Oszustwo na Allegro – jak zgłosić i odzyskać pieniądze?

„O nie, zostałem oszukany na Allegro!” Trafiłeś na nieuczciwego sprzedającego? Straciłeś pieniądze lub złodzieje uzyskali dostęp do Twojego konta metodą oszustwa na Allegro? Sprawdź, co możesz zrobić!

Allegro jest bezsprzecznie największą i najpopularniejszą platformą zakupową w Polsce. Pomimo prób, światowi giganci jak Amazon czy eBay nie dali rady go wyprzedzić. Niestety, tam, gdzie duży ruch i duże pieniądze, tam również pokusa oszustwa internetowego niemała. Co zrobić, jeśli padłeś jego ofiarą na Allegro?

Na czym polega oszustwo na Allegro?

Co miesiąc z Allegro korzysta kilkanaście milionów użytkowników. Na ogół transakcje przebiegają bezproblemowo, ale niestety czasami zdarzają się wyjątki. W jaki sposób działają oszuści? Metody są różne.

W oszustwie na Allegro może chodzić głównie o:

 • wyłudzenie od Ciebie pieniędzy podczas transakcji;
 • kradzież Twoich danych osobowych;
 • uzyskanie dostępu do konta i bankowości internetowej.

Zrobię teraz krótki przegląd najpopularniejszych metod oszustwa na Allegro.

Popularne przykłady oszustw na Allegro

Zamówiony przedmiot nie dotarł, jest podróbką lub jest niezgodny z opisem

O ile zniszczenie towaru podczas przesyłki jest zdarzeniem raczej od sprzedającego niezależnym, o tyle niewysłanie paczki czy umieszczenie w niej przedmiotu o niższej wartości, podróbki czy nadanie pustego pudełka, bez dwóch zdań jest już działaniem celowym.

Od przeciwdziałania takim sytuacjom jest Allegro Protect, którym objęci są z automatu wszyscy kupujący przez Kup teraz lub licytacje na Allegro i Allegro Lokalnie.

Oszustwo na Allegro Lokalnie

Ty jesteś kupującym

Allegro Lokalnie to podserwis zwykłego Allegro. Z założenia ma nieco przypominać OLX, gdzie można coś kupić lub sprzedać w okolicy. Sprzedający na tym portalu mają do dyspozycji 3 metody sprzedaży:

 • tak jak na OLX, z odbiorem tylko osobistym;
 • licytacja z przesyłką;
 • opcja Kup teraz z przesyłką.

Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ od wybranej metody zakupów na Allegro Lokalnie zależy Twoja ochrona.

1. Kupujesz coś z odbiorem osobistym. Allegro nie chroni Cię w żaden sposób. Przykłady nadużyć? Proszę bardzo. Sprzedający zarezerwuje Ci przedmiot, ale chce, żebyś wpłacił zaliczkę lub całość na konto bankowe z pominięciem serwisu.

2. Kupujesz z przesyłką. W razie problemów (towar nie dotarł, jest niezgodny z opisem) możesz skorzystać z ochrony kupujących. Moja dodatkowa uwaga: osoby prywatne sprzedające na Allegro nie muszą przyjmować zwrotów. Jeśli kupujesz od firmy, masz 14 dni na zwrot bez podania przyczyny.

Ty jesteś sprzedającym

Sprzedawcy również mogą paść ofiarą oszustwa na Allegro, szczególnie na tym lokalnym. Schemat działania złodzieja jest następujący:

1. Wystawiasz coś na Allegro.

2. Kontaktuje się z Tobą potencjalny kupujący. Twierdzi, że chce nabyć przedmiot, ale ma problem, i aby dokończyć transakcję, musi wprowadzić Twój adres e-mail/ nr telefonu. Często przesyła screen komunikatu, oczywiście fałszywy.

3. Jeśli mu go podasz, to za chwilę „kupujący” napisze Ci, że udało się dokonać transakcji.

4. Teraz przyjdzie do Ciebie e-mail lub sms „od Allegro”. Będzie tam informacja o konieczności potwierdzenia transakcji i link. Jeśli go klikniesz, to najczęściej zostaniesz przeniesiony do swojej bankowości internetowej, „w celu odebrania środków i potwierdzenia transakcji”. Nie muszę chyba dodawać, że oszuści chcą tylko i wyłącznie zdobyć dane logowania do banku i okraść Twoje konto.

Poniżej podam na to przykład.

oszustwo na allegro lokalnie
Przykład fałszywego kupującego na Allegro Lokalnie, allegro.pl/cert

Na pierwszy rzut oka – nie widać nic niepokojącego w takiej wiadomości. Kupujący chce zakupić przedmiot, ale potrzebuje do tego adresu e-mail sprzedającego. Co się dzieje, gdy poda go oszustowi?

oszustwo na allegro lokalnie - przyklad e-maila
allegro.pl/cert

Nieświadomy niczego sprzedawca dostanie na swój adres e-mail, taką o to wiadomość z rzekomym potwierdzeniem zakupu. Oczywiście treść takich powiadomień może być różna i nieco odbiegać od powyższej – ale ich cel jest ten sam. Podanie danych karty płatniczej i danych logowania do bankowości elektronicznej. W ten sposób złodziejaszek otwiera sobie wrota, by bez przeszkód wyprowadzić środki z rachunku.


Podobnie wygląda to, chociażby w przypadku oszustwa na Vinted.

Oszustwo na sms i e-mail od Allegro

Złodzieje mogą działać na oślep, wysyłając masowe sms-y i maile do wszystkich, lub też ustalają konkretne numery telefonów, lub adresy i na nie kierują wiadomości (tak jak w opisanym wyżej przypadku).

W wiadomości „od Allegro” zawsze chodzi o to samo: ma Cię skłonić do kliknięcia linku, który się tam znajduje. Następnie: albo masz zalogować się do swojej bankowości lub podać dane karty płatniczej, albo zweryfikować swoją tożsamość przez podanie kompletu danych osobowych.

Przykład z życia? Proszę bardzo!

Poniżej widzimy treść wiadomości SMS oszusta podszywającego się pod serwis.

allegro - przykład oszustwa sms
SMS-owy atak phishingowy w celu wyłudzenia danych osobowych, allegro.pl/cert

A tutaj podobna informacja, ale w wersji e-mailowej.

allegro oszustwo
Tutaj z kolei mamy do czynienia z e-mailowym atakiem phishingowym, którego celem również jest wyłudzenie danych, allegro.pl/cert

Jakie możemy wyciągnąć z tego wnioski?

 • Allegro nigdy nie poinformuje Cię o zawieszeniu konta w wiadomości SMS ani też w wiadomości e-mailowej! Tym bardziej nie będzie przesyłać linków odsyłających;
 • Jeśli dostałeś podejrzanego SMS-a od Allegro z dziwnym linkiem, możesz przesłać zawiadomienie na numer 799-448-084, wykorzystując funkcję „przekaż” albo „udostępnij” w swoim telefonie. Trafi ona bezpośrednio do analityków CERT Polska, którzy mogą dopisać podejrzaną domenę do listy ostrzeżeń.

Przykładowe fałszywe wiadomości od Allegro:

1. Niedopłata. Na Twoim koncie Allegro jest niedopłata i musisz ją szybko uiścić, inaczej Twoje konto zostanie zablokowane.

2. Zakup towaru i wiadomość z linkiem do odebrania płatności, czyli przykład omówiony wyżej.

3. Informacja o przesyłce. Treści są różne, na przykład niedopłata za przesyłkę, aktywowano darmową przesyłkę, przekierowanie paczki itp.

4. Konieczność ponownej weryfikacji konta na Allegro. Taki zmasowany mailowy atak został przeprowadzony w 2020 roku. Użytkownicy dostali wiadomość o konieczności ponownej weryfikacji konta na Allegro za pomocą przelewu uwierzytelniającego.

No dobrze, jak to może wyglądać w praktyce?

allegro - przykład oszustwa
Przykład oszustwa dostępny na stronie allegro.pl/cert

Co tutaj widzimy? Jest to typowy atak phishingu. Oszust zainteresowany zakupem przedmiotu kontaktuje się ze sprzedającym na czacie Allegro Lokalnie i próbuje pozyskać jego adres e-mail, na który zostanie podesłany powyższy zawirusowany link.

I tak po kliknięciu przycisku: Potwierdzić sprzedaż, oszust przekierowuje użytkownika na sfałszowaną stronę wybranego banku. Finalizacja transakcji nie kończy się happy endem. Sprzedający traci środki po tym, jak loguje się do swojego konta bankowego ….

RADA: Pamiętaj, że Allegro nigdy nie poprosi Cię o akceptację zamówienia w celu odbioru wpłaty! Status swojej płatności zawsze odnajdziesz w zakładce Zamówienia od kupujących.

Co robić w przypadku oszustwa na Allegro?

Nieudane zakupy i program ochrony kupujących Allegro Protect

Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy w ramach programu ochrony kupujących o nazwie Allegro Protect. Dzięki niemu możesz ubiegać się o rekompensatę, gdy sprzedawca okaże się nieuczciwy.

Z programu ochrony kupujących skorzystasz, gdy:

 • Kupiłeś przedmiot przez Kup teraz lub na aukcji na Allegro, lub Allegro Lokalnie.
 • Zamówiony towar nie dotarł.
 • Nie jest to to, co zamawiałeś (podróbka, przedmiot niezgodny z opisem, rzecz dotarła zniszczona).
 • Odesłałeś towar, ale nie otrzymałeś zwrotu pieniędzy.
 • Dyskusja z nieuczciwym sprzedawcą nie przyniosła rezultatu.

Allegro Protect gwarantuje Ci wypłatę odszkodowania w maksymalnej wysokości 20 000 zł. Ale bądź czujny! Jak zawsze przy odrobinie chęci, można dogrzebać się do zapisków z wykluczeniami.

Kiedy Allegro jednak pieniędzy Ci nie zwróci? Są to między innymi następujące sytuacje:

 • Dostałeś inną rekompensatę za nieudaną transakcję. Chociażby z ubezpieczenia karty, którą płaciłeś (większość banków takie oferuje).
 • Odbierałeś przedmiot osobiście i płaciłeś gotówką.
 • Masz zaległości finansowe wobec Allegro.
 • Dokonałeś zakupu poza systemem Allegro.
 • Towar został uszkodzony lub zgubiony podczas transportu i nie korzystałeś z Allegro Smart.

Na stronie internetowej programu Allegro Protect odnajdziesz pełny regulamin1.

Ciekawostka: Allegro nie jest tak szlachetne i nie wypłaci Ci pieniędzy z dobrego serca i ze swoich zasobów. Kwotą zwrotu i tak obciąży konto sprzedającego.

Oszustwo na Allegro, czyli wyłudzenie danych

W tym przypadku zgłaszanie do Allegro, nic nie da. Musisz udać się na policję lub prokuraturę w celu złożenia wyjaśnień i zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Jak zgłosić oszustwo na Allegro i odzyskać pieniądze?

Nieudana transakcja

W tym przypadku odzyskanie pieniędzy powinno przebiec bez większych problemów.

Krok 1 – otwierasz dyskusję ze sprzedawcą

W przypadku kłopotów z zamówieniem możesz otworzyć dyskusję ze sprzedawcą. Po zalogowaniu się do serwisu w szczegółach zakupu znajdziesz zakładkę Zgłoś problem z zakupem. W tym miejscu opisujesz, co się stało. Możesz również dodać zdjęcia. Bardzo często to wystarczy i sprzedający uzna wniosek pokrzywdzonego. Sama korzystałam dwukrotnie z tej opcji, kiedy towar uległ zniszczeniu w transporcie. Dyskusja jest nadzorowana przez pracowników Allegro i możesz ich poprosić o wsparcie.

Krok 2 – jeśli sprzedający nie rozwiąże problemu, złóż wniosek w ramach Allegro Protect

Dyskusja nie przyniosła efektów? Oznacz ją jako nierozwiązaną i skorzystaj z programu ochrony kupujących. Jeśli platforma o to poprosi, do wniosku musisz dołączyć wymagane załączniki. W wyjątkowych przypadkach serwis może wymagać złożenia zawiadomienia do organów ścigania. W ciągu 30 dni roboczych otrzymasz decyzję.

