23 złote.
 • Przycisk wyboru oferty.
  Ostatnim elementem rankingu jest przycisk „wybierz”, który pozwala nam skorzystać z oferty, która zdobyła uznanie. Konsument zostaje przekierowany na zewnętrzną stronę danego banku, gdzie konieczne będzie dokończenie procedur związanych z wnioskowaniem o kartę kredytową online.

Najlepsze karty kredytowe – ranking

Jak znaleźć najlepsze karty kredytowe? To pytanie, na które najłatwiej będzie znaleźć odpowiedź, raz jeszcze przeglądając nasz ranking kart kredytowych. To, co go wyróżnia, to interaktywność – informacje zawarte w tabeli są ściśle uzależnione od danych, jakie wprowadzi konsument. Przedstawione są tam trzy suwaki, za pomocą których należy wybrać zgodne z indywidualnymi oczekiwaniami niżej scharakteryzowane elementy.

 1. Wykonywane miesięcznie płatności.
  W pierwszej kolejności należy przedstawić wysokość miesięcznych transakcji kartą, jakie wykonujemy. Nie jest możliwe rzecz jasna przedstawienie tej informacji z dokładnością co do złotówki, dlatego wartość tę należy podać w uśrednionym ujęciu, orientacyjnie. Suwak pozwala nam wybierać w przedziale kwot już do 20 złotych do nawet 6000 złotych.
 2. Comiesięczna spłata karty.
  W tym miejscu konsument powinien wskazać procent wykorzystanego miesięcznie zadłużenia, jakie będzie w stanie spłacić. Parametr ten również należy wybrać z dostępnego przedziału, który otwiera wartość 10%, a zamyka – 100%. Banki umożliwiają pod tym kątem bardzo elastyczne wybory – można jednorazowo spłacić całą wykorzystaną sumę, a można rozbić ją na drobniejsze raty zgodne z bieżącymi potrzebami finansowymi.
 3. Uzyskiwane wynagrodzenie miesięczne.
  Trzecią i zarazem ostatnią informacją, jaka będzie potrzebna do odpowiedniego spersonalizowania informacji umieszczonych w rankingu kart kredytowych, jest przedstawienie wysokości swojego miesięcznego wynagrodzenia. Ponownie trzeba będzie wprowadzić dane z przedziału, który otwiera wartość 100 złotych, a zamyka – 20 000 złotych. Jeżeli miesięczne wynagrodzenie ma wartość nierównomierną, warto przedstawić jego jak najbardziej uśrednioną wysokość. Pozwoli to jak najlepiej dostosować ofertę w rankingu do możliwości finansowych konsumenta.

Jak działa karta kredytowa?

Zasady działania karty kredytowej są bardzo proste. Jest to w końcu produkt finansowy, który stworzono z myślą o wygodnym użytkowaniu, którego obsługa i spłata nie powinny przysparzać problemów. I to niezależnie od tego, czy korzystamy z niego po raz pierwszy, czy też jesteśmy z tym zaznajomieni na dobre. Oto najważniejsze informacje, jakie warto znać w kwestii działania karty kredytowej.

 • Bank przydziela konsumentowi limit kredytowy, jaki jest udostępniany na karcie.
  Przyznanie limitu kredytowego to specyficzna forma bankowej pożyczki, z której korzystać można jednak regularnie, bezgotówkowo, na dowolny cel i na różne potrzeby.
 • To konsument wybiera, jaką część limitu wykorzystuje.
  Nie ma obowiązku wykorzystywania pełni limitu, jaki przyznany został na karcie przez bank. To konsument wybiera, ile miesięcznie chce go wykorzystać i w jakich częstotliwościach. Nie musi danego miesiąca nawet używać karty – warto jednak pamiętać, że banki doliczą przez to opłaty za jej obsługę. W tabelach opłat zawsze określona jest minimalna wysokość i liczba miesięcznych transakcji.
 • Spłata jest szybka i wygodna, ale musi być regularna.
  Jako że karta kredytowa jest specyficzną formą bankowej pożyczki, to konsument powinien regulować zadłużenie regularnie – co najmniej raz w miesiącu. W dobie elektronicznej bankowości, spłata nie jest jednak szczególnie angażująca i czasochłonna. W przypadku np. Banku Millennium, wystarczy jedynie kilka kliknięć w aplikacji mobilnej, po czym wykorzystane środki zostają spłacone z naszych prywatnych środków na standardowym koncie – i tyle! Warunkiem jest oczywiście posiadanie obu rachunków w tym samym banku.
 • Płatności kartą kredytową można dokonywać wirtualnie i stacjonarnie.
  Dzisiejsze karty kredytowe oferują konsumentom możliwość dokonywania szybkich i wygodnych płatności przy pomocy metody zbliżeniowej w różnych placówkach, jak np. sklepy, salony fryzjerskie czy punkty rozrywkowe. To jednak nie wszystko – większość kart kredytowych dostępnych dzisiaj na rynku umożliwia konsumentom także możliwość dokonywania szybkich i wygodnych transakcji online. Wystarczy jedynie potwierdzenie odpowiednim kodem w aplikacji mobilnej.

Karta kredytowa a debetowa – różnice

Karta płatnicza karcie nierówna – warto pamiętać, że powszechnie stosowane określenia na kawałki plastiku, służące do dokonywania płatności, mogą być mylące i dawać fałszywe przekonanie, że niektóre z nich to synonimy. Tymczasem karta debetowa i karta kredytowa to zupełnie inne rozwiązania, których nie można mylić. Pomimo wizualnego podobieństwa (taki sam kształt, układ oznaczeń czy rozmieszczenie np. czipów i informacji o posiadaczu) oraz podobnego sposobu użytkowania, dzieli je więcej, niż łączy.

 • Karta debetowa daje dostęp do prywatnych środków pieniężnych, które znajdują się na koncie.
 • Karta kredytowa z kolei daje konsumentowi dostęp do środków w całości pożyczonych przez bank w ramach limitu, jaki zostaje przyznany podczas wnioskowania o kartę.
 • Karta debetowa może, ale nie musi dawać możliwości dokonywania płatności niezależnie od stanu środków na koncie. Jeżeli konsument wyrazi taką wolę, w przypadku niewystarczającej ilości pieniędzy, transakcja kartą zostaje odrzucona. Jeżeli jednak wola jest inna – poniżej sumy na koncie pojawia się debet, który jest swoistą pożyczką od banku.
 • Karta kredytowa nakłada na konsumenta dyscyplinę dokonywania określonej liczby transakcji o danej sumie miesięcznie, pod rygorem obciążenia opłatami za obsługę karty przez bank. Co więcej, wykorzystany limit musi być spłacany regularnie – np. co miesiąc.
Karta kredytowa a debetowa - różnice

Opłaty na karcie kredytowej

Uzyskując limit na karcie kredytowej, konsument uzyskuje specyficzną formę pożyczki bankowej. Dochodzi do sprzedaży produktu finansowego, za który – co za tym idzie – bank ma prawo doliczyć dodatkowe opłaty. Ich wymiar doliczany jest do każdej transakcji spłaty karty. Wysokość opłat jest rzecz jasna zmienna i proporcjonalna w stosunku do indywidualnych parametrów, takich jak wysokość limitu na karcie, czas jej ważności czy zdolność kredytowa konsumenta. Warto jednak wyodrębnić trzy najważniejsze koszty, z których tytułu dolicza je bank do tzw. całkowitego kosztu kredytu.

 • Oprocentowanie.
  To zmienna wartość, na którą składa się wysokość aktualnie obowiązującego w sektorze bankowym oprocentowania zmiennego oraz marża dla banku, stanowiąca jedno z głównych źródeł zysku.
 • Prowizja.
  Opłata stanowiąca dla banku przychód z transakcji udzielenia kredytu, który w tym przypadku przyjmuje formę karty kredytowej.
 • Opłata za kartę.
  To parametr, o którym wspomnieliśmy już wyżej. Stanowi on źródło zysku dla banku tylko w przypadku, gdy konsument nie dokonuje określonej w tabeli kosztów minimalnej liczby miesięcznych transakcji na określoną sumę. Opłata jest wówczas pobierana po każdym niewykorzystanym miesiącu. Spełniając warunki – możemy o niej zapomnieć.

Darmowa karta kredytowa – ranking

Czy darmowa karta kredytowa jest możliwa? Poniekąd, można tak nazwać karty w kontekście darmowych okresów bezodsetkowych. Praktycznie każda oferta na rynku finansowym przewiduje możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Zasady działania są bardzo proste – w wyznaczonym okresie wynoszącym średnio 40-65 dni, konsument jest zwolniony z obciążenia jego limitu kredytowego odsetkami za transakcje bezgotówkowe. W ten sposób można ponownie zaoszczędzić na dodatkowych opłatach pod rygorem regularnego użytkowania karty. Banki chcą w ten sposób zachęcić konsumentów do tego, aby karta kredytowa była regularnie stosowanym atrybutem finansowym.

Co poddawane jest weryfikacji podczas wnioskowania o kartę?

Wnioskując o kartę kredytową, należy przygotować się na standardową procedurę weryfikacji konsumenta pod kątem podstawowych parametrów sprawdzanych przez banki. Ich zakres wygląda następująco.

 • Wysokość miesięcznych dochodów.
 • Orientacyjna wartość comiesięcznych wydatków.
 • Weryfikacja historii spłaty zobowiązań w BIK.