Kiedy przelew? Sesje Elixir – kalkulator księgowań

Kiedy przelew?
Kiedy wykonano przelew?
Wybierz bank nadawcy
Wybierz bank odbiorcy


Może pora zmienić konto bankowe?

Ostatnia aktualizacja: 28 Września 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Direct/ Komfort z Moim ING + 200 zł w gotówce!
Tak
? do 200 zł premii za otwarcie Konta Direct albo Komfort + 50 zł za polecenie konta
Promocja
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Za wyjątkiem wpłaty/wypłaty gotówki w punkcie obsługi kasowej oraz przelewu w placówce bankowej - miejscu spotkań. Pozostałe opłaty i prowizje dla kart płatniczych określone są w Tabeli opłat i prowizji.
Darmowe konto
Tak
? Opłatę za kartę Visa zbliżeniowa w wysokości 7 zł pobieramy tylko wtedy, jeśli kartami wydanymi do Twojego konta zapłacisz łącznie mniej niż 300 zł. Jeśli masz konto Direct i 18-26 lat, kwota transakcji, która zwalnia z opłaty za kartę wynosi 200 zł. Nie pobieramy opłaty za kartę od posiadaczy kont Direct w wieku 13-18 lat oraz posiadaczy kont Mobi w wieku 13-26 lat.
Bezplatna-karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie
Nie
Promocja
Tak
? własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezplatna-karta
Nie
? Brak opłat za granicą dotyczy wypłat w Euro, na terenie krajów EOG, z bankomatów Grupy BNP Paribas oraz w ramach Global Alliance.
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eKonto
Tak
? 200zł w formie bonu podarunkowego do biedronki, do 200zł za otwarcie kontra i spełnienie warunków promocji, 50zł za otwarcie konta przez e dowód, 50zł za otwarcie konta dla dziecka, 2,2 % na rachunku oszczędnościowym.
Promocja
Tak
? od 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezplatna-karta
Tak
? do trzech wypłat w miesiącu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Curve - karta walutowa
Tak
? bonusy za polecenia, przedłużony cashback za zakupy oraz bonus 50 zł na start
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? wersja podstawowa - darmowa, wyższe pakiety są płatne
Darmowe konto
Tak
Bezplatna-karta
Tak
? limity miesięczne na bezpłatną wypłatę gotówki zależnie od pakietu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PKO BP Konto za Zero
Tak
? Osoby polecające nasze konta mogą otrzymać po 100 zł za każde skuteczne polecenie, łącznie maksymalnie 1000 zł (limit 10 poleceń). Nowi Klienci, którzy zdecydują się otworzyć konta z użyciem kodu polecenia mogą otrzymać: 100 zł za otwarcie i spełnienie warunków dla PKO Konto za Zero 150 zł za otwarcie i spełnienie warunków dla PKO Konto bez Granic
Promocja
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? gdy zostanie dokonanych 5 transakcji bezgotówkowych (z wyjątkiem przelewów) kartą lub BLIK-iem w okresie rozliczeniowym karty - W przeciwnym razie opłata wyniesie 10 zł miesięcznie.
Bezplatna-karta
Tak
? Za wypłaty gotówki w walutach obcych z bankomatów ich operatorzy mogą pobierać opłaty
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Załóż konto PKO BP i dodatkowo zarabiaj poprzez Program Poleceń dla Nowych Klientów, nawet do 1000 zł!

Codziennie czekamy na przelewy bankowe, ponieważ zależy nam na tym, aby jak najszybciej otrzymać potrzebne środki finansowe. Niekiedy konieczne jest jednak uzbrojenie się w cierpliwość, co wynika z wielu zróżnicowanych czynników. Wiedząc, co wpływa na czas, w którym otrzymamy pieniądze, pozyskujemy wartościową wiedzę – dzięki temu możliwe będzie np. zaplanowanie najbliższych wydatków.

Wszystko uzależnione jest od sesji Elixir, które mają bezpośredni wpływ na to, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie klienta w danym banku. Posługując się odpowiednimi narzędziami, można bez problemów sprawdzić, kiedy pieniądze wpłyną na konto, tak aby zwiększyć swoją świadomość w tym temacie i móc zaplanować domowy budżet.

Najlepsze promocje bankowe!


Sprawdź, kiedy otrzymasz przelew

Korzystanie z kalkulatora przelewów jest zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ to właśnie dzięki temu narzędziu można dowiedzieć się, kiedy przelew pojawi się na koncie. Jest to łatwe w użyciu narzędzie. Wystarczy wpisać w kalkulatorze podstawowe dane, takie jak zlecenie przelewu, nazwę banku nadawcy oraz odbiorcy. Podając takie dane, otrzyma się rzetelne wyniki, na podstawie których będzie można stwierdzić, kiedy pieniądze pojawią się na koncie.

Oczywiście konieczne jest w tym przypadku posiadanie wiedzy na temat tego, kiedy konkretnie przelew został wykonany. Nie będzie problemów z tym, jeśli został on zrealizowany przez kogoś znajomego i będzie można dopytać go o wszystkie szczegóły transakcji. Jednak jeśli będzie on szedł od pracodawcy, wtedy trzeba mieć pewność, że faktycznie przelew został wykonany danego dnia.

Ile idzie przelew – podstawowe informacje

Jeśli rachunek nadawcy jest założony w tym samym banku, co rachunek odbiorcy, to pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy prawie w tym samym momencie, w którym zostały wysłane. Nieco dłużej czeka się na przelewy między różnymi bankami, chociaż jeśli dyspozycja została zlecona rano, to jeszcze tego samego dnia pieniądze powinny dojść do klienta.

Posługując się kalkulatorem przelewu, można:

 • uzyskać informację na temat tego, jak długo będzie szedł przelew bankowy,
 • dowiedzieć się, czy pieniądze pojawią się na koncie tego samego dnia, czy następnego.

Jak widać – opracowane przez nas narzędzie jest bardzo pomocne. Istnieją różne sytuacje życiowe, np. pilne wydatki, nieopłacone rachunki, rata kredytu, czy też potrzeba wykupienia leków. Ludzie nie zawsze są w stanie zapanować nad swoim budżetem domowym, dlatego w wielu przypadkach niecierpliwie oczekują na przelewy bankowe, a nie zawsze wiedzą, kiedy one przyjdą. Kalkulator przelewu rozwieje ich wątpliwości, więc warto skorzystać z tego narzędzia, a na pewno nie będzie miało się wątpliwości, kiedy pieniądze pojawią się na koncie. Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojego banku, sprawdź nasz ranking kont bankowych! Być może pora zmienić bank?

Sesje Elixir – to od nich jest wszystko uzależnione

Wszystko w tym zakresie uzależnione jest od sesji Elixir, dlatego warto sprawdzić, kiedy takie sesje mają miejsce w danym banku. Istnieją sesje wychodzące oraz przychodzące, są one bardzo dokładnie rozpisane, np. na stronach internetowych banków, a dostęp do takich informacji jest darmowy, aby każdy z powodzeniem mógł się dowiedzieć, kiedy otrzyma pieniądze.

Sesje mają ogromny wpływ na płynność realizowanych przelewów między bankami. Niektóre banki mają np. 3 sesje przychodzące, inne zaledwie dwie. Warto więc sprawdzić w pierwszej kolejności godziny takich sesji w banku, w którym posiada się rachunek. Jeśli np. będzie to Alior Bank, to trzeba sprawdzić kiedy następują sesje przychodzące i wtedy można spodziewać się w tych godzinach tego, że pieniądze pojawią się na koncie klienta, który będzie na nie oczekiwał.

Czy jesteś zadowolony/a z usług swojego aktualnego banku?

Zobacz wyniki

Jak ważne są przelewy bankowe?

Znaczenie przelewów bankowych w obecnych czasach jest bardzo duże, ponieważ ludzie korzystają z nich praktycznie codziennie, aby wysłać pieniądze rodzinie lub znajomym, czy też opłacić rachunki za pomocą bankowości mobilnej. Przy okazji z pomocą takiego przelewu można opłacić start w zawodach sportowych, czy nawet opłacić zakupy przez internet.

Bez przelewów nie da się normalnie funkcjonować, ponieważ znacznie ułatwiają one codzienne funkcjonowanie i sprawiają, że życie staje się dużo wygodniejsze, ponieważ nie trzeba z każdą dyspozycją finansową biegać do banku. Wszystko można załatwić w swoim domu, dlatego też poszerzenie wiedzy na temat przelewów jest tak ważne, aby mieć pewność, że pieniądze wysłane rano dojdą tego samego dnia do odbiorcy, jeśli komuś zależy na czasie. Przy szybkości i prostocie przesyłania przelewów bankowych łatwo jednak o błąd. Jeżeli zdarzyło Ci się przelać pieniądze na zły numer konta, sprawdź nasz poradnik „Jak cofnąć przelew

Sprawdzanie informacji, kiedy dojdzie przelew

Ludzie bardzo często odświeżają swoje konto bankowe z nadzieją, że właśnie w tym momencie pojawią się tam pieniądze. Sesje przychodzące realizowane są o ustalonych godzinach, więc zapoznanie się z sesjami Elixir jest tutaj sprawą kluczową. Dzięki kalkulatorowi przelewów można sprawdzić informację na temat tego, kiedy dojdzie przelew. Są to bardzo precyzyjne dane, na których można swobodnie polegać.

Nie są wykonywane w tej sytuacji żadne skomplikowane obliczenia, nad którymi klientom ciężko będzie zapanować. Wystarczy wprowadzenie podstawowych danych, a problem zostanie rozwiązany i uzyska się zadowalające informacje. Wszystko będzie jednak zależało od tego, kiedy przelew został zrealizowany, bo jeśli np. późno wieczorem, to dopiero następnego dnia przed południem będzie można oczekiwać pieniędzy na swoim koncie.

Sesje Elixir

 • Sesje przychodzące – godzina, po której środki przekazane odbiorcy powinny być na jego koncie.
 • Sesje wychodzące – godzina, w której pieniądze „wyszły” z konta nadawcy.

Poniżej sesje poszczególnych banków:

Bank Sesje wychodzące Sesje przychodzące
Alior Bank 8:20 12:20 15:20 10:30 14:30 16:45
Bank BPH 10:30 14:30 17:00 11:45 15:45 17:00
Bank BPS 14:30 14:30 14:30 12:00 16:00 18:00
Bank Millennium 8:10 12:10 14:40 12:00 15:30 17:30
Bank Pekao SA 8:30 12:30 15:00 11:00 15:00 17:30
Bank Pocztowy 9:00 13:00 15:00 11:00 15:00 17:30
Santander 8:15 12:15 14:45 10:30 14:30 17:00
BGK 8:45 12:00 15:10 10:30 14:30 17:00
BNP Paribas 8:00 11:45 14:15 11:00 14:30 17:00
BOŚ Bank 8:35 12:35 15.00 11:00 15:00 17:30
Citi Handlowy 8:00 12:15 15:30 11:30 15:30 17:30
Credit Agricole 14:30 14:30 14:30 11:00 15:00 17:00
Deutsche Bank Polska 7:45 12:00 15:00 12:00 16:00 17:30
DnB NORD 8:00 12:00 14:30 11:00 15:00 17:30
DZ BANK 8:00 12:00 14:30 10:30 14:35 16:30
Eurobank 7:30 11:30 14:30 11:00 15:00 17:00
Getin Bank 8:15 12:15 14:30 10:00 14:00 17:00
HSBC Bank Polska 9:30 13:30 16:00 10:00 14:00 16:00
Idea Bank 9:30 13:30 16:00 10:30 14:30 16:30
ING Bank Śląski 08:10 11:30 14:30 11:00 15:00 17:30
Inteligo 8:00 11:45 14:30 11:30 15:10 17:30
mBank 5:55 09:55 13:25 11:15 15:00 18:15
Nest Bank 8:00 12:00 14:30 10:30 14:15 17:00
Noble Bank 8:15 12:15 14:30 10:00 14:00 17:00
PKO Bank Polski 8:00 11:45 14:30 11:30 15:10 17:30
PLUS BANK 8:00 11:30 14:00 12:00 15:30 18:00
Raiffeisen Polbank 8:00 12:15 15:00 11:30 15:15 18:00
T-Mobile Usługi Bankowe 8:20 12:20 15:10 11:30 15:30 17:30
Toyota Bank 08:10 12:10 14:40 10:30 14:30 16:30
VW Bank direct 7:55 11:45 14:15 12:00 16:00 18:00

Coraz częściej z portfela zamiast gotówki wyjmujemy kartę płatniczą. Coraz częściej robimy przelewy internetowe czy to za prąd, czy za gaz. Przede wszystkim jest to dużym udogodnieniem w dobie wiecznego niedoboru czasu. Kto by teraz stał w kolejce na poczcie z drukiem do zapłaty za media? Wygodniej usiąść przed komputerem w domu, wejść na stronę banku, w którym mamy konto, kliknąć kilka razy i po sprawie – i to w większości przypadków za darmo. Transakcje bezgotówkowe, to w dzisiejszych czasach codzienność i wygoda.

Czym jest płatność bezgotówkowa? W skrócie to elektroniczna transakcja. Pieniądze w trybie szybkim przepływają z konta na konto pomiędzy poszczególnymi bankami. Zazwyczaj, gdy rachunki są w jednym banku, wówczas transakcje bezgotówkowe księgowane są niemalże natychmiast. Płatności bezgotówkowe są wykorzystywane coraz częściej, co wykazuje raport NBP, który uwidacznia, iż ilość takich transakcji systematycznie rośnie. Jednak nie ma się co dziwić, coraz większa moc zabezpieczeń i szyfrowań bankowych sprawia, że płatności tego typu są bezpieczne, co dla ludzi stanowi niewspółmierną wygodę.

Przelew, definiowany jest jako forma bezgotówkowych rozliczeń pieniężnych. Faktycznie to nic innego jak polecenie przelewu. Przelew daje możliwość bezkontaktowej i szybkiej realizacji wszystkich typów zobowiązań zarówno wobec firm, z których usług korzystamy, jak i regulowania zobowiązań prywatnych, wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, czy płacenie mandatów.

W obecnych czasach niemal każdy bank oferuje tak zwaną bankowość internetową. Dzięki niej, każdy posiadacz rachunku w takim banku ma możliwość złożenia odpowiedniej dyspozycji, by zrobić przelew na kwotę, która nie będzie przekraczać naszego salda. Transakcję dopełniamy wpisując dane oraz numer rachunku, na jaki mają wpłynąć środki.

Dane jakie należy wpisać, dokonując przelewu, wykorzystując sesję Elixir

 • nazwę odbiorcy, czyli imię nazwisko, lub firma
 • numer konta bankowego, na jaki ma być wysłany przelew
 • kwotę przelewu, czyli środki jakie chcemy przelać w odpowiedniej wartości nieprzekraczającej stanu naszego konta
 • numer rachunku odbiorcy;
 • tytuł przelewu, czyli wszelkie informacje dotyczące danej transakcji bezgotówkowej, między innymi np. numer faktury, jaką chcemy uiścić, czy też wpłata składek do ZUS,
 • datę, co w przypadku przelewów z konta internetowego pojawia się automatycznie, jednak gdy chcemy, aby przelanie pieniędzy nastąpiło za kilka dni, wówczas należy ustawić datę realizacji zlecenia.

Rodzaje transakcji bezgotówkowych między bankami

Standardowy ELIXIR wewnętrzny

Transakcja jest realizowana międzybankowo, czyli pomiędzy osobami mającymi konta w tym samym banku, lub gdy przelewamy pieniądze na własne konto, na przykład oszczędnościowe w tym samym banku. Transakcja tego typu zajmuje najczęściej nie więcej niż kilka minut – pieniądze przesyłane są bowiem między rachunkami w tym samym systemie.

Standardowy ELIXIR zewnętrzny

Pieniądze są przekazywane pomiędzy bankami. W tym przypadku zlecając przelew, czas na dostarczenie pieniędzy na wskazany numer konta w innym banku uzależniony jest od tak zwanych sesji Elixir. Sesje, czyli określone godziny, w których pieniądze ze zlecenia zostają wysłane z rachunku bankowego nadawcy oraz określone godziny, w których adresat przelewu otrzyma pieniądze na konto. Czas realizacji takiej transakcji wynosi około 24 godziny, bazując oczywiście na godzinach pracy banków. Aby sprawdzić, kiedy przelew wpłynie na nasze konto bankowe lub na konto bankowe odbiorcy można skorzystać z jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów przelewu.

Ekspresowy Express Elixir

Odmiana rodzaju ekspresowej transakcji bezgotówkowej, która realizowana jest poprzez Krajową Izbę Rozliczeniową (w skrócie KIR). Organizacja jest jednostką państwową i niestety w tym przypadku, nie wszystkie banki dają możliwość wykonania zlecenia przelewu w trybie Express Elixir. Transakcja odbywa się w ciągu jednej godziny, a zazwyczaj w ciągu maksymalnie 15 minut. Przelewy tego typu są przeznaczone dla obrotu wysokimi wartościami gotówki, zazwyczaj ponad 1 mln PLN. Prowadzone przez NBP.

BLIK

Najnowszy system umożliwiający dokonywanie przelewów w trybie Express Elixir dla osób posiadających aplikację mobilną i konto w banku. Służy do akceptowania poszczególnych transakcji za pomocą kodu. Póki co, BLIK oferują tylko niektóre banki Polski, ale siatka usług systematycznie rośnie.

Przelewy zagraniczne

W przypadku transakcji międzykrajowych i zagranicznych, niezbędne jest podanie numeru IBAN oraz SWIFT danego banku. Tutaj wyróżniamy:

 • Przelew SEPA – czas realizacji około 24 h. Przelewy SEPA wykonywane są w obrębie strefy Euro.
 • Przelew zagraniczny – realizacja jak w przypadku zwykłego przelewu, ale czas zaksięgowania środków to nawet 3 robocze dni. Tryb umożliwia transakcje we wszystkich walutach.

Sesje ELIXIR

 • Przelewy w Polsce są dokonywane poprzez system ELIXIR.
 • Sesje dokonywane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową w dni robocze.
 • Każdy bank ma swoje sesje zarówno przychodzące, jak i wychodzące.

Źródło:

 1. http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/publikacje/rozrachunki.html
3.9/5 - (48 votes)
Komentarze (27)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • A
  A
  Anna
  20.08.2019, 17:44

  Fajna ściągawka.
  Dla walutowych obowiązują inne godziny, prawda?

  • M
   M
   Monika
   12.09.2019, 12:05

   Nie ma Banku Spółdzielczego

 • R
  R
  Roza
  15.05.2019, 12:34

  Jestem w Alior bank zawsze mam przelew dopiero na 17.porazka

 • M
  M
  Monik
  25.03.2019, 15:35

  pko bp to najgorszy bank będą trzymać kasę do przelewu jak najdłużej aby grać nią na giełdzie… chyba nie ma drugiego tak pazernego banku

  • k
   k
   konglomeron
   03.03.2020, 16:52

   pko bp to horror, ale pocztowy jest pod wieloma względami gorszy, a i aliorowi pazerności nie brakuje – przelewy wewnętrzne idą czasem 24h albo i cały weekend – trzeba się też bardzo pilnować żeby uniknąć chorych opłat jak np. 6zł +3% od wypłaty albo wpłaty

 • C
  C
  Cezary
  04.03.2019, 17:17

  Brakuje Citi Banku

  • D
   D
   Dominika
   05.03.2019, 10:18

   Szukaj go pod nazwą Bank Handlowy (Citi Bank)

 • K
  K
  Karolina
  08.02.2019, 16:49

  Czemu nie ma credit agricole

  • S
   S
   Stanisław
   15.03.2019, 09:55

   Credit Agricole jest już w naszym kalkulatorze.

 • K
  K
  Kasia
  31.01.2019, 12:41

  Według tego powinnam dostać dzisiaj o 11 , A dalej nie mam , o co może chodzić ? Jest godzina 12:40

  • S
   S
   Stanisław
   01.02.2019, 07:36

   W jakim banku ma Pani konto?

 • M
  M
  Misia
  31.01.2019, 11:46

  Brakuje wielu bankow

  • S
   S
   Stanisław
   01.02.2019, 07:35

   Na przykład jakich? Wydaje mi się że mamy wszystkie.

 • I
  I
  Irek
  31.12.2018, 10:56

  Chłopie wiesz co to jest Boże Narodzenie ?

 • A
  A
  Adam
  26.12.2018, 13:31

  Konto bankowe mam w Pekao SA i obliczyłem i wychodzi na to że przelew miałem mieć wczoraj 25.12.2018r o 11 rano a dziś jest 26.12.2018r godzina 13:30 i nadal go nie ma.