Ranking banków 2020

ranking banków

Usługi bankowe cieszą się wśród polskich konsumentów stałą, trudną do przeoczenia popularnością. Konkurencja, choć często następują w jej szeregach przetasowania, jest przy tym niezwykle duża i zróżnicowana – co dla osób rozglądających się za najlepszą ofertą może stanowić wyzwanie. Z myślą o ułatwieniu tych poszukiwań, przygotowaliśmy ranking banków, biorąc pod uwagę kilka kryteriów.

Spośród usług, bez których możemy sobie bez problemu poradzić i tych, które zaliczają się do „pierwszych potrzeb” i są nam absolutnie niezbędne, bez wątpienia bankowość wpisuje się do tej drugiej grupy. Umacnia się to szczególnie w dobie coraz większej popularności takich usług, jak zakupy internetowe, płatności bezgotówkowe, dokonywanie transakcji przelewami i tak dalej – słowem, bez konta w banku mogłoby dzisiaj niezwykle ciężko.

Nie dziwi zatem fakt, że w statystykach przedstawiających choćby liczbę klientów obsługiwanych nie tylko przez poszczególne banki, ale i w szerszym ujęciu – przez największe podmioty bankowe, zauważyć można imponujące wartości. W samym I kwartale 2020 roku sektor bankowy odnotował ponad 45 milionów klientów indywidualnych, co stanowi wzrost o ponad 300 dodatkowych osób względem tego samego okresu z roku poprzedzającego 1.

Ranking banków 2020 – który bank ma najwięcej klientów?

Nazwa bankuI kwartał 2020I kwartał 2019
PKO BP10 475 60010 243 000
Bank Pekao5 370 4535 286 552
Santander Bank Polska4 675 8354 534 750
Alior Bank4 170 8404 007 134
ING Bank Śląski4 133 0004 483 000
mBank4 069 7483 914 732
Bank Millennium3 799 1632 565 092
BNP Paribas3 616 0003 447 000
Santander Consumer Bank2 054 5552 035 831
Credit Agricole1 650 0001 740 000
Bank Pocztowy903 932953 366
BOŚ Bank217 500225 000
Łącznie: 45 136 626Łącznie: 44 804 088
źródło: prnews.pl

Wyżej przedstawiona tabela powstała w oparciu o najnowsze, w momencie tworzenia tekstu, dane przedstawiające najpopularniejsze wśród polskich klientów indywidualnych banki. Choć okres 12 miesięcy może wydawać się stosunkowo niewielkim, by wykazać określone tendencje, to w przypadku opisywanego dziś tematu to wystarczyło. Dostrzec można w nim kilka, ciekawych prawidłowości.

 • PKO BP nie tylko twardo dzierży stanowisko lidera, jako jedyny obsługując ponad 10 milionów polskich klientów indywidualnych, ale i pozyskał ich jeszcze więcej w ciągu roku.
 • Rosnąca popularnością cieszą się także Bank Pekao, Santander Bank Polska oraz Alior Bank.
 • Dla odmiany, Credit Agricole, ING Bank Śląski, BOŚ Bank i Bank Pocztowy straciły na popularności wśród polskich konsumentów w ciągu ostatniego roku.
 • Gusta polskich klientów sektora bankowego są niezwykle zróżnicowane, co utrudnia znalezienie prostej odpowiedzi na pytanie – jak tak naprawdę zdefiniować kryteria, wobec których można wybrać najlepszy bank.

Najlepsze banki w Polsce – czyli jakie?

Przedstawione wyżej zestawienie można interpretować na różne sposoby. Jednym z pierwszych kryteriów, jakie nasuwają się na myśl, jest oczywiście ranking najlepszych banków. Coraz częściej w końcu w dobie internetu, który daje łatwy sposób nie tylko do korzystania, ale i szybkiego porównywania i selekcjonowania interesujących nas produktów. Takie rankingi, jak wyżej kształtują się oczywiście z różnych powodów – jedni skłaniają się ku markom, które polecili im bliscy, innych przekonują reklamy, a jeszcze inni dokonują wyboru po chłodnej kalkulacji.

I to właśnie skłaniając się ku ostatniej kwestii, spróbujmy teraz wskazać, jakie czynniki mogą być decydujące przy rozstrzyganiu tego, jaka z usług którego banku warto skorzystać. Niektórzy mogą nawiązywać współpracę z danym bankiem tylko dla jednego produktu, inni mogą korzystać z więcej niż jednego równocześnie.

 1. Wybór konta osobistego.
  – Kapitalizacja odsetek.
  – Ulgi i promocje.
  – Opłaty i prowizje.
 2. Dobór kredytu gotówkowego.
  – Możliwość wnioskowania online.
  – Oprocentowanie, prowizja i RRSO.
  – Przejrzystość procedur.
  – Dostępne kwoty i termin spłaty.
  – Wymagane formalności.
 3. Poszukiwanie lokaty.
  – Oprocentowanie.
  – Koszty prowadzenia.
  – Swoboda transferu środków.
 4. Wybór karty kredytowej.
  – Dostępna wysokość limitu.
  – Opłaty i prowizje.
  – Minimalna liczba transakcji zwalniających z opłaty z kartę.
  – Sposób spłaty.
  – Promocje i udogodnienia.
 5. Wybór kredytu hipotecznego.
  – Przejrzystość procedur.
  – Sprawność kolejnych etapów uzyskiwania
  – Dostępne kwoty i termin spłaty.
  – Wysokość miesięcznych rat.
  – Pakiety ubezpieczeniowe itd.
 6. Aplikacja mobilna.
  – Przejrzystość i intuicyjność.
  – Wygodna pod kątem np. przelewania środków.
  – Połączenie z ApplePay i Android Pay.
  – Estetyka.

Najlepsze banki w Polsce 2020 – podsumowanie

Podsumowując wyżej wskazane informacje, nie ulega wątpliwości, że wybór najlepszego banku spośród bogatej i zaciekle ze sobą rywalizującej konkurencji, nie jest prosty. Banki prześcigają się dzisiaj w oferowaniu coraz to hojniejszych pakietów promocyjnych, programów lojalnościowych, a także w miarę możliwości – coraz więcej usług przenoszą od internetu. Rozglądając się za produktem lub produktami bankowymi, z których chcemy skorzystać, warto przeprowadzić wnikliwe rozeznanie w bieżącej sytuacji rynkowej.

Dlaczego? Niekiedy może się okazać, że oferta danego banku, która nas interesuje, może okazać się albo nie tak atrakcyjna, jak konkurencyjne rozwiązania, albo w ogóle nie spełniająca naszych oczekiwań po bliższym rzucie oka. To właśnie z myślą o takich trudnych, codziennych wyborach, warto zwracać uwagę na rankingi poszczególnych produktów bankowych – których nie zabrakło na naszej porównywarce Czerwona-Skarbonka.pl.

W sekcji „produkty bankowe” zgromadziliśmy najnowsze zestawienia określonych elementów bankowych ofert. Zestawiają one ze sobą kluczowe elementy poszczególnych ofert, a następnie wskazują, jak dokonać rozstrzygnięcia. Poniżej przedstawiamy przykładowe rankingi, na które warto zwrócić uwagę.

Źródła:

 1. https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-klientow-w-bankach-i-kw-2020-451754
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły