Pożyczki prywatne można znaleźć na wielu stronach i portalach internetowych. Kuszą swoją dostępnością i brakiem restrykcyjnych wymogów. Wybierając taką formę wsparcia finansowego, trzeba jednak uważać, aby nie sprowadzić na siebie jeszcze większych kłopotów.
- Kto udzieli pożyczki prywatnej?
- Udzielę pożyczki prywatnej na wysoki procent, udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania baz – uważaj na takie oferty!
- Na czym polega popularność takich ofert?
- Gdzie szukać pożyczki od osoby prywatnej?
- Jak nie dać się oszukać, biorąc pożyczkę prywatną?
- Pomoc dla zadłużonych – gdzie jej szukać?
- Od kogo można pożyczyć pieniądze? Alternatywy dla pożyczek prywatnych
- FAQ: najczęściej zadawane pytania
Kluczowe informacje
- Ogłoszenia w rodzaju Udzielę pożyczki prywatnej, szybko i bez sprawdzania baz bez trudu odnajdziesz w internecie. Są one udzielane przez osoby prywatne lub firmy pozabankowe, które działają poza kontrolą i regulacją instytucji finansowych, np. KNF, UOKiK;
- Oznacza to, że prywatni inwestorzy nie są zobowiązani do przestrzegania prawnych standardów i zasad, które obowiązują w tradycyjnym sektorze finansowym;
- W tym kontekście stanowią one duże pole do nadużyć, takich jak wyłudzanie dodatkowych opłat, groźby w przypadku niezwrócenia pożyczki w terminie, lub gdy nie zgadzasz się z jej wysokimi kosztami, a nawet pozyskiwanie danych klientów w celu kradzieży tożsamości;
- Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem od pożyczek prywatnych, jest poszukiwanie finansowania w legalnych i regulowanych prawem instytucjach, jak banki, firmy pożyczkowe czy spółdzielnie kredytowe.
Pożyczka prywatna może wydawać się atrakcyjną opcją dla osób zadłużonych. Po otrzymaniu odmowy od banku, gdy ciążą na nas coraz poważniejsze zobowiązania, pilnie szukamy pomocy. Pieniądze od osób prywatnych pozwalają spłacić, choćby część długów. Problem jednak w tym, że w wielu przypadkach mogą pogorszyć naszą sytuację finansową.
Właśnie dlatego zająłem się dziś tematem bezpieczeństwa wśród ofert prywatnych. Na co zwrócić uwagę, decydując się na nie? Czy na rynku znajdziemy jakieś bezpieczniejsze alternatywy?
Jak wyjść z długów? PoradnikKto udzieli pożyczki prywatnej?
Prywatne pożyczki nie są udzielane przez banki czy zarejestrowane instytucje finansowe. Ich przyznawaniem zajmują się osoby prywatne lub niezweryfikowane firmy. Zazwyczaj poszukują one potencjalnych klientów przez internet. Służą im do tego strony internetowe, portale społecznościowe czy platformy z ogłoszeniami.
Cechą charakterystyczną pożyczek oferowanych przez prywatnych inwestorów jest to, że nie są one obarczone niemalże żadnymi warunkami. Skorzystać z nich może praktycznie każdy, co odróżnia je od kredytów bankowych. Dzięki temu są atrakcyjne dla osób:
- bez regularnych dochodów,
- posiadających nieuregulowane długi,
- ze złą historią kredytową.
Prywatny inwestor udzieli pożyczki często nawet bez wcześniejszego sprawdzania baz dłużników.
Udzielę pożyczki prywatnej na wysoki procent, udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania baz – uważaj na takie oferty!
Internet pełen jest ogłoszeń pokroju Udzielę prywatnej pożyczki na zakup samochodu bez BIK i KRD czy Dam pożyczkę od ręki. Zazwyczaj dotyczą one względnie niewielkich kwot, sięgających kilku, maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Często też nie zawierają zbyt wielu szczegółów, o które podpytać trzeba już bezpośrednio u prywatnego inwestora. Ich głównym minusem jest to, że jeśli nawet nie trafisz na oszusta, to pieniądze dostaniesz na bardzo wysoki procent.
