Cichy faktoring dla firm – ranking 2024

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Cichy faktoring
Tak
Opłaty i prowizje
od 0,066%
? za 1 dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
Limit finansowania
200 tys zł

77 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,5/5
Cichy faktoring
Tak
Opłaty i prowizje
od 0,040%
? za 1 dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
? do 100%
Limit finansowania
15 mln zł

73 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,7/5
Cichy faktoring
Tak
Opłaty i prowizje
od 0,053%
? za każdy 1 dzień finansowania, nawet do 3 miesięcy bez opłat za dostęp do limitu faktoringowego.
Wartość faktury
100 %
? 100% faktury netto lub częściowe finansowanie
Limit finansowania
300 tyś zł

69 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Cichy faktoring
Tak
Opłaty i prowizje
od 3%
Wartość faktury
100 %
Limit finansowania
350 tys zł

6 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,0/5
Cichy faktoring
Nie
Opłaty i prowizje
0,07%
? za każdy dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
Limit finansowania
200 tys zł

54 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,5/5
Cichy faktoring
Nie
Opłaty i prowizje
0,04
? za 1 dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
? wartość faktury netto
Limit finansowania
2 mln zł

6 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
7.
PragmaGO
Cichy faktoring
Nie
Opłaty i prowizje
indywidualnie
? za każdy 1 dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
? do 100%, zależnie od wybranego produktu
Limit finansowania
1 mln zł

1 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Faktoring cichy, czyli tzw. faktoring tajny lub niejawny pozwala na opłacenie faktur bez wyjawiania tego faktu swoim kontrahentom. Dzięki temu jako przedsiębiorcy możemy korzystać z finansowania, kiedy tylko potrzebujemy, bez utraty dobrego wizerunku i reputacji.

Kluczowe informacje

  • Przy faktoringu cichym przedsiębiorca wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, a faktorant nie informuje kontrahenta o wykorzystaniu faktoringu, pod warunkiem spłaty zobowiązań zgodnie z umową​​;
  • Jest związany z większym ryzykiem dla faktora i jest nieco droższy niż faktoring jawny, jednak nie wymaga informowania partnerów biznesowych o sposobie finansowania​​;
  • Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie płynności finansowej firmy, co ma kluczowe znaczenie dla jej rozwoju i pozytywnego wizerunku​​;
  • Wyróżnia się różne formy, w tym faktoring z regresem, faktoring bez regresu, faktoring eksportowy, faktoring odwrotny i faktoring kontraktowy, które dostosowane są do różnych potrzeb przedsiębiorstw;
  • Z pomocą naszego rankingu faktoringu cichego znajdziesz najlepszych faktorów na rynku. Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane.

Cichy faktoring online – jak ustalaliśmy ranking?

Tworząc ranking firm faktoringowych, wzięliśmy pod lupę kilka kryteriów. Dzięki nim szybko zorientujemy się w podstawowych wymaganiach faktora i dokonamy szybkiej oceny danej oferty, która proponuje przedsiębiorcom najlepszy cichy faktoring online. Są to:

  • wymagany minimalny wiek firmy,
  • procent wartości faktury,
  • procentowa wysokość opłat i prowizji,
  • limit faktoringowy,
  • czas oczekiwania na pożyczone pieniądze na faktury,
  • to, z jakim faktoringiem mamy do czynienia – czy jest to faktoring ukryty, czy inny rodzaj.
FaktorantLimit faktoringowyWartość fakury
Smeo2 mln zł100 %
Pragma GO1 mln zł100 %
Finea100 tys zł100 %
eFaktor5 mln zł90 %
Credstep3 mln zł100 %
Fandla30 tys zł100 %
Brutto70 tys zł95 %
Porównajmy jeszcze raz limity faktoringowe i maksymalną pokrywaną przez faktorów wartość faktur.

Pandemia, a następnie wysoka inflacja pokazały nam dość jasno, że problemy finansowe jednych branż mogą negatywnie wpłynąć na pozostałe obszary gospodarki. Z badania Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG wynika, że jednym ze sposobów, aby się chronić przed zatorami płatniczymi przedsiębiorstw, jest właśnie faktoring.

Takie rozwiązanie wybrała co 6. firma. Faktoring przede wszystkim umożliwia wsparcie na wielu płaszczyznach. Pozwala on nie tylko na transakcje z odroczonym terminem płatności, ale też na pozyskanie gotówki jeszcze przed wymagalnym terminem płatności. Same pieniądze możemy przeznaczyć na realizację kolejnych zamówień, inwestycje albo rozwój 1.

Kiedy wybrać faktoring cichy

Faktoring ukryty jako recepta na kłopoty z opłaceniem faktur

Na czym polega faktoring cichy i dlaczego właśnie z tej formy finansowania warto skorzystać? Generalnie faktoring polega na tym, że przedsiębiorca, który występuje w roli faktoranta wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Wysyła później taki dokument do swojego kontrahenta, a jego kopię do firmy faktoringowej (faktora).

Faktor płaci za nią od razu, z kolei przedsiębiorca opłaca fakturę zgodnie z wyznaczonym terminem płatności. W przypadku faktoringu cichego dokonujemy, tzw. cichej cesji wierzytelności. Oznacza to tyle, że nasz kontrahent nie będzie poinformowany o faktoringu pod warunkiem, że spłacimy nasze zobowiązanie zgodnie z zapisami podpisanej umowy. Z Twojej perspektywy nic się nie zmienia – klienci nadal opłacają faktury na Twoje konto bankowe, a Ty rozliczasz się z faktorem samodzielnie.

Faktoring cichy nie jest rozwiązaniem dla umów, na których widnieje zapis o zakazie cesji wierzytelności. W takich przypadkach, by mogło dojść do podpisania umowy faktoringowej, zawsze konieczna jest zgoda kontrahenta na tzw. cesję wierzytelności.

Jak działa cichy faktoring?

Zasady działania cichego faktoringu są bardzo proste i przejrzyste. W odróżnieniu od faktoringu jawnego, w którym sam kontrahent za każdym razem musi wyrazić zgodę na cesję wierzytelności, faktoring tajny zakłada, że wcale nie musimy informować naszego partnera biznesowego o takim sposobie finansowania.

Dlatego z faktoringiem cichym wiąże się większe ryzyko, ale dla samego faktora. Jest to również opcja nieco droższa niż faktoring jawny. Oczywiście ostatecznie i tak wszystko zależy od indywidualnej oceny ryzyka kredytowego klienta.

Słowo „cichy” odzwierciedla fakt, że o korzystaniu z takich usług nie muszą wiedzieć nasi kontrahenci – ich w końcu i tak interesuje jedynie fakt uzyskania należnych pieniędzy.

Z usług cichego faktoringu możemy korzystać wielokrotnie – wszystko jest kwestią ustaleń z pożyczkodawcą. Dobrym przykładem jest tutaj firma Monevia, która charakteryzuje się dużą elastycznością.

Faktoring ukryty szansą na rozwój firmy

Faktoring ukryty to nic innego, jak firmowa pożyczka na ściśle określony cel. Po spłaceniu kontrahenta lub kontrahentów zobowiązanie przechodzi na firmę faktoringową. Później w określonym w umowie czasie, przy doliczeniu ustalonych odgórnie kosztów dodatkowych (prowizja, odsetki, oprocentowanie itd.), jesteśmy zobowiązani spłacić taką pożyczkę na konto faktora.

Wybierając cichy faktoring, podmiot gospodarczy może zachować płynność finansową, która ma nie tylko kluczowe znaczenie dla jego rozwoju, ale również wpływa na pozytywny wizerunek firmy.

Jeśli jako przedsiębiorca nie jesteś przekonany do faktoringu ukrytego, wypróbuj go i przekonaj się, czy jest to dla Ciebie optymalny model finansowania.

Faktoring bez BIK – jak to działa? Zobacz

Dla kogo jeszcze dobrym rozwiązaniem może być faktoring?

Jaki jest podstawowy target osób, dla których usługa faktoringu może okazać się najlepszym rozwiązaniem?

  1. Duże firmy o ugruntowanej, ogólnokrajowej lub międzynarodowej pozycji.
  2. Prężnie rozwijające się małe i średnie przedsiębiorstwa mające za sobą pierwsze lata płynności finansowej.
  3. Początkujące firmy i startupy stawiające pierwsze kroki jako działalność gospodarcza.
  4. Firmy, które działają jedynie sezonowo.
  5. Osoby prowadzące pełną i niepełną księgowość.

Co więcej, faktoring ukryty może sprawdzić się w przypadku różnych kontrahentów i związanymi z tym zaległymi fakturami.

  1. Przedsiębiorstwa, które mają jednego, stałego kontrahenta.
  2. Firmy, które mają kilku, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset różnych kontrahentów – zarówno tych, z którymi współpracują regularnie, kilkukrotnie lub epizodycznie.
  3. Działalności gospodarcze, których kontrahentami są organy podatkowe – Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Urząd Skarbowy (US).

Cichy faktoring – jakie jego odmiany wyróżniamy?

Przy faktoringu cichym możemy wyróżnić kilka odmian pomocy dla małych i dużych przedsiębiorstw.

  1. Faktoring z regresem. To jedna z najpopularniejszych form udzielania pomocy finansowej w ramach faktoringu. To tzw. faktoring niepełny, który polega na tym, że faktorant wykupuje od nas nieprzeterminowaną fakturę. Natomiast, jeśli kontrahent nie rozliczy się z niej, to firma zażąda od nas zwrotu całej wniesionej zaliczki.
  2. Faktoring bez regresu, inaczej faktoring pełny skupia się przejęciu przez faktora pełnej odpowiedzialności za ew. niewypłacalność kontrahenta. Oznacza to tyle, że firma faktoringowa wpłaca nam zaliczkę za nieprzeterminowaną fakturę. Jeśli jednak kontrahent nie rozliczy się z niej, to na własny koszt podejmuje się ona wszelkich działań, by ją odzyskać.
  3. Faktoring eksportowy. Ta forma faktoringu to optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorstw aktywnie działających na rynkach międzynarodowych i operujących obcymi walutami. Samo wsparcie finansowe może być rozliczane w euro, funtach brytyjskich czy dolarach. Ten rodzaj faktoringu pozwala nam na opłacenie kontrahentów bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem.
  4. Faktoring odwrotny, czyli faktoring odwrócony to dość nietypowe rozwiązanie. Mamy tutaj do czynienia z usługą dłużną, dlatego często wymaga zabezpieczenia rzeczowego. W tym przypadku zaciągamy zobowiązanie u faktoranta, by następnie zwrócić je w wyznaczonym w umowie terminie. Z kolei kontrahenci otrzymują pieniądze od firmy faktoringowej – a my jako przedsiębiorcy spłacamy kwotę wykupu faktury wraz z odsetkami. Innymi słowy, wygląda to tak, jakby sam faktorant udzielał nam kredytu kupieckiego.
  5. Faktoring kontraktowy. Jest to popularne rozwiązanie dla firm skoncentrowanych głównie na działalności budowlanej. Faktoring kontraktowy pozwala na regularne finansowanie wszystkich rozłożonych w czasie wydatków związanych z pracami, np. kolejnych dostaw materiałów.
faktoring cichy infografika

Wykup wierzytelności niewymagalnych – co to jest?

Poza wspomnianymi wyżej odmianami faktoringu warto wyróżnić jeszcze jedną metodę udzielania wsparcia finansowego dla działalności gospodarczych. Jest to tzw. wykup wierzytelności niewymagalnych.

W tym przypadku faktorant decyduje się jednorazowo wykupić fakturę jeszcze przed upłynięciem terminu jej płatności. Alternatywnie, niektóre firmy faktoringowe mogą oferować dokonanie wykupu także już tych wierzytelności, których termin spłaty minął. Może to być pomocne dla przedsiębiorstw mających nad sobą długi, wynikające z nieuregulowanych faktur wobec jednego lub wielu kontrahentów.

Kiedy cichy faktoring to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

Dlaczego skorzystanie z faktoringu jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej działalności gospodarczej?

  • Zabezpieczysz swoją firmę przed potencjalnymi lub spodziewanymi problemami z płynnością finansową.
  • Zadbasz o bezpieczne i godne zaufania usługi, a także ochronisz się przed pogorszeniem relacji biznesowych.
  • Jeśli Twoja firma ma gorszy okres finansowy, faktoring pozwoli Ci uniknąć popadnięcia w długi.
  • Regularnie stosujesz odroczone terminy płatności faktur, zwane kredytami kupieckimi? Faktoring cichy to skuteczniejsza i bardziej wygodna alternatywa spłaty kontrahentów.

Jak korzystać z faktoringu cichego?

Przede wszystkim usługa faktoringu spełni swoje główne założenia, czyli stabilność oraz płynność finansową, gdy weźmiemy pod uwagę poniższe zasady:

  • Monitoruj termin spłaty faktoringu. Przelew wierzytelności powinien trafić na numer rachunku bankowego faktoranta dokładnie w tym samym dniu, który widnieje na umowie.
  • Szczegółowo zapoznaj się z warunkami wybranej oferty. Zobacz, czy istnieje szansa na wydłużenie okresu spłaty oraz ew. ile czasu po terminie należy uregulować należność.
  • Na bieżąco sprawdzaj wiadomości, które dostajesz od faktoranta.

Szybki faktoring tajny w 2024 roku – podsumowanie

Zdajemy sobie sprawę, że tego typu usługi na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Ponadto sam wybór firmy faktoringowej nie jest prostą sprawą, szczególnie, że mają one bardzo zróżnicowaną ofertę, również w temacie naliczania kosztów.

Właśnie dlatego stworzyliśmy nasz ranking, który jest dobrą podpowiedzią na to, gdzie szukać najlepszych firm faktoringowych i jakie parametry brać pod uwagę. Dzięki nim szybko ustalisz, czy dana propozycja pasuje do specyfiki Twojej branży oraz odpowiada Twoich potrzebom.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródło:

1. Artykuł KRD „Co druga firma w pandemii wystawia faktury z dłuższym terminem płatności”

4.6/5 - (52 votes)
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (52 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • W
    W

    Wojtas

    30.03.2024, 00:22

    Wyróżniający się komentarz

    Faktoring cichy to jednak zbawienie w budowlance, terminy płatności po 2 miesiące i weź opłać pensje i inne koszty. Płacę do faktoringu mały procent części faktur i mogę utrzymać płynność bez brania kredytów.

    • R
      R

      Redakcja Czerwona-Skarbonka

      16.04.2024, 16:49

      Wyróżniający się komentarz

      Panie Wojciechu, to prawda. Cichy faktoring jest wybawieniem dla wielu przedsiębiorców, głównie z branż zagrożonych płynnością finansową z powodu opóźnień kontrahentów.

      Nie każda firma faktoringowa udostępnia u siebie taki rodzaj faktoringu. Na szczęście jest kilku faktorów na rynku, którzy i z taką ofertą wychodzą do przedsiębiorców. Na bieżąco aktualizujemy ich listę na naszych docelowych rankingach. Pozdrawiamy.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()