Klikając "Akceptuję pliki cookies", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie zgodnie z
polityką prywatności
na swoim urządzeniu.
Dzięki temu poprawimy nawigację strony, analizę jej wykorzystania i wspomożemy nasze działania marketingowe.
Strona główna » Banki » Ranking banków w Polsce 2025 – który jest największy?
Który bank w Polsce jest największy? Jaki bank jest najbardziej popularny i ma najwięcej klientów? Oto aktualny ranking banków w Polsce przygotowany przez porównywarkę Czerwona Skarbonka.
W 2025 r. największymi bankami w Polsce są Pekao S.A. oraz PKO BP. Na 3. miejscu uplasował się Santander Bank Polska. Jednocześnie są to instytucje z największą liczbą klientów w kraju;
Jedną z metod do określenia bezpieczeństwa banków jest tzw. rating banków, czyli ocena kondycji finansowej instytucji, której dokonuje w Polsce firma Eurorating;
Najlepsze ratingi bezpieczeństwa w 2025 r. posiadają: PKO BP, Pekao oraz Santander Bank Polska;
Wg oceny Czerwonej Skarbonki TOP3 najlepszych banków na rynku należy do ING, mBank oraz Citi Handlowy. Przy ich ocenie wzięliśmy pod uwagę takie kryteria, jak: koszt prowadzenia rachunku, ofertę kredytową i oszczednościową, aplikację mobilną, dostęp do promocji bankowych i dodatkowych usług, a także obsługę klienta.
Największe banki w Polsce według posiadanych aktywów
Na podium rankingu największych banków w Polsce znajdują się dwa polskie banki, które bardzo często są ze sobą mylone: Bank PKO BP oraz Bank Pekao S.A. Trzecie miejsce na chwilę obecną zajmuje hiszpański Santander Bank Polska.
Oto lista banków w Polsce z największymi aktywami (stan na koniec I kwartału 2024 roku).
PKO Bank Polski – 501,518 mld zł
Pekao S.A. – 305,7 mld zł
Santander Bank Polska – 276,6 mld zł
ING Bank Śląski – 245,3 mld zł
mBank – 226,9 mld zł
BNP Paribas – 161 mld zł
Bank Millennium – 125,5 mld zł
Alior Bank – 90,13 mld zł
Ranking banków w Polsce według popularności
Przyglądając się bankom pod względem popularności, najrozsądniej będzie wziąć pod uwagę liczbę klientów, którzy korzystają z usług danej instytucji.
Nie będzie zaskoczeniem, że trzy największe banki w Polsce pod względem posiadanych aktywów mają także największą liczbę klientów. Zdecydowanym liderem jest tu PKO Bank Polski, który obsługuje już 12 mln osób. Przyjmując, że ludzi w Polsce jest około 37,6 mln, oznacza to, że co trzecia osoba wybrała właśnie ten bank.
Trzy najpopularniejsze banki w Polsce w 2025 r:
Bank PKO BP – 12 mln klientów.
Bank Pekao S.A. – 6,9 mln klientów.
Santander Bank Polska – 5,9 mln klientów detalicznych.
Jakie są najbezpieczniejsze banki w Polsce?
W jaki sposób ocenić, który bank jest najbezpieczniejszy? Jedną z metod jest odniesienie się do ratingu banków. W sporym uproszczeniu rating jest to ocena, dokonywana przez niezależną firmę. W przypadku banków w Polsce ratingi są nadawane przez firmę EuroRating. Bada ona kondycję finansową danego banku i wystawia końcową ocenę. Im jest wyższa, tym ryzyko problemów finansowych czy też upadłości jest niższe.
EuroRating posługuje się następującą skalą ratingową: A (najlepszy wynik), B (stabilny), C (wysokie ryzyko), D (ekstremalnie wysokie ryzyko, w praktyce bank na skraju bankructwa). Do tego dochodzą skale w skali. Na przykład AAA — rating najlepszy z możliwych. Potem jest AA+, AA, AA-, A+, A, A-. Tak samo jest dla pozostałych liter (z wyjątkiem D, gorzej niż D się nie da, więc nie ma potrzeby dzielenia tego na podkategorie).
Do tego agencja ocenia perspektywy dla danego banku:
Perspektywa pozytywa — istnieje duże prawdopodobieństwo na podwyższenie ratingu w ciągu najbliższych 12 miesięcy (np. z A na A+).
Perspektywa stabilna oznacza, że wg szacunków dany bank nie powinien zmienić swojego ratingu w najbliższych 12 miesiącach.
Perspektywą negatywna — szansa 1:3, że w ciągu 12 miesięcy rating danego banku spadnie.
Lista banków w Polsce — rating
Bank
Rating
Perspektywa
Bank Gospodarstwa Krajowego
A- ip
stabilna
Bank Handlowy
A- ip
stabilna
Bank Pekao
A- ip
stabilna
PKO BP
A- ip
stabilna
Santander Bank Polska
A- ip
stabilna
Santander Consumer Polska
A- ip
stabilna
BNP Paribas
BBB ip
stabilna
ING Bank Śląski
BBB ip
stabilna
mBank
BBB- ip
negatywna
Alior Bank
BB+ ip
stabilna
Bank Pocztowy
BB ip
stabilna
BOŚ Bank
BB ip
stabilna
Millennium
BB- ip
stabilna
Ranking banków w Polsce, źródło: eurorating.com
Jak widzisz, trzy największe banki detaliczne, czyli PKO BP, Pekao S.A. oraz Santander Bank Polska mają najlepsze ratingi oznaczone A-. Oznacza to, że ryzyko kredytowe takiego banku jest niskie, natomiast wiarygodność finansowa oraz zdolność do obsługi zobowiązań wysoka. EuroRating ocenia jeszcze odporność na długotrwałe niekorzystne warunki gospodarcze i w przypadku oceny A- są one przeciętne. Perspektywy dla wszystkich trzech banków malują się w jasnych barwach i są stabilne.
Kolejne banki otrzymały rating z grupy B.
Zatrzymamy się na moment na mBanku, który sam rating ma ok, ale perspektywę negatywną. Tak jak podejrzewałam, chodzi tutaj głównie o kredyty frankowe. Aczkolwiek mBank wcale nie jest bankiem z największym portfelem takich należności: wyprzedza go, chociażby PKO BP, Santander Bank Polska czy Millennium. Tutaj jednak należy dołożyć dodatkowo udział kredytów w CHF w portfelu kredytów ogółem: i okazuje się, że w tym przypadku mBank wypada już dużo gorzej.
Czy to oznacza, że bank zagrożony jest bankructwem? Nie, rating nadal jest dobry, czyli bank pozostaje w dobrej sytuacji finansowej.
Jako były pracownik kilku banków w Polsce moja subiektywna ocena na ich temat jest różna. Biorę pod uwagę nie tylko takie czynniki jak cena i funkcjonalność konta, aplikacja mobilna, oferta pozostałych produktów, ale przede wszystkim ważna jest dla mnie jakość obsługi i przeszkolenie pracowników. Dobrze czytacie: pomimo że nie pracuję już w żadnym banku, nadal poruszam się w tej tematyce i niemal codziennie kontaktuję się z co najmniej jednym lub kilkoma bankami w celu uzyskania potrzebnych mi informacji. I od razu widzę, czy w danym banku kładzie się nacisk tylko i wyłącznie na sprzedaż i plany pracowników, czy też inwestuje się w ich wiedzę i rozwój. Osobiście nie chcę być klientem banku, w którym pracownicy tylko patrzą na to, jak mi coś sprzedać, a nie potrafią odpowiedzieć na podstawowe pytania.
Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki
Poniżej przedstawię Wam moje TOP3 banków w Polsce.
Miejsce 1: ING Bank Śląski
Dlaczego? Ponieważ szkoli pracowników najlepiej ze znanych mi banków. Ma doskonałą ofertę pozostałych produktów, np. pożyczek czy kredytów hipotecznych oraz regularne promocje kont oszczędnościowych. Aplikacja jest w porządku, można szybko połączyć się na czacie z doradcą. Pracownicy ING zawsze udzielają mi najbardziej wyczerpujących odpowiedzi. Warunki prowadzenia konta Direct być może nie powalają (znajdą się tańsze banki), ale mi to akurat nie przeszkadza.
Miejsce 2: mBank
Lubię ich za doskonale działającą aplikację oraz nowoczesne rozwiązania. Niestety ostatnio podnieśli opłaty i podwyższyli limity do darmowych wypłat z bankomatów, o czym zapomniałam i musiałam pogodzić się z zapłatą prowizji. Trudno, każdemu się zdarza.
mBank fajnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i szybko wyłapuje podejrzane transakcje. Wolę, żeby zablokowali mi konto przez pomyłkę (odblokowanie trwa kilka minut) niż gdybym miała stracić wszystkie pieniądze w wyniku faktycznego włamania na rachunek.
Oferta produktów dodatkowych jest szeroka, na przykład sama korzystam z ich ubezpieczeń, czy to OC, czy na życie. Ale już kredyty należą do jednych z droższych na rynku.
Pracownicy są dość dobrze przeszkoleni i łatwo się z nimi połączyć na czacie. Reklamacje są rozpatrywane bez zwłoki i z reguły na korzyść klienta.
Długo się wahałam, który bank postawić na trzecim miejscu. W końcu wybór padł na Citibank. Jako jeden z dwóch banków w Polsce ma faktycznie totalnie darmowe konto i kartę. Do rachunku otrzymujesz konta walutowe w 13 różnych walutach i dostęp do kantoru, w którym raz udało mi się złapać lepszy kurs EUR niż w Revolut i ZEN. Do tego świetne promocje, czy to samego rachunku, czy karty kredytowej.
Ale żeby nie było: ten bank ma swoje za uszami. Aplikacja po prostu woła o pomstę do nieba (nie tak dawno szukałam tam nr swojego konta i nie udało mi się go znaleźć w ogóle). Jest bardzo podstawowa, na dodatek co jakiś czas mnie wylogowuje i muszę od nowa wpisywać login i hasło. Sposób zakładania niby nowoczesny, na selfie, ale w trakcie pojawiają się często takie błędy, że i tak kończy się na spotkaniu z kurierem.
Jako bank do promocji i dla osób, które chcą mieć dodatkowe, darmowe konto — polecam. Jako główny bank niestety nie. Gdyby zainwestowali spore pieniądze w rozwój aplikacji i bankowości, mogliby pewnie bez trudu wskoczyć do czołówki każdego rankingu.
Poniżej zestawiam subiektywną tabelkę z ocenami najważniejszych dla mnie cech banku. Najwyższa ocena to 5, łącznie jest do zdobycia 35 pkt.
Dlaczego w moim zestawieniu nie ma największych banków w Polsce? Ponieważ z różnych powodów nie lubię ani PKO BP, ani Pekao S.A. Santander Bank Polska uważam za całkiem udany (stawiam go na czwartym miejscu), chociaż niektóre funkcje w aplikacji mobilnej nie działają, jak należy.
Bank Millennium oraz VeloBank także mogę polecić, mają dobrą ofertę zarówno konta, jak i kredytów i oszczędności. Aplikacje obu instytucji są całkiem udane.
Bank BNP Paribas także jest bankiem godnym polecenia: ostatnio sporo się w nim zmieniło i unowocześniło. Ponadto ma dobrą ofertę kredytową, niestety gorzej z oszczędnościami.
Nie wypowiem się natomiast co do Alior Banku oraz Credit Agricole. Przyznam szczerze, że mnie zniechęcają trudne do spełnienia warunki, by zyskać darmowe konto osobiste i kartę. Obecnie mam konta w 5 różnych bankach i zapewnianie wpływów, w tym dość sporych płatności kartą debetową w dwóch kolejnych nie wchodzi w rachubę.
Moim zdaniem idealny bank nie istnieje. Dlatego swoje konta mam w kilku, które się wzajemnie uzupełniają.
Jednak jakiegoś wyboru trzeba dokonać. Bez rachunku osobistego obecnie bardzo trudno sobie poradzić.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego banku?
Ile kosztuje utrzymanie konta osobistegoi karty, a także jakie są dodatkowe opłaty, np. za wypłatę gotówki w bankomatach czy w oddziale.
Ile dany bank ma oddziałówi jak daleko od Ciebie znajduje się najbliższy. Obecnie większość spraw załatwisz przez internet lub na infolinii, ale są wyjątki. Wtedy warto mieć oddział pod bokiem, a nie jechać do niego kilkadziesiąt kilometrów (lub, jak u mnie w przypadku Citibanku, kilkaset).
Oferta kredytowa. Być może dzisiaj nie potrzebujesz pożyczki czy kredytu hipotecznego, ale za kilka lat — kto wie? Dlatego od początku warto wybierać bank, który będzie miał dobrą ofertę wszystkich produktów, a nie tylko kont osobistych.
Oferta oszczędnościowa. Są banki, które regularnie oferują atrakcyjnie oprocentowane konta oszczędnościowe i lokaty, oraz takie, które proponują swoim klientom żenująco niski procent.
Formy kontaktu. Jeśli przyjdzie Ci kontaktować się z bankiem, warto wiedzieć od początku, jakie masz w tym zakresie możliwości. Na przykład czy jest wygodny czat w aplikacji, czy długo czeka się na połączenie z infolinią, jak szybko bank odpowiada na wiadomości. Niby mała rzecz, ale jeśli przyjdzie Ci wisieć na słuchawce 40 min tylko po to, by dowiedzieć się, że wszyscy konsultanci są zajęci i Cię rozłączy, to uwierz, stracisz dobre zdanie o takiej instytucji.
Aplikacja mobilna.Obecnie większość osób jest mobile only, czyli korzysta z bankowości tylko w aplikacji na telefonie. Dlatego też bankowość mobilna musi dobrze działać, nie zacinać się, a także mieć sporo funkcjonalności (patrz mój przykład z Citibankiem, jak nie powinna wyglądać aplikacja). Część banków udostępnia wersje demo, dzięki którym możesz przetestować bankowość przed podjęciem decyzji o założeniu (lub nie) konta w danej instytucji.
Czytelnicy pytają też o:
Jakie banki są z polskim kapitałem?
Z popularnych banków detalicznych jest to głównie PKO Bank Polski (Skarb Państwa ma 29,43% akcji), Pekao S.A. (20% akcji ma PZU, 12,8% Polski Fundusz Rozwoju), Alior Bank (PZU 31,91% akcji), Bank Pocztowy (Poczta Polska ma 75% akcji, a PKO BP 25%), i jeszcze na chwilę obecną VeloBank (na którego znalazł się już zagraniczny kupiec). Jako banki z polskim kapitałem można także zaliczyć banki spółdzielcze, których jest w Polsce około 500.
Czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która czuwa nad kondycją rynku finansowego w Polsce. Jest odpowiedzialny za nadzorowanie sytuacji finansowej banków i SKOK-ów, jeśli zachodzi potrzeba, przeprowadza przymusową restrukturyzację (jak miało to miejsce np. z Getin Noble Bank) oraz gwarantuje depozyty klientów, złożone w bankach i SKOK-ach, ale tylko do równowartości kwoty 100 tys. euro.
Który bank najszybciej się rozwija?
W ostatnich miesiącach to drugi na liście banków w Polsce Pekao S.A. pozyskuje najwięcej nowych klientów.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Magda Kopiczko
Siedzi w finansach od zawsze. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i była pracownica banków. Pewnego dnia powiedziała: "A co mi tam szkodzi", rzuciła etat i została copywriterem. Pochłania książki w niezdrowych ilościach, a jej marzeniem jest tydzień diety opartej tylko na sushi.