ING kredyt hipoteczny – opinie, kalkulator i szczegóły oferty

Szczegóły kredytu

Przykład reprezentatywny

Szczegóły kredytu
Kwota
70 000 - 2 mln zł
Okres spłaty
12 - 420 miesięcy
Prowizja
1,90 %
RRSO
4,45 %
Marża
1,90 %
Wszelkie dane i koszty przedstawione w porównywarce mają charakter poglądowy. Całkowity koszt zobowiązania jest uzależniony od zdolności kredytowej klienta oraz indywidualnego wniosku.
Wszelkie dane i koszty przedstawione w porównywarce mają charakter poglądowy. Całkowity koszt zobowiązania jest uzależniony od zdolności kredytowej klienta oraz indywidualnego wniosku.

Najlepiej na swoim - łatwy start Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 2.90%, dla kredytu budowlano hipotecznego w ofercie Najlepiej na swoim - łatwy start z oprocentowaniem zmiennym, przy następujących założeniach: okres kredytowania 25 lat, całkowita kwota kredytu zabezpieczonego hipoteką (bez kredytowanych kosztów) 263 224,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 369 881,78 zł, oprocentowanie zmienne 2.54 % w tym: wskaźnik referencyjny WIBOR 6M 0.25% oraz marża 2,29% (marża jest podwyższana o 0,05 pp. do czasu wpisu hipoteki umownej przy założeniu, że nastąpi to w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy kredytu), całkowity koszt kredytu 106 657,78 zł w tym: prowizja 0 zł, odsetki 95 111,78 zł, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) 19,00 zł, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych zawarte za pośrednictwem banku 7 606,27 zł (przy zabezpieczeniu na jednej nieruchomości, na cały okres kredytowania), opłata za usługę wyceny nieruchomości zlecanej przez bank 680,00 zł (dla nieruchomości stanowiącej dom), opłata za prowadzenie konta Direct 0,00 zł, opłata za posiadanie systemu bankowości internetowej 0,00 zł; koszt przelewu przychodzącego i wychodzącego wykonanego w systemie bankowości internetowej w wysokości 0 zł, ubezpieczenia spłaty kredytu Opcja Życie Plus 3 240,73(w okresie 3 lat od daty zawarcia umowy), 290 miesięcznych równych rat kapitałowo-odsetkowych po 1 215,67 zł po ustanowieniu zabezpieczenia. Kredyt wymaga zabezpieczenia w wysokości minimum 394 836,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2021-06-01 na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia.

Nasza ocena

4.5/5

Ocena klientów

4.2/5

Siedziba firmy

ING Bank Śląski S.A.
ul. Sokolska 34
40-086 Katowice

Dane kontaktowe

Dane firmy

Kapitał zakładowy: 130 100 000
KRS: 0000005459
NIP: 634-013-54-75
REGON: 271514909

Czy kredyt hipoteczny w ING to kredyt warty uwagi? Recenzuje szczegóły i warunki oferty. Przedstawię także przygotowane przez bank kalkulatory, dzięki którym wyliczymy ratę oraz posiadaną zdolność kredytową.

Kluczowe informacje:

 • ING Bank Śląski ma swojej ofercie kilka rodzajów kredytów hipotecznych: klasyczny w ofercie standardowej, promocyjne + kredyt na ekodom;
 • Minimalny wkład własny to 20% wartości nabywanej nieruchomości, a minimalna kwota, o jaką możesz wnioskować to 70 tys. zł;
 • Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego ING lub jego nadpłata wynosi 0 zł;
 • ING ma jedną z najlepiej przygotowanych ofert hipotecznych na rynku. Pieniądze możesz przeznaczyć, m.in. na kupno mieszkania, budowę domu czy remont. Dostępne jest też przeniesienie kredytu hipotecznego z innego banku.

Kredyt hipoteczny od ING Banku Śląskiego to jedna z wielu dostępnych na rynku opcji dla tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu. ING proponuje przy tym oferty specjalne, jak „Idę na swoje” w dwóch różnych wariantach oraz „Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny”.

Przyjrzałem się bliżej całej powyższej ofercie i porównałem ją z tym, co oferuje konkurencja. Poniżej najważniejsze informacje i moje wnioski.

 Kredyt hipoteczny w ING — aktualna oferta i warunki

ING Bank Śląski to bank, który wielokrotnie zdobywał pierwsze miejsce w rankingu „Instytucja Roku” organizowanym przez branżowy portal Moje Bankowanie w kategorii „Najlepsza obsługa hipoteczna”. Co obecnie oferuje na tym polu?

Są nimi 4 kredyty mieszkaniowe różniące się między sobą warunkami:

 • Kredyt hipoteczny w ofercie standardowej;
 • Idę na swoje – Łatwy start;
 • Idę na swoje – Lekka rata;
 • Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny.

Zaznaczę od razu, że od 17 grudnia 2022 r. ING, tak samo, jak wiele innych banków, zawiesił sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Na potrzeby niniejszej analizy przyjrzę się ofercie z oprocentowaniem okresowo stałym, a więc oprocentowaniem, które przez pierwsze 5 lat spłaty kredytu (liczonych od daty zawarcia umowy kredytowej) nie będzie się zmieniać.

Sprawdź ofertę kredytów hipotecznych w pozostałych bankach:

Zobacz: Kredyt ze stałym oprocentowaniem – mocne i słabe strony

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w ING Banku Śląskim – oferta standardowa

Na pierwszy ogień idzie kredyt hipoteczny z oferty standardowej.

 • Dla osób zainteresowanych tą opcją ING przygotował stałe oprocentowanie w wysokości 9,13% i 1,9-procentową prowizję za udzielenie kredytu;
 • Po okresie obowiązywania oprocentowania okresowo stałego: 2,5% + WIBOR 6M.

Dodatkowo możemy dokupić ubezpieczenie spłaty kredytu, choć według informacji przedstawionych przez ING na stronie internetowej nie jest ono obligatoryjne.

ING kredyt hipoteczny „Idę na swoje” – oferta specjalna

Sposobem na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim z pewnością może być oferta „Idę na swoje”. Dostępna jest ona w dwóch, różniących się od siebie wariantach:

 • „Łatwy start”: charakteryzuje się brakiem prowizji za udzielenie przez bank kredytu.
 • Drugi z kolei „Lekka rata”: oznacza niższą ratę w całym okresie kredytowania.

Przyjrzyjmy się szczegółom obu ofert.

„Idę na swoje – Ławy Start”„Idę na swoje – Lekka rata”
Stałe oprocentowanie8,27%8,22%
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
(RRSO)
8,91%9,02%
Prowizja za udzielenie kredytu0%1,5%
Oprocentowanie zmienne
* po okresie obowiązywania oprocentowania stałego
1,64% + WIBOR 6M1,59 + WIBOR 6M

W obydwu pakietach kredytu hipotecznego „Idę na swoje” znajduje się obligatoryjne ubezpieczenie spłaty kredytu.

Kredyt hipoteczny w ING w ofercie „Idę na swoje” dostępny jest jako oferta specjalna. A więc jego warunki kredytowania, mogą się zmieniać w zależności od okresu ważności promocji.

„Łatwy start” i „Lekka rata” – oferta standardowa

Warianty „Łatwy start” oraz „Lekka rata” dostępne są również w ofercie standardowej banku ING, jednak na nieco gorszych warunkach niż w ofercie specjalnej. Szczegółowe informacje zebrałem w poniższej tabeli.

„Ławy Start” – oferta standardowa„Lekka rata” – oferta standardowa
Stałe oprocentowanie9,03%8,73%
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
(RRSO)
9,69%9,54%
Prowizja za udzielenie kredytu0%1,9%
Oprocentowanie zmienne
* po okresie obowiązywania oprocentowania stałego
2,4% + WIBOR 6M2,1% + WIBOR 6M

Do oferty standardowej nie jest dołączone ubezpieczenie spłaty kredytu. Dlatego w razie chęci jego posiadania możesz je dokupić osobno.

Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny w ING

Kolejną ofertą specjalną jest kredyt na dom energooszczędny. Może być udzielony na nabycie domu lub lokalu mieszkalnego z udokumentowanym niskim zużyciem energii. Nieruchomość możesz zakupić z rynku pierwotnego lub wtórnego (*w przypadku drugiej opcji warunkiem otrzymania takiego kredytu jest przedstawienie Świadectwa Charakterystyki Energetycznej budynku lub części budynku).

Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny od ING ma całkiem korzystne warunki.

 • Oprocentowanie okresowo stałe na 5 lat w wysokości 8,22% (zamiast 9,13% z oferty standardowej);
 • 0 zł prowizji za udzielenie kredytu (zamiast 1,9% z oferty standardowej);
 • 0 zł prowizji za wcześniejszą spłatę;
 • Oprocentowanie zmienne (po okresie kredytowania, w którym obowiązuje oprocentowanie stałe) w wysokości: 1,59% + WIBOR 6M (zamiast 2,5% + WIBOR 6M z oferty standardowej);
 • Ubezpieczenie spłaty kredytu w pakiecie z kredytem.

Oferta ta jednak podobnie jak kredyt „Idę na swoje”, jest dostępna okresowo i może zostać udzielona klientom, którzy spełnią warunek udokumentowanego niskiego zużycia energii na kredyty od 100 000 zł.

Zobacz: Kredyt ekologiczny — kiedy i czy warto brać ekokredyt?

Kalkulator i symulacja kredytu hipotecznego w ING

ING przygotował dla osób zainteresowanych ich ofertą bardzo ciekawe narzędzia pozwalające w praktyce obliczyć dokładną ratę kredytu oraz posiadaną zdolność kredytową.

Pierwsze z nich, czyli kalkulator kredytu działa bardzo prosto. Wprowadzasz do niego następujące dane:

 • cenę nieruchomości, którą chcemy nabyć i której dotyczy kredyt;
 • kwotę kredytu, a więc wartość środków, które potrzebujemy uzyskać;
 • wkład własny, czyli jaką kwotę pieniędzy wpłacimy z własnej kieszeni (minimum 20% wartości ceny nieruchomości stanowiącej mieszkanie lub dom);
 • ilość lat, na jaką chcemy wziąć kredyt;
 • rodzaj oferty kredytu hipotecznego, którą wybieramy.
kalkulator kredytu hipotecznego

Po wprowadzeniu powyższych danych naszym oczom ukaże się orientacyjna wysokość raty miesięcznej, którą będziemy musieli opłacać, wraz z wysokością oprocentowania stałego, zdefiniowanym RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO) oraz prowizją za udzielenie przez bank kredytu.

Więcej szczegółów oferty poznasz, klikając Więcej szczegółów tej oferty (na stronie ing.pl w zakładce Kredyty). Sprawdzisz tam także całkowity koszt kredytu, całkowitą kwotę do zapłaty (a więc całkowitą kwotę kredytu) oraz koszty ubezpieczenia nieruchomości i ubezpieczenia spłaty.

Oblicz ratę online kredytu hipotecznego, klikając w przycisk poniżej:

Ile wkładu własnego w ING?

W ING Banku Śląskim, bez względu na wybraną opcję kredytu hipotecznego trzeba przygotować wkład własny wynoszący minimum 20%.

Do uzyskania finansowania, oprócz posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, będziesz musiał także wpłacić oszczędności wynoszące co najmniej 20% wartości kredytowanej nieruchomości stanowiącej mieszkanie lub dom.

Dla przykładu: przy chęci wzięcia kredytu na mieszkanie o wartości 500 000 zł, musisz być gotowym na wpłacanie z własnej kieszeni 100 000 zł.

Jak obliczyć zdolność kredytową w ING?

ING udostępnia dodatkowo kalkulator zdolności kredytowej, który podobnie jak wcześniej opisany kalkulator raty kredytu, jest prosty w obsłudze.

Co tu z kolei musimy wprowadzić?

 1. Liczbę osób, która będzie spłacać kredyt;
 2. Rok urodzenia najstarszego kredytobiorcy;
 3. Liczbę osób, z którymi mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym, i z którymi się wspólnie utrzymujemy;
 4. Sumę dochodów na rękę wszystkich osób wnioskujących o kredyt (bez wliczonych zasiłków);
 5. Sumę miesięcznych rat wszystkich kredytów i pożyczek wszystkich osób wnioskujących o kredyt;
 6. Sumę limitów w koncie i na kartach kredytowych wszystkich osób wnioskujących o kredyt.
kalkulator zdolności kredytowej

Wprowadzenie powyższych danych zaowocuje uzyskaniem maksymalnej kwoty kredytu, którą możemy zaciągnąć.

Sprawdź swoją zdolność kredytową:

 

Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy w ING?

Górną granicą wieku kredytobiorcy, który może zaciągnąć kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim, jest 70 lat. To wynik bliski rynkowej średniej. Choć należy zaznaczyć, że w takich bankach jak PKO BP, czy Alior Bank kredyt hipoteczny może wziąć osoba do 80. roku życia.

 Kredyt hipoteczny w ING a czas oczekiwania na decyzję

W ING Banku Śląskim na decyzję ws. przyznania kredytu poczekamy około 2 tygodni do 1 miesiąca. Jest to jednak termin bardzo szacunkowy, który na tle konkurencji wygląda całkiem nieźle.

W praktyce czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od bardzo wielu czynników. Zaliczamy do nich: liczbę weryfikowanych aktualnie wniosków, termin złożenia wniosku, sytuację finansową kredytobiorcy, ilość dokumentacji dołączonej do wniosku, czy stopień zautomatyzowania procesu kredytowego.

ING kredyt hipoteczny — jakie koszty cross-sell?

Udzielenie kredytu hipotecznego na przewidzianych warunkach może być czasem uzależnione od kupienia przez kredytobiorcę dodatkowych produktów, które doliczane są do kosztów cross-sellingu.

Mówię tutaj przede wszystkim o poniższych standardowych opłatach.

1. Koszty związane z posiadaniem konta

Kredyt hipoteczny ING wiąże się z koniecznością założenia konta osobistego właśnie w tej instytucji, na które dodatkowo trzeba otrzymywać regularne wpływy.

2. Prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja za udzielenie kredytu pojawia się w przypadku kredytu hipotecznego w ofercie standardowej, jak również w wariancie „Lekka rata” – zarówno z oferty standardowej, jak i limitowanej oferty „Idę na swoje”.

3. Ubezpieczenie nieruchomości

Kredyt na tak wysoką kwotę wymaga zabezpieczenia. Dlatego ubezpieczenie nieruchomości jest w ING wymagane zgodnie z zapisami w umowie kredytowej.

4. Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu to dla kredytobiorcy większe bezpieczeństwo i spokój. W ING będziesz musiał obowiązkowo zakupić je w pakiecie z kredytem „Idę na swoje” oraz „Kredytem hipotecznym na dom energooszczędny”. Fakultatywnie natomiast będziesz mógł je kupić w kredycie z oferty standardowej (w wariantach „Łatwy start” i „Lekka rata”).

5. Opłata za aneks do umowy kredytu

Poza odsetkami przy kredycie w banku ING pojawić się może dodatkowa opłata za aneks do umowy kredytowej.

6.  Opłata za inspekcję nieruchomości bez oceny wartości

Możliwa do poniesienia będzie czasem opłata za inspekcję nieruchomości bez oceny wartości.

7. Opłata za ocenę nieruchomości

Przy wnioskowaniu o kredyt będziesz musiał przedstawić operat szacunkowy nieruchomości. Możesz go pozyskać od rzeczoznawcy majątkowego. ING Bank Śląski zaakceptuje go bez dodatkowych kosztów. Jeżeli jednak takiego operatu nie posiadasz, masz możliwość zlecić usługę wyceny nieruchomości bezpośrednio bankowi, który pobierze za to dodatkową opłatę.

 Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie hipotecznym w ING?

Przy wniosku o kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim potrzebować będziesz szeregu dokumentów. Przedstawię Ci ich listę.

 • Wniosek o kredyt hipoteczny (wzór pobierzesz ze strony ing.pl);
 • Dane wnioskodawców (wzór takiego dokumentu pobierzesz ze strony banku);
 • Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość kredytobiorców;
 • Dokumenty dotyczące nieruchomości. W zależności od sytuacji mogą to być:
  • numer księgi wieczystej,
  • dokument określający warunki transakcji (np. podpisana umowa deweloperska albo umowa przedwstępna w formie notarialnej lub cywilno-prawnej),
  • promesa kredytowa,
  • dokumenty potwierdzające dotychczasowe wpłaty na rzecz dewelopera lub spółdzielni,
  • umowa darowizny,
  • kosztorys, itp.
 • Dokumenty niezbędne do weryfikacji zdolności kredytowej. W zależności od źródła uzyskiwanych dochodów i obecnej sytuacji kredytobiorcy są to, np.:
  • oświadczenie o dochodach,
  • zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów,
  • zaświadczenie z ZUS-u o wysokości wypłacanych świadczeń,
  • formularz dla osób prowadzących działalność gospodarczą (wzór do pobrania z systemu bankowości internetowej banku),
  • właściwe rozliczenie roczne.
 • Operat szacunkowy dotyczący wyceny nieruchomości, który został wykonany przez rzeczoznawcę.

Kredyt na dom w ING Banku Śląskim — czy warto?

Na pytanie, czy warto wziąć kredyt na dom akurat w Banku Śląskim ING, będziesz musiał odpowiedzieć sobie sam. Aby jednak odpowiedź ta była łatwiejsza do udzielenia, poniżej przedstawię szereg znalezionych w internecie opinii o kredycie hipotecznym w ING oraz moje własne przemyślenia na jego temat.

Jakie są opinie o kredycie hipotecznym w ING?

Zasadniczo po lekturze dziesiątek opinii o kredycie hipotecznym banku ING znalezionych w internecie, główne zastrzeżenia w jego przypadku dotyczą czasu oczekiwania na decyzję kredytową oraz częstego odrzucania wniosków. Jednak tego typu spostrzeżenia znajdziemy w odniesieniu do praktycznie każdego kredytu hipotecznego, zaciąganego w innych instytucjach.

Mimo wszystko ING cieszy się dużym zaufaniem społecznym, a opinie klientów, którzy kredyt otrzymali, są w dużej części pozytywne. Raz jeszcze wspomnę tu w tym kontekście, że ING Bank Śląski zdobył pierwsze miejsce w rankingu „Instytucja Roku”, w kategorii „Najlepsza obsługa hipoteczna” (organizowanym przez portal Moje Bankowanie), co dodatkowo świadczy o jego transparentności na opisywanym, kredytowym polu.

Nasza recenzja kredytu hipotecznego w ING

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim to na pewno produkt warty rozważenia. Na uwagę przede wszystkim zasługują limitowane czasowo oferty specjalne, które na tle konkurencji wyróżniają się atrakcyjnymi warunkami kredytowania. Trzeba mieć tylko na uwadze, dodatkowe, konieczne do poniesienia koszty cross-sell (np. te związane z ubezpieczeniem).

Jeśli chodzi o warunki samego kredytu hipotecznego, to we wszystkich wariantach są przejrzyste. I po lekturze poszczególnych regulaminów nie powinniśmy mieć tu większych wątpliwości co do sposobu ich działania oraz dokładnych zasad. Poza tym sama renoma banku daje dużą dozę pewności co do jakości długoterminowej współpracy.

Z mojej perspektywy kredyt hipoteczny ING jest ofertą konkurencyjną względem pozostałych ofert. Przed podjęciem ostatecznej decyzji pamiętaj jednak o szczegółowym porównaniu kilku propozycji i wczytaniu się we wszystkie niuanse każdej z nich. Dopiero taka analiza pozwoli Ci na wybranie najlepszego i najbardziej dopasowanego do indywidualnych oczekiwań kredytu.

Zalety i wady kredytu hipotecznego w ING

Zalety:

 • Kilka różnych rodzajów kredytu do wyboru;
 • Konkurencyjna oferta przedstawiona w przejrzysty sposób;
 • Czytelne warunki i łatwe do znalezienia regulaminy;
 • Atrakcyjne, limitowane czasowo oferty specjalne;
 • Wcześniejsza spłata kredytu/nadpłata za 0 zł,
 • Długi okres kredytowania do 35 lat,
 • Brak prowizji za udzielenie kredytu oraz zmniejszenie raty przez cały czas trwania kredytu;
 • Brak obowiązku wykupienia ubezpieczenia na życie.

Wady:

 • Konieczne do poniesienia koszty cross-sell, w tym założenie rachunku bankowego w ING;
 • Wysoki wkład własny min. 20%.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (64 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie