Faktoring bez BIK – jak z niego skorzystać?

Negatywna historia kredytowa wcale nie musi przekreślić Twoich szans na skorzystanie z faktoringu. Sprawdź, gdzie możesz starać się o faktoring bez BIK.

faktoring bez bik - ranking

Kluczowe informacje

  • Jeśli posiadasz firmę i banki odmawiają Ci finansowania na dobrych warunkach, możesz skorzystać z faktoringu bez BIK, który znajduje się w ofercie pozabankowych firm faktoringowych;
  • Polega on na pozyskaniu dodatkowego kapitału dla przedsiębiorstwa, bez ujawniania zadłużenia w BIK. W odróżnieniu od kredytu nie wymaga również dostarczania dokumentów czy zabezpieczeń majątkowych;
  • Faktoring bez BIK nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Jednym z faktorów, który oferuje tego typu finansowanie, jest, m.in. Monevia.

Nie chcesz dopuścić do utraty płynności finansowej swojej firmy, ale kredyt obrotowy jest dla Ciebie nieosiągalny? W takim razie weź pod uwagę faktoring bez sprawdzania baz. Dzięki niemu nie musisz martwić się o należności: pieniądze nie są zamrożone, tylko od razu trafiają do Twojej firmy i mogą pracować dalej.

Czy faktoring sprawdza BIK?

Chcąc wnioskować o faktoring w banku, musisz być przygotowany na to, że bank dokonuje weryfikacji na bardzo podobnych zasadach, jak przy udzielaniu kredytu. Oznacza to, że sprawdza także bazy dłużników (takie jak BIK), dokonuje badania zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, weryfikuje, czy są zaległości w ZUS i US.

Gdy w BIK są widoczne opóźnienia, bank najprawdopodobniej odmówi udzielenia finansowania. Wtedy alternatywą stają się pozabankowe firmy faktoringowe, które nie sprawdzają BIK i biur informacji gospodarczych (big-ów).

Sprawdź oferty faktoringowe oferowane przez banki i instytucje pozabankowe:

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Opinie:
3,5/5
Czas wypłaty
15 minut
Wartość faktury
100 %
? do 100%
Limit finansowania
15 mln zł
Opłaty i prowizje
od 0,040%
? za 1 dzień finansowania

26 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,5/5
Czas wypłaty
5 minut
? od 5 minut do 24h
Wartość faktury
100 %
? wartość faktury netto
Limit finansowania
2 mln zł
Opłaty i prowizje
0,04
? za 1 dzień finansowania

21 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Czas wypłaty
15 minut
Wartość faktury
100 %
? 100% wartości brutto!
Limit finansowania
300 tys zł
Opłaty i prowizje
od 0,086%
? za każdy dzień finansowania

51 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,4/5
Czas wypłaty
5 minut
Wartość faktury
100 %
? 100% faktury netto lub częściowe finansowanie
Limit finansowania
300 tyś zł
Opłaty i prowizje
od 0,053%
? za każdy 1 dzień finansowania, nawet do 3 miesięcy bez opłat za dostęp do limitu faktoringowego.

20 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Faktoring jest usługą, która cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Jest to łatwiejsza do uzyskania forma finansowania działalności gospodarczej, która może zastąpić stosunkowo trudno dostępny kredyt obrotowy. Na rynku znajdziesz wielu dostawców faktoringu. Wśród nich są zarówno banki, jak i niezależne firmy pozabankowe.

Jak działa faktoring bez BIK?

Faktoring to sposób na pozyskanie środków na finansowanie bieżącej działalności firmy bez konieczności zaciągania kredytu w banku. Firmy faktoringowe nie badają historii kredytowej w bazie BIK, dlatego może go otrzymać nawet takie przedsiębiorstwo, które posiada złą historię spłat poprzednich zadłużeń.

Jest to rozwiązanie także dla firm, które nie mają zdolności kredytowej lub dopiero rozpoczynają działalność na rynku. Tradycyjny bank odmówi kredytowania, natomiast instytucja faktoringowa bez większych problemów sfinansuje faktury.

To jak działają firmy faktoringowe niesprawdzające BIK, wygląda następująco:

  • Firma sprzedaje towary lub usługi kontrahentowi i wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności (najczęściej 7-90 dni).
  • Przedsiębiorstwo zgłasza się z fakturą do faktora, czyli firmy faktoringowej bez BIK, by ją odsprzedać i natychmiastowo uzyskać środki na bieżącą działalność.
  • Faktor analizuje ryzyko kontrahenta. W zwykłym faktoringu decyzja opiera się na sytuacji finansowej Twojej firmy. W faktoringu bez BIK analizowani są kontrahenci, których zobowiązania chcesz odsprzedać.
  • Jeśli decyzja jest pozytywna, przyznawany jest limit faktoringowy i podpisujesz umowę faktoringu.
  • Faktura sprzedażowa trafia do faktora, który wypłaca zaliczkę, zazwyczaj około 80% wartości faktury. Część instytucji oferujących faktoring bez BIK wypłaca od razu 100% wartości faktury.
  • Kontrahent dokonuje zapłaty faktury zazwyczaj bezpośrednio do faktora.
  • Jeśli płatność jest podzielona, faktor wypłaca przedsiębiorstwu pozostałą kwotę należności.

Rodzaje faktoringu bez BIK

Przeglądając oferty faktoringu, możesz spotkać się z kilkoma jego rodzajami. Czym się od siebie różnią i jaki wybrać?

  1. Faktoring bez regresu (pełny). Charakteryzuje się tym, że to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Teoretycznie opcja ta jest najlepsza dla przedsiębiorcy: nie musi się martwić, czy i kiedy faktura zostanie opłacona. Ale za faktoring pełny faktorzy naliczają wyższe opłaty, dlatego należy przekalkulować jego opłacalność.
  2. Faktoring z regresem (niepełny). Jeśli Twój kontrahent nie zapłaci faktury, to faktor zwróci się do Ciebie o zwrot pieniędzy.
  3. Faktoring mieszany. Odpowiedzialność za niespłacone zobowiązanie ponoszą i przedsiębiorca, i faktor, do ustalonej wcześniej w umowie cesji kwoty.

Oprócz tego możesz spotkać się z innymi określeniami faktoringu, np. cichy czy jawny. Co one oznaczają?

  1. Faktoring cichy. Dłużnik nie jest informowany o tym, że zobowiązanie zostało oddane w faktoring.
  2. Faktoring jawny. Kontrahent dostaje informację o tym, że jego zobowiązanie podlega faktoringowi i musi opłacić fakturę na konto faktora. Środki od faktora trafią na konto faktoranta w formie zaliczki, a resztę firma faktoringowa przeleje, gdy dłużnik opłaci fakturę.

Na co można przeznaczyć środki z faktoringu bez baz?

Pieniądze uzyskane z faktoringu można przeznaczyć na dowolny cel. Zazwyczaj przedsiębiorstwa potrzebują uwolnionej gotówki na zakup materiałów i towarów czy usług, wypłatę wynagrodzeń, opłacenie składek ZUS i podatków.

co oferuje faktoring bez bik

Które firmy oferują faktoring bez BIK i KRD?

Ofert faktoringu pozabankowego jest wiele. Jednak stosunkowo mało firm nie sprawdza BIK-u, gdyż wiąże się to z wyższym ryzykiem. Wszystkie propozycje najlepszych instytucji znajdziesz w naszym rankingu firm faktoringowych.

Monevia faktoring bez BIK

  • Faktoring z regresem.
  • Wypłata 100% wartości faktury brutto, bez czekania na jej opłacenie przez kontrahenta.
  • Wystarczy dowód osobisty, przelew z konta firmowego, faktura i umowa z kontrahentem.

Faktoring Flexidea

  • Bez sprawdzania BIK.
  • Sprawdzane są biura informacji gospodarczej, jak KRD czy BIG, ale ocena ryzyka opiera się w głównej mierze na kontrahencie. Dzięki temu nawet firmy z negatywną historią mają szansę uzyskać finansowanie w formie faktoringu.

Credit Banquier

  • Dla firm bez zdolności, zadłużonych, z negatywnymi wpisami.
  • Bez sprawdzania w BIK.

DG-Inwest faktoring bez BIK

  • Faktoring pełny bez regresu — odpowiedzialność za płatność faktury leży po stronie firmy ubezpieczeniowej.
  • Faktoring bez BIK i KRD.
  • Również dla startupów.

Faktoring cichy dla zadłużonych — czy jest możliwy?

Cichy faktoring to taki, w którym umowa jest zawierana bez informowania kontrahenta. Korzystają z niego firmy, które z jakiegoś powodu nie chcą, by partner biznesowy wiedział o fakcie korzystania z faktoringu, np. z obawy przed pogorszeniem relacji biznesowych. Kontrahent opłaca fakturę na Twoje konto, a Ty rozliczasz się z firmą faktoringową.

Cichy faktoring bez BIK będzie niestety bardzo trudny do uzyskania, ponieważ firmy faktoringowe, które nie sprawdzają BIK-u, opierają ocenę ryzyka głównie na kontrahencie. Oznacza to, że analizowana jest przede wszystkim firma, z którą współpracujesz, nie Twoja.

Czy faktoring wpływa na zdolność kredytową?

Faktoring nie wpływa na zdolność kredytową. Nie jest to zobowiązanie. Dlatego też firma korzystająca z faktoringu nie ma tego faktu odnotowanego w bazach typu BIK czy KRD, jak również nie wpływa on w żaden sposób na zdolność kredytową.

Pod tym względem faktoring ma dużą przewagę na kredytem obrotowym. Jeśli firma planuje w najbliższym czasie zaciągnąć zobowiązania w banku, to faktoring będzie idealnym rozwiązaniem, który pozwoli uwolnić środki bez zmniejszania zdolności.

Jakie są koszty faktoringu bez BIK?

Opłaty za finansowanie faktur mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej spotkasz się z:

  • Opłatą przygotowawczą;
  • Prowizją faktoringową lub opłatą abonamentową;
  • Opłatą za niewykorzystany limit;
  • Opłatą za przejęcie ryzyka, czyli ubezpieczeniem należności od niewypłacalności kontrahenta;
  • Opłatą za przekroczenie limitu;
  • Opłatą za podwyższenie limitu;
  • Prowizją za nieterminowe regulowanie należności — jeśli Twój kontrahent nie zapłaci w terminie, to w przypadku faktoringu z regresem musisz zwrócić pieniądze. Faktorzy czasami doliczają do tego dodatkowe prowizje.

Przykładowe wyliczenie kosztów faktoringu bez BIK w Monevia:

Monevia wypłaca od razu 100% wartości brutto faktury, pomniejszoną o prowizję, która stanowi jedyny koszt. Prowizja jest zależna od:

  • Wyniku oceny ryzyka kontrahenta. Serwis najpierw ocenia, czy Twój kontrahent jest wiarygodny i czy mogą przyjąć faktury z jego zobowiązaniem. Jeśli wynik weryfikacji jest pozytywny, zostanie przyznany limit faktoringowy.
  • Terminu płatności faktury.
  • Wartości brutto faktury.

Kwota faktury: 100 000 zł netto, 123.000 zł brutto.

Termin płatności faktury: 90 dni.

Prowizja netto 11.301,63 zł

Prowizja brutto: 13.901,00 zł

Dodam, że prowizja może być negocjowana. Ta tutaj przedstawiona to wyliczenie maksymalnego kosztu, bez zastosowania jakichkolwiek obniżek. Na koniec miesiąca otrzymasz od Monevii fakturę, dzięki której możesz ująć faktoring w kosztach.

Jak skorzystać z faktoringu bez BIK? Instrukcja

  1. Wybierz firmę faktoringową bez BIK i zarejestruj się na stronie. Najczęściej będzie wymagane podanie danych osobowych i firmowych, wysłanie skanu dowodu osobistego i wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta.
  2. Doślij dokumenty. Czyli fakturę, ewentualnie dokument potwierdzający jej zasadność, np. umowę zawartą z kontrahentem.
  3. Poczekaj na wynik analizy. Faktor ocenia ryzyko kontrahenta. Jeśli jest akceptowalne, przyznawany jest limit faktoringowy.
  4. Podpisz umowę. Przy faktoringu z regresem faktor potwierdza u kontrahenta przyjęcie cesji, czyli zazwyczaj dzwoni lub pisze z zapytaniem, czy faktura jest prawidłowa, przy okazji i informując o zmianie numeru konta do zapłaty faktury.
  5. Po potwierdzeniu przyjęcia cesji (jeśli wszystko się zgadza oczywiście), faktor wypłaca zaliczkę na Twoje konto. Ewentualnie może to być 100% wartości faktury, jak w przypadku np. Monevii.
  6. Poczekaj na resztę płatności. Jeśli firma faktoringowa wypłaca zaliczkę, to pozostałą część pieniędzy otrzymasz w momencie, gdy Twój kontrahent dokona płatności faktur.

Jakie dokumenty są konieczne do podpisania umowy faktoringowej bez BIK?

Faktoring charakteryzuje się minimum formalności. Aby z niego skorzystać, najczęściej wystarczy Twój dowód osobisty (w celu weryfikacji tożsamości), faktura sprzedażowa oraz ewentualnie umowa podpisana z kontrahentem.

Czym różni się faktoring pozabankowy od faktoringu bankowego?

Faktoring bankowyFaktoring pozabankowy
Musisz mieć pozytywną historię kredytową w BIK, BIG-ach,
bez negatywnych wpisów i zaległości
Oferty bez weryfkacji klientów w BIK i BIG-ach
Wymagana odpowiednia zdolność kredytowa, którą musisz udokumentować, czyli musisz przedstawić dokumenty firmy, tak jak w przypadku np. kredytu inwestycyjnegoMożesz bez trudu znaleźć ofertę bez dokumentów dochodowych. Faktoring pozabankowy mogą uzyskać nawet firmy ze stratą finansową, zadłużone, z opóźnieniami w ZUS czy US
Większość banków daje wybór, co do rodzaju faktoringu. Może to być faktoring pełny czy niepełnyFirmy faktoringowe najczęściej proponują faktoring niepełny
Ocena ryzyka opiera się w głównej mierze na analizie wypłacalności Twojej firmyFaktoring bez BIK przy ocenie ryzyka bierze pod uwagę głównie kontrahenta

Faktoring bez BIK a inne źródła finansowania

Faktoring ma na celu szybsze uwolnienie gotówki i zapobieganie zatorom płatniczym. Oczywiście środki można przeznaczyć na dowolny cel, ale z reguły są to środki typowo obrotowe, na bieżącą działalność.

Kredyt obrotowy

Główny konkurent faktoringu. Jest to krótkoterminowe finansowanie, które ma poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Możemy wyróżnić kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Jeśli istnieją przyczyny, które uniemożliwiają Ci zaciągnięcie kredytu w banku, pomyśl o pożyczce pozabankowej. To znacznie mniej formalności i szybsza procedura. Poza tym możesz znaleźć oferty pożyczek pozabankowych bez BIK i zaświadczeń, dla zadłużonych firm.

Dotacje

Teoretycznie najbardziej atrakcyjna forma wsparcia ze względu na cenę, ale jest aż kilka ALE. Po pierwsze, dotacje są z reguły przeznaczone dla ściśle określonej grupy firm, np. startupów. Po drugie, na ogół muszą zostać rozdysponowane na określony cel, np. na inwestycje w nowe technologie. Trzeci argument to trudność w ich pozyskaniu oraz długi okres oczekiwania na środki. Na pewno nie jest to dobra alternatywa, jeśli potrzebujesz poprawić bieżącą płynność finansową. I ostatnie, dotacji jest po prostu mało.

Pożyczki unijne z BGK- jak z nich skorzystać? Zobacz

Kredyt kupiecki

Skoro Ty udzielasz kredytu kupieckiego swoim kontrahentom i wystawiasz im faktury z odroczonym terminem, to dlaczego sam miałbyś nie skorzystać z tego rozwiązania? Warto poszukać nowych dostawców lub ponegocjować z obecnymi, by udzielili Ci takiego kredytu.

Kiedy warto zdecydować się na faktoring bez weryfikacji BIK?

Z faktoringu bez BIK korzystają najczęściej przedsiębiorstwa, które:

Po pierwsze, mają zaległości w spłacie własnych zobowiązań i są one widoczne w BIK. Takim firmom banki odmawiają przyznania kredytu czy faktoringu.

Po drugie, startupy, które nie mają zdolności i historii kredytowej. Niewiele jest banków, które udzielą kredytu dla nowej firmy, a jeśli już, są to niewielkie kwoty. Faktoring pomaga w uwolnieniu gotówki, która może zastąpić obrotowy kredyt.

Po trzecie, firmy, którym się spieszy. Nawet jeśli mają dobrą historię w BIK i odpowiednią zdolność kredytową, niektóre firmy wolą sprzedać faktury pozabankowej instytucji i otrzymać pieniądze nawet w ciągu kilku godzin, niż czekać na decyzję kredytową w banku (co może potrwać nawet kilka tygodni).

Zalety i wady faktoringu bez BIK

Zalety faktoringu bez BIK:

  • Szybka procedura, pieniądze mogą znaleźć się na koncie nawet w kilka godzin.
  • Bez weryfikacji w BIK.
  • Dostępny także dla przedsiębiorstw zadłużonych, które mają problem z uzyskaniem kredytu oraz dla startupów.
  • Większość firm faktoringowych bez BIK udziela faktoringu w pełni online, bez konieczności wizyty w placówce.
  • Nie trzeba przedstawiać dokumentów finansowych.
  • Uwolnione środki można przeznaczyć na dowolny cel.
  • Dzięki faktoringowi poprawia się konkurencyjność firmy: wystawianie faktur sprzedażowych z odroczonym terminem płatności jest dla wielu kontrahentów ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze partnera do współpracy.
  • Faktoring bez baz nie jest widoczny w zobowiązaniach firmy, nie jest także wpisywany do BIK-u, dzięki czemu nie obciąża zdolności kredytowej (jak np. kredyty obrotowe).
  • To przedsiębiorca decyduje, które faktury chce sprzedać. Może to być jednorazowa transakcja, a może korzystać z faktoring przez długi czas.
  • Dla wszystkich firm, zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dużych spółek.
  • Elastyczne limity.
  • Przy faktoringu bez regresu, zwanym również faktoringiem pełnym, nie masz obowiązku oddania środków nawet jeśli dostawca ogłosił upadłość i jest niewypłacalny. Jest objęty ubezpieczeniem należności i odpowiedzialność płatności przechodzi na firmę faktoringową i ubezpieczyciela.
  • Większość ofert nie wymaga zabezpieczeń majątkowych.
  • Faktorant sprawdza kondycję finansową kontrahenta i na tym opiera decyzję o przyznaniu limitu. Jeśli będzie odmowna, jest to dla Ciebie sygnał, że coś niepokojącego dzieje się w tym przedsiębiorstwie i być może warto rozważyć kontynuowanie współpracy.

Wady faktoringu bez baz:

  • Jest droższy niż faktoring w bankach, z uwagi na wyższe ryzyko.
  • W faktoringu jawnym kontrahent jest informowany o cesji wierzytelności, co może skutkować pogorszeniem relacji biznesowych.
  • Przy faktoringu z regresem to Twoja firma będzie zmuszona odzyskać płatności klienta, a faktor może naliczyć dodatkowe opłaty.
  • Kontrahent może nie wyrazić zgody na cesję wierzytelności.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jakie faktury są finansowane przy faktoringu bez BIK?

Faktury z odroczonym terminem płatności, które nie są przedawnione. To, czy faktura wystawiona dla danego kontrahenta zostanie sfinansowana, zależy od oceny ryzyka tej firmy.

Czym różni się fortfaiting od faktoringu?

Forfaiting stosuje się zazwyczaj przy średnio- i długoterminowych transakcjach zagranicznych. Umowa forfaitingu dotyczy jednej, konkretnej transakcji. W faktoringu masz przydzielony limit, z którego możesz wielokrotnie korzystać dla różnych faktur.

Co to jest limit faktoringowy?

Limit faktoringowy jest to maksymalna kwota, jaką wypłaci faktor na podstawie wystawionych faktur. Ma charakter odnawialny: po szczęśliwym rozliczeniu jednej faktury limit wraca do stanu pierwotnego i znów można z niego skorzystać. Można rozróżnić limit ogólny (przyznawany na Twoją firmę na wszystkie faktury) i limity kontrahenta (jaką maksymalną kwotę można przeznaczyć na finansowanie faktur wystawionych jednemu klientowi).

Dla kogo jest faktoring bez BIK?

Przede wszystkim dla zadłużonych przedsiębiorstw, które mają negatywne wpisy w bazie BIK. A także dla firm bez zdolności kredytowej oraz startupów, którym banki odmówiły udzielenia finansowania.

Czy pozabankowy faktoring bez baz jest bezpieczny?

Jak w każdym przypadku gdy chodzi o pieniądze, należy zachować ostrożność i starannie wybrać firmę faktoringową. Zwróć uwagę na opinie o faktorze oraz na to, jakie metody zabezpieczeń samej strony zostały zastosowane.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()