Faktoring z regresem – na czym polega? Co oznacza dla firmy?

Czy faktoring niepełny to jest dla Ciebie najlepsza opcja? Usługa ta może być pomocna, o ile wiesz, z czym się dokładnie wiąże. Przed podpisaniem umowy przeanalizuj wszystkie jej warunki. Sprawdź, na czym polega i przede wszystkim – czy wariant z regresem się opłaca w Twojej sytuacji.

faktoring z regresem

Kluczowe informacje

 • Faktoring z regresem polega na sprzedaży nieopłaconych faktur firmie faktoringowej, która następnie przekazuje przedsiębiorcy około 80%-90% wartości faktury, pomniejszonej o prowizję i koszty dodatkowe;
 • Jest on łatwiej dostępny dla przedsiębiorców niż inne formy finansowania, takie jak pożyczki bankowe, leasing czy kredyt;
 • Ma wiele zalet, do których należy m.in. wsparcie finansowe i pomoc w zachowaniu płynności finansowej firmy​;
 • Faktoring z regresem jest ryzykowny zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla faktora. Przedsiębiorca może zostać zobowiązany do uregulowania opłaty za klienta. Natomiast firma oferująca usługi faktoringowe musi być świadoma możliwego opóźnienia w uregulowaniu płatności w porównaniu z faktoringiem pełnym.

Faktoring z regresem, czyli inaczej faktoring niepełny, wzbudza coraz większe zainteresowanie polskich przedsiębiorców. Wynika to przede wszystkim z faktu, że często jest o wiele łatwiej dostępny niż pożyczka bankowa, leasing, kredyt czy faktoring pełny. Podobnie jak one, stanowi realne wsparcie finansowe dla różnego rodzaju firm. Pozwala na zachowanie płynności finansowej, choć nie jest też pozbawiony wad.

Korzystanie z niego jest oczywiście dobrowolne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się, na czym polega „regres”, jakie mogą być warunki firmy faktoringowej i ile może to kosztować nasz biznes.

Co to jest faktoring z regresem? (niepełny)

Na samym początku warto dokładnie wyjaśnić, czym jest tzw. faktoring niepełny. Jest to usługa, ułatwiająca przedsiębiorcom zarządzanie wierzytelnościami. Polega na tym, że jeszcze nieopłacone faktury sprzedajemy firmie faktoringowej. Następnie przelewa nam ona błyskawicznie należność określoną w dokumencie, ale pomniejszoną o prowizję i koszty dodatkowe. Ostatecznie otrzymujemy zatem ok. 80%-90% kwoty uwzględnionej w wystawionym przez nas dokumencie.

Przyjrzyjmy się w tym miejscu kwestii uregulowania opłaty. Faktoring zakłada, że z odbiorcami rozlicza się sam faktor. W praktyce zatem my, jako przedsiębiorcy, nie dostajemy pieniędzy od kontrahenta. Wysyła on środki prosto na konto bankowe firmy faktoringowej.

Co jednak, jeśli nasz klient tego nie zrobi i nie ureguluje faktury na czas? W przypadku faktoringu niepełnego to na nas ciąży ryzyko takiego scenariusza. Tym właśnie różni się faktoring z regresem od tzw. pełnego. Oznacza to, że faktor ostatecznie może pociągnąć nas do odpowiedzialności.

na czym polega faktoring z regresem

Faktoring klasyczny z regresem

Załóżmy, że otrzymujemy od faktora informację, że klient nie uregulował wystawionej przez nas faktury. Co się wtedy dzieje?

Wszystko zależy oczywiście od zapisów w umowie. Najczęściej w takiej sytuacji musimy zwrócić kwotę, którą otrzymaliśmy. Często dodatkowo konieczne jest także uregulowanie dodatkowych płatności. Mogą one wynikać np. z naliczanych odsetek.

Faktoring z regresem jest dość ryzykowny zarówno dla przedsiębiorcy, jak i faktora. Przedsiębiorca może zostać zobligowany do uregulowania opłaty za klienta. Przedsiębiorstwo świadczące usługi faktoringowe z kolei musi być świadome, że czas oczekiwania na uregulowanie płatności może się znacznie opóźniać w porównaniu z faktoringiem pełnym.

Na czym polega faktoring z regresem?

Przyjrzymy się teraz dokładniej temu, jak faktoring bez regresu jest realizowany w praktyce. Zamknąć można to w kilku punktach:

 • przedsiębiorca wystawia fakturę z odległym terminem płatności (często jest to 60 czy nawet 90 dni),
 • oryginał faktury otrzymuje kontrahent, a kopię firma faktoringowa,
 • faktor realizuje przelew za otrzymaną fakturę na konto przedsiębiorcy nawet w ciągu kilku godzin (pomniejszoną o prowizję i koszty dodatkowe),
 • kontrahent wysyła płatność za fakturę prosto na konto bankowe faktora.

Zawsze istnieje ryzyko niewypłacalności klienta. Jeśli nie wyśle on pieniędzy w terminie, faktor nie zwraca się do niego bezpośrednio. Zamiast tego informuje wtedy o problemie przedsiębiorcę. W takiej sytuacji musi on uregulować opłatę.

W ramach umowy o faktoringu niepełnym często firmy faktoringowe oferują rozmaitą pomoc w odzyskaniu pieniędzy. Zwykle ta dodatkowa oferta opiera się na tzw. windykacji miękkiej. W praktyce są to zatem np. telefony do klientów z ponagleniami czy wystawianie wezwań do zapłaty, wysyłanych kontrahentowi.

Chcesz odroczyć płatności w czasie? Sprawdź nasze TOP 5 wśród faktorów na rynku

Opinie:
3,7/5
Opłaty i prowizje
od 0,040%
? za 1 dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
? do 100%
Limit finansowania
15 mln zł
Czas wypłaty
15 minut

362 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,5/5
Opłaty i prowizje
0,04
? za 1 dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
? wartość faktury netto
Limit finansowania
300 - 2000000
Czas wypłaty
5 minut
? od 5 minut do 24h

156 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opłaty i prowizje
od 0,086%
? za każdy dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
? 100% wartości brutto!
Limit finansowania
300 tys zł
Czas wypłaty
15 minut

356 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,9/5
Opłaty i prowizje
od 0,053%
? za każdy 1 dzień finansowania, nawet do 3 miesięcy bez opłat za dostęp do limitu faktoringowego.
Wartość faktury
100 %
? 100% faktury netto lub częściowe finansowanie
Limit finansowania
250000
Czas wypłaty
5 minut

271 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opłaty i prowizje
0,04%
? za każdy 1 dzień finansowania
Wartość faktury
100 %
Limit finansowania
10 tys - 3,5 mln zł
Czas wypłaty
15 minut

226 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Dla kogo faktoring z regresem?

Kto powinien skorzystać z faktoringu niepełnego? To usługa skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy nie chcą (lub nie mogą) sięgnąć po kredyty firmowe, inne finansowania czy faktoring pełny. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie płynności finansowej firmy. Nie ma też wielu formalności i opiera się na prostych zasadach.

Dzięki faktoringowi z regresem przedsiębiorca nie przejmuje się tym, że jego pieniądze są zamrożone w niezapłaconych fakturach. Otrzymuje środki od razu, nawet w kilka godzin. Może swobodnie nimi zarządzać i wydawać, na co tylko chce. W praktyce przeznaczyć je możemy np. na wypłatę pensji pracownikom, uregulowanie faktur czy inwestycje w rozwój działalności.

W odróżnieniu od faktoringu pełnego, mamy szansę na przyznanie nam środków, nawet jeśli nasza firma działa na rynku od niedawna. W takiej sytuacji zwykle tradycyjne pożyczki i kredyty nie byłyby dla nas dostępne.

Ile kosztuje faktoring niepełny?

Koszt faktoringu niepełnego to najczęściej ok. 10-20% wartości zgłaszanej faktury. W tym przypadku warto wiedzieć, od czego zależy dokładna wysokość prowizji. Ustalana jest najczęściej na podstawie:

 • ilości wystawianych i zgłaszanych do faktora faktur,
 • wysokości danej faktury oraz ogólnej, rozliczonej kwoty w danym miesiącu,
 • wiarygodności: zarówno przedsiębiorcy, jak i jego klientów,
 • dodatkowych zabezpieczeń transakcji (np. nieruchomości).

Warto pochylić się jeszcze nad kosztami dodatkowymi. Ich wysokość oraz ilość zależy od warunków konkretnej firmy faktoringowej. Najczęściej mówimy o:

 • odsetkach naliczanych za każdy dzień przekroczenia terminu płatności,
 • opłatach za obsługę prawną,
 • opłacie za wykonanie analizy dłużników,
 • opłacie za wykonanie przelewu,
 • płatnym korzystaniu z dedykowanej aplikacji internetowej;
 • płatnym automatycznym wystawianiu faktur w serwisie faktora,
 • opłacie za niewykorzystany limit wysokości transakcji,
 • opłacie za zbyt małą liczbę faktur lub niecykliczne ich wysyłanie do faktora.

Wysokość i ilość tych opłat zależą od indywidualnej oferty i powinny zostać uwzględnione wyraźnie w zawieranej umowie. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy uważnie czytać podpisywane dokumenty i sprawdzać wszystkie koszty dodatkowe, którymi możemy zostać potencjalnie obarczeni. Wskazane jest dokładne przeanalizowanie, czy są one na tyle niskie, że skorzystanie z faktoringu będzie dla nas opłacalne.

Faktoring z regresem i bez regresu – różnice

Podstawowa różnica między faktoringiem z regresem i bez regresu polega na ryzyku niewypłacalności klienta. W przypadku tego pierwszego przedsiębiorca odpowiada za uregulowanie opłaty, jeśli jego klient nie zrobi tego na czas. Druga opcja zakłada, że faktor sam będzie domagał się odzyskania swoich pieniędzy.

Faktoring z regresem jest ryzykowniejszy dla właściciela firmy. Z tego powodu najczęściej jest znacznie tańszy od pełnego. To też sprawia, że zwykle sięgać po niego warto tylko w przypadku najbardziej wiarygodnych i rzetelnych klientów.

Kolejna różnica tkwi w dostępności obu rozwiązań. Faktoring niepełny jest przyznawany zdecydowanie częściej i często niemalże od ręki. W przeciwieństwie do siostrzanej opcji, nie wymaga szczegółowej analizy przedsiębiorcy i jego klientów. Oczywiście jest ona przeprowadzana i ma też wpływ na limity finansowania, nie jest jednak kluczowa. Dzięki temu stosunkowo nowe przedsiębiorstwa lub te o nieugruntowanej pozycji na rynku sięgają często po faktoring z regresem.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu bez regresu?

Warto skorzystać z faktoringu bez regresu w sytuacji znalezienia propozycji najbardziej opłacalnej dla nas pod względem finansowym. Jeśli oferowana prowizja jest niska, podobnie jak opłaty dodatkowe, to może być to opcja warta rozpatrzenia. Zawsze porównaj ją jeszcze z alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak pożyczki pozabankowe dla firm i kredyty firmowe czy faktoring pełny.

Czasem też faktoring bez regresu może być jedyną opcją, jaka będzie dla nas dostępna. Szczególnie młode firmy, o niskiej wiarygodności, mają problemy z otrzymaniem pieniędzy w ramach tradycyjnych usług finansowych. W takim przypadku sięgnięcie po faktoring niepełny może być kluczem do utrzymania płynności finansowej.

Trzeci przypadek, przemawiający za faktoringiem bez regresu, to sytuacja, gdy zależy nam na czasie. Firmy świadczącego takie usługi najczęściej nie skupiają się na szczegółowej analizie sytuacji naszej firmy. Decyzja podejmowana jest szybko, a pieniądze przyznawane błyskawicznie. To dobre wyjście, jeśli potrzebujemy środków tak szybko, jak tylko to możliwe.

Korzystanie z faktoringu niepełnego jest popularne w branżach opierających się na długoterminowych transakcjach. Czekanie na pieniądze 2-3 miesiące albo dłużej bywa problematyczne – szczególnie na początku prowadzenia biznesu. Faktor pozwoli nam korzystać z pieniędzy od razu, co wpłynie na pozytywne relacje z klientami. To też sposób na uniknięcie zadłużenia (zakładając, że firmie faktoringowej przekazujemy faktury od zaufanych kontrahentów, którzy na pewno uregulują opłaty w terminie).

Zalety i wady faktoringu z regresem

Zalety faktoringu z regresem:

 • łatwo dostępny,
 • oferowany przez wiele firm na rynku,
 • konkurencja sprzyja różnorodności ofert,
 • pieniądze za fakturę wypłacane błyskawicznie,
 • przydatny w przypadku zaufanych klientów,
 • pozwala zachować płynność finansową,
 • minimalna ilość formalności,
 • dostępny nawet dla stosunkowo młodych firm o nieugruntowanej pozycji na rynku,
 • akceptowane nawet faktury na stosunkowo niewysokie kwoty,
 • weryfikacja kontrahentów,
 • dość wysokie limity.

Wady faktoringu z regresem:

 • ryzyko niewypłacalności kontrahenta spoczywające na faktorancie,
 • domaganie się zwrotu otrzymanych pieniędzy od faktora (często wraz z odsetkami),
 • możliwe liczne koszty dodatkowe.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Faktoring z regresem a księgowanie

Należność do dnia jej spłaty przez dłużnika w przypadku tej formy finansowania pozostaje w księgach rachunkowych przedsiębiorcy będącego wierzycielem. Wyksięgowana zostaje dopiero w momencie, gdy zobowiązanie zostanie uregulowane przez kontragenta na rzecz faktora.

Jak działa faktoring niepełny?

Przedsiębiorca sprzedaje wierzytelności firmie faktoringowej. Otrzymuje od niej kwotę wskazaną na fakturze, pomniejszoną o procent stanowiący jej wynagrodzenie i inne opłaty dodatkowe. Może on swobodnie korzystać z wypłaconych środków. Terminowa zapłata za towary lub usługi od klienta końcowego wpływa prosto na konto faktora. W odróżnieniu od faktoringu pełnego, gdy kontrahent nie zapłaci, obowiązek uregulowania zaległości spoczywa na faktorancie.

Jaka jest minimalna wartość faktury w faktoringu niepełnym?

Nie ma odgórnie ustalonej minimalnej i maksymalnej wartości faktury, którą mogłaby obejmować usługa faktoringu niepełnego. Wszystko zależy od warunków oferowanych przez konkretne firmy faktoringowe. Często natomiast mowa jest już o niewielkich kwotach rzędu np. 200 zł i maksymalnych przekraczających kilkaset tys. zł.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()