Bo jak każde zobowiązanie finansowe, pożyczka prywatna jest oprocentowana – i to na bardzo wysoko. Oznacza to, że zaciągając ją, musisz oddać odpowiednio większą kwotę, niż tą, którą pożyczyłeś. Podpisywana przez Ciebie umowa pożyczki prywatnej powinna dokładnie precyzować wysokość takiej „nadwyżki”. Jest ona realnym zarobkiem pożyczkodawcy i jednocześnie Twoją stratą. Z racji potencjalnie wysokiego ryzyka i niskich wymagań ta kwota jest zwykle dość wysoka. Często nawet kilkukrotnie wyższa niż w bankach.
Załatwię kredyt każdemu – Uwaga na takie oferty!Pomogę osobie zadłużonej
To kolejny przykład sloganu, jaki możemy odnaleźć w sieci. Prywatną pożyczkę wyróżnia szereg niebezpieczeństw poprzez, np.:
- skorzystanie z usług mało wiarygodnego pożyczkodawcy,
- opłacenie „kosztów manipulacyjnych” przed podpisaniem umowy,
- niedopilnowanie podpisania umowy pisemnej i zawierzeniu umowie ustnej,
- przegapienie kruczków zawartych w umowie.
Wszystko to może doprowadzić do zrujnowania swojej i tak ciężkiej sytuacji życiowej. Właśnie dlatego zwykle tego typu pożyczki nie są przedstawiane jako zbyt dobre rozwiązanie dla dłużników. Z uwagi też na wysokie koszty sprzyjają dodatkowo wpadnięciu w pętlę zadłużenia.
Na czym polega popularność takich ofert?
Skoro pożyczka prywatna jest ryzykowna, to dlaczego decyduje się na nią tak wiele osób? Przede wszystkim ze względu na jej imponującą dostępność. Na rynku można znaleźć bardzo wiele tego typu propozycji. Różnią się od siebie warunkami, zabezpieczeniem czy wysokością wsparcia. Dzięki temu mamy duży wybór i szansę znalezienia najlepszej dla siebie opcji.
Większość pożyczkodawców chce udzielić pożyczki prywatnej nawet ludziom zadłużonym i w złej sytuacji finansowej. Zdarza się więc, że jest to pozornie jedyna opcja, jaka pozostaje do wyboru. Takie przeświadczenie ma bardzo wielu dłużników, którym odmówiły już banki i tradycyjne firmy pożyczkowe.
Trzecia kwestia to komfort osobisty. Pożyczki prywatne udzielane są przez zwykłych ludzi, a nie firmy. Nie jesteśmy w tym przypadku sprawdzani i oceniani. Zobowiązanie nie jest też wpisywane automatycznie do BIK, więc w razie kolejnych komplikacji ze spłatą unikniemy kolejnych negatywnych wpisów w bazie.
Zajrzyj do oferty pożyczek z komornikiem:
Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania
976 osób
wybrało ofertę839 osób
wybrało ofertę1275 osób
wybrało ofertę874 osób
wybrało ofertęGdzie szukać pożyczki od osoby prywatnej?
Pożyczkę prywatną najłatwiej jest zdobyć online. Wiele ofert znajduje się:
- na stronach internetowych – pożyczkodawcy zakładają swoje własne witryny;
- w mediach społecznościowych – pożyczkodawcy ogłaszają się na grupach tematycznych i w marketplace’ach;
- na portalach gołoszeniowych – gratka.pl czy OLX pełne są tego typu ogłoszeń.
Poszukując pożyczek prywatnych, możesz rozglądać się także wokół siebie. Na tablicach i słupach ogłoszeniowych nie brak tradycyjnych, papierowych ulotek, promujących prywatnych pożyczkodawców. Ponadto często tego typu usługi polecane są tzw. metodą pantoflową, np. między znajomymi.
Jak nie dać się oszukać, biorąc pożyczkę prywatną?
Pożyczki prywatne nigdy nie gwarantują bezpieczeństwa porównywalnego do tego z banków czy profesjonalnych firm pożyczkowych. Warto zatem podjąć kilka działań zmniejszających prawdopodobieństwo oszustwa. Mówię tu przede wszystkim o:
- sprawdzeniu danych pożyczkodawcy,
- wyszukaniu opinii i komentarzy na jego temat,
- domaganiu się zawarcia umowy na piśmie,
- dokładnego przeczytania warunków umowy,
- przeliczenia kosztów,
- zwrócenia uwagi na dane pożyczkodawcy, podane w umowie,
- zachowaniu korespondencji z pożyczkodawcą,
- unikaniu przelewania pieniędzy przed podpisaniem umowy.
Owszem, Twoja ostrożność w podjęciu decyzji może być irytująca dla pożyczkodawcy. Ale pamiętaj: wielu z nich poprzez naciskanie na klienta i kreowanie atmosfery pośpiechu usiłuje dokonać oszustwa.
Pomoc dla zadłużonych – gdzie jej szukać?
Na rynku jest kilka rozwiązań, które pozwalają uniknąć wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić np. na:
- negocjacje w bankach i firmach – pierwszy krok, który warto wykonać jak najszybciej. Zarówno bankom, jak i firmom pożyczkowym, zależy na odzyskaniu swoich pieniędzy. Warto więc spróbować negocjować przedłużenie okresu kredytowania czy inne ustępstwa, dzięki którym łatwiej spłacimy zobowiązanie i unikniemy poważniejszych problemów;
- fundacje pomagające wyjść z długów – nie brak społecznych i państwowych fundacji specjalizujących się w opracowywaniu strategii dla zadłużonych. Bardzo często działają one za darmo lub w ramach wolontariatów;
- ośrodki doradztwa finansowego i konsumenckiego – atrakcyjna alternatywa dla fundacji. Bywają płatne, ale za niewygórowaną cenę tworzą cały plan spłaty zadłużenia. Przestrzeganie go może pomóc nam wyjść z kłopotów bez potrzeby korzystania z pożyczek prywatnych;
- ogłoszenie upadłości konsumenckiej – rozwiązanie ostateczne, warte rozważenia, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Pozwala na redukcję lub umorzenie długów, ale jego konsekwencje są odczuwalne w przyszłości.
Od kogo można pożyczyć pieniądze? Alternatywy dla pożyczek prywatnych
Pożyczkę prywatną możemy zastąpić kilkoma innymi rodzajami zobowiązań. Część z nich również jest specyficznym typem pożyczki prywatnej, ale często bezpieczniejszym i tańszym. Inne natomiast zapewniają większe bezpieczeństwo, bo są udzielane przez zarejestrowane i legalnie funkcjonujące firmy:
- pożyczki od rodziny– najlepsze rozwiązanie, bo wiesz, od kogo pożyczasz pieniądze. To opcja pozwalająca zdobyć potrzebne środki, minimalizując koszty i ryzyko oszustwa;
- pożyczki społecznościowe – działają jak pożyczki prywatne, ale są zawierane za pomocą specjalnych serwisów internetowych. W ten sposób również otrzymujemy pieniądze od obcych osób, ale obie strony chronią regulaminy danej platformy i weryfikacja obu stron transakcji;
- pożyczki dla zadłużonych – w Polsce działają firmy pożyczkowe, oferujące pożyczki dla zadłużonych. Jeśli nasza sytuacja nie jest jeszcze aż tak trudna, warto rozważyć tę opcję;
- pożyczki bez BIK i KRD – oferowane przez pozabankowe firmy pożyczkowe, które nie przywiązują aż tak dużej wagi do sprawdzania baz dłużników (* lub ewentualnie akceptują powstałe zadłużenie). Dzięki temu przyznają pieniądze, nawet jeśli w przeszłości miałeś problemy ze spłatą zobowiązań.
Zobacz najnowsze oferty chwilówek bez sprawdzania baz BIK:
Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania
899 osób
wybrało ofertę874 osób
wybrało ofertę976 osób
wybrało ofertę471 osób
wybrało ofertę839 osób
wybrało ofertęFAQ: najczęściej zadawane pytania
Czy mogę pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej?
Czy istnieje możliwość wzięcia pożyczki bez BIK?
Jak oszuści biorą pożyczki?
Które chwilówki nie są wpisywane do BIK?
Przeczytaj: