Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie

Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą reklamę typu „szybka pożyczka prywatna”. Nie inaczej będzie na popularnych internetowych portalach, na których widoczne są dziesiątki ogłoszeń z propozycjami udzielenia takiego finansowania, np jako pożyczka na wesele.

Alternatywą dla pożyczek prywatnych mogą być chwilówki z niskimi wymaganiami:

Ostatnia aktualizacja: 15 Października 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Provident Samoobsługowa
15 minut
Czas wypłaty
500 - 20 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
20000 zł
Maks. kolejna pożyczka
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
15 minut
Czas wypłaty
100 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? Bez względu na kwotę pożyczki!
Pierwsza pożyczka gratis
7500 zł
Maks. kolejna pożyczka
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
15 minut
Czas wypłaty
1 000 - 12 500 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
15000 zł
Maks. kolejna pożyczka
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Do tego rodzaju ogłoszeń należy podchodzić z bardzo dużą dozą rezerwy, ponieważ najczęściej nie stoi za nimi żadna forma usługi, tylko zwyczajna chęć oszukania zadłużonych osób. Zamiast realnej pomocy finansowej, która jest potrzebna w trudnych chwilach, można stracić tylko sporo czasu, nerwów oraz pieniędzy. Zapoznajmy się teraz z tym, czym są pożyczki prywatne od ludzi oraz w jaki sposób nie dać się wykorzystać.

Czym są pożyczki prywatne?

Najprościej mówiąc pożyczki prywatne to forma pomocy finansowej, która nie jest udzielane przez żadne zarejestrowane podmioty, ale przez, jak sama nazwa wskazuje, osoby prywatne. Stąd w przypadku takich pożyczek nie spotkamy się z żadną formą profesjonalnej platformy internetowej, infolinii, wyliczanego scoringu kredytowego, rozpisanego regulaminu i polityki prywatności czy nawet krótkiego zbioru zasad.

Na dość niepewnym rynku pożyczek prywatnych panuje najczęściej „wolna amerykanka”, stąd jeśli chcemy się w nim zanurzyć, musimy przygotować się na naprawdę różne okoliczności. Podstawowym pytaniem jest, czy ktoś udzieliłby nieznajomej osobie z internetu pożyczki prywatnej w wysokości kilkunastu tysięcy złotych na niewysoki procent? Trudno wyobrazić sobie taką okoliczność – stąd widząc podobne reklamy, powinno zapalić nam się w głowie podwójne czerwone światełko.

Taka pomoc finansowa zarezerwowana jest dla rodziny oraz bliskich znajomych. Żadna losowa osoba z sieci nie wykaże się takim poziomem współczucia, aby zgodzić się na praktycznie bezinteresowną pomoc w przypadkach, gdy spłata pożyczki stoi pod dużym znakiem zapytania. Skąd więc wysyp takich ofert, jak prywatne pożyczki od ręki? Kto udziela takich zobowiązań? Niestety, najczęściej stoją za nimi ludzie, którzy chcą wykorzystać trudną sytuację zadłużonych. Powodem może być chęć kradzieży danych osobowych, przejęcia nieruchomości czy dokonywania oszustw na drobniejsze kwoty, realizowane przy pomocy tak zwanego triku z opłatami wstępnymi.

Pamiętaj o tym, że każda pożyczka prywatna na kwotę wyższą niż 500 złotych musi zostać potwierdzona umową na piśmie!

Kto sięga po pożyczki prywatne?

Pożyczki prywatne niosą za sobą określone zagrożenia – dlaczego więc znajdują się na nie chętni? Odpowiedź jest dość prosta. Wiele osób nie może już sobie pozwolić na otrzymanie kredytów bankowych czy pożyczek pozabankowych. Jest to spowodowane tym, że mają oni złą historię kredytową, potwierdzoną wpisami do baz dłużników, zalegają z wierzytelnościami oraz nie mogą się wykazać regularnym dochodem. W takim przypadku pożyczki prywatne mogą wydawać się ostatnią deską ratunku.

Na rynku pożyczkowym istnieje pewna grupa firm, które udzielają tak zwanych chwilówek bez BIK. Jednak, aby odpowiednio zarządzać ryzykiem, tacy pożyczkodawcy sprawdzają klientów w inny sposób lub stosują pewne formy zabezpieczenia. Pożyczkodawcy prywatni obiecują za to „złote góry” i pieniądze do otrzymania bez żadnej formy weryfikacji, nawet wtedy, gdy ma się olbrzymie zadłużenie i problemy z komornikiem. Takie oferty po prostu nie mogą być prawdziwe.

Należy być ostrożnym, gdy widzi się gdzieś ogłoszenie typu „pożyczki prywatne bez sprawdzania baz”. Prawdopodobnie te bazy rzeczywiście nie są sprawdzane, bo tacy amatorscy pożyczkodawcy nie mają do nich dostępu – jednak efektem będą bardzo wysokie odsetki, potrzeba kosztownego zabezpieczenia lub zwyczajne oszustwo.

Według kodeksu cywilnego oraz ustawy antylichwiarskiej: pożyczka może mieć maksymalne oprocentowanie wynoszące dwukrotność odsetek ustawowych (aktualnie 9%). Pozostałe opłaty nie mogą wynieść więcej niż 25% całej kwoty kredytu i 30% tej sumy w stosunku rocznym.

pozyczki prywatne przez internet

Popularne zabezpieczenia – pożyczka prywatna pod weksel, itd.

Inwestorzy udzielający pożyczek prywatnych – po pierwsze zdają sobie sprawę z tego, że odezwą się do nich osoby zdesperowane, które łatwo wykorzystać. A po drugie mają świadomość, że gdy rzeczywiście pożyczą pieniądze komuś z wieloletnim zadłużeniem, to prawdopodobnie ich nie odzyskają, bo nawet komornik nie wyegzekwuje środków w takich okolicznościach.

Dlatego niektórzy z domniemanych prywatnych pożyczkodawców w ogóle nie mają w planach udzielać żadnych środków, tylko zwyczajnie oszukiwać ludzi. Inni zapragną umieścić w umowie absurdalnie wysokie oprocentowanie, które będzie zwykłym pogwałceniem ustawy antylichwiarskiej i tym samym przestępstwem. Jeszcze inni, aby zmniejszyć ryzyko transakcji i licząc na przejęcie dóbr, zastosują w umowie zapis o kosztownym zabezpieczeniu. Tego rodzaju zabezpieczeniem może być samochód, nieruchomość czy nawet sprzęt rolniczy. Jeśli jest się osobą silnie zadłużoną, prawdopodobnie spłacenie pożyczki prywatnej okaże się niemożliwe, tym samym straci się swoje zastawione dobra.

Nigdy nie masz pewności, kto siedzi po drugiej stronie sieci oraz kim jest tajemniczy prywatny pożyczkodawca. Poszukując tego rodzaju pomocy finansowej, można wkroczyć na niebezpieczny grunt i mieć kontakt nawet z półświatkiem przestępczym.

W jaki sposób oszukują prywatni pożyczkodawcy?

Pozabankowa pożyczka prywatna może kojarzyć się z wybawieniem i ostatnią deską ratunku, jednak najczęściej zamiast zasilenia konta potrzebnymi środkami, nabawimy się raczej samych problemów. W jaki sposób najczęściej prywatni pożyczkodawcy chcą wyprowadzić w pole osoby poszukujące finansowania:

 1. Przejęcie opłaty wstępnej – opłata wstępna (inaczej mówiąc – przygotowawcza, manipulacyjna czy potwierdzająca tożsamość) zostaje przesłana prywatnemu pożyczkodawcy, a on znika z naszymi pieniędzmi. Niektórzy zostali nabrani w ten sposób na 100, 200, a nawet 1000 złotych! W ten sposób działała tajemnicza „Pomocna Pożyczka”, która przez 11 lat swojej działalności, zdążyła oszukać 70 tysięcy Polaków na sumę 180 milionów złotych!1
 2. Wyłudzenie danych osobowych – niektórzy prywatni pożyczkodawcy nie są zainteresowani pożyczaniem żadnych pieniędzy – ich celem jest tylko przejmowanie danych osobowych (na przykład skanów dowodów) i sprzedawanie ich. Niektórzy z nich próbują wykorzystać te dane, aby wziąć na nie pożyczkę w firmach pozabankowych.
 3. Zbyt wysokie odsetki – prywatny pożyczkodawca w umowie ustala odsetki i prowizje wyższe niż te, które przewiduje ustawa antylichwiarska.
 4. Wysokie opłaty za windykację – w umowie zostają zapisane olbrzymie kwoty za różne formy windykacji, które następują, gdy pożyczkobiorca przekroczy termin spłaty.
 5. Przejmowanie dóbr – prywatni pożyczkodawcy decydują się na współpracę z osobami niewypłacalnymi, aby niskim kosztem przejmować ich samochody, nieruchomości, maszyny czy sprzęt elektroniczny.

Jak nie dać się oszukać?

Skoro pożyczki prywatne to tak niebezpieczny grunt, na co warto więc uważać, aby nie dać się oszukać?

 1. Powinniśmy poznać dane osoby, która chce nam udzielić pożyczki prywatnej (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania). Jeśli pożyczkodawca ma firmę, dobrze poznać jej NIP i sprawdzić ją w CEIDG. Jeśli osoba proponująca pożyczkę nie chce zdradzić swoich danych, powinniśmy omijać taką ofertę z daleka!
 2. Każda umowa powinna zostać przygotowana na piśmie – ustne ustalenia bardzo łatwo zmienić lub podważyć, co może skończyć się astronomicznie wysoką kwotą odsetek do spłacenia,
 3. Przed podpisaniem umowy należy ją gruntownie przeczytać – dzięki temu można wyłapać podejrzane podpunkty i dodatki.
 4. Pod żadnym pozorem nie wpłacajmy żadnych pieniędzy przed podpisaniem umowy – opłata wstępna w wysokości kilkuset złotych to zwyczajne oszustwo.
 5. Sprawdźmy listę ostrzeżeń aktualizowaną przez KNF oraz ostrzeżenia Czerwonej Skarbonki – a być może unikniemy kłopotów.
 6. Sprawdźmy opinie o danym pożyczkodawcy prywatnym w internecie. Na forach czy Facebooku do znalezienia jest bardzo wiele ciekawych komentarzy.
Pożyczki prywatne - jak nie dać się oszukać infografika

Pożyczki prywatne czy pożyczki od firm pozabankowych? Co wybrać?

Co więc wybrać, gdy potrzebujemy dodatkowych środków, a pożyczki prywatne to tak niepewna opcja? Dobrze zdecydować się na finansowanie za pośrednictwem którejś z firm pozabankowych, działających na terenie Polski. Ich oferta nie zawsze jest idealna, jednak klient może mieć pewność, że nawiąże współpracę z realną firmą, która przestrzega zasad ustalonych w ustawach (np. ustawa antylichwiarska) i Kodeksie cywilnym, norm KNF czy zaleceń PZIP (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych). Jakie gwarancje bezpieczeństwa zapewniają firmy pożyczkowe?

 • Na stronie profesjonalnych pożyczkodawców dostępny jest regulamin i polityka prywatności.
 • Przed wzięciem pożyczki dokładnie wiemy, jaki jest jej koszt – dzięki wygodnym kalkulatorom poznajemy RRSO, koszt prowizji itd.
 • Funkcjonują infolinie, dzięki którym możemy wypytać się o interesujące nas kwestie.
 • Weryfikacja tożsamości odbywa się przy pomocy nowoczesnych platform, taki jak BlueMedia.
 • Dzięki systemowi scoringowego pożyczka nie zostanie przyznana osobie, która nie będzie w stanie spłacić swojego zobowiązania,
 • Podpisywana jest profesjonalna umowa.
 • Istnieje możliwość wzięcia pierwszej darmowej chwilówki oraz odroczenia spłaty (w niektórych firmach).

Pożyczki prywatne – Wasze opinie i doświadczenia

Na koniec chcielibyśmy spytać o Wasze doświadczenia oraz opinie związane z pożyczkami prywatnymi. Czy okazały się one kiedyś prawdziwym wybawieniem podczas kłopotów finansowych? A może zamiast pomocy spotkały Was trudne sytuacje, ocierające się o oszustwo? Zapraszamy do podzielenia się swoimi historiami i opiniami o prywatnych pożyczkodawcach w sekcji komentarzy!

Źródła:

1. https://biznes.trojmiasto.pl/Pomocna-Pozyczka-oszukala-ponad-70-tys-osob-Prezesi-spolki-zatrzymani-n87126.html

Komentarze (3)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • E
  E
  Edek
  27.01.2021, 11:14

  Pożyczka prywatna od nieznajomej osoby to proszenie się o kłopoty. Wiele zdesperowanych osób tak popłynęło…

  • K
   K
   Konrad Kowalczyk
   12.02.2021, 13:38

   Rzeczywiście jest duży kłopot z niektórymi pożyczkodawcami prywatnymi, którzy ciągle szukają nowych sposobów na oszukanie osób znajdujących się w dużej potrzebie materialnej – szczególnie narażone są osoby ze słabą zdolnością kredytową i wpisami w bazach dłużników. Codziennie się o tym przekonujemy, czytając nowe komentarze pod naszą Listą ostrzeżeń Czerwonej Skarbonki. Trzeba bardzo uważać z pożyczkami prywatnymi i mieć wszystko udokumentowane na piśmie. Pozdrawiamy.

 • M
  M
  Mexxx
  17.06.2021, 19:57

  Ostrzeżenie przed osobami posługującymi się takimi danymi jak: Izabela (Isabela) Krupa vel Anna Smolikowska oraz Joanna Makowska. Szczególnie sprytna i bezczelna jest ta ostatnia – wyłudza dane osobowe oraz pieniądze, jako rzekome ubezpieczenie pożyczki. Nienaganna polszczyzna, konta do wyłudzeń w polskich bankach. Do dziś posługiwała się adresem : joanna.makowska.finanase@gmail. Dzisiaj w godzinach popołudniowych zlikwidowała ten adres, ale nie martwcie się – na pewno zaatakuje i okradnie was z nowego…

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x