Ranking banków w Polsce 2025 – który jest największy?

Który bank w Polsce jest największy? Jaki bank jest najbardziej popularny i ma najwięcej klientów? Oto aktualny ranking banków w Polsce przygotowany przez porównywarkę Czerwona Skarbonka.

ranking banków w Polsce

Kluczowe informacje

  • W 2025 r. największymi bankami w Polsce są Pekao S.A. oraz PKO BP. Na 3. miejscu uplasował się Santander Bank Polska. Jednocześnie są to instytucje z największą liczbą klientów w kraju;
  • Jedną z metod do określenia bezpieczeństwa banków jest tzw. rating banków, czyli ocena kondycji finansowej instytucji, której dokonuje w Polsce firma Eurorating;
  • Najlepsze ratingi bezpieczeństwa w 2025 r. posiadają: PKO BP, Pekao oraz Santander Bank Polska;
  • Wg oceny Czerwonej Skarbonki TOP3 najlepszych banków na rynku należy do ING, mBank oraz Citi Handlowy. Przy ich ocenie wzięliśmy pod uwagę takie kryteria, jak: koszt prowadzenia rachunku, ofertę kredytową i oszczednościową, aplikację mobilną, dostęp do promocji bankowych i dodatkowych usług, a także obsługę klienta.

Największe banki w Polsce według posiadanych aktywów

Na podium rankingu największych banków w Polsce znajdują się dwa polskie banki, które bardzo często są ze sobą mylone: Bank PKO BP oraz Bank Pekao S.A. Trzecie miejsce na chwilę obecną zajmuje hiszpański Santander Bank Polska.

Oto lista banków w Polsce z największymi aktywami (stan na koniec I kwartału 2024 roku).

  1. PKO Bank Polski – 501,518 mld zł
  2. Pekao S.A. – 305,7 mld zł
  3. Santander Bank Polska – 276,6 mld zł
  4. ING Bank Śląski – 245,3 mld zł
  5. mBank – 226,9 mld zł
  6. BNP Paribas – 161 mld zł
  7. Bank Millennium – 125,5 mld zł
  8. Alior Bank – 90,13 mld zł

Ranking banków w Polsce według popularności

Przyglądając się bankom pod względem popularności, najrozsądniej będzie wziąć pod uwagę liczbę klientów, którzy korzystają z usług danej instytucji.

Nie będzie zaskoczeniem, że trzy największe banki w Polsce pod względem posiadanych aktywów mają także największą liczbę klientów. Zdecydowanym liderem jest tu PKO Bank Polski, który obsługuje już 12 mln osób. Przyjmując, że ludzi w Polsce jest około 37,6 mln, oznacza to, że co trzecia osoba wybrała właśnie ten bank.

Trzy najpopularniejsze banki w Polsce w 2025 r:

  1. Bank PKO BP – 12 mln klientów.
  2. Bank Pekao S.A. – 6,9 mln klientów.
  3. Santander Bank Polska – 5,9 mln klientów detalicznych.

Jakie są najbezpieczniejsze banki w Polsce?

W jaki sposób ocenić, który bank jest najbezpieczniejszy? Jedną z metod jest odniesienie się do ratingu banków. W sporym uproszczeniu rating jest to ocena, dokonywana przez niezależną firmę. W przypadku banków w Polsce ratingi są nadawane przez firmę EuroRating. Bada ona kondycję finansową danego banku i wystawia końcową ocenę. Im jest wyższa, tym ryzyko problemów finansowych czy też upadłości jest niższe.

EuroRating posługuje się następującą skalą ratingową: A (najlepszy wynik), B (stabilny), C (wysokie ryzyko), D (ekstremalnie wysokie ryzyko, w praktyce bank na skraju bankructwa). Do tego dochodzą skale w skali. Na przykład AAA — rating najlepszy z możliwych. Potem jest AA+, AA, AA-, A+, A, A-. Tak samo jest dla pozostałych liter (z wyjątkiem D, gorzej niż D się nie da, więc nie ma potrzeby dzielenia tego na podkategorie).

Do tego agencja ocenia perspektywy dla danego banku:

  • Perspektywa pozytywa — istnieje duże prawdopodobieństwo na podwyższenie ratingu w ciągu najbliższych 12 miesięcy (np. z A na A+).
  • Perspektywa stabilna oznacza, że wg szacunków dany bank nie powinien zmienić swojego ratingu w najbliższych 12 miesiącach.
  • Perspektywą negatywna — szansa 1:3, że w ciągu 12 miesięcy rating danego banku spadnie.

Lista banków w Polsce — rating

BankRatingPerspektywa
Bank Gospodarstwa KrajowegoA- ipstabilna
Bank HandlowyA- ipstabilna
Bank PekaoA- ipstabilna
PKO BPA- ipstabilna
Santander Bank PolskaA- ipstabilna
Santander Consumer PolskaA- ipstabilna
BNP ParibasBBB ipstabilna
ING Bank ŚląskiBBB ipstabilna
mBankBBB- ipnegatywna
Alior BankBB+ ipstabilna
Bank PocztowyBB ipstabilna
BOŚ BankBB ipstabilna
MillenniumBB- ipstabilna
Ranking banków w Polsce, źródło: eurorating.com

Jak widzisz, trzy największe banki detaliczne, czyli PKO BP, Pekao S.A. oraz Santander Bank Polska mają najlepsze ratingi oznaczone A-. Oznacza to, że ryzyko kredytowe takiego banku jest niskie, natomiast wiarygodność finansowa oraz zdolność do obsługi zobowiązań wysoka. EuroRating ocenia jeszcze odporność na długotrwałe niekorzystne warunki gospodarcze i w przypadku oceny A- są one przeciętne. Perspektywy dla wszystkich trzech banków malują się w jasnych barwach i są stabilne.

Kolejne banki otrzymały rating z grupy B.

Zatrzymamy się na moment na mBanku, który sam rating ma ok, ale perspektywę negatywną. Tak jak podejrzewałam, chodzi tutaj głównie o kredyty frankowe. Aczkolwiek mBank wcale nie jest bankiem z największym portfelem takich należności: wyprzedza go, chociażby PKO BP, Santander Bank Polska czy Millennium. Tutaj jednak należy dołożyć dodatkowo udział kredytów w CHF w portfelu kredytów ogółem: i okazuje się, że w tym przypadku mBank wypada już dużo gorzej.

Czy to oznacza, że bank zagrożony jest bankructwem? Nie, rating nadal jest dobry, czyli bank pozostaje w dobrej sytuacji finansowej.

Ranking banków okiem porównywarki Czerwona Skarbonka

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki

Jako były pracownik kilku banków w Polsce moja subiektywna ocena na ich temat jest różna. Biorę pod uwagę nie tylko takie czynniki jak cena i funkcjonalność konta, aplikacja mobilna, oferta pozostałych produktów, ale przede wszystkim ważna jest dla mnie jakość obsługi i przeszkolenie pracowników. Dobrze czytacie: pomimo że nie pracuję już w żadnym banku, nadal poruszam się w tej tematyce i niemal codziennie kontaktuję się z co najmniej jednym lub kilkoma bankami w celu uzyskania potrzebnych mi informacji. I od razu widzę, czy w danym banku kładzie się nacisk tylko i wyłącznie na sprzedaż i plany pracowników, czy też inwestuje się w ich wiedzę i rozwój. Osobiście nie chcę być klientem banku, w którym pracownicy tylko patrzą na to, jak mi coś sprzedać, a nie potrafią odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki

Poniżej przedstawię Wam moje TOP3 banków w Polsce.

Miejsce 1: ING Bank Śląski

Dlaczego? Ponieważ szkoli pracowników najlepiej ze znanych mi banków. Ma doskonałą ofertę pozostałych produktów, np. pożyczek czy kredytów hipotecznych oraz regularne promocje kont oszczędnościowych. Aplikacja jest w porządku, można szybko połączyć się na czacie z doradcą. Pracownicy ING zawsze udzielają mi najbardziej wyczerpujących odpowiedzi. Warunki prowadzenia konta Direct być może nie powalają (znajdą się tańsze banki), ale mi to akurat nie przeszkadza.

Miejsce 2: mBank

Lubię ich za doskonale działającą aplikację oraz nowoczesne rozwiązania. Niestety ostatnio podnieśli opłaty i podwyższyli limity do darmowych wypłat z bankomatów, o czym zapomniałam i musiałam pogodzić się z zapłatą prowizji. Trudno, każdemu się zdarza.

mBank fajnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i szybko wyłapuje podejrzane transakcje. Wolę, żeby zablokowali mi konto przez pomyłkę (odblokowanie trwa kilka minut) niż gdybym miała stracić wszystkie pieniądze w wyniku faktycznego włamania na rachunek.

Oferta produktów dodatkowych jest szeroka, na przykład sama korzystam z ich ubezpieczeń, czy to OC, czy na życie. Ale już kredyty należą do jednych z droższych na rynku.

Pracownicy są dość dobrze przeszkoleni i łatwo się z nimi połączyć na czacie. Reklamacje są rozpatrywane bez zwłoki i z reguły na korzyść klienta.

Czy bank może zabrać pieniądze z konta? Poradnik Zobacz

Miejsce 3: bank Citi Handlowy

Długo się wahałam, który bank postawić na trzecim miejscu. W końcu wybór padł na Citibank. Jako jeden z dwóch banków w Polsce ma faktycznie totalnie darmowe konto i kartę. Do rachunku otrzymujesz konta walutowe w 13 różnych walutach i dostęp do kantoru, w którym raz udało mi się złapać lepszy kurs EUR niż w Revolut i ZEN. Do tego świetne promocje, czy to samego rachunku, czy karty kredytowej.

Ale żeby nie było: ten bank ma swoje za uszami. Aplikacja po prostu woła o pomstę do nieba (nie tak dawno szukałam tam nr swojego konta i nie udało mi się go znaleźć w ogóle). Jest bardzo podstawowa, na dodatek co jakiś czas mnie wylogowuje i muszę od nowa wpisywać login i hasło. Sposób zakładania niby nowoczesny, na selfie, ale w trakcie pojawiają się często takie błędy, że i tak kończy się na spotkaniu z kurierem.

Jako bank do promocji i dla osób, które chcą mieć dodatkowe, darmowe konto — polecam. Jako główny bank niestety nie. Gdyby zainwestowali spore pieniądze w rozwój aplikacji i bankowości, mogliby pewnie bez trudu wskoczyć do czołówki każdego rankingu.

Poniżej zestawiam subiektywną tabelkę z ocenami najważniejszych dla mnie cech banku. Najwyższa ocena to 5, łącznie jest do zdobycia 35 pkt.
Koszt prowadzenia kontaOferta kredytowaOferta dla oszczędnościAplikacja mobilnaPromocje bankoweDodatkowe usługi i produktyObsługa klienta
ING Bank Śląski4554,534,55
mBank4345454
Citi Handlowy54,532,5534

A co z resztą banków?

Dlaczego w moim zestawieniu nie ma największych banków w Polsce? Ponieważ z różnych powodów nie lubię ani PKO BP, ani Pekao S.A. Santander Bank Polska uważam za całkiem udany (stawiam go na czwartym miejscu), chociaż niektóre funkcje w aplikacji mobilnej nie działają, jak należy.

Bank Millennium oraz VeloBank także mogę polecić, mają dobrą ofertę zarówno konta, jak i kredytów i oszczędności. Aplikacje obu instytucji są całkiem udane.

Bank BNP Paribas także jest bankiem godnym polecenia: ostatnio sporo się w nim zmieniło i unowocześniło. Ponadto ma dobrą ofertę kredytową, niestety gorzej z oszczędnościami.

Nie wypowiem się natomiast co do Alior Banku oraz Credit Agricole. Przyznam szczerze, że mnie zniechęcają trudne do spełnienia warunki, by zyskać darmowe konto osobiste i kartę. Obecnie mam konta w 5 różnych bankach i zapewnianie wpływów, w tym dość sporych płatności kartą debetową w dwóch kolejnych nie wchodzi w rachubę.

ranking banków w poslce 2025 - kryteria
Ranking aplikacji bankowych 2025: najlepsze aplikacje mobilne Zobacz

Jak wybrać najlepszy bank?

Moim zdaniem idealny bank nie istnieje. Dlatego swoje konta mam w kilku, które się wzajemnie uzupełniają.

Jednak jakiegoś wyboru trzeba dokonać. Bez rachunku osobistego obecnie bardzo trudno sobie poradzić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego banku?

  • Ile kosztuje utrzymanie konta osobistego i karty, a także jakie są dodatkowe opłaty, np. za wypłatę gotówki w bankomatach czy w oddziale.
  • Ile dany bank ma oddziałów i jak daleko od Ciebie znajduje się najbliższy. Obecnie większość spraw załatwisz przez internet lub na infolinii, ale są wyjątki. Wtedy warto mieć oddział pod bokiem, a nie jechać do niego kilkadziesiąt kilometrów (lub, jak u mnie w przypadku Citibanku, kilkaset).
  • Oferta kredytowa. Być może dzisiaj nie potrzebujesz pożyczki czy kredytu hipotecznego, ale za kilka lat — kto wie? Dlatego od początku warto wybierać bank, który będzie miał dobrą ofertę wszystkich produktów, a nie tylko kont osobistych.
  • Oferta oszczędnościowa. Są banki, które regularnie oferują atrakcyjnie oprocentowane konta oszczędnościowe i lokaty, oraz takie, które proponują swoim klientom żenująco niski procent.
  • Formy kontaktu. Jeśli przyjdzie Ci kontaktować się z bankiem, warto wiedzieć od początku, jakie masz w tym zakresie możliwości. Na przykład czy jest wygodny czat w aplikacji, czy długo czeka się na połączenie z infolinią, jak szybko bank odpowiada na wiadomości. Niby mała rzecz, ale jeśli przyjdzie Ci wisieć na słuchawce 40 min tylko po to, by dowiedzieć się, że wszyscy konsultanci są zajęci i Cię rozłączy, to uwierz, stracisz dobre zdanie o takiej instytucji.
  • Aplikacja mobilna. Obecnie większość osób jest mobile only, czyli korzysta z bankowości tylko w aplikacji na telefonie. Dlatego też bankowość mobilna musi dobrze działać, nie zacinać się, a także mieć sporo funkcjonalności (patrz mój przykład z Citibankiem, jak nie powinna wyglądać aplikacja). Część banków udostępnia wersje demo, dzięki którym możesz przetestować bankowość przed podjęciem decyzji o założeniu (lub nie) konta w danej instytucji.

Czytelnicy pytają też o:

Jakie banki są z polskim kapitałem?

Z popularnych banków detalicznych jest to głównie PKO Bank Polski (Skarb Państwa ma 29,43% akcji), Pekao S.A. (20% akcji ma PZU, 12,8% Polski Fundusz Rozwoju), Alior Bank (PZU 31,91% akcji), Bank Pocztowy (Poczta Polska ma 75% akcji, a PKO BP 25%), i jeszcze na chwilę obecną VeloBank (na którego znalazł się już zagraniczny kupiec). Jako banki z polskim kapitałem można także zaliczyć banki spółdzielcze, których jest w Polsce około 500.

Czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która czuwa nad kondycją rynku finansowego w Polsce. Jest odpowiedzialny za nadzorowanie sytuacji finansowej banków i SKOK-ów, jeśli zachodzi potrzeba, przeprowadza przymusową restrukturyzację (jak miało to miejsce np. z Getin Noble Bank) oraz gwarantuje depozyty klientów, złożone w bankach i SKOK-ach, ale tylko do równowartości kwoty 100 tys. euro.

Który bank najszybciej się rozwija?

W ostatnich miesiącach to drugi na liście banków w Polsce Pekao S.A. pozyskuje najwięcej nowych klientów.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie