Klient firmy faktoringowej może wybierać między faktoringiem pełnym oraz niepełnym. W tym artykule przyjrzymy się pierwszemu z dostępnych rozwiązań, który nazywany jest także faktoringiem bez regresu. Pozwala on na zachowanie równowagi finansowej firmy, jednocześnie ściągając z niej ryzyko niewypłacalności dłużnika.
- Co to jest faktoring bez regresu (pełny)?
- Jak działa faktoring pełny?
- Na co można przeznaczyć faktoring bez regresu?
- Ile kosztuje faktoring klasyczny bez regresu?
- Do kogo jest skierowany faktoring pełny?
- Faktoring z regresem i bez regresu – co lepsze?
- Zalety i wady faktoringu pełnego
- Czy warto skorzystać z faktoringu bez regresu?
- Inne rodzaje faktoringu
- Q&A o faktoringu pełnym
Na rynku istnieją różne formy faktoringu, pozwalające na zachowanie płynności finansowej. W tym artykule przeprowadzimy szczegółową analizę, jednej z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych z nich – faktoringowi bez regresu. Nazywany jest też pełnym i zdejmuje całe ryzyko niewypłacalności dłużnika z przedsiębiorcy, przenosząc je na faktora. To sprawia, że kosztuje on nieco więcej. Jednak, czy mimo to nadal jest opłacalny?
- W przypadku faktoringu pełnego to firma faktoringowa w 100 proc. bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta.
- Faktoring bez regresu jest zdecydowanie droższy od swojego siostrzanego odpowiednika – faktoringu z regresem.
- Korzystają z niego najczęściej średnie i duże przedsiębiorstwa oraz firmy korporacyjne, które działają na rynkach zagranicznych.
Co to jest faktoring bez regresu (pełny)?
Korzystanie z faktoringu bez regresu to jeden ze sposobów na utrzymanie dobrej sytuacji finansowej w firmie. Zgodnie z definicją 1 wyróżnia się on tym, że ryzyko wypłacalności dłużnika ciąży na faktorze w sposób bezzwrotny. Firma faktoringowa odpowiada także za uregulowanie przez dłużnika zaciągniętych i nieuregulowanych zobowiązań. W praktyce mamy tu do czynienia z pełną sprzedażą wierzytelności i zabezpieczeniem klienta przed ewentualnymi konsekwencjami nieopłacenia faktury.
Jako przedsiębiorcy, od razu otrzymujemy pieniądze. Nie musimy martwić się o to, że po upływie terminu będziemy musieli oddać środki firmie faktoringowej, jeśli nasz klient nie dopełni swoich obowiązków. Nie musimy też czekać 30-, 60- czy nawet 120 dni na otrzymanie zapłaty od naszego kontrahenta. Od razu możemy przystąpić do regulowania zobowiązań wobec innych klientów, wypłacania pensji pracownikom czy inwestowania w rozwój biznesu.
Jak działa faktoring pełny?
Faktoring pełny opiera się na cesji wierzytelności na firmę faktoringową. Zwykle odbywa się ze wsparciem ubezpieczyciela. Polisa zawarta przez faktora obejmuje wierzytelność i ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Przedsiębiorca dzięki temu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne niedotrzymanie terminu zapłaty. Cały proces opisujemy w kilku punktach:
- zawieramy umowę z firmą faktoringową,
- następuje etap weryfikacji kontrahenta,
- wystawiamy fakturę VAT klientowi i “sprzedajemy” ją faktorowi,
- otrzymujemy od faktora zapłatę w wysokości kwoty na fakturze, pomniejszonej o jego należność,
- kontrahent przelewa pieniądze na konto instytucji faktoringowej.
Najczęściej przedsiębiorcy otrzymują pieniądze od faktora w ciągu kilku godzin od chwili dostarczenia faktury. Jej wysokość zależna jest natomiast od limitu określonego przez firmę faktoringową dla konkretnego klienta.
Na co można przeznaczyć faktoring bez regresu?
Faktoring pozwala firmie zachować płynność finansową i pełną swobodę działania. Otrzymane środki możemy więc przeznaczyć na dowolny cel. Nie musimy go wcześniej określać ani się z niego rozliczać. Pieniądze wydać możemy np. na:
- regulowanie bieżących zobowiązań,
- wypłaty dla pracowników,
- uregulowanie zaległych zobowiązań,
- inwestycje w rozwój firmy,
- zakup sprzętu firmowego,
- i wiele innych.

Ile kosztuje faktoring klasyczny bez regresu?
Faktoring klasyczny bez regresu jest droższy od faktoringu z regresem. W jego przypadku niewypłacalność kontrahenta stanowi ryzyko tylko dla faktora. Musi on w odpowiedni sposób się zabezpieczyć przed potencjalnymi problemami z otrzymaniem należnych mu środków. Robi to zwykle w oparciu o trzy główne elementy, składające się na koszty faktoringu:
- stopę procentową – oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym ma wpływ na to, jaka będzie cena faktoringu oferowanego przez instytucje finansowe,
- odsetki lub marżę – faktor musi zarabiać, od oferowanych usług nalicza więc odpowiednią opłatę,
- prowizję operacyjną – może być naliczana od wysokości faktury czy terminu jej płatności.
Do powyższych, głównych aspektów regulujących koszt faktoringu, doliczyć można jeszcze szereg kosztów dodatkowych. Podpisując umowę, warto zwrócić na ich obecność szczególną uwagę. Jest to, m.in.:
- opłata przygotowawcza,
- opłata dodatkowa za przejęcie ryzyka,
- opłata za niewykorzystany limit konta faktoringowego,
- oraz opłata za przekroczenie limitu w koncentracji.
Dokładna wysokość kosztów ustalana jest indywidualnie przez daną instytucję finansową. Przygotowuje ona konkretną propozycję dla każdego klienta. Zwykle liczyć się musimy z opłatami sięgającymi od 20 do nawet 30% wartości wystawionej faktury. W praktyce oznacza to, że po przekazaniu dokumentu faktorowi, dostaniemy 70-80% kwoty, którą zapłaciłby nam nasz kontrahent.
Do kogo jest skierowany faktoring pełny?
Faktoring pełny cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. Dobrze sprawdza się, gdy należność za towary czy usługi ma wpłynąć na nasze konto dopiero za kilka miesięcy. Sprawia, że “zamrożone” środki są wypłacane od razu i firma może nadal sprawnie funkcjonować.
Ze względu na dość wysokie koszty, na takie finansowanie faktur zwykle decydują się większe przedsiębiorstwa. Często są to firmy, które rozszerzają swoją działalność i wchodzą na rynki zagraniczne. W takiej sytuacji dużo trudniej jest sprawdzić zdolności finansowe nowych kontrahentów, faktorzy więc bywają szczególnie pomocni.
Dla kogo faktoring pełny jeszcze może być najlepszym rozwiązaniem?
- Dla firm i przedsiębiorców, którzy podpisują umowy z nowymi kontrahentami, opiewające na wysokie kwoty. W takim przypadku skorzystanie z firmy faktoringowej minimalizuje ryzyko pozostania ostatecznie bez wypłaty.
- Dla osób ceniących pełną ochronę swoich środków.
- Sprawdza się też w przypadku dużych inwestycji, realizowanych przez wiele miesięcy, a opłacanych na samym końcu prac. Stanowi gwarancję dla wykonawcy, że nie zostanie on oszukany.
Faktoring z regresem i bez regresu – co lepsze?
Faktoring bez regresu jest bezpieczny i całkowicie ściąga z nas ryzyko niewypłacalności klienta. Dostajemy pieniądze od razu i nie interesuje nas, co dalej będzie się działo z fakturą. Jednocześnie jest to opcja stosunkowo droga, bo faktor potrąca dość wysoki procent od odkupowanego dokumentu. W przypadku większych transakcji jednak może być to dobry sposób na zabezpieczenie swojej wypłaty.
Faktoring z regresem pozostawia ryzyko niewypłacalności kontrahenta po stronie przedsiębiorcy. W praktyce otrzymujemy od razu pieniądze, ale jeśli klient nie zdecyduje się na zapłatę faktury, to będziemy musieli je zwrócić. Można powiedzieć, że ta forma bardziej przypomina pożyczkę. Ryzyka pozbywamy się dopiero z chwilą uregulowania zaległości. Zaletą jest natomiast atrakcyjniejsza cena usługi i jej większa przystępność. Zwykle zasady jej przyznawania są mniej rygorystyczne niż faktoringu pełnego.
Obie te formy są sposobami na zachowanie płynności finansowej. Jako przedsiębiorcy natomiast sami musimy ocenić, która jest dla nas korzystniejsza. Dokonujemy tu wyboru między wysokim ryzykiem a wyższymi kosztami usługi.
Zalety i wady faktoringu pełnego
Zalety faktoringu pełnego:
- ryzyko niewypłacalności klienta w pełni przeniesione na faktora,
- zachowanie płynności finansowej,
- szybki sposób na otrzymanie zapłaty,
- brak ograniczeń dotyczących przeznaczenia otrzymanych pieniędzy,
- minimum formalności i szybka decyzja,
- elastyczne limity kwotowe,
- większa dostępność od kredytów firmowych czy leasingów.
Wady faktoringu pełnego:
- stosunkowo wysokie opłaty,
- liczne koszty dodatkowe,
- limity ustalane indywidualnie dla każdego kontrahenta.
Czy warto skorzystać z faktoringu bez regresu?
Faktoring bez regresu jest jedną z ciekawszych opcji finansowania działalności gospodarczej. Pozwala na stałe utrzymywanie dobrej sytuacji finansowej. Chroni właściciela firmy przed kłopotami z opłacaniem zobowiązań czy wypłacaniem pensji. Ułatwia zatem wypracowanie dobrego wizerunku firmy i utrzymywanie pozytywnych relacji biznesowych.
Nie oznacza to jednak, że faktoring bez regresu nie ma słabych stron. Opłata sięgająca (a w przypadku niektórych ofert nawet przekraczająca) 20% to dość duży wydatek. Pamiętajmy tylko, że stanowi ona cenę za całkowity brak ryzyka i błyskawiczną wypłatę pieniędzy. Musisz sam rozstrzygnąć, czy taka stawka za poczucie bezpieczeństwa oraz wygodę jest dla Ciebie opłacalna.
Szukasz alternatywy dla faktoringu? Sprawdź kredyty dla firm!
Inne rodzaje faktoringu
Polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnego rodzaju faktoringu. Wyżej opisaliśmy już formę pełną oraz niepełną, ale to nie koniec listy usług tego typu. Do dyspozycji właścicieli firm jest jeszcze faktoring mieszany oraz dłużny.
Faktoring mieszany
Jak łatwo się domyślić, stanowi połączenie opcji pełnej i niepełnej. W jego przypadku faktor ponosi ryzyko tylko do pewnej kwoty. W przypadku wystąpienia zaległości na większą sumę, problemem zająć się musi faktorant. To rozwiązanie pośrednie, zdecydowanie rzadziej oferowane przez przedsiębiorstwa finansowe od dwóch wyżej opisanych typów.
Faktoring dłużny
Bywa on również nazywany odwróconym lub kupieckim. Można powiedzieć, że w praktyce stanowi przeciwieństwo faktoringu wierzytelnościowego, do którego zaliczana jest usługa z regresem i bez regresu.
W jego przypadku nie finansujemy swojej sprzedaży, tylko zakupy. Oznacza to, że faktorowi przekazujemy fakturę, którą otrzymaliśmy od swojego dostawcy. Firma faktoringowa wypłaca należne mu pieniądze, a my możemy pozwolić sobie dzięki temu na zakupy nawet wtedy, gdy chwilowo nie mamy na to wystarczających środków. Następnie, w późniejszym terminie, regulujemy płatność firmie faktoringowej, bez zadłużenia u dostawcy.
Polecamy: Faktoring odwrotny – co to jest?
Q&A o faktoringu pełnym
Czy faktoring bez regresu jest bezpieczny?
Faktoring bez regresu jest bezpieczną formą finansowania przedsiębiorstwa. Ściąga z nas całą odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Faktor sam domaga się od niego opłacenia faktury, a my możemy cieszyć się z otrzymanych pieniędzy. Nie zostajemy pociągnięci do odpowiedzialności i żadnych opłat za to, że klient nie dotrzyma terminu. Oczywiście głównym warunkiem jest skorzystanie z usług wiarygodnej i rzetelnej firmy faktoringowej. Zawsze też należy dokładnie przeczytać podpisywaną umowę, zwracając szczególną uwagę na wszystkie koszty korzystania z usługi i opłaty dodatkowe.
Faktoring bez regresu a księgowanie
Wierzytelność musi zostać wyksięgowana z ksiąg rachunkowych w dacie przejęcia jej przez faktora. Samą umowę traktujemy jak sprzedaż wierzytelności. Otrzymaną kwotę od firmy faktoringowej naliczamy więc do przychodów finansowych. Poniesione opłaty za świadczone usługi zaliczane są natomiast do ciężaru kosztów finansowych.
Przeczytaj więcej: Umowa faktoringu – co zawiera? [Wzór z omówieniem]
Źródło:
1. https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1604,pojecie.html