Wyłudzenie metodą na Allegro

Krok 1 – skontaktuj się z bankiem i zastrzeż dokumenty i bankowość

Jeśli podejrzewasz, że oszuści mogli wejść w posiadanie Twoich danych osobowych czy bankowych, czym prędzej dzwoń do banku. Zastrzeż kartę płatniczą do konta, bankowość oraz dowód osobisty. Warto również pobrać raport BIK i włączyć alerty.

Krok 2 – złóż zawiadomienie o tym, że zostałeś oszukany

Zbierz wszystkie dowody, np. wydruki treści korespondencji prowadzonej z oszustem, potwierdzenie z banku itp. Udaj się do najbliższej jednostki policji lub prokuratury i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Możesz to zrobić również listownie czy mailowo.

Krok 3 – złóż reklamację w banku

Jeśli zostały skradzione pieniądze z Twojego konta, po raz kolejny zbierz komplet dokumentów wraz z potwierdzeniem z policji, i udaj się do banku złożyć reklamację. Banki raczej nie będą skłonne do jej uznania. Powiedzą coś w rodzaju, że przecież płatności były autoryzowane itp. W takich przypadkach niezbędne może okazać się założenie sprawy cywilnej w sądzie.

Co grozi za oszustwa na Allegro?

Oszustwo jest przestępstwem i podlega odpowiedzialności karnej, co określa Kodeks karny. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, a w sprawach mniejszej wagi ograniczenie wolności lub więzienie do lat 2.

Oczywiście, aby oszust mógł zostać skazany, organy ścigania muszą się o oszustwie dowiedzieć: konieczne jest zgłoszenie sprawy na policję lub prokuraturę.

Poszkodowani mogą także dochodzić odszkodowania w postępowaniu cywilnym.

Jak rozpoznać nieuczciwego sprzedawcę i nie dać się oszukać?

Zachowaj rozsądek i czujność. Sprawdzaj komentarze dotyczące sprzedającego. Nowe konta bez ocen, szczególnie oferujące sprzedaż przedmiotów po bardzo atrakcyjnych cenach powinny z automatu postawić Cię na baczność. Pamiętaj: oszczędny płaci dwa razy.

Przed zakupem warto zweryfikować firmę sprzedającego (o ile kupujesz od firmy, nie od osoby prywatnej). Na Allegro zazwyczaj podawana jest jej nazwa i NIP. Spróbuj ją odnaleźć w CEiDG lub KRS i sprawdź, czy rzeczywiście istnieje i działa. Oszuści często posługują się danymi działalności dawno zamkniętych.

Czy istnieje lista oszustów Allegro?

Niestety, samo Allegro nie udostępnia opcji stworzenia czarnej listy, do której mogliby być dodawani nieuczciwi sprzedawcy. Prowadzi natomiast Alerty bezpieczeństwa „CERT Allegro” i powiadamia o najświeższych oszustwach pojawiających się na platformie.

Wspomniana lista oszustów istnieje z kolei na Facebooku i nosi nazwę „Czarna lista oszustów z portali Allegro, OLX i inne”. Użytkownicy tej grupy dzielą się swoim doświadczeniem i ostrzegają przez konkretnymi osobami żerującymi na ofiarach.

Źródło:

1. https://allegro.pl/regulamin/zalacznik/9

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • j
  j

  jerzy

  18.12.2023, 21:08

  Wyróżniający się komentarz

  zgłaszam podejrzenie oszustwa na szkodę allegro.
  sprzedający Zhangqian022

 • A
  A

  Aga

  17.07.2023, 23:43

  Wyróżniający się komentarz

  Ja zostałam okradziona na allegro.Kupilam pokrowce samochodowe zapłaciłam za towar, dokonałam autoryzacji zapłaty i uzyskałem informacje że transakcja została zapłacona prawidłowo.Pieniadze zeszły z konta mam mało i to łatwo sprawdzić.Po trzech dniach otrzymałam informacje że transakcje anulowano.W PKO nie ma potwierdzenia w ogóle ani śladu po transakcji. Pisałam do sprzedającego nic..W banku głupie teksty o blokadzie mi wytknięto 10 dni wstecz płaciłam a jak wyplacilam identyczna kwotę za 10 dni to lipę o blokadzie mi wciśnięto…
  Gdzie to zgłosić…

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie