Kiedy dojdzie przelew? Sesje Elixir – Kalkulator

Kalkulator przelewów

Kiedy dojdzie przelew z banku do banku? O której godzinie zostanie zaksięgowany przelew? Sprawdź to w naszym kalkulatorze czasu przelewu.

Kiedy dojdzie przelew? Sesje Elixir

Kluczowe informacje

 • Sesje Elixir to określone, ustalone wcześniej terminy, w których banki przesyłają między sobą zlecenia przelewów międzybankowych. Systemem rozliczeń sesji Elixir zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeń;
 • Kalkulator czasu przelewu to narzędzie online, które pomaga oszacować czas potrzebny na realizację przelewu bankowego na podstawie różnych czynników, takich jak rodzaj przelewu, banki nadawcy i odbiorcy oraz godzina zlecania przelewu;
 • Kalkulator Czerwonej Skarbonki przy wyliczaniu, kiedy przyjdzie przelew, uwzględnia parametry, jak godzina zlecania przelewu, sesje rozliczeniowe banków, rodzaj przelewu czy dni wolne od pracy.

Dlaczego Sesje Elixir wpływają na, to kiedy przyjdzie przelew?

Elixir jest to międzybankowy system rozliczeń, którego prowadzeniem zajmuje się od 1994 roku Krajowa Izba Rozliczeń, czyli KIR. Podmiot ten opracował własny harmonogram trzech sesji Elixir, czyli godzin, o których przelewy są rozliczane i księgowane pomiędzy bankami. Wszystkie zwykłe przelewy wysyłane pomiędzy różnymi bankami muszą przejść rozliczenie w KIR.

System działa tylko w dni robocze, stąd przelewy zlecone w weekendy i święta zostaną przetworzone dopiero w kolejnym pracującym dniu. Dodatkowo warto pamiętać, że w Wigilię oraz ostatni dzień roboczy roku odbywają się tylko dwie sesje Elixir w KIR.

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki

Banki nie muszą trzymać się sztywno harmonogramu opracowanego przez Izbę. Mogą wykupić inne (czytaj: tańsze) godziny księgowania przelewów, stąd różnice w sesjach przelewów Elixir i godzinach księgowań w poszczególnych bankach. Zazwyczaj banki mają po trzy sesje wychodzące i przychodzące, ale równie dobrze mogą to być dwie czy np. cztery sesje w ciągu doby.

Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki

Przelewy w ramach tego samego banku, przelewy BLIK na numer telefonu oraz przelewy natychmiastowe księgowane są natychmiast.

Sesje przychodzące i wychodzące

Popatrzmy, jak wygląda harmonogram sesji ELIXIR w kilku najpopularniejszych bankach w Polsce.

BankSesje wychodząceSesje przychodzące
Alior Bank8.20, 12.20, 15.20, 10.3014.30, 16.45
Millennium Bank8.10, 12.10, 14.30, 12.0015.20, 17.15
ING Bank Śląski8.10, 11.30, 14.30, 11.0015.00, 17.30
Pekao8.30, 12.30, 15.00, 11.0015.00, 17.30
PKO BP8.00, 11.45, 14.30, 11.3015.10, 17.30
Santander Bank Polska8.15, 12.15, 14.45, 10.3014.30, 17.00
Godziny sesji Elixir w przykładowych bankach.
I sesjaII sesjaIII sesja
Sesje KIR16.00 dzień poprzedni9.30 – 13.3013.00 – 16.00
Godziny sesji KIR.

Przez jakie etapy przechodzą przelewy bankowe?

Jesteś ciekawy, co dzieje się z Twoim przelewem od momentu jego zlecenia do zaksięgowania na docelowym rachunku? Oto, jaką drogę musi pokonać Twój transfer zlecony z jednego banku do drugiego.

 1. Zlecenie przelewu w banku. W ustalonych przez siebie godzinach banki przyjmują zlecenia realizacji przelewu — nazywamy to sesjami wychodzącymi. Jeśli złożysz polecenie przelewu w określonym przedziale czasu, oznacza to, że transfer wyjdzie o najbliższej godzinie, w jakiej bank nadawcy ma wykupioną sesję Elixir.
 2. Otwarcie i zamknięcie wejścia. Są to godziny sesji Elixir sztywno ustalone przez KIR (16:00-9:30, 9:30-13:30 i 13:00-16:00). Jak już wiesz, najczęściej te godziny nie pokrywają się z godzinami sesji w banku.
 3. Przetwarzanie i rozliczenie. Przelew trafia do KIR, gdzie będzie przetwarzany w godzinach ustalonych przez Izbę, czyli po zamknięciu danej sesji Elixir. W tych godzinach Krajowa Izba Rozliczeń dokonuje podsumowania transakcji i ustala pozycje netto dla każdego z banków. Chodzi o to, żeby nie przerzucać się wte i wewte środkami, tylko jeśli trzeba to dopłacić, a jeśli nie trzeba — czekać na środki. KIR przesyła wyliczone instrukcje rozrachunkowe do NBP. Po tym etapie przelewy wychodzące trafiają do banków odbiorców.
 4. Rozrachunek. W tych godzinach banki przekazują sobie nawzajem pieniądze, korzystając z rachunków prowadzonych w NBP.
 5. Wyjście. Jest to godzina, po której banki rozpoczynają właściwe księgowania środków na rachunkach klientów.

Przykład. Weźmy przelew zlecony w banku A o godzinie 9:00.

Sprawdzamy sesje wychodzące w banku A. Są to przykładowo godziny 6:00, 10:00 i 13:30. Oznacza to, że nasz przelew wyjdzie z banku A o godzinie 10:00.
Następnie patrzymy na godziny sesji Elixir w KIR. Widzimy, że nasz przelew załapie się na II sesję, która odbywa się w godzinach 9:30-13:30.
Sprawdzamy sesje Elixir w docelowym banku. Niech to będą godziny 10:00, 12:00 i 15:30. Przelew dotrze do odbiorcy po godzinie 15:30.

Chcąc sprawdzić, o której dotrze przelew, nie musisz tego wszystkiego sprawdzać w wyżej opisany sposób, na piechotę. Jest dużo prostsze rozwiązanie: kalkulator przelewów bankowych, o którym za chwilę opowiem nieco szerzej.

Rodzaje przelewów bankowych

 1. Zwykły przelew Elixir wewnątrz banku. Czyli np. wysyłasz pieniądze z konta w PKO na inne konto w PKO. Takie przelewy są księgowane w ciągu kilku minut, ponieważ nie trafiają do rozliczenia w KIR.
 2. Zwykły przelew Elixir do innego banku. Zasadę jego działania opisuję w całym tym artykule i jak już wiesz, zależy od sesji Elixir w banku i w KIR.
 3. Przelew natychmiastowy Express Elixir. Można go wykonywać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, pod warunkiem że oba banki (nadawcy i odbiorcy) uczestniczą w systemie przelewów natychmiastowych. Taki transfer jest księgowany w ciągu kilku minut. Niestety, w większości banków opcja ta jest dodatkowo płatna (z reguły kosztuje około 5 zł).
 4. Przelew BLIK na numer telefonu. Jest realizowany on-line w systemie Express Elixir, czyli pieniądze są u odbiorcy w ciągu kilku sekund. Opcja ta w większości banków jest darmowa, jednak obowiązują niezbyt wysokie limity dzienne (zazwyczaj w okolicach 1000-2000 zł).
 5. Przelew Euro Express Elixir. Na ten moment nie jest to jeszcze usługa dostępna w naszych bankach (Santander Bank Polska rozpoczął pilotaż w 2023 r.). Docelowo ma pozwolić na natychmiastowe księgowanie przelewów w euro.
 6. Przelew SEPA w euro. Pozwala na dokonywanie przelewów w euro w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Czas księgowania to około 1 dzień roboczy.
 7. SEPA Instant. Czyli natychmiastowe przelewy w EUR, coś jak nasz Express Elixir. Niestety w Polsce na ten moment udostępnia go jedynie Revolut i Wise.
 8. Przelew zagraniczny SWIFT. Jest księgowany w około 3 dni robocze od momentu nadania i niestety jest dość drogi.
 9. Przelew natychmiastowy Blue Cash. Usługa oferowana przez prywatną firmę BlueMedia. Nie wszystkie banki posiadają ją w swojej ofercie. Pozwala na natychmiastowe zaksięgowanie pieniędzy w banku odbiorcy, pod warunkiem że oba banki mają przelewy BlueCash w swojej ofercie. Opcja ta zazwyczaj jest dodatkowo płatna i obowiązują dzienne limity.
Jak sprawdzić, czy przelew został wysłany na moje konto? Zobacz

Kiedy przelew? Jak działa nasz kalkulator czasu przelewu?

Działanie naszego kalkulatora przelewów jest wyjątkowo proste. Wystarczy uzupełnić dwie wartości:

 1. Z jakiego banku wychodzi przelew oraz ustalić, do jakiego banku ma dotrzeć. Jeśli masz tylko numer konta odbiorcy i nie wiesz, jaki to jest bank, wpisujesz ten numer i już.
 2. W jakim dniu i o której godzinie został zlecony przelew.

Ile idzie przelew z poczty?

Poczta Polska oferuje dwa rodzaje usług związanych z przekazywaniem pieniędzy.

 1. Przekaz pocztowy: pieniądze trafiają na adres odbiorcy lub są do obioru w placówce. W wersji standard trwa to 2-4 dni robocze.
 2. Wpłata na rachunek bankowy.
 • Wpłata Standard, na rzecz jednostek samorządu terytorialnego: na drugi dzień roboczy.
 • Standard Priorytet: do godziny 14:00 jest księgowana w tym samym dniu, po godzinie 14:00 w kolejnym dniu roboczym.
 • Ekspres: księgowana od razu.
 • Na rzecz Krajowej Administracji Skarbowej: w kolejnym dniu roboczym.

Ile idzie przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny SEPA w walucie euro, wysłany w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego, jest księgowany w ciągu 1 dnia roboczego. KIR pracuje nad wdrożeniem natychmiastowych przelewów Express Elixir Euro.

Natomiast przelewy zagraniczne w innych walutach docierają do odbiorcy z reguły po 3 dniach roboczych.

Kiedy dojdzie przelew wysłany na telefon?

Przelew na telefon BLIK działa w systemie Elixir, ale przelewy są księgowane natychmiast. Dosłownie sekundy po tym, jak zostanie wysłany. Nieważne, czy jest to przelew w ramach tego samego banku, czy też wysyłasz go do innego: wystarczy moment i pieniądze są na koncie odbiorcy.

Przelew w weekend — ile idzie z banku do banku?

Jak już wiesz, KIR nie działa w weekendy i święta. Dlatego przelewy zlecone w takie dni zostają wysłane z banku dopiero w ramach pierwszej sesji wychodzącej w kolejnym dniu roboczym. Jeśli przykładowo wyślesz przelew w sobotę o godzinie 7 rano, to wyjdzie on z banku dopiero w poniedziałek, zazwyczaj w okolicach godziny 8-9 (wg harmonogramu sesji Elixir Twojego banku). Do banku odbiorcy powinien dotrzeć w ramach I lub II sesji przychodzącej.

Chwilówki w weekend: pożyczki wypłacane w sobotę i niedzielę. Sprawdź oferty! Zobacz

Czy przelew natychmiastowy trafi od razu na konto odbiorcy?

Tak, takie przelewy są księgowane on-line, czyli w czasie rzeczywistym. Pieniądze są u odbiorcy w maksymalnie kilka minut od momentu wysłania.

Godziny przelewów w Revolut

Czas otrzymania przelewu do Revolut zależy od kraju nadania i wybranej waluty.

W przypadku PLN można zasilić Revolut przelewem Express Elixir, który jest księgowany w ciągu 1-2 godzin. Zwykły przelew w złotówkach może dojść dopiero po 2 dniach roboczych. Sugeruję zasilanie Revoluta kartą, co jest bezpłatne i natychmiastowe (uwaga na karty kredytowe, niektóre banki pobierają za to prowizje, np. Citibank).

Przelew SEPA w euro jest księgowany albo natychmiastowo (jeśli bank nadawcy udostępnia SEPA instant, w Polsce oprócz Revoluta ma je tylko Wise) lub w ciągu 1-2 dni roboczych, jeśli jest to zwykły transfer.

Na przelewy międzynarodowe SWIFT czeka się do 5 dni roboczych.

Przy przelewach wychodzących Revolut informuje o szacowanym czasie jego realizacji w momencie składania zlecenia.

Czy można anulować przelew?

W przypadku przelewu natychmiastowego np. BLIK czy wewnątrz banku nie da się go cofnąć — pieniądze są od razu księgowane na koncie odbiorcy, a bank nie ma prawa ich zabrać.

Zwykły przelew da się cofnąć pod warunkiem, że jest w statusie Oczekujący, czyli nie wyszedł jeszcze z banku najbliższą sesją Elixir.

Jak cofnąć przelew i ile to kosztuje? Poradnik Zobacz

Przelew nie przyszedł na czas — czy kalkulator przelewów działa?

Kalkulator przelewów działa, ale weź pod uwagę kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, że przelew został zaksięgowany w innych godzinach.

Po pierwsze, jeśli przelewów jest w danej sesji wyjątkowo dużo, banki mogą zwyczajnie nie wyrobić się z ich zaksięgowaniem. W takim przypadku może nastąpić opóźnienie.

Po drugie, godziny sesji przychodzących to godziny „od”. Np. od 15:00. Nie oznacza to, że dokładnie o godzinie 15:00:00 na rachunek odbiorcy wpłyną pieniądze. Może to być 15:05, 15:20 albo i później.

Po trzecie, banki wcale nie tak rzadko mają różnego rodzaju awarie. O niektórych jest głośno (zazwyczaj wtedy, gdy padają wszystkie systemy i nie można zalogować się na swoje konto), a o niektórych wie tylko bank.

Po czwarte, jeśli przelew wykonywany jest blisko granicznej godziny sesji wychodzącej (np. sesja wychodzi o 9:30, a przelew wykonywany jest o 9:29) to wystarczy, że zawiesi się łącze internetowe i już transfer nie zdąży załapać się na daną sesję.

I ostatnie, wina może leżeć także po stronie nadawcy, który twierdzi, że wysłał przelew o danej godzinie, a tak naprawdę zlecił go później.

Może pora zmienić konto bankowe?

Sprawdź nasze propozycje! Większość ofert udostępnia premie pieniężne za otwarcie rachunku.
Przelew online
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Bankomaty
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową

105 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

215 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

218 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
5,0/5
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.

271 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
? 0 zł za zlecenia stałe i polecenia zapłaty 0 zł za przelewy natychmiastowe i zwykłe w internecie
Bankomaty
0 zł
? 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów BLIKIEM 0 zł za wypłaty i wpłaty z bankomatów Santander Bank Polska
Konto
0/6 zł
? 0 zł za prowadzenie konta i kartę do konta (jeśli co miesiąc zapłacisz łącznie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM, w przeciwnym wypadku 6 zł za konto i 9 zł za kartę)
Karta
0/9 zł
? 0 zł za prowadzenie konta i kartę do konta (jeśli co miesiąc zapłacisz łącznie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM, w przeciwnym wypadku 6 zł za konto i 9 zł za kartę)

190 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.1/5 - (58 votes)
Komentarze (28)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • O
  O

  Ola

  04.09.2019, 17:34

  Wyróżniający się komentarz

  Mi przelew z PKO BP wysłany wczoraj przed 16sta powinien wejsc dzisiaj na konto w Santander o 11stej. A nie ma do teraz – 17.34.

 • A
  A

  Anna

  20.08.2019, 17:44

  Wyróżniający się komentarz

  Fajna ściągawka.
  Dla walutowych obowiązują inne godziny, prawda?

  • M
   M

   Monika

   12.09.2019, 12:05

   Wyróżniający się komentarz

   Nie ma Banku Spółdzielczego

 • R
  R

  Roza

  15.05.2019, 12:34

  Wyróżniający się komentarz

  Jestem w Alior bank zawsze mam przelew dopiero na 17.porazka

 • M
  M

  Monik

  25.03.2019, 15:35

  Wyróżniający się komentarz

  pko bp to najgorszy bank będą trzymać kasę do przelewu jak najdłużej aby grać nią na giełdzie… chyba nie ma drugiego tak pazernego banku

  • k
   k

   konglomeron

   03.03.2020, 16:52

   Wyróżniający się komentarz

   pko bp to horror, ale pocztowy jest pod wieloma względami gorszy, a i aliorowi pazerności nie brakuje – przelewy wewnętrzne idą czasem 24h albo i cały weekend – trzeba się też bardzo pilnować żeby uniknąć chorych opłat jak np. 6zł +3% od wypłaty albo wpłaty

 • C
  C

  Cezary

  04.03.2019, 17:17

  Wyróżniający się komentarz

  Brakuje Citi Banku

  • D
   D

   Dominika

   05.03.2019, 10:18

   Wyróżniający się komentarz

   Szukaj go pod nazwą Bank Handlowy (Citi Bank)

 • K
  K

  Karolina

  08.02.2019, 16:49

  Wyróżniający się komentarz

  Czemu nie ma credit agricole

  • S
   S

   Stanisław

   15.03.2019, 09:55

   Wyróżniający się komentarz

   Credit Agricole jest już w naszym kalkulatorze.

 • K
  K

  Kasia

  31.01.2019, 12:41

  Wyróżniający się komentarz

  Według tego powinnam dostać dzisiaj o 11 , A dalej nie mam , o co może chodzić ? Jest godzina 12:40

  • S
   S

   Stanisław

   01.02.2019, 07:36

   Wyróżniający się komentarz

   W jakim banku ma Pani konto?

 • M
  M

  Misia

  31.01.2019, 11:46

  Wyróżniający się komentarz

  Brakuje wielu bankow

  • S
   S

   Stanisław

   01.02.2019, 07:35

   Wyróżniający się komentarz

   Na przykład jakich? Wydaje mi się że mamy wszystkie.

 • I
  I

  Irek

  31.12.2018, 10:56

  Wyróżniający się komentarz

  Chłopie wiesz co to jest Boże Narodzenie ?

 • A
  A

  Adam

  26.12.2018, 13:31

  Wyróżniający się komentarz

  Konto bankowe mam w Pekao SA i obliczyłem i wychodzi na to że przelew miałem mieć wczoraj 25.12.2018r o 11 rano a dziś jest 26.12.2018r godzina 13:30 i nadal go nie ma.

Porównywarka ofert
Porównaj